Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Ca造 karmelek
Id do strony 1, 2, 3, 4  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
ska速

Do陰czy: 22 Cze 2004
Sk康: lud

PostWys豉ny: Nie Lip 04, 2004 10:18 pm    Temat postu: Ca造 karmelek Odpowiedz z cytatem

Chcia bym si dowiedzie czym r騜ni si karmelek od zwyk貫j KNO3 z gluk .BO mi si wydaje w dalszym ci庵u 瞠 niczym po za ilo軼i dymu i problemami zwi您anymi z produkcj .
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
qrld

Do陰czy: 30 Sty 2004
Sk康: Be販hat闚

PostWys豉ny: Nie Lip 04, 2004 10:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi o to, 瞠 po karmelizacji masz dok豉dnie i r闚nomiernie ob這穎ne cz御teczki cukru wok馧 saletry. Bez karmelizacji nie masz przecie tak dok豉dnego rozdrobnienia cukru. A co do ilo軼i dymu - w豉郾ie o to (w rakietach) chodzi (tj. wi瘯sza ilo嗆 i pr璠ko嗆 "uciekaj帷ego" od rakiety dymu daj wi瘯szy ci庵).
PS. Je郵i naplot貫m g逝poty prosz o nie w軼iekanie si i nie p瘯anie ze 鄉iechu (to niekoniecznie Twisted Evil )tylko o popraw :]

Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
Bozon

Do陰czy: 05 Cze 2004
Sk康: centrum

PostWys豉ny: Pon Lip 05, 2004 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi si, 瞠 doskona貫 wymieszanie osi庵a si w inny spos鏏 - trzeba oba zwi您ki wymiesza np. w wodzie i j odparowa.
Podczas karmelizacji:

1. Cukier i saletra bardzo dobrze do siebie przylegaj i dlatego reakcja zachodzi szybciej

2. Osi庵a si wi瘯sz g瘰to嗆 mieszaniny, a wi璚 w tej samej obj皻o軼i (np. w rakiecie) mie軼i si znacznie wi璚ej paliwa

3. Gdy karmelek jest jeszcze p造nny, mo積a go nala do rakiety i nie obawia si o wysypanie mieszaniny, gdy zastygnie.

Mo積a te najpierw wymiesza to w wodzie (najlepiej destylowanej), odparowa i dopiero karmelizowa. Wg mnie wyniki powinny by wtedy najlepsze, ale komu by si chcia這...

ska速

PostWys豉ny: Sro Lip 07, 2004 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja w豉郾ie tak robie dolewam wody albo spirytusu i czekam a odparuje bez 瘸dnego ryzyka a przecie cukier te si rozpuszcza
Powr鏒 do g鏎y
jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Sro Lip 07, 2004 4:50 pm    Temat postu: Re: Ca造 karmelek Odpowiedz z cytatem

ska速 napisa:
Chcia bym si dowiedzie czym r騜ni si karmelek od zwyk貫j KNO3 z gluk .BO mi si wydaje w dalszym ci庵u 瞠 niczym po za ilo軼i dymu i problemami zwi您anymi z produkcj .

Sprecyzuj pytanie, chodzi Ciu o por闚nanie karmelka KN/cukier z ubijanym KN/glukoza? Czy te karmelek KN/glukoza z ubijanym KN/glukoza?
qrld napisa:
Chodzi o to, 瞠 po karmelizacji masz dok豉dnie i r闚nomiernie ob這穎ne cz御teczki cukru wok馧 saletry. Bez karmelizacji nie masz przecie tak dok豉dnego rozdrobnienia cukru. A co do ilo軼i dymu - w豉郾ie o to (w rakietach) chodzi (tj. wi瘯sza ilo嗆 i pr璠ko嗆 "uciekaj帷ego" od rakiety dymu daj wi瘯szy ci庵).

Tak naprawd w karmelku nie ma rozdrobnienie cukru. Cukier po stopieniu i zastygni璚iu stanowi lepiszcze, w kt鏎ym jak bor闚ki w galaretce siedz zawieszone ziarna saletry. Razz A co do ilo軼i dymu - du瞠 uproszczenie, ale mo積a przyj望 瞠 jest tak jak piszesz. Generalnie ci庵 zale篡 od masy gaz闚 wylatuj帷ych w jednostce czasu , ich pr璠ko軼i oraz powierzchni przekroju dyszy i ci郾ienia (a te wszystkie parametry zale膨 od ca貫j masy innych rzeczy Wink )
P.S. S rakiety, kt鏎e dymu nie daj, a fruwaj, 瞠 hej Exclamation Laughing
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
PINOT

Do陰czy: 25 Lis 2003
Sk康: Wroc豉w

PostWys豉ny: Sro Lip 07, 2004 7:17 pm    Temat postu: Re: Ca造 karmelek Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisa:
...... w kt鏎ym jak bor闚ki w galaretce siedz zawieszone ziarna saletry. .....

GENIALNE !!!..ubawi貫m si setnie...Very Happy

Obiecuj, 瞠 te tak b璠 - uwielbiam takie por闚nania.....Very Happy pi徠ka jaskiniowiec !!!

ska速

PostWys豉ny: Sro Lip 07, 2004 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chodzi mi o to "co takiego jest w tym karmelku 瞠 wszyscy go u篤ywaj "
czy nie lepiej jest poprostu to zalewa wod i czeka a wyschnie przecie tam te wszystko si 豉dnie skleja albo u篡wa przepisu Pirotechmana tego z 篡wic i mg ja nie moge si przekona do karmelki
Powr鏒 do g鏎y
Bozon

Do陰czy: 05 Cze 2004
Sk康: centrum

PostWys豉ny: Czw Lip 08, 2004 8:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
... albo u篡wa przepisu Pirotechmana tego z 篡wic i mg ...

Z tym to si nie dziw, bo nie ka盥y ma takie materia造 - 豉twiej podgrza. Smile

A ja u篡wam karmelki, bo ma wi瘯sz G邘TO汎 od usypanej i nawet mocno ubitej saletry z cukrem. Idea

Ostatnio zmieniony przez Bozon dnia Pi Lip 30, 2004 11:25 am, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
ska速

PostWys豉ny: Nie Lip 11, 2004 2:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w sumie to masz racje ale wiesz ja i tak jesem za paliwami na bazie 篡wicy epoksydowej ale co gust to gust Smile a tak po zatym to mo瞠 kto mi powie czy na forum da si zamie軼i zdj璚ia bo chce zamie軼i zdj璚ia mojej rakietki i silnika
PS.瞠by nie by這 瞠 jestem teoretykiem!!!
Powr鏒 do g鏎y
jaskiniowiec

PostWys豉ny: Nie Lip 11, 2004 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W por闚naniu z paliwami na 浩 karmelek jest zdecydowanie ta雟zy i du穎 szybciej si pali. Na pocz徠ek dla amator闚 karmelka chyba lepsza. Kwestia jeszcze charakterystyki, zale積o軼i pr璠ko軼i palenia od ci郾ienia. Tutaj karmelka jest naprawd niez豉. Pr璠ko嗆 palenia pocz徠kowo gwa速ownie ro郾ie przy wzro軼ie ci郾ienia, by od oko這 1 MPa uzyska prawie p豉sk krzyw. Czyli ci郾ienie wzrasta, a pr璠ko嗆 palenia niewiele wzrasta, lub nawet chwilowo spada (jak w przypadku paliw z sorbitolem, je郵i wierzy wykresom Nakki). To niesamowicie u豉twia konstruowanie silnik闚 i czyni takie silniki bezpieczniejszymi przy testach. Zakres tego wybitnie "wygodnego" odcinka charakterystyki le篡 w zakresie niezbyt wysokich ci郾ie, takich w sam raz do amatorskiej roboty bez konieczno軼i uciekania si do metalu lub jaki kompozyt闚, laminat闚. Ca這嗆 cech paliwa karmelkowego wybitnie predysponuje go do amatorskiego wykrzystania. I st康 wi瘯szo嗆 silniczk闚, to karmelek.
P.S. no i jak tu nie lubie s這dyczy Razz
Powr鏒 do g鏎y
ska速

PostWys豉ny: Nie Lip 11, 2004 11:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaskiniowcu masz racje ale naprawde fajna zabawa jest z paliwami na 浩 i magnezem to ju wogule ale karmelki i tak nie lubie
PS.jak te zdj璚ia
Powr鏒 do g鏎y
quer

Do陰czy: 25 Maj 2003

PostWys豉ny: Wto Lip 20, 2004 11:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

klaniam sie,
Co do karmelka to czy wasz po podpaleniu (na powietrzu, nie w silniku) zaczyna 鈍irowa Question Wink bo m鎩 lubi sobie troche od p這mienia poprzemieszcza Wink [(6:4) saletra przed zrobieniem karmelka jest suszona w garnku na ogniu. ]
pozdro

dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Wto Lip 20, 2004 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

K豉niam si pi瘯nie Very Happy Exclamation
quer napisa:

Co do karmelka to czy wasz po podpaleniu (na powietrzu, nie w silniku) zaczyna 鈍irowa Question Wink bo m鎩 lubi sobie troche od p這mienia poprzemieszcza

oczywi軼ie 瞠 鈍irrruje
Dlatego lepiej nie pr鏏owa w pobli簑 miejsca gdzie si topi karmelka, bo nietrudno sobie wyobrazi co b璠zie jak si taka mikrorakieta dostanie na patelni Shocked

qrld

Do陰czy: 30 Sty 2004
Sk康: Be販hat闚

PostWys豉ny: Sro Lip 21, 2004 11:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ska速 napisa:
PS.jak te zdj璚ia

http://www.yetihehe.com/piro
masz tam (na samej g鏎ze) wspania造 skrypt yetihehe'go do wrzucania piroplik闚 nie wi瘯szych ni 1/2 Mb

Bestyjuscojotus

Do陰czy: 22 Mar 2003

PostWys豉ny: Pi Lip 23, 2004 5:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do 鈍irrruj帷ych karmelk闚 to ju mam niestety do鈍iadczenie:) Przy pracy nad moim silnikiem o m. paliwa 300g, karmelka odlewa貫m na 3 razy, na ko鎍u zosta這 mi go troche w puszce. postawi貫m j na stole a jakie 20cm dalej zapali貫m pr鏏ke. Po zapaleniu kawa貫k polecia do puszki - nie ma to jak metrowy ogie 30 cm od twarzy Smile Ca貫 pomieszczenie w dymie i og鏊ny sajgon heh, ale przynajmniej sie czego nauczy貫m
Powr鏒 do g鏎y
quer

PostWys豉ny: Czw Lip 29, 2004 3:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Smile
2 posty wcze郾iej pyta貫m si o "鈍irujacy" karmelek Wink , ostatnio mam w 豉pach sprz皻 i postanowi貫m, 瞠 umieszcze tu jeden film z odpalania jak to powiedzia Kermit 'mini rakietek' Arrow

Tu mo瞠cie odpali film

Nie pali si za wolno Question Bo co do reszty to jestem pewien, du穎 dymu , ma這 produkt闚 po spaleniu.
Pozdrawiam i napiszcie co o tym

Melker

Do陰czy: 10 Lip 2004
Sk康: Bochnia city ;)

PostWys豉ny: Sob Lip 31, 2004 8:52 pm    Temat postu: Hehe Odpowiedz z cytatem

Heh, pali si normalnie, przynajmniej moje pal sie tak samo Rolling Eyes To by karmelek na zapa販e tak ? tesh kiedy Karmelka podpali貫m tylko bez zapa趾i, i tesh sobie "pobiega" Very Happy Normalka Wink
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Adres AIM
quer

PostWys豉ny: Sob Lip 31, 2004 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Melker:
Cytat:
Heh, pali si normalnie, przynajmniej moje pal sie tak samo

Twoje a reszty karmelowicz闚? Confused Rolling Eyes
Co do tej zapa趾i, to ona by豉 tylko poto 瞠by si 豉twiej zapala ot tak sobie. Wink
No i z jednym sie nie zgadzam, M鎩 sobie nie "pobiega" tylko bardziej zab帷zkowa gdy dosta 'kopa' Wink

Ju nawet nie bede si pyta czy za d逝go sie pali czy nie ( 7 s ), wleje go do silnika i odpale. Potem dam film z lotu w tym dziale lub nowym po軼ie.
I musze zmieni serwer bo ten na wp ju przekroczy transfer Wink
Pozdro.

jaskiniowiec

PostWys豉ny: Sob Lip 31, 2004 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja mam pytnie: A jakie to ma znaczenie? Owszem, fajnie 瞠 鈍iruje, ale ca豉 masa innych paliw nie 鈍iruje, a nap璠za rakiety lepiej ni karmelek. Wydaje mi si, 瞠 zbyt cz瘰to ocenia si paliwo po pr璠kosci palenia, a to tylko jeden z parametr闚 okre郵aj帷ych w豉軼iwo軼i paliwa. To, 瞠 paliwo 鈍iruje lub bardzo szybko si pali, wcale nie oznacza, 瞠 jest 鈍ietne. Cz瘰to mo積a przeczyta, 瞠 np. "fa連zywa karmelka" jest za mocna do jakiego silnika. Za mocna to nie jest, impuls powinna mie taki sam jak klasyczna karmelka, bo ma taki sam sk豉d. Tylko pr璠ko嗆 palenia jest wi瘯sza. D捫enie do jak najwi瘯szej predko軼i spalania daje Nam tylko mo磧iwo嗆 pracy silnik闚 w kruciutkim czasie (ale z pot篹nym ci庵iem) i mo磧iwo嗆 tworzenia silnik闚 o spalaniu czo這wym.
Powr鏒 do g鏎y
DJ MHz

Do陰czy: 06 Sie 2004
Sk康: z domu do lasu z Minelabem Sovereign GT i fiskarsem :)

PostWys豉ny: Pon Sie 09, 2004 6:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzisiaj czyli 9 sierpnia 2004 zrobilem pierwszy raz karmelek.Dalem wode do saletry i cukru pudru w malym pojemniku po konserwie Very Happy wydy dalem za duzo bo musialem czekac poltorej =godziny zeby odparowala. Evil or Very Mad potem mieszalem i wyszedl karmelek Razz . nalalem do silnikow i chcialem wyprobowac czy jest dobry. zostalo mi w pojemniku pol jego. dalem odrobinka kulke taki jak paznokiec dziecka i dalem u mnie w pokoju na metalowy spodek . palilem, palilem a on sie jakby gotowal. potem |SYK i sie zapalil . dymu korde pelno w domu ( nie otworzylem okien ) Shocked spalil sie do konca i nic ani grama pozostalosci nie zostalo. Laughing zdziwilem sie bo nigdy nie podpalalem go. Laughing mama wnerwiona bo w chalupie dym a ja w brecht Very Happy sasiedzi i dziesi patrza jak przez okna sie dym ulatnia . korde jaka frajda z tego byla . wieczorem odpalalem silniki z karmelkiem i probe na hamowni robilem. a hamownia jak hamownia moja prowizorka az sie rozleciala id ciagu silnika Laughing . dozobaczenia z nastepnych prob. OBYM PRZEZYL Crying or Very sad
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3, 4  Nast瘼ny
Strona 1 z 4

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum