Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Lepiszcza do AP [ammonium perchlorate]
Id do strony 1, 2, 3  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
knod

Do陰czy: 16 Wrz 2002
Sk康: 3miasto

PostWys豉ny: Pon Lip 05, 2004 12:55 pm    Temat postu: Lepiszcza do AP [ammonium perchlorate] Odpowiedz z cytatem

Czy ma ktos w tej materii pozytywne rezultaty Question

Pozdry
knod
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Pon Lip 05, 2004 8:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pinot ma Exclamation Laughing
Ja osobi軼ie pr鏏owa貫m Big Birda z AP, ale troch zmienionego. Skusi mnie azotan sodu. Przez sw nisk cen umo磧iwia spor oszcz璠no嗆 kasy przy wci捫 niez造ch parametrach. Generalnie w moim odczuciu Silikon N jako lepiszcze si sprawdza, ma tylko (moim zdaniem) nie najlepsze parametry wytrzyma這軼i mechanicznej, aczkolwiek elestyczno嗆 jest tutaj duuu膨 zalet. Da si r闚nie robi karmelki z AP. Robi貫m je na glukozie, by unikn望 zbyt wysokiej temperatury przy karmelizacji (w豉軼iwie to przy stapianiu). W/g wylicze w programie, mo積a by tak karmelk si璕n望 impulsu rz璠u nawet 220. Tylko dla u豉twienia zap這nu i by umo磧iwi palenie takiego paliwa ju pod ci郾ieniem atmosferycznym trzeba doda w ilo軼iach rz璠u 5% albo w璕la, albo KN. Inaczej skubaniec nie chce si pali. Co do innych lepiszczy, to wydaje mi si, 瞠 dyskusja na forum dotycz帷a lepiszczy do AN ma zastosowanie w du瞠j mierze r闚nie do paliw z AP, a to ze wzgl璠u na wyst瘼owanie w obu przypadkach grupy amonowej. Osobi軼ie zbyt wiele do鈍iadczenia z takimi paliwami nie mam, dopiero jestem w fazie test闚, pr鏏, poznawania paliw kompozytowych z AP i NaNO3. Ale na szcz窷cie s na tym forum fachowcy, sam ch皻nie poczytam, co napisz.
POZDRAWIAM
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
PINOT

Do陰czy: 25 Lis 2003
Sk康: Wroc豉w

PostWys豉ny: Pon Lip 05, 2004 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hej Knod !

AP pali si 鈍ietnie prawie ze wszystkim.

Znalaz貫m kiedy przepis pirotechniczny na paliwo stroboskopowe zlepione przez GE Silicone II, kt鏎y odpowiada naszym silikonom neutralnym. W kombinacji z Al spalanie wygl康a 鈍ietne, ale przy du篡m rozdrobnieniu AP (jak we m造nku do kawy) spalanie jest bardzo szybkie i gwa速owne, wr璚z trudne do opanowania. Trzeba by ostro積ym, bo wiele przepis闚 z netu to ameryka雟kie przepisy, w kt鏎ych stosuje si popularny (od Skylighter'a) AP granulowany do ziarna 200um (czyli bardzo gruby). Aby pali這 si szybciej dodaj AP 90um. W naszym przypadku (m造nek do kawy) uziarnienie waha si w granicach 50um (tak 瞠 uwaga...)

Spotka貫m te kompozycje AP+poliuretan, AP+metakrylan metylu polimeryzowany, AP + poliester (klasyczny do laminowania), AP + asfalt (lub tzw. uszczelniacz dachowy czyli asfalt z olejem). Kn przy rozdrobnieniu - 30 sek we m造nku do kawy waha si 150-200 z metalami ju poni瞠j 100.

Jak pisze Jaskiniowiec - aby obni篡 koszt i szybko嗆 spalania (nie maj帷 grubego AP), mo積a dodawa NaN, KN, AN co go troch spowalnia, nieznacznie jedynie zmniejszaj帷 par. balistyczne

knod

PostWys豉ny: Pon Lip 05, 2004 9:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzieki za info Laughing
Przebieglem sie dzis po castoramie i zaopatrzylem sie w fix all i silikon neutralny - na poczatek powinno mi to wystarczyc do testow. Skoro mowicie ze kluczowa role w takich ukladach odgrywa stopien rozdrobnienia utleniacza zastosuje wiec do testow stala wielkosc ziarna - sita na szczescie posiadam.
Bede musial jeszcze rozwiazac problem hamowni - jakby nie patrzec bez tego proby nie beda mialy za duzej wartosci. Kompa jakos mi sie nie usmiecha taszczyc na poligon (do tej pory testy silnikow byly przeprowadzane przy jego pomocy) natomiast specjalizowany przenosny uklad do zbierania danych pomiarowych ma byc gotowy dopiero na jesien.
Jak bede mial juz wyniki testow to dam znac.
Pozdry
knod
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Lip 05, 2004 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do hamowni to ja wybieram sie na z這miarni ( raz w miesi帷u tam jestem Wink ). Chc zbudowa metalow rakiet cho jej zbytnio przypomina nie b璠zie. SR b璠zie u g鏎y a 鈔odek ci篹ko軼i uk豉du na dole. Ma si to wznozi na nie wielk wysoko嗆 ( b璠 stosowa odwazniki o masie zaleznej od przewidywanej si造 ci庵u SR ). Licze maks. na kilkadziesi徠 m plus spadochron cho nie jest potrzebny ( jednak b璠zie bo fajnie ma wygl康a Wink ). Znudzi造 mnie pr鏏y zmiany orbity Ziemi Rolling Eyes Wink

Mi造ch sn闚 A

PS. Ja polubi貫m 浩 jak lepiszcze. Umo磧iwia otrzymanie paliwa prawie bez por闚. My郵, 瞠 z AP te si sprawdzi. Mo積a pokuma o tym aby w twardnieniu ZE nie uczestniczy造 grupy epoxy. Wtedy uk豉d pozostanie "napakowany energetycznie". Czyli do wi您ania u篡 jakie bezwodniki kwasowe czyli bez Z1. Ciekwi mnie czy kto utwrdza ZE bez Z1 Question . Mo積a wtedy pobawi si z paliwami na bazie AA bo z utwardzania ZE przy pomocy Z1 nic nie wyjdzie ( wiadomo dlaczego ).

Ostatnio zmieniony przez Go嗆 dnia Wto Lip 06, 2004 10:39 am, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Pietruszkin

Do陰czy: 21 Mar 2003
Sk康: /dev/null

PostWys豉ny: Wto Lip 06, 2004 9:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

AP - azotan potasu - KNO3 tak?
(jak zobaczy貫m temat to mysla貫m, 瞠 paliwa na AP (acetone peroxide) = TCAP Rolling Eyes Cool
Ale jak juz na KNO3 to ok.
Znanych jest mi kilka lepiszcz do paliw bazuj帷ych na saletrze potasowej:
- 篡wica epoxydowa - z powodzeniem uzywana przez Pirotechmana
- lakier nc
- z braku laku obstawiam na krochmal/dextryna Rolling Eyes , ale nied逝go spr鏏uje i dam znac Wink - pobawie sie troszku SR

Pozdrawiam

PostWys豉ny: Wto Lip 06, 2004 10:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pietruszkin napisa:
Witam!

AP - azotan potasu - KNO3 tak?

niestet nie
AP - ammonium perchlorate - nadchloran amonu
KNO3 to potassium nitrate czyli mozna zastosowac zapis PN

Pozdry
knod
Powr鏒 do g鏎y
jaskiniowiec

PostWys豉ny: Sro Lip 07, 2004 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na azotan potasu najcz窷ciej spotykanym skr鏒em jest KN , czyli kalium nitrate. Bardziej "kumaty" skr鏒, bo symbolem potasu jest K
P.S. Sorry Knod, ale mnie PN nieodmiennie kojarzy si z Polsk Norm Laughing Laughing Laughing
Powr鏒 do g鏎y
knod

PostWys豉ny: Sro Lip 07, 2004 5:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisa:
P.S. Sorry Knod, ale mnie PN nieodmiennie kojarzy si z Polsk Norm Laughing Laughing Laughing

Faktycznie, gdybym ja tego PN osobiscie nie napisal to tez o normie bym pomyslal a nie o azotanie potasu Laughing
Pozdry
knod
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Sro Lip 07, 2004 7:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No w豉郾ie, Panowie....ci庵貫 problemy z tymi skr鏒ami, a wpo酥iechu nie chce si wklepywa ca造ch formu貫k i wzork闚. Ja zwykle stosuj nazewnictwo angloj瞛yczne....

Ja wiem, 瞠 wielu si na to obruszy, ale np. w MW powy瞠j powszechne s PBXy, RDXy, TCAPy, HMTD, MNA, HMX...itd. a to sa wszystko skr鏒y od s堯w angielskich i jako nikogo to nie denerwuje. Dlatego na azotan amonu konsekwentnie u篡wam skr鏒u AN a nie AA.

No to mo瞠 by鄉y za這篡li temat, gdzie zesp馧 moderator闚 pracowa豚y nad ujednoliceniem terminologii.... Rolling Eyes . W sumie kr鏒ki, bo wystarczy這by zrobi list skr鏒闚.

jaskiniowiec

PostWys豉ny: Sro Lip 07, 2004 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No w豉郾ie. Ewidentnie brakuje tutaj s這wnika ujednolicaj帷ego nazewnictwo. I to nie tylko paliw. Opracowa, wrzuci gdzie na serwerek lub na forum. Brakuje te bazy danych BHP paliw pod k徠em wp造wu na organizm (gdzie maska p-py. a gdzie niekoniecznie). B璠 mia czas, to co popisz, tylko prosz o okre郵enie miejsca, gdzie to b璠zie magazynowane i gdzie b璠zie przeprowadzana korekta ca這軼i. (oczywi軼ie przez w御kie grono fachowc闚). My郵 r闚nie, 瞠 powinno tam by r闚nie okre郵one niebezpieczne sk豉dy paliw i wa積e wskaz闚ki typu np. nie miesza chloran闚 z solami amonu, magnez reaguje w obecno軼i wilgoci, siarki itp. Mo瞠 unikn窸o by si pyta w stylu: co to saletra, albo karmelek...
P.S. Dyskusj na ten temat proponuj przenie嗆 do komnaty inne i BHP
Powr鏒 do g鏎y
knod

PostWys豉ny: Czw Lip 29, 2004 2:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa:
AP pali si 鈍ietnie prawie ze wszystkim.

Znalaz貫m kiedy przepis pirotechniczny na paliwo stroboskopowe zlepione przez GE Silicone II, kt鏎y odpowiada naszym silikonom neutralnym. W kombinacji z Al spalanie wygl康a 鈍ietne...

Potwierdzam Laughing

AP + silikon neutralny + Al w rurce termokurczliwej, paski kreslone co 1cm:

FILM

Odstawiam juz w kat karmelke i przerzucam sie calkowicie na paliwka z AP - latwo to przygotowac, latwo formowac....tylko czym by tu skutecznie zewnetrzne powierzchnie inhibitowac Rolling Eyes

pozdry
knod
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Czw Lip 29, 2004 6:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ano tym瞠 samym silikonem, ale nape軟ionym kred i obtoczonym w jaki drobno pokrojonych w堯kienkach (szklanych lub pociachanej we軟ie stalowej).....Smile
knod

PostWys豉ny: Sob Sie 07, 2004 2:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksard napisa:
Ciekaw jestem opinii Knoda, co s康zi na ten temat i czy zamierza dokona pr鏏 pod tym k徠em...

Hi
Proby wykonam na pewno ale dopiero pod koniec sierpnia (teraz urlop wiec sie bycze Wink ). Mam przygotowane juz segmenty paliwa o skladzie AP 70%, SN 20%, Al 10% (gestosc 1.7 g/cm3) oraz "odpowiedni" silnik. Pierwotnie zamierzalem zastosowac do pierwszej proby zacisk Kn 165-205 ale po lekturze powyzszych postow ogranicze go na poczatek do wartosci 110-138 (mam 2 dyszki wiec moge sobie pozwolic na "rozwiercenie" jednej z nich).
Mam pytanko: jaki czas pracy uzyskales dla opisanego silnika o Kn=30 Question

pozdry
knod
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Sob Sie 07, 2004 6:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Knod,...... obawiam si 瞠 ten zacisk b璠zie za du篡. Je郵i drobno mielisz, b璠zie bardzo prawdopodobne CATO. Ja bym dla tego sk豉du, kt鏎y przytaczasz zacz掖 od 50-80 (dla drobno sproszkowanego utleniacza).

Na forach ameryka雟kich co prawda dla paliw 20% HTPB, 20% Al, 60% AP stosuje si Kn=200, ale dla AP granulowanego o 鈔ednicy 200 mikrometr闚...

knod

PostWys豉ny: Sob Sie 21, 2004 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa:
Knod,...... obawiam si 瞠 ten zacisk b璠zie za du篡. Je郵i drobno mielisz, b璠zie bardzo prawdopodobne CATO...

I miales racje Very Happy
4 bloczki paliwa w celu utrzymania w miare stalego zacisku (Kn w zakresie 105 - 130):

[url=www.republika.pl/knod/AD3b\AD3b_test_f2.avi]Filmik[/url]

Sciete zostaly sruby zarowno przy dyszy jak i zatyczce.
Planuje teraz zmienic nieco sklad paliwa oraz zastosowac inna technologie jego formowania (segmenty sa za bardzo czasochlonne i nie do konca pewne).

pozdry
knod
Powr鏒 do g鏎y
jaskiniowiec

PostWys豉ny: Sob Sie 21, 2004 8:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Fajny widok, szkoda jednak, 瞠 nie "zagada這". Pr鏏a by豉 w korpusie Al?
Bo je郵i tak, to faktycznie problematyczne jest zastosowanie 豉dunk闚 segmentowych. No, chyba 瞠 przy zastosowaniu jakiej solidnej izolacji termicznej na 軼ianki. Ale rezygnuj帷 z segment闚, to zostaje Ci w豉軼iwie tylko 豉dunek z kana貫m w kszta販ie gwiazdki. I tu niestety nast瘼ny problem. ζdunki na silikonie maj troch za nisk wytrzyma這嗆 mechaniczn, jak na takie rozwi您ania. Moim zdaniem, to zastosowa korpus stalowy z izolacj, mimo wszystko 豉dunki segmentowe, da 23% silikonu i 7% Al, dok豉dnie wysuszy AP przed zmieszaniem z silikonem, ewentualnie doda troch rozpuszczalnika do silikonu celem lepszego pokrycia ziaren utleniacza. Miesza, a odparuje i dopiero formowa ziarna. Silikon N tak szybko nie wi捫e. Je郵i gwiazdka, to raczej inne lepiszcze (pogadaj z Pinotem).
P.S. Jaki mia貫 zapalnik? Bo zadzia豉 鈍ietnie, a ja aktualnie mam z tym du篡 problem.
Powr鏒 do g鏎y
knod

PostWys豉ny: Sob Sie 21, 2004 8:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Korpus silnika stalowy.
Wlasnie mam zamiar przejsc na kanal gwiazdzisty i formowanie ladunku bezposrednio w korpusie silnika (taka technologie tylko ze z kanalem o przekroju kolowym stosuje z powodzeniem do karmelek). Problem bedzie tylko ze znalezieniem preta o odpowiednim przekroju...
Co do lepiszcza to moze przeprowadze proby jeszcze z poliuretanami chodz silikon N sprawuje sie wg mnie wysmienicie...
Zapalnik byl wykonany z zaroweczki 3V/50mA (do podswietlania deski rozdzielczej samochodu 40gr/szt.). Banka spilowana od gory pilnikiem i calosc zamocowana w rurce termokurczliwej wypelnionej PC - rozwiazanie malo profesjonalne ale pozwala nawet z 50m odpalic bez problemu silnik pojedyncza bateria 9V. Dodatkowo wszystkie nieinhibitowane powierzchnie paliwa pokryte zostaly wysokotemperaturowa mieszanka zapalcza pirotechmana bazujaca na chloranie potasu i Al.

pozdry
knod
Powr鏒 do g鏎y
jaskiniowiec

PostWys豉ny: Nie Sie 22, 2004 9:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

knod napisa:
. Dodatkowo wszystkie nieinhibitowane powierzchnie paliwa pokryte zostaly wysokotemperaturowa mieszanka zapalcza pirotechmana bazujaca na chloranie potasu i Al.

No to si wyja郾i這. Ja w豉郾ie ostatnio zacz窸em posypywa ko鎍owe 軼ianki ostatniego segmentu prochem czarnym, bo zapalniki dzia豉j mi dobrze (na 3 bateriach p豉skich), tylko zapalniki wype軟iam p.cz. i wystrzeliwuje mi je z silnika. Ostatnio nawet silnik karmelkowy zapali這 mi w po這wie kana逝, zamiast na ko鎍u. Po prostu za kr鏒ki czas pracy zapalnika. Co do szybko軼i spalania tego paliwka, wychodzi na to, 瞠 jest do嗆 du瘸. Chc帷 wpakowa co nieco tego paliwa, trzeba go b璠zie jednak spowolni.
P.S. Og鏊nie wielkie gratulacje.
P.S.2 Ciekawe, 瞠 po odstrzeleniu dyszy i zatyczki paliwko nie zgas這. Wydawa這 mi si, 瞠 powinno. Musia貫 chyba mie kosmicznie rozdrobnione AP, albo te przyczyna by豉 inna.
Pozdrawiam: Jaskiniowiec
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Wrz 01, 2004 10:49 pm    Temat postu: Silikon? Odpowiedz z cytatem

Witam!
Odno郾ie silikonu w paliwach.
Ostatnio widzia貫m w TV jak go軼ie z uporem maniaka wypompowywali pomp pr騜niow powietrze z silikonu zanim go u篡li, m闚i帷 瞠 w silikonach zawsze go du穎. Tam chodzi這 o form do odlewu ale tak sobie skojarzy貫m z omawianym troszk wcze郾iej paliwem i moje pytanie: czy kto na forum z tych "m康rzejszych" teoretyk闚 lub "do鈍iadczonych" praktyk闚 mo瞠 mi powiedzie czy takie zabiegi mog wp造n望 na jako嗆 paliwa lub czy w og鏊e na nie wp造n?
Pozdrawiam.
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3  Nast瘼ny
Strona 1 z 3

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum