Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Houston - sprowad嬈ie nas na Ziemi.
Id do strony 1, 2  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> BHP w modelarstwie rakietowym.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
Emeryt

Do陰czy: 17 Kwi 2002
Sk康: 鏚

PostWys豉ny: Wto Lis 19, 2002 2:28 pm    Temat postu: Houston - sprowad嬈ie nas na Ziemi. Odpowiedz z cytatem

Paliwo to ju widz 瞠 jest tu dok豉dnie om闚ione. Dla amator闚 to karmelizowany KNO3 plus cukier, a dla zaawansowanych mieszanki pirotechmana z zastosowaniem chloran闚. Grunt 瞠 leci.

Tylko jest problem finansowy. Jak si zrobi porz康n rakiet czyli tak o mocnych 軼iankach np. aluminiowych, pom璚zy si na statecznikami do stabilizowania ruchem obrotowym to 瘸l to wszystko traci. Zau禦y 瞠 paliwo jest na tyle stabilne, 瞠 nie grozi nam wysadzenie silnika na starcie. Wtedy to mo積a nawet si pokusi o malowanie korpusu.

I to wszystko np. rozbije si nam o kamie lub pognie spadaj帷 na trawnik.

Trzeba mie spadochron. W drugiej wojnie stosowali jedwab bo by wystarczaj帷o mocny. Przy ci篹szych rakietach pewnie trzeba by si pom璚zy nad podw鎩nymi szwami na okr皻k i zostosowaniem tego typu materia堯w. Do tego spadochron musi by wystarczaj帷o cie鎥i aby zmie軼i si w obudowie. I 郵iski aby bez problemu z niej wyszed. Dlatego polecam w豉郾ie jedwab.

Drugi wa積y problem to mechanizm uwalniaj帷y spadochron. Pierwsze co mi przysz這 do g這wy to czapeczka na rakiecie. Gdy zacznie opada pr康 powietrza poderwie j do g鏎y wyci庵aj帷 w豉軼iwy spadochron. To tylko pomys. Mo瞠 kto ma bardziej profesjonaln metod.

Jestem pewien 瞠 wielu by z ch璚i zaj窸o si rakietami gdyby znali metod zrobienia rakiety wielorazowego u篡tku z wymiennym paliwem.
Strasznie zniech璚aj帷e jest robienie czego wiele godzin dla kilku sekund chwa造.
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
Pirotechman
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Lis 19, 2002 4:17 pm    Temat postu: Re: Houston - sprowad嬈ie nas na Ziemi. Odpowiedz z cytatem

Emeryt napisa:
Paliwo to ju widz 瞠 jest tu dok豉dnie om闚ione. Dla amator闚 to karmelizowany KNO3 plus cukier, a dla zaawansowanych mieszanki pirotechmana z zastosowaniem chloran闚. Grunt 瞠 leci.....

Odradzam chloran. Moja rakieta polecia豉 na paliwie KNO3/Mg/Skrobia/浩. Jest bardzo dobre i bezpieczne. Mo積a to t逝c na imadle i nic Wink Ponadto odradzam robienia rakiet amatorskich z metalu. Moja rakieta ( co nakr璚i貫m film ) to tektura i karton a mo積a z tego cuda zrobi. Niemal profesjonalny wyr鏏 i tani. Bardzo tani bo rury , te grube na korpus wzi掖em z hurtowni tkanin. Gratis Wink

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
julex

Do陰czy: 16 Lis 2002
Sk康: tu ten smr鏚?

PostWys豉ny: Wto Lis 19, 2002 8:53 pm    Temat postu: Re: Houston - sprowad嬈ie nas na Ziemi. Odpowiedz z cytatem

Emeryt napisa:

Drugi wa積y problem to mechanizm uwalniaj帷y spadochron. Pierwsze co mi przysz這 do g這wy to czapeczka na rakiecie. Gdy zacznie opada pr康 powietrza poderwie j do g鏎y wyci庵aj帷 w豉軼iwy spadochron. To tylko pomys. Mo瞠 kto ma bardziej profesjonaln metod.

Ostatnia porcja paliwa w silniku mog豉by, spalaj帷 si, wyrzuca gazy ku g鏎ze. W ten spos鏏 mo積a "wydmuchn望" spadochron.
Oczywi軼ie, nale篡 zadba o przegrod (wata?), by gor帷e gazy nie spali造 jedwabiu.

knod

Do陰czy: 16 Wrz 2002
Sk康: 3miasto

PostWys豉ny: Nie Lis 24, 2002 12:44 am    Temat postu: Re: Houston - sprowad嬈ie nas na Ziemi. Odpowiedz z cytatem

Emeryt napisa:
...wa積y problem to mechanizm uwalniaj帷y spadochron. Pierwsze co mi przysz這 do g這wy to czapeczka na rakiecie. Gdy zacznie opada pr康 powietrza poderwie j do g鏎y wyci庵aj帷 w豉軼iwy spadochron...

Czapeczke do wyrzucania spadachronu odradzam. Dobrze wywazona rakieta powinna spadac glowica do przodu co uniemozliwi poderwanie 'czapeczki'. Juleks podal dobra metode, ktora jest powszechnie stosowana w SR oferowanych w sklepach - po prorcji paliwa znajduje sie ladunek opozniajacy (wolno palny) a za nim nieco ladunku miotajacego majacego za zadanie wyrzucenie spadachronu lub tasmy hamujacej. Ja w tej chwili pracuje nad systemem odpalania spadachronu przy zastosowaniu przelacznika rteciowego. Mieszanka miotajaca odpalana elektrycznie gdy rakieta zaczyna spadac. Mam pewne watpliwosci co do tego ukladu, wiec w najblizszym czasie przejde do prob 'poligonowych' Wink

Pozdrawiam
knod
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Gru 31, 2002 7:47 pm    Temat postu: Re: Houston - sprowad嬈ie nas na Ziemi. Odpowiedz z cytatem

Emeryt napisa:
... Drugi wa積y problem to mechanizm uwalniaj帷y spadochron. Pierwsze co mi przysz這 do g這wy to czapeczka na rakiecie. Gdy zacznie opada pr康 powietrza poderwie j do g鏎y wyci庵aj帷 w豉軼iwy spadochron. To tylko pomys. Mo瞠 kto ma bardziej profesjonaln metod. ...

Mo積a zrobi tak:
Powy瞠j silnika w specjalnej komorze sytuujemy ci篹arek, kt鏎y po odwr鏂eniu rakiety do g鏎y nogami znacznie si wysunie, ale nie wypadnie (blokuj go 軼ianki). Na tym osadzamy lu幡o g這wic (nia za lu幡o). W niej te znajduje si spadochron przyczepiony link do ci篹arka:

Gdy rakieta zacznie zwalnia, p璠 ci篹arka b璠zie na tyle du篡, 瞠 wypchnie g這wic, a spadochron si otworzy. Pomys zaczerpn掖em z programu Wysypisko (niestety ju chyba nieemitowany, ale lecia na Discovery)
Powr鏒 do g鏎y
tomahovk

Do陰czy: 16 Maj 2002
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Sro Sty 01, 2003 2:24 pm    Temat postu: spoko Odpowiedz z cytatem

nigdy jeszcze nies造sza貫m o czym takim chocia ogl康a貫m ten program bardzo cz瘰to i tera jest chyba druga czy trzecia seria (spec od rakiet kt鏎y tam wyst瘼owa powiada i 瞠by rakieta by豉 statecza t stosunek 鈔ednicy zewn皻rznej do d逝go軼i rakiety musi wynosi 1 do 14 - ale to inna sprawa) musze wypr鏏owa ten pomys i zobacze czy dzia豉 ale czyta貫m i w podobny spos鏏 dzia豉 samowyzwalacz rt璚iowy kt鏎y stosowano (mo瞠 dzi te ale tego nie wiem ) do rakiet wielocz這nowych

p.s.

SZCZ呇LIWEGO NOWEGO 2003 ROKU
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Sty 01, 2003 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pami皻am, 瞠 obie dru篡ny w odcinku z rakietami (I edycja) stosowa造 t metod, ale jednej spadochron si chyba nie otworzy (lub co w tym stylu).
Powr鏒 do g鏎y
tomahovk

Do陰czy: 16 Maj 2002
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Czw Sty 02, 2003 9:27 am    Temat postu: nie otwo篡 si dlaczego ????? Odpowiedz z cytatem

zadaw貫m sobie to pytanie i sobie oprzypomnia貫m na豉dowali tam kapusty bo go軼iu sie obawia 瞠 silnik przepali spadochron papa
Powr鏒 do g鏎y
knod

PostWys豉ny: Pon Lut 10, 2003 9:55 am    Temat postu: Re: Houston - sprowad嬈ie nas na Ziemi. Odpowiedz z cytatem

knod napisa:
...systemem odpalania spadachronu przy zastosowaniu przelacznika rteciowego. Mieszanka miotajaca odpalana elektrycznie gdy rakieta zaczyna spadac....

Sir AD zmodyfikowal tak przelacznik ze w koncu zaskoczyl:
http://www.korozja.pl/rakieta/spadochron.avi
Nie ma to jak praca zespolowa Laughing

Pozdrawiam
knod
Powr鏒 do g鏎y
pirotechmaan
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Lut 10, 2003 9:15 pm    Temat postu: Re: Houston - sprowad嬈ie nas na Ziemi. Odpowiedz z cytatem

knod napisa:
...Sir AD zmodyfikowal tak przelacznik ze w koncu zaskoczyl:
http://www.korozja.pl/rakieta/spadochron.avi
Nie ma to jak praca zespolowa Laughing

Gratuluj Wink I pro軸a do HNIW. knod jest si陰 nap璠ow tego dzia逝. Wej軼ie na forum "na zielono" jemu si nale篡 Razz

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
knod

PostWys豉ny: Wto Lut 11, 2003 10:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Status normalnego uzytkownika jak najbardziej mi odpowiada. Zmiana koloru na zielony obligowala by mnie do usuwania czesci postow a ja do tego mam jednak za miekkie serce Wink
Wracajac do tematu to przelacznik rteciowy nie jest mechanizmem docelowym jaki ma byc stosowany do odpalania spadochronu. Zamiast tego chcialbym zastosowac elektronike reagujaca na polozenie wzgledem pionu. Do tego celu nadaja sie idealnie uklady KMZ51 oraz HMC1001. Ten pierwszy jest dostepny w sprzedazy (ok 35zl). Czy ktos z forum moze wie gdzie mozna kupic i za ile ten 2 scalaczek Question
Pozdrawiam
knod
Powr鏒 do g鏎y
pirotechmaan
Go嗆

PostWys豉ny: Wto Lut 11, 2003 11:28 am    Temat postu: A ja ... Odpowiedz z cytatem

knod napisa:
.........mam jednak za miekkie serce Wink
Wracajac do tematu to przelacznik rteciowy nie jest mechanizmem docelowym jaki ma byc stosowany do odpalania spadochronu. Zamiast tego chcialbym zastosowac elektronike reagujaca na polozenie wzgledem pionu....

Tak , wiem, 瞠 masz "dobre serduszko" Wink ale wej軼ie na zielono to te jaka forma zach皻y do dalszego pisania Wink
A co do elektroniki to ja preferuj rozwi您ania proste. Uk豉d reaguj帷y na po這瞠nie Question Jak pisa貫m Ci na priva a inym teraz tu - ja robi貫m i zrobi to tak :

W rurce ( w cz窷ci g這wicowej ) jest kulka z gipsu nas帷zona H2S04. W這瞠nie kulki odbywa si przed startem rakiety. Gdy rakieta zaczyna opada kulka spada i dotyka mieszanki na bazie KCLO3/cukier. Zaczyna si reakcja i mamy zap這n. Jedna pr鏏a mi nie wysz豉 bo kulka by豉 zbyt lekka i nas帷zona kwasem przyklei豉 si i nie chcia豉 si przemieszcza w tulejce. Kulk nale篡 wi璚 obci捫y jak捷 鈔ubk. Kr鏒ko m闚i帷 mechanizm "chemiczny" odpalania spadochronu.

Pozdr. A

PS. Wida, 瞠 stosujesz korpus metalowy na SR bo boisz si podej嗆 bli瞠j rakiety przez co zdj璚ia s w dalekim planie wi璚 ma這 czytelne Wink Ja filmuj start stoj帷 do 10 m od wyrzutni przez co mam plan bliski. No ale ja nie stosuj metalu do rakiet.
Powr鏒 do g鏎y
圭iArwA

Do陰czy: 08 Sie 2002
Sk康: ju nie st康 :)

PostWys豉ny: Wto Lut 11, 2003 4:19 pm    Temat postu: Re: A ja ... Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa:
...Jedna pr鏏a mi nie wysz豉...

a inne?

Go嗆

PostWys豉ny: Wto Lut 11, 2003 7:55 pm    Temat postu: Re: A ja ... Odpowiedz z cytatem

圭iArwA napisa:
pirotechmaan napisa:
...Jedna pr鏏a mi nie wysz豉...

a inne?

By豉 tylko jedna pr鏏a ze spadochronem - nie udana. Spadochron otworzy si ale ............. na ziemi Razz "Kr璚i" mnie rakieta z kamer video wi璚 musz dopracowa spadochron Rolling Eyes . Bo jak strac kamer to ju niczego nie poka輳 Wink

Hm... tak kumam sobie : mo瞠 ja zrobi silnik rakietowy a kto inny ( knod , mo瞠 jeszcze kto Question ) rakiet i spadochron Question Ale zrobi bym taki SR 瞠by wynie嗆 kamer na minimum 1 km Cool My郵, 瞠 widok oddalaj帷ej si ziemi musi by pi瘯ny.

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
knod

PostWys豉ny: Sro Lut 12, 2003 12:15 am    Temat postu: Re: A ja ... Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa:
...Hm... tak kumam sobie : mo瞠 ja zrobi silnik rakietowy a kto inny ( knod , mo瞠 jeszcze kto Question ) rakiet i spadochron Question Ale zrobi bym taki SR 瞠by wynie嗆 kamer na minimum 1 km Cool My郵, 瞠 widok oddalaj帷ej si ziemi musi by pi瘯ny.

Jestem jak najbardziej za. Potrzebne by byly wymiary silnika i dodatkowego ladunku. Gdyby to miala byc kamera to prace nad rakieta potrwaja troche. Aby nie uszkodzic cennego ladunku zastosowalbym 2 niezalezne uklady odpalania spadochronu: 1. reagujacy na polozenie (mam nadzieje ze bedzie gotowy w przyszlym miesiacu), 2. zapasowy uklad radiowy.
Silnik tez mozna by bylo przed startem przetestowac - wlasnie skaldamy hamownie do testowania silnikow do Imax=1000N (bedzie sciagana pelna charakterystyka pracy). Powinna ona ruszyc juz gdzies za 2tyg Laughing
W zespole sila Exclamation Laughing
Pozdrawiam
knod
Powr鏒 do g鏎y
pirotechmaan
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Lut 12, 2003 9:45 am    Temat postu: Re: A ja ... Odpowiedz z cytatem

knod napisa:
......Jestem jak najbardziej za. Potrzebne by byly wymiary silnika i dodatkowego ladunku. ....

Wi璚 og豉szam, 瞠 Zesp馧 Bada Kosmicznych "KNOPIR" ( knod , pirotechman ) wystartowa Wink ze strat dla moich "bada" nad amatorskimi MW Confused Jak co zrobi to oczywi軼ie si podziel info. Musimu zrobi te pi瘯ne uj璚ie ( oddalaj帷ej si ziemi ).

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
pablo

Do陰czy: 06 Gru 2002
Sk康: 堯dzkie

PostWys豉ny: Sro Lut 12, 2003 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

knod napisa:
... Do tego celu nadaja sie idealnie uklady KMZ51 oraz HMC1001. Ten pierwszy jest dostepny w sprzedazy (ok 35zl).

Gdzie go mo積a kupi?
Ja znalaz貫m tylko KMZ10A za dyche, ale on sie chyba nie nadaje.
Jaki kapry郾y jest co do warunk闚 pomiaru.
Powr鏒 do g鏎y
knod

PostWys豉ny: Sro Lut 12, 2003 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pablo napisa:

Gdzie go mo積a kupi?
Ja znalaz貫m tylko KMZ10A za dyche, ale on sie chyba nie nadaje.
Jaki kapry郾y jest co do warunk闚 pomiaru.

KMZ51:
www.cyfronika.com.pl oraz www.elfa.se
Co do 2 pozycji to znalazlem przedstawicielstwo firmy ale wyglada na to ze nie maja go w swojej ofercie Sad Na szczescie z tego co pamietam uklad w obu przypadkach rozni sie wartoscia kilku rezystorow.
Pozdrawiam
knod
Powr鏒 do g鏎y
pablo

Do陰czy: 06 Gru 2002
Sk康: 堯dzkie

PostWys豉ny: Czw Lut 13, 2003 12:05 am    Temat postu: Re: Houston - sprowad嬈ie nas na Ziemi. Odpowiedz z cytatem

knod napisa:

... Sir AD zmodyfikowal tak przelacznik ze w koncu zaskoczyl:

Czy ten prze陰cznik nie zadzia豉 natychmiast po sko鎍zeniu pracy silnika?
Je郵i nie zadzi豉, to jak to zrobili軼ie?
Powr鏒 do g鏎y
knod

PostWys豉ny: Czw Lut 13, 2003 10:07 am    Temat postu: Re: Houston - sprowad嬈ie nas na Ziemi. Odpowiedz z cytatem

pablo napisa:
Czy ten prze陰cznik nie zadzia豉 natychmiast po sko鎍zeniu pracy silnika?
Je郵i nie zadzi豉, to jak to zrobili軼ie?

Tez mielismy takie obawy i na poczatku dodawany byl dodatkowo olej silikonowy w celu wyeliminowania zalaczenia natychmiast po zakonczeniu pracy silnika. Okazalo sie jednak ze w niskich temperaturach ten dodatek tak gestnial ze rtec zamykala obwod dopiero w momencie uderzenia rakiety w ziemie. Zamiast silikonu mozna dac elektronike:

Uklad odpala ladunek miotajacy dopiero po pewnym (regulowanym za pomoca potencjometru) czasie - dokladny opis wraz ze schematem jest na stronie http://www.nakka-rocketry.net/
A wracajac do tego zmodyfikowanego przelacznika to zawieral on wiecej rteci. To ze zaskoczyl dopiero gdy rakieta zaczela spadac spowodowane bylo dlugim czasem pracy silnika ktorego ciag malal stopniowo w czasie -taki troche niespodziewany efekt uboczny spowodowany zastapieniem sacharozy sorbitolem Laughing
Pozdrawiam
knod
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> BHP w modelarstwie rakietowym. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nast瘼ny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum