Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Elektronika odpalajaca spadachron

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tom123



Dołączył: 30 Mar 2004
Posty: 10

PostWysłany: Nie Cze 27, 2004 11:49 pm    Temat postu: Elektronika odpalajaca spadachron Odpowiedz z cytatem

Witam !!!

Myslal ktos moze nad zastosowaniem ukladow firmy Analog Devices z serii ADXL do uruchamiania zapalnika odpalajacego spadochron ???

Uklady te pozwalaja na pomiar przeciazenia, w zaleznosci od ukladu mamy do dyspozycji +-1.2g, +-1.5g, +-2g, +-5g, +-10, +-50g, +-100g.
Uklad ADXL210 (+-10g) powinien wystarczyc do tych zastosowan ze sporym zapasem. Mozna by spokojnie okreslic kiedy rakieta wytracila predkosc i w tym momencie odpalic ladunek miotajacy.

Sledzac tez to forum widzialem ze Paul S kombinuje cos z ukladem do pomiaru przyspieszenia w projekicie HIPERSONAL, moze na tych samych kosciach jesli nie to warto sie nimi tez zainteresowac.

Na kosciach ADXL202 (+-2g) robilem pare ukladow, sprawdzily sie w 100% miedzy innymi w autopilocie do modelu smiglowca.

Pozdrawiam
Tom
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MICHAŁ



Dołączył: 22 Lip 2003
Posty: 283
Skąd: Centralna Polska

PostWysłany: Pon Cze 28, 2004 8:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ile taka zabaweczka kosztuje?
_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
tom123



Dołączył: 30 Mar 2004
Posty: 10

PostWysłany: Pon Cze 28, 2004 3:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do ceny scalaczka np. ADXL210 to 11.64$ przy zakupie 100szt., w Polsce trudno powiedziec jednak tani chyba nie bedzie.
Jednak mozna zamowic scalaki jako darmowe probki wiec do zastosowan niekomercyjnych (wykonanie 1-2 szt.) nie stanowi to problemu. Narazie AD wysyla bez problemu jednak niewiadomo jak dlugo, bo wiele firm zawiesilo wysylki probek do Polski ze wzgledu na ludzi np. handlujacych darmowymi probkami na Allegro.

Pozdrawiam
Tom
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Pon Cze 28, 2004 4:51 pm    Temat postu: Re: Elektronika odpalajaca spadachron Odpowiedz z cytatem

tom123 napisał:
Witam !!!

Myslal ktos moze nad zastosowaniem ukladow firmy Analog Devices z serii ADXL do uruchamiania zapalnika odpalajacego spadochron ???


a myslal myslal.... Laughing
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=3108
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kara



Dołączył: 24 Cze 2004
Posty: 19
Skąd: Kraków NEW PROKOCIM

PostWysłany: Pon Cze 28, 2004 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na łamach Elektroniki Praktycznej (niepamietam jaki to numer) jest zamieszczony ciekawy schemat z urzadzeniem tego typu wykorzystujacym jakis uklad mierzacy przyspieszenia
_________________
KaRa AmS
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
MICHAŁ



Dołączył: 22 Lip 2003
Posty: 283
Skąd: Centralna Polska

PostWysłany: Pon Cze 28, 2004 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mozecie podac dokładne instrukcie jak to zamowic za darmoche? a moze ktos zamowi taki czujnik dla mnie Wink
_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
tom123



Dołączył: 30 Mar 2004
Posty: 10

PostWysłany: Pon Cze 28, 2004 10:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arrow knod

Niom ciekawa konstrukcja i jak prace nad softem i czy byly juz proby ??? Chetnie bym poznal wszelkie spostrzezenia dotyczace tego ukladu.

Narazie jeszcze nie posiadam jakiegos modelu rakiety, jednak postaram sie cos zbudowac (narazie na oryginalne silniki) i pokombinowac cos z podobnym ukladem jednak bardziej pod kontem topic-u. No chyba ze mnie najdzie i jeszcze dodam cos jeszcze.


Arrow MICHAŁ

Co do ukladow to na stronie http://www.analog.com pod linkiem ORDER SAMPLES jest wszystko opisane. Jednak sam czujnik to nie wszystko, wiecej chyba opisal knod pod podanym linkiem.

Pozdrawiam
Tom
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Czw Lip 01, 2004 7:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tom123 napisał:


Niom ciekawa konstrukcja i jak prace nad softem i czy byly juz proby ??? Chetnie bym poznal wszelkie spostrzezenia dotyczace tego ukladu...

Niestety ze wzgledu na "goracy okres" (natlok obowiazkow) u mnie jak i u znajomego (konstruktora) prace nad ukladem obecnie sa wstrzymane. Ostatnie proby jakie byly przeprowadzane to badanie odpowiedzi ukladu na zmiane przeciazen (uklad zawieszony byl na gumce i zrzucany z balkonu). Prawdopodobnie ulegnie on jeszcze modernizacji a mianowicie zastosowana zostanie pamiec CF (wieksza pojemnosc). Ale na jesieni spodziewam sie ze uklad bedzie w koncu monitorowal lot rakiet.

pozdry
knod
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
morus



Dołączył: 04 Cze 2004
Posty: 20

PostWysłany: Czw Lip 01, 2004 8:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Może tańszy i lepszy byłby układ z tensometrem i ciężarkiem(kilka gram).Z tensometru sygnał można skierować na wejście analogowe mikrokontrolera AT89C2051,który to zapisze zmieniającą się wartość napięcia(proporcjonalnego do siły działającej na ciężarek)w wybranych odstępach czasu np co 0,1s.

Myślałem nad takim urządzeniem do naszej rakiety,ale wszystko na to wskazuje ze wystaruje bez niego(przynajmniej narazie) na silniku MT-001

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pablo



Dołączył: 06 Gru 2002
Posty: 154
Skąd: łódzkie

PostWysłany: Pią Lip 02, 2004 3:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AT89C2051 nie ma przetwornika A/C, ma tylko komparator analogowy, więc napięcia sam nie zmierzy.
Mostek tensometryczny daje na wyjściu bardzo małe napięcia i trudno chyba będzie skonstruować układ mierzący i rejestrujący, taki żeby współczynnik sygnału użytecznego do szumów miał przyzwoitą wartość. Nie bardzo mogę sobie też wyobrazić kalibrację takiego urządzenia. Poza tym wszystkim same tensometry też trochę kosztują, więc nie wiem czy to wyjdzie taniej niż kupno akcelerometru. Najtaniej wyjdzie zamówienie próbki u Analoga...
Na tej stronce jest przykład uzycia akcelerometru Analoga w wysokościomierzu dla małej rakiety modelarskiej. Ciekawie wygląda wykres zależności przyspieszenia od czasu zarejestrowany dla takiej rakietki z silnikiem tylko 8Ns. Polecam szczególnie przyjrzenie się wartościom przyspieszenia po ustaniu pracy silnika i jak to się ma do wykorzystyania czujników rtęciowych do wyrzucania spadochronu...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
tom123



Dołączył: 30 Mar 2004
Posty: 10

PostWysłany: Pią Lip 02, 2004 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arrow knod szkoda troche, jednak rozumiem mam to samo prowadzenie firmy zajmuje mi troche czasu i trudno znalezc czas na hobby.

Jednak spedziwszy troche czasu na przegladaniu stron i bede chcial opracowac podobna elektronike tzn. pomiar przyspieszenia, cisnienia oraz czujnik zmiany kata lini pola magnetycznego ziemi. Co do technicznych aspektow (typ procesora itp.) jeszcze nie mam konkretnego pomyslu jednak bede sie staral to zoptymalizowac pod kontem latwego wykonania ukladu, prostego programatora (mozliwosci wykonania w domu), oraz optymalizacji kosztow (np. program sampli). Wiem ze duzym problemem sa uklady SMD, jednak tego juz nieuda sie przeskoczyc. Jesli ktos ma jakies ciekawe pomysly lub propozycje dotyczace ukladu wdzieczny bede za sugestie.


Pozdrawiam
ToM
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Nie Sie 08, 2004 1:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myśląc o zrobieniu układu, którego schemat można zobaczyć na stronie
http://www.rocket-roar.com/rap/alt.html
sprawdziłem jak jest z darmowymi próbkami czujników z serji ADXL. Niestety ADXL250, ani ADXL190 nie występuje w darmowych próbkach Sad.
Czy ktoś mógłby poradzić, jaki czujnik wybrać i jakie w związku z tym zmiany w układzie powinny być zastosowane?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Nie Sie 08, 2004 12:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Analog Devices was good enough to give us two each of the ADC and accelerometer free as samples." Cytat ze strony, autorzy piszą że można dostać jako próbki, jesli nie to możesz spróbowac z ADXL 150 (+50g), który czesto jest tesh wykorzystywany do układów pomiarowych. Nie jestem pewien ale w reszcie układu nic nie trzeba bedzie zmieniać. Ps. Gdzie można ściągnąć program który odtworzy pliki zapisane w trakcie lotu?
Powrót do góry
Qba



Dołączył: 04 Lut 2003
Posty: 104
Skąd: Podkarpacie - okolice Rzeszowa

PostWysłany: Nie Sie 08, 2004 4:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze do niedawna można było dostać darmowe próbki tych układów, a teraz darmowe są tylko akcelerometry które mierzą przyspieszenie do 10g, a to troszke mało jak na układ który miałby nam służyć przez dłuższy czas... Ale ja naszczescie zdażyłem zamówić sobie dwa ADXL250 Very HappyVery HappyVery Happy zanim zablokowali... i osprzet do rakiety na warsztacie... schemat prawie gotowy... ale jeszcze i tak duzo pracy...
_________________
Qba
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Nie Sie 08, 2004 4:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Confused, ADXL150 też niedostępny. Kto się ze mną podzieli darmową próbką Wink.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Nie Sie 08, 2004 11:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pozostaje kupno na allegro - pewnie była to 'darmowa' próbka Evil or Very Mad. http://www.allegro.pl/show_item.php?item=28811964
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Łodygin



Dołączył: 22 Maj 2004
Posty: 277

PostWysłany: Pon Sie 09, 2004 7:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
pewnie była to 'darmowa' próbka

koleś miał ~4 takie do sprzedania- i co dali mu 4 prubki? Wink
POZDRAWIAM

_________________
Nieskonczony jest wszechswiat i ludzka glupota choc co do tego pierwszego nie mam pewnosci A.E.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Qba



Dołączył: 04 Lut 2003
Posty: 104
Skąd: Podkarpacie - okolice Rzeszowa

PostWysłany: Pon Sie 09, 2004 7:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no tak!! dali mu 4!!
ja miałem swego czasu 3 :] ale teraz mam 1

_________________
Qba
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP