Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rura PCV - jaka?
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
trefl
Gość





PostWysłany: Wto Cze 22, 2004 11:18 pm    Temat postu: Rura PCV - jaka? Odpowiedz z cytatem

Witam,
Bylem dzisiaj w OBI i ogladalem rury cisnieniowe do wody. Okazalo sie, ze rury o tych samych rozmiarach np. 3/4" wystepuja w roznych typach (grubosc scianki) i oczywiscie cenach. Mam pytanie. Jaka rure polecacie na karmelek dla ok. 50-60g paliwa?
Jaki silnik moze byc najwiekszy przy niekarmelizowanym paliwie?
Pozdrawiam
Powrót do góry
leszek



Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 102
Skąd: TORUŃ

PostWysłany: Sro Cze 23, 2004 8:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

do wody zimnej (biała) Jest tańsza..
Pozdr. L.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Iron



Dołączył: 22 Maj 2004
Posty: 24

PostWysłany: Sro Cze 23, 2004 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rurka do wody, czy to nie bendzie za cienkie.
ma ogół takie rurki nie przekraczają 2 cm na średnicy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MICHAŁ



Dołączył: 22 Lip 2003
Posty: 283
Skąd: Centralna Polska

PostWysłany: Sro Cze 23, 2004 10:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Iron zastanow sie coraz wiecej pisesz "siana"
Wiec nałucz sie ze "Milczenie jest sztuką" a Jak masz powiedziec słowo głupie to zatrzymaj jezyk w ........ .

Teraz do rzeczy
Zalezy jaki chcesz zrobić silnik. Na tych rurach masz podane dopuszczalne cisnienie kupuj do zimnej wody a wwytrzymałosc musisz sam dobrac chyba ze masz duzo kasy to mozesz zainwetowac do ciepłej ale z tego co wiem to do zimnej sa spoko i wystarczajace.
Cisnieniemozesz przekroczyc ze 2 razy niz podane na rurkach i wytrzymuja a to dlatego ze przy tym normalnym cisnieniu (przypuscmy ze 480PSI ) moga pracowac przez cały czas i były tak testowane, oraz maja granice bezpieczenstwa, gdy podwojmy cisnienie do 960PSI wtedy nasz silnik wytrzyma krutki skok cisnienia ale nie polecam tego robic Wink
To nie prawda ze rurki z pcv nie przekracaja 20mm srednicy sa i wieksze (akurat 20mm to 3/4') ale one sa juz drozsze, wiadomo wiecej materiału na nie idzie itp. A pamietajcie ze rurka o srednicy 20mm i grubosci scianek 2mm jest wytrzymalsza niz rurka o srednicy 40mm i 2mm sciankach, wiec na wieksze srednice musi isc wicej materiału wieksza powierzchnia oraz grubosc scianki dochodzi.
Wniosek:
Kup rure 3/4' o wytrzymałosci 480psi do zimnej wody koszt za 3m nie powinien przekroczyc 20zł.
Oczywiscie do takich silników polecam ładunek segmentowy a to dlatego ze bedzie łatwiej nam odlewac paliwo Wink Cool

Pozdrawiam, Michał

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
trefl
Gość





PostWysłany: Sro Cze 23, 2004 1:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co polecicie do paliwa ubijanego, niekarmelizowanego? 1/2"??
Powrót do góry
trefl
Gość





PostWysłany: Sro Cze 23, 2004 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeszcze jedno. Wymiary rur podajecie tutaj np. 3/4"
OK. Tylko jedno: Bylem w sklepie, ogladalem rury, czytalem napisy na nich i zdebialem. Rura do wody zimnej (biala) jest zawsze o numer wieksza od rury dla cieplej wody. Np.: rura do zimnej 1/2" jest wielkosci jak dla cieplej 3/4", 3/4" dla cieplej jest jak dla zimnej 1". Zawsze myslalem, ze 1 cal - to 1 cal. Sprzedawca powiedzial, ze "tak juz jest". Shocked Tak wiec jak piszecie o rurze 3/4", to jaki wymiar w milimetrach macie na mysli???
Powrót do góry
leszek



Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 102
Skąd: TORUŃ

PostWysłany: Sro Cze 23, 2004 10:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak 3/4 do zimnej to znaczy że 3/4 do zimnej
a zresztą:
http://www.nibco.com.pl/pvc_u.html
Pozdr.L.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
trefl
Gość





PostWysłany: Sro Cze 23, 2004 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

leszek napisał:
jak 3/4 do zimnej to znaczy że 3/4 do zimnej
Pozdr.L.

Smile
Zaraz studiuje stronke.
W sklepie widzilem jeszcze rury PVC ktore sie zgrzewa a nie klei. Sa na wieksze cisnienia i o znacznie grubszych sciankach. Moze cos takiego???
Powrót do góry
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Czw Cze 24, 2004 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To chyba rurki polipropylenowe, nie PCV.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MICHAŁ



Dołączył: 22 Lip 2003
Posty: 283
Skąd: Centralna Polska

PostWysłany: Czw Cze 24, 2004 11:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiem jedno to wszystko zalezy ile chcesz na to kasy wydac ale rurki do zimnej wody beda ok o wytrzymałosci 480PSI .
Co do rozmiarów faktycznie 3/4' do ciepłej wody to z wymiaru jak złapiesz to 1' Facet powiedział ze tak juz jest.

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
trefl
Gość





PostWysłany: Czw Cze 24, 2004 9:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

crave napisał:
To chyba rurki polipropylenowe, nie PCV.

Choroba, jakos sie zasugerowlem, ze PVC. Przy okazji sprawdze w sklepie.
Powrót do góry
trefl
Gość





PostWysłany: Czw Lip 01, 2004 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze jedno pytanko:
Czy rura do wody zimnej 3/4" nie bedzie za duza do karmelka ubijanego na mokro? Na forum przewijalo sie, ze do srednicy 16mm moze byc. Jesli to srednica wewnetrzna, to znaczy, ze 3/4 powinno wytrzymac na niekarmelizowanym.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Szajba



Dołączył: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 8:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiecie co mam maly problem kupilem sobie rury PCV 1/2 cala i 3/4 cala i troszke jestem zmartwiony. Dopiero w domu przeliczylem bary na psi i wyszlo ze wytrzymuja tylko 232 psi(16 barow) sa do zimnej wody a z tej samej seri do wody cieplej byly drozsze i wytrzymywaly tylko wedlug ulotki 7 barow dziwne. Podam strone producenta http://www.gsp.pl/pl/usm.html. Mam jedno zastrzezenie obydwie rury maja niby taka sama wytrzymalosc przy takiej samej grubosci scianki, cos tu nie gra wiadomo ze 1/2 cala w tym momecie jest wytrzymalsza nic 3/4 cala Rolling Eyes No i wkoncu przechodze do plenty, mam proclem z obtopieniem koncow PCV'ki zeby mi dysza i zatyczka sie lepiej trzymala, jak wy to robicie Question PCV sie nie topi i nie bardzi wiem jak to zrobic. Jak podgrzalem koniec rurki to ona sir rozszerzyla a nie zwiezila, pomocy!

pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grubość niekoniecznie musi oznaczać wytrzymałość. Na ten przykład rury PP są grube jak cholera a wytrzymałość nie taka rewelacyjna. Rura do ciepłej wody ma niższą wytrzymałość, bo jest do...ciepłej. Spada wytrzymałość materiału. Chyba normalne i jasne. Też kupiłem rurki 3/4 cala tego producenta, ale u mnie wytrzymałość wynosi tylko 10 bar. Do prób się nadaje, ale nie wyciśnie się na nich zbyt wiele. Trzeba pamiętać, że przy krótkim czasie pracy można przekroczyć dopuszczalną wartość ciśnienia. A ta zależy od norm do jakich producent musi dostosować produkt. Bo niedawno kupiłem rurkę PCW innego producenta i mam 1 cal przy 450 psi, czyli koło 31 atmosfer Exclamation .
Co do zaginania rurek. to fakt, początkowo po rozgrzaniu rurka robi ryjka, ale to normalne i wynika z rozszerzalności cieplnej materiału. Nie grzej aż do stopienia, tylko do zmięknięcia. Możesz końcówki zagnieść ręcznie przez szmatę, albo tak jak ja. Toczę rurkę po stole dociskając ją pod kątem rzędu 35 stopni i stopniowo zwiększam kąt aż do 90 stopni. Przygnie się. Potem jeszcze raz podgrzewam i jak mi rura zmięknie (bez skojarzeń proszę Twisted Evil ) powtarzam proces. Efekt końcowy wygląda tak: http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=3933&postdays=0&postorder=asc&start=


Ostatnio zmieniony przez jaskiniowiec dnia Sro Lip 07, 2004 10:24 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szajba, spróbuj to opalić opalarką lub ogrzać na małym ogniu i owinąć sznurek wokół obwodu rurki (1 zwój) a następnie pociągnąć sznurek i wtedy rurka ci się zwęży. najlepiej robić to na gwoździu lub innymmałym walcowatm tworze (patyk do szaszłyków, wkład do długopisu itd.)
Powrót do góry
Szajba



Dołączył: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWysłany: Sro Lip 07, 2004 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaskiniowiec dzieki! jak bys mogl mi jeszcze powiedziecm jak podgrzewasz rurke? bo w plomienu to sie ogrzewa bardzo miejscowo i zwegla na koncu i jest lipa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Lip 08, 2004 6:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trzymaj nie w ogniu, tylko w gorących spalinach jakieś 20 cm powyżej. Nagrzewanie musi trochę trwać, bo PCW kiepsko przewodzi ciepło i aby zagrzało się w całej objętości części przeznaczonej do zaginania, musi to trochę potrwać. Jak dasz w płomień, to zewnętrzna część Ci się zwęgli lub zapali, a wewnątrz będzie jeszcze chłodna. Ot co...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Szajba



Dołączył: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWysłany: Czw Lip 08, 2004 8:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heh dzieki Exclamation Jaskiniowiec pewnie to gdzies pisze na forum ale... Embarassed Mogl bys napisac z czego Ty robisz dysze i zatyczke. Na tamtych fotach dysza wyglada jak bys ja z gliny robil Rolling Eyes prawda to?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pablo



Dołączył: 06 Gru 2002
Posty: 154
Skąd: łódzkie

PostWysłany: Pią Lip 09, 2004 10:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisał:
Grubość niekoniecznie musi oznaczać wytrzymałość. Na ten przykład rury PP są grube jak cholera a wytrzymałość nie taka rewelacyjna. Rura do ciepłej wody ma niższą wytrzymałość, bo jest do...ciepłej. Spada wytrzymałość materiału. Chyba normalne i jasne. Też kupiłem rurki 3/4 cala tego producenta, ale u mnie wytrzymałość wynosi tylko 10 bar. (...)

Te 10 barów to stwierdziłeś doświadczalnie? To znaczy, czy powyżej tego ciśnienia rozrywało korpus, czy może jakąś inną metodą sprawdzałeś? Pytam bo używam rurki USMetix 33,4x2,3mm i zawsze szacowałem ciśnienie w silniku, tak na oko Wink, ze 3 razy więcej niż te 10 bar. Nie no, nie chce mi się wierzyc że tam było tylko 10 bar, czy nawet 15 jak podawał Szajba. Casing.xls Nakki daje, takiej jak moja, rurce 37 bar przy współczynniku bezp. 1,5.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pią Lip 09, 2004 4:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak doświadczalnie? Nie mam technicznych możliwości zmnierzenia ciśnienia w korpusie w czasie pracy. Informacja o ciśnieniu pracy rury pochodzi z ust sprzedawcy. Ile w tym prawdy, to nie wiem, ale mam nadzieję, że gostek wiedział co mówi. Z moich dotychczasowych prób silników na tych rurach wynika, że najprawdopodobniej wytrzymują więcej. Póki co na nie nie narzekam, ale wolę konkurencję. http://www.nibco.com.pl/pvc_u.html
Tam przynajmniej są podane konkrety, i dla rurki 1 cal którą ostatnio kupiłem katalogowe ciśnienie to 450 psi. Biorąc pod uwagę zapas bezpieczeństwa, to można w tych rurach wycisnąć z paliwa niezły impuls.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP