Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cały karmelek
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
skałt



Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 93
Skąd: lud

PostWysłany: Nie Lip 04, 2004 10:18 pm    Temat postu: Cały karmelek Odpowiedz z cytatem

Chciał bym się dowiedzieć czym różni się karmelek od zwykłej KNO3 z gluk .BO mi się wydaje w dalszym ciągu że niczym po za ilością dymu i problemami związanymi z produkcją .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
qrld



Dołączył: 30 Sty 2004
Posty: 50
Skąd: Bełchatów

PostWysłany: Nie Lip 04, 2004 10:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi o to, że po karmelizacji masz dokładnie i równomiernie obłożone cząsteczki cukru wokół saletry. Bez karmelizacji nie masz przecież tak dokładnego rozdrobnienia cukru. A co do ilości dymu - właśnie o to (w rakietach) chodzi (tj. większa ilość i prędkość "uciekającego" od rakiety dymu dają większy ciąg).
PS. Jeśli naplotłem głupoty proszę o nie wściekanie się i nie pękanie ze śmiechu (to niekoniecznie Twisted Evil )tylko o poprawę :]

_________________
pzdr
STOP ENTROPII !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bozon



Dołączył: 05 Cze 2004
Posty: 24
Skąd: centrum

PostWysłany: Pon Lip 05, 2004 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że doskonałe wymieszanie osiąga się w inny sposób - trzeba oba związki wymieszać np. w wodzie i ją odparować.
Podczas karmelizacji:

1. Cukier i saletra bardzo dobrze do siebie przylegają i dlatego reakcja zachodzi szybciej

2. Osiąga się większą gęstość mieszaniny, a więc w tej samej objętości (np. w rakiecie) mieści się znacznie więcej paliwa

3. Gdy karmelek jest jeszcze płynny, można go nalać do rakiety i nie obawiać się o wysypanie mieszaniny, gdy zastygnie.

Można też najpierw wymieszać to w wodzie (najlepiej destylowanej), odparować i dopiero karmelizować. Wg mnie wyniki powinny być wtedy najlepsze, ale komu by się chciało...

_________________
UWAGA NA OCZY Exclamation
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
skałt



Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 93
Skąd: lud

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja właśnie tak robie dolewam wody albo spirytusu i czekam aż odparuje bez żadnego ryzyka a przecież cukier też się rozpuszcza
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 4:50 pm    Temat postu: Re: Cały karmelek Odpowiedz z cytatem

skałt napisał:
Chciał bym się dowiedzieć czym różni się karmelek od zwykłej KNO3 z gluk .BO mi się wydaje w dalszym ciągu że niczym po za ilością dymu i problemami związanymi z produkcją .

Sprecyzuj pytanie, chodzi Ciu o porównanie karmelka KN/cukier z ubijanym KN/glukoza? Czy też karmelek KN/glukoza z ubijanym KN/glukoza?
qrld napisał:
Chodzi o to, że po karmelizacji masz dokładnie i równomiernie obłożone cząsteczki cukru wokół saletry. Bez karmelizacji nie masz przecież tak dokładnego rozdrobnienia cukru. A co do ilości dymu - właśnie o to (w rakietach) chodzi (tj. większa ilość i prędkość "uciekającego" od rakiety dymu dają większy ciąg).

Tak naprawdę w karmelku nie ma rozdrobnienie cukru. Cukier po stopieniu i zastygnięciu stanowi lepiszcze, w którym jak borówki w galaretce siedzą zawieszone ziarna saletry. Razz A co do ilości dymu - duże uproszczenie, ale można przyjąć że jest tak jak piszesz. Generalnie ciąg zależy od masy gazów wylatujących w jednostce czasu , ich prędkości oraz powierzchni przekroju dyszy i ciśnienia (a te wszystkie parametry zależą od całej masy innych rzeczy Wink )
P.S. Są rakiety, które dymu nie dają, a fruwają, że hej Exclamation Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 7:17 pm    Temat postu: Re: Cały karmelek Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisał:
...... w którym jak borówki w galaretce siedzą zawieszone ziarna saletry. .....


GENIALNE !!!..ubawiłem się setnie...Very Happy

Obiecuję, że też tak będę - uwielbiam takie porównania.....Very Happy piątka jaskiniowiec !!!

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
skałt



Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 93
Skąd: lud

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chodzi mi o to "co takiego jest w tym karmelku że wszyscy go użwywają "
czy nie lepiej jest poprostu to zalewać wodą i czekać aż wyschnie przecież tam też wszystko się ładnie skleja albo używać przepisu Pirotechmana tego z żywicą i mg ja nie moge się przekonać do karmelki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bozon



Dołączył: 05 Cze 2004
Posty: 24
Skąd: centrum

PostWysłany: Czw Lip 08, 2004 8:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
... albo używać przepisu Pirotechmana tego z żywicą i mg ...


Z tym to się nie dziw, bo nie każdy ma takie materiały - łatwiej podgrzać. Smile

A ja używam karmelki, bo ma większą GĘSTOŚĆ od usypanej i nawet mocno ubitej saletry z cukrem. Idea

_________________
UWAGA NA OCZY Exclamation


Ostatnio zmieniony przez Bozon dnia Pią Lip 30, 2004 11:25 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
skałt



Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 93
Skąd: lud

PostWysłany: Nie Lip 11, 2004 2:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w sumie to masz racje ale wiesz ja i tak jesem za paliwami na bazie żywicy epoksydowej ale co gust to gust Smile a tak po zatym to może ktoś mi powie czy na forum da się zamieścić zdjęcia bo chce zamieścić zdjęcia mojej rakietki i silnika
PS.żeby nie było że jestem teoretykiem!!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Lip 11, 2004 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W porównaniu z paliwami na ŻE karmelek jest zdecydowanie tańszy i dużo szybciej się pali. Na początek dla amatorów karmelka chyba lepsza. Kwestia jeszcze charakterystyki, zależności prędkości palenia od ciśnienia. Tutaj karmelka jest naprawdę niezła. Prędkość palenia początkowo gwałtownie rośnie przy wzroście ciśnienia, by od około 1 MPa uzyskać prawie płaską krzywą. Czyli ciśnienie wzrasta, a prędkość palenia niewiele wzrasta, lub nawet chwilowo spada (jak w przypadku paliw z sorbitolem, jeśli wierzyć wykresom Nakki). To niesamowicie ułatwia konstruowanie silników i czyni takie silniki bezpieczniejszymi przy testach. Zakres tego wybitnie "wygodnego" odcinka charakterystyki leży w zakresie niezbyt wysokich ciśnień, takich w sam raz do amatorskiej roboty bez konieczności uciekania się do metalu lub jakiś kompozytów, laminatów. Całość cech paliwa karmelkowego wybitnie predysponuje go do amatorskiego wykrzystania. I stąd większość silniczków, to karmelek.
P.S. no i jak tu nie lubieć słodyczy Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
skałt



Dołączył: 22 Cze 2004
Posty: 93
Skąd: lud

PostWysłany: Nie Lip 11, 2004 11:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaskiniowcu masz racje ale naprawde fajna zabawa jest z paliwami na ŻE i magnezem to już wogule ale karmelki i tak nie lubie
PS.jak te zdjęcia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
quer



Dołączył: 25 Maj 2003
Posty: 17

PostWysłany: Wto Lip 20, 2004 11:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

klaniam sie,
Co do karmelka to czy wasz po podpaleniu (na powietrzu, nie w silniku) zaczyna świrować Question Wink bo mój lubi sobie troche od płomienia poprzemieszczać Wink [(6:4) saletra przed zrobieniem karmelka jest suszona w garnku na ogniu. ]
pozdro

_________________
" A my tak łatwo palni..."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Wto Lip 20, 2004 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy Exclamation
quer napisał:

Co do karmelka to czy wasz po podpaleniu (na powietrzu, nie w silniku) zaczyna świrować Question Wink bo mój lubi sobie troche od płomienia poprzemieszczać

oczywiście że świrrruje
Dlatego lepiej nie próbować w pobliżu miejsca gdzie się topi karmelka, bo nietrudno sobie wyobrazić co będzie jak się taka mikrorakieta dostanie na patelnię Shocked

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
qrld



Dołączył: 30 Sty 2004
Posty: 50
Skąd: Bełchatów

PostWysłany: Sro Lip 21, 2004 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skałt napisał:
PS.jak te zdjęcia

http://www.yetihehe.com/piro
masz tam (na samej górze) wspaniały skrypt yetihehe'go do wrzucania piroplików nie większych niż 1/2 Mb

_________________
pzdr
STOP ENTROPII !
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bestyjuscojotus



Dołączył: 22 Mar 2003
Posty: 13

PostWysłany: Pią Lip 23, 2004 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do świrrrujących karmelków to już mam niestety doświadczenie:) Przy pracy nad moim silnikiem o m. paliwa 300g, karmelka odlewałem na 3 razy, na końcu zostało mi go troche w puszce. postawiłem ją na stole a jakieś 20cm dalej zapaliłem próbke. Po zapaleniu kawałek poleciał do puszki - nie ma to jak metrowy ogień 30 cm od twarzy Smile Całe pomieszczenie w dymie i ogólny sajgon heh, ale przynajmniej sie czegoś nauczyłem
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
quer



Dołączył: 25 Maj 2003
Posty: 17

PostWysłany: Czw Lip 29, 2004 3:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Smile
2 posty wcześniej pytałem się o "świrujacy" karmelek Wink , ostatnio mam w łapach sprzęt i postanowiłem, że umieszcze tu jeden film z odpalania jak to powiedział Kermit 'mini rakietek' Arrow



Tu możecie odpalić film

Nie palił się za wolno Question Bo co do reszty to jestem pewien, dużo dymu , mało produktów po spaleniu.
Pozdrawiam i napiszcie coś o tym

_________________
" A my tak łatwo palni..."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Melker



Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 18
Skąd: Bochnia city ;)

PostWysłany: Sob Lip 31, 2004 8:52 pm    Temat postu: Hehe Odpowiedz z cytatem

Heh, palił się normalnie, przynajmniej moje palą sie tak samo Rolling Eyes To był karmelek na zapałce tak ? tesh kiedyś Karmelka podpaliłem tylko bez zapałki, i tesh sobie "pobiegał" Very Happy Normalka Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
quer



Dołączył: 25 Maj 2003
Posty: 17

PostWysłany: Sob Lip 31, 2004 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Melker:
Cytat:
Heh, palił się normalnie, przynajmniej moje palą sie tak samo


Twoje a reszty karmelowiczów? Confused Rolling Eyes
Co do tej zapałki, to ona była tylko poto żeby się łatwiej zapalał ot tak sobie. Wink
No i z jednym sie nie zgadzam, Mój sobie nie "pobiegał" tylko bardziej zabączkował gdy dostał 'kopa' Wink

Już nawet nie bede się pytał czy za długo sie palił czy nie ( 7 s ), wleje go do silnika i odpale. Potem dam film z lotu w tym dziale lub nowym poście.
I musze zmienić serwer bo ten na wp już przekroczył transfer Wink
Pozdro.

_________________
" A my tak łatwo palni..."
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob Lip 31, 2004 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mam pytnie: A jakie to ma znaczenie? Owszem, fajnie że świruje, ale cała masa innych paliw nie świruje, a napędza rakiety lepiej niż karmelek. Wydaje mi się, że zbyt często ocenia się paliwo po prędkosci palenia, a to tylko jeden z parametrów określających właściwości paliwa. To, że paliwo świruje lub bardzo szybko się pali, wcale nie oznacza, że jest świetne. Często można przeczytać, że np. "fałszywa karmelka" jest za mocna do jakiegoś silnika. Za mocna to nie jest, impuls powinna mieć taki sam jak klasyczna karmelka, bo ma taki sam skład. Tylko prędkość palenia jest większa. Dążenie do jak największej predkości spalania daje Nam tylko możliwość pracy silników w kruciutkim czasie (ale z potężnym ciągiem) i możliwość tworzenia silników o spalaniu czołowym.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
DJ MHz



Dołączył: 06 Sie 2004
Posty: 380
Skąd: z domu do lasu z Minelabem Sovereign GT i fiskarsem :)

PostWysłany: Pon Sie 09, 2004 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj czyli 9 sierpnia 2004 zrobilem pierwszy raz karmelek.Dalem wode do saletry i cukru pudru w malym pojemniku po konserwie Very Happy wydy dalem za duzo bo musialem czekac poltorej =godziny zeby odparowala. Evil or Very Mad potem mieszalem i wyszedl karmelek Razz . nalalem do silnikow i chcialem wyprobowac czy jest dobry. zostalo mi w pojemniku pol jego. dalem odrobinka kulke taki jak paznokiec dziecka i dalem u mnie w pokoju na metalowy spodek . palilem, palilem a on sie jakby gotowal. potem |SYK i sie zapalil . dymu korde pelno w domu ( nie otworzylem okien ) Shocked spalil sie do konca i nic ani grama pozostalosci nie zostalo. Laughing zdziwilem sie bo nigdy nie podpalalem go. Laughing mama wnerwiona bo w chalupie dym a ja w brecht Very Happy sasiedzi i dziesi patrza jak przez okna sie dym ulatnia . korde jaka frajda z tego byla . wieczorem odpalalem silniki z karmelkiem i probe na hamowni robilem. a hamownia jak hamownia moja prowizorka az sie rozleciala id ciagu silnika Laughing . dozobaczenia z nastepnych prob. OBYM PRZEZYL Crying or Very sad
_________________
www.polkowice.xbr.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP