Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Trzaskaj±ce gwiazdy (Dragon Eggs)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pon Lis 18, 2002 9:15 pm    Temat postu: Trzaskaj±ce gwiazdy (Dragon Eggs) Odpowiedz z cytatem

Mo¿e mi kto¶ dok³adnie wyja¶niæ czym charakteryzuj± siê takowe efekty.
Dlaczego do ich otrzymania stosuje siê zwi±zki bizmutu czy te¿ o³owiu.
Próbowa³em recepturê z mini± ,czarnym tlenkiem miedzi i magnalium.
Efekty mizerne i na dodatek mo¿liwe do uzyskania spalaj±c magnalium z mniej nietypowymi utleniaczami.No chyba ¿e co¶ sknoci³em.
Ma³y

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Nie Sie 10, 2003 4:31 pm    Temat postu: Re: draggons eggs,cracling Odpowiedz z cytatem

Ma³y napisa³:
Mo¿e mi kto¶ dok³adnie wyja¶niæ czym charakteryzuj± siê takowe efekty.
Dlaczego do ich otrzymania stosuje siê zwi±zki bizmutu czy te¿ o³owiu.
Próbowa³em recepturê z mini± ,czarnym tlenkiem miedzi i magnalium.
Efekty mizerne i na dodatek mo¿liwe do uzyskania spalaj±c magnalium z mniej nietypowymi utleniaczami.No chyba ¿e co¶ sknoci³em.
Ma³y


Czym te efekty sie charakteryzuja to pewnie juz wiesz Wink
Ja mam pytanie czy znalazles jakas bezpieczna metode na rdzen gwiazdek 'cracling' Question
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Nie Sie 10, 2003 5:56 pm    Temat postu: Re: draggons eggs,cracling Odpowiedz z cytatem

RobertG napisa³:
Ma³y napisa³:
Mo¿e mi kto¶ dok³adnie wyja¶niæ czym charakteryzuj± siê takowe efekty.
Dlaczego do ich otrzymania stosuje siê zwi±zki bizmutu czy te¿ o³owiu.
Próbowa³em recepturê z mini± ,czarnym tlenkiem miedzi i magnalium.
Efekty mizerne i na dodatek mo¿liwe do uzyskania spalaj±c magnalium z mniej nietypowymi utleniaczami.No chyba ¿e co¶ sknoci³em.
Ma³y


Czym te efekty sie charakteryzuja to pewnie juz wiesz Wink
Ja mam pytanie czy znalazles jakas bezpieczna metode na rdzen gwiazdek 'cracling' Question


Ostatnio próbowa³em zrobic "supermieszankê fotob³yskow±" -KMno4+Al+S
tzn.niewielkie ilo¶ci w ró¿nych proporcjach ucierane i mieszane godzinami w mini m³ynku kulowym.W³a¶nie z takiej mieszanki która zawiniêta w pojedynczy papier gazetowy daje ju¿ akustyczny efekt ---wykonywa³em rdzeñ gwiazdki .¦rednica gwiazdki ok 1-1,5 cm. wysuszona i przeciêta po czym troszkê wy¿³obiona ,szczypta dobrego fotob³ysku(proszek) ,sklejenie po³ówek gwiazdki.Efekt-gwiazdka po krótkim paleniu rozrywa siê z hukiem na parê zapalonych kawa³ków.Huk raczej ostry podobny do wystrza³u .To by³y jednostkowe próby -jak przygotowaæ w miarê szybko dziesi±t gwiazdek ?
Gdyby bylo czym "zarobiæ"taki proszek fotob³yskowy"bez wyra¿nej straty szybko¶ci palenia to z seryjn± produkcj± nie by³oby wiêkszego k³opotu.Mo¿e by wypróboaæ nitrocelulozê rozpuszczon± w acetonie .Próbowa³em te¿ kiedy¶ z rdzeniem z pikrynianu sodu (na mokro bez lepiszczy "bryli siê" tworzy pastê)niez³e ale to rozwi±zanie jest raczej drogie i trudno kupiæ chociarzby kwas pikrynowy.
Mo¿e wiesz jak jest robiony efekt jakby ostrego trzeszczenia ?
W przepisie na stronie http://huizen.dds.nl/~wfvisser/compoDB.html#chapter9
crackling star --my¶la³em ¿e ta mieszanka "sama" wytwarza efekty wizualno -akustyczne (bez rdzenia)

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Nie Sie 10, 2003 7:34 pm    Temat postu: Re: draggons eggs,cracling Odpowiedz z cytatem

Ma³y napisa³:
.... jak jest robiony efekt jakby ostrego trzeszczenia ?....)


Witam

Spala siê z trzaskiem mieszanka : minia / py³ Al / NC 75/20/5. Sam do niej doszed³em choæ potem zobaczy³em w literaturze podobne sk³ady. Po zrobieniu ciasta przeciera siê lekko przez sito o boku oczka 3 - 4 mm. Ale lekko. W mare odparowywania rozpuszczalnikia przeciera siê ca³o¶æ. Po wysuszeniu obtacza siê to mieszankami po¶rednimi , na koñcu m±czka prochowa . Jak ciasto jest zbyt p³ynne to zalepia otworki sita.

Przepis na krojenie i nadziewanie jest dobry ale jak chce siê zrobiæ kilka sztuk Wink

Znam jeszcze lepsze mieszanki spalajace siê z trzaskiem. Nie wiem co bedzie jak by zamieniæ NC na polistyren. Wg mnie te¿ pownno przy paleniu "trzaskaæ" . Tylko pewno trudniej bêdzie przez sito przecieraæ. NC siê nie lepi.


Pozdr. A
Powrót do góry
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Nie Sie 10, 2003 7:39 pm    Temat postu: Re: draggons eggs,cracling Odpowiedz z cytatem

Ma³y napisa³:
.......No chyba ¿e co¶ sknoci³em.....


Masa po wysuszeniu musi byc silnie sklejona. Inaczej guzik z trzasków. Czyli w masie musi byæ minimum z 5 % lepiszcza wprowadzonego w postaci lakieru. Badalem jako lepiszcze dodatek 5 % NC. Dzia³a , ale nie ka¿dy ma NC. Zróbcie próbê z ¯E ( ¿ywica epoksydowa ) , powinno dzia³aæ. W trakcie utwardzania ZE mozna juz obtaczaæ.


Pozdr. A Wink


NC - Nitroceluloza


Ostatnio zmieniony przez pirotechmaan dnia Nie Sie 10, 2003 9:20 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
$nop



Do³±czy³: 13 Kwi 2002
Posty: 211

PostWys³any: Nie Sie 10, 2003 9:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

NC to nitroceluloza.. az szkoda slow.
Robic, robi sie banalnie, beczka kwasu worek saletry i celuloza, synteza banalna. (by pocieszyc oko mozna sobie zrobic kolorowa NC Smile)
Szkoda ze nie mozna kupic, 1kg NC sprowadzanej za granicy kosztuje 12zl, a np, wyprodukowanie w pronicie 1kg NC kosztuje 25zl, drogo, (po co kupywac polowke flaszki jak za ta sama cene mozna kupic cala flaszke, to jeden powod dlaczego to wszystko upadlo)
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Nie Sie 10, 2003 9:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pirotechmaanL napisa³:
Spala siê z trzaskiem mieszanka : [ ... ciach...]

Cenny przepis Very Happy
Tylko czy to jest mieszanka typewgo 'dragon egs' czy bardziej glitter?
Czyli po ludzku czy po prostu strzela po dojsciu do rdzenia gwiazdki czy iskrzy dajac trzaski? No albo same trzaski bez iskrzeia i jest crackle Wink Sam sie gubie w tej nomenklaturze.

Moje jedyne przepisy jakie mam na 'crackle stars' to Shimizu i mutacje:
Pb3O4 84
Mg/AL 11
CuO 5
No i oczywiscie bindowana 10% NC.

Ale czytajac opis Malego troche sie zniechecilem. Do tego Pb3O4 jest toksyczny. W niektorych zrodelkach pisza ze mozna go zastapic Bi2O3.
Tylko ze mieszanka powyzej powinna stworzyc typowe dragon egg. Podobno chinczycy wykorzystuja do tego chloran potasu Shocked (nic dziwnego ze co chwile wylatuje im w powietrze jakas fabryka - jakis miesiac temu 10 zabitych i 200 rannych).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Nie Sie 10, 2003 9:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RobertG napisa³:
.......Tylko czy to jest mieszanka typewgo 'dragon egs' czy bardziej glitter?
Czyli po ludzku czy po prostu strzela po dojsciu do rdzenia gwiazdki czy iskrzy dajac trzaski? ....


Nie znam tego nazewnictwa. Ale dla mnie to nieistotne choæ wa¿ne bo porz±dkuje wiedzê ( ale mam awersjê do nazw anglojêzycznych ). Mieszanka z mini± pali siê z trzaskiem. Robi³em te¿ inne strzelajace gwiazdki - z j±drem strzelaj±cym. Ale to sporo pisania. J±dro jest na bazie mieszanki gwi¿d¿±cej , które ( to jadro ) eksploduje bo doj¶ciu ognia. Nie jest to bezpieczne w produkcji. Ale przy wprawie i do¶wiadczeniu ........... Rolling Eyes .


Pozdr. A
Powrót do góry
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pon Sie 11, 2003 2:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
Nie znam tego nazewnictwa. Ale dla mnie to nieistotne choæ wa¿ne bo porz±dkuje wiedzê ( ale mam awersjê do nazw anglojêzycznych ).

Wlasnie chodzi o nomenklature. Latwiej potem sie skomunikowac Wink
Ale samo szpanowanie angielskimi nazwami nie swiadczy jeszcze o tym ze potrafi sie jeszcze taki efekt wyprodukowac Wink
pirotechmaan napisa³:

Mieszanka z mini± pali siê z trzaskiem. Robi³em te¿ inne strzelajace gwiazdki - z j±drem strzelaj±cym. Ale to sporo pisania. J±dro jest na bazie mieszanki gwi¿d¿±cej , które ( to jadro ) eksploduje bo doj¶ciu ognia. Nie jest to bezpieczne w produkcji. Ale przy wprawie i do¶wiadczeniu ........... Rolling Eyes .


Moze jednak zdradzisz troche tajemnic Wink
Bo to chyba najtrudniejsze efekty w gwiazdkach. Czytalem ze chinczycy produkuja je z chloranu. Widzialem tez jakies szalone projekty obtaczania jadra plastyczna masa by bylo mniej czule. Ale jeszcze nigdy nie spotkalem nikogo kto by to zrobil wlasnorecznie. Ba nawet US-mani mimo ze o tym pisza, to sami nie chwala sie ze to zrobili Wink (no bo pewnie maja wiedze jak ja ... teoretyczna Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pon Sie 11, 2003 2:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RobertG napisa³:
...... Ale jeszcze nigdy nie spotkalem nikogo kto by to zrobil wlasnorecznie. Ba nawet US-mani mimo ze o tym pisza, to sami nie chwal± sie......



1. Podpuszczasz mnie Question . Ja zrobi³em kilka gatunków strzelaj±cyh gwiazdek. Nie ktore tylko jako ciekawostka, inne nadawaly sie do produkcji.

2. US-mani nie chwala sie wiêc ja mam siê chwaliæ Question Idea Shocked Wink


Pozdr. A


PS. Mo¿e jeszcze dzi¶ poka¿ê filmik ze strzelaj±cyh mini gwiazdeczek, Zrobilem je 7 lat temu i do dzi¶ le¿±. Maja wielko¶æ maku Wink
Powrót do góry
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pon Sie 11, 2003 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:

1. Podpuszczasz mnie Question . Ja zrobi³em kilka gatunków strzelaj±cyh gwiazdek. Nie ktore tylko jako ciekawostka, inne nadawaly sie do produkcji.


Oczywiscie ze Cie podpuszczam Wink
Ale naprawde zrobienie bezpiecznych dragon egs to nie jest trywialna sprawa. Zeby cokolwiek wybuchlo podczas zapalaenia to zrobi chyba kazdy na tej liscie. Ale zeby to dalo sie jeszcze obtoczyc, przechowac i transportowac to juz nie takie proste.
Przynajmniej dla mnie Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pon Sie 11, 2003 3:27 pm    Temat postu: Trzask Odpowiedz z cytatem

RobertG napisa³:
....... to juz nie takie proste.
Przynajmniej dla mnie Sad



Bo masz trzy *** ( ale jak nie zapomnê to dorzucê kolejn± * Wink ).

A o to mikropetardy. Planowalem je dodawaæ ( dawno temu ) do prochu czarnego. Pal±ca siê mieszanka ogrzewa mikropetardy , które eksploduj±. W ka¿dym razie ciekawy temat, nadaje sie na artyku³ popularno - naukowy Wink



film : http://nowa.pirotechnika.one.pl/Jadwiga/Trzask.mpg

J±dro gwiazdeczki to mieszanka gwi¿d¿±ca ( ziarno ). Potem obtraczanie w mieszankach gips / masa z popio³em. Ró¿ne sklady. Na koñcu mieszanka ³atwo palna. Gwiazdeczki eksploduj± ale tylko wewnatrz plomienia. Nie da siê ich zapaliæ . Ten temat to moja w³asna praca. Nigdzie nie wyczyta³em tego Wink


Pozdr. A

PS. Mikropetardy nie eksploduj± je¶li umie¶ciæ je wewn. mieszanki o wysokiej temperaturze. Za szybko przepala "skorupkê" mikropetard i nie ma eksplozji.
Powrót do góry
KML



Do³±czy³: 02 Maj 2003
Posty: 73

PostWys³any: Pon Sie 11, 2003 4:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam... czy mozesz dac dok³adnyh opis produkcji tych mikro petard ? i sk±d wzi±¶æ benzoesan sodu ???
POzdrowienia z Rewala

_________________
Take a look to the sky... just before you die!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pon Sie 11, 2003 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KML napisa³:
Witam... czy mozesz dac dok³adnyh opis produkcji tych mikro petard ? i sk±d wzi±¶æ benzoesan sodu ???



Benzoesan mo¿na kupiæ w hurtowniach zaopatruj±cych producentow wêdlin czy napoi. Z 10 lat temu kupi³em worek i mam jeszcze z 3 kg Wink
Dok³adny opis to ......... kilka stron Confused . Ale i tak uwa¿am, ¿e mieszanka z mini± jest lepsza. Moze cichsze wystrzaly ale i tak trzask jest wyra¼nie s³yszalny przy paleniu.
Dzi¶ bym te gwiazdeczki inaczej zrobil. Jak rdzeñ u¿y³ bym maku. Wymoczyl jego w Pb(COOH)2 , wypluka³ i wysuszy³. Potem jeszcze raz to samo ale moczenie w NaN3 ( nadmiar octanu o³owiu ). Potem koncowe plukanie, suszenie i obtaczanie Wink . No i juz nie trzaski ale potê¿ne wystrza³y . Ale te próby z azydkiem to nie dla "Leszczy" Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pon Sie 11, 2003 8:35 pm    Temat postu: Re: Trzask Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
RobertG napisa³:
....... to juz nie takie proste.
Przynajmniej dla mnie Sad

Bo masz trzy *** ( ale jak nie zapomnê to dorzucê kolejn± * Wink ).

Litosci tylko nie 4 Exclamation Wink
Ja naprawde nie czuje sie na tyle mocny w piro.
pirotechmaan napisa³:

A o to mikropetardy. Planowalem je dodawaæ ( dawno temu ) do prochu czarnego. Pal±ca siê mieszanka ogrzewa mikropetardy , które eksploduj±. W ka¿dym razie ciekawy temat, nadaje sie na artyku³ popularno - naukowy Wink

IHO na filmie prezentuj± siê rewelacyjnie Tylko obtoczyæ je w p.cz jako male gwiazdki i mozna zrobic rewelacyjna szelke. W sumie to mozna je wykorzystac na kilka sposobow. Jako jadra gwiazdek, luzne pojedyncze male gwiazdki albo obtoczone 'ciemnym prochem' by wywolywac tylko efekt dzwiekowy.
pirotechmaan napisa³:

J±dro gwiazdeczki to mieszanka gwi¿d¿±ca ( ziarno ). Potem obtraczanie w mieszankach gips / masa z popio³em. Ró¿ne sklady. Na koñcu mieszanka ³atwo palna. Gwiazdeczki eksploduj± ale tylko wewnatrz plomienia. Nie da siê ich zapaliæ . Ten temat to moja w³asna praca. Nigdzie nie wyczyta³em tego Wink

Mozesz jeszcze zdradzic z ktorej mieszanki gwizdzacej korzystasz? Czy nie ma to znaczenia?
pirotechmaan napisa³:

PS. Mikropetardy nie eksploduj± je¶li umie¶ciæ je wewn. mieszanki o wysokiej temperaturze. Za szybko przepala "skorupkê" mikropetard i nie ma eksplozji.

Sad czyli do obtaczania w gwiazdkach magnezowych sie nie nadaja? Nie probowales uzywac ich jako rdzeni do wiekszych gwiazdek?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pon Sie 11, 2003 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
plukanie, suszenie i obtaczanie Wink . No i juz nie trzaski ale potê¿ne wystrza³y . Ale te próby z azydkiem to nie dla "Leszczy" Wink


Tylko ze te azydkowe dragon egs to takie prawdziwe Wink
Szkoda ze do tego poziomu dorosne za rok, dwa ... albo nigdy Wink
Ale i tak przywrociles mi wiare w mieszanki z PB2O3

Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Wto Sie 12, 2003 7:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pirotechmaan napisa³:
.....Dzi¶ bym te gwiazdeczki inaczej zrobil. Jak rdzeñ u¿y³ bym maku. Wymoczyl jego w Pb(COOH)2 , wypluka³ i wysuszy³. Potem jeszcze raz to samo ale moczenie w NaN3 ........ Wink


No nie¿le pomy¶lane !!!!!!!dlaczego tak trudno co¶ nowatorskiego wymy¶liæ.....
Mo¿na by te¿ inne "kombinacje " roztworów wypróbowaæ z wytworzeniem na powierzchni innych wybuchowych zwi±zków

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Wto Sie 12, 2003 7:25 pm    Temat postu: Re: Trzask Odpowiedz z cytatem

..........Potem obtraczanie w mieszankach gips / masa z popio³em. ......
Pozdr. A

masa z popio³em? -mo¿na by spróbowaæ z masa tworz±ca skorupkê ¿u¿el (taka jak w kupnych mini petardach) opisywan± ju¿ na forum.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Wto Sie 12, 2003 8:27 pm    Temat postu: Re: Trzask Odpowiedz z cytatem

Ma³y napisa³:
......masa z popio³em? -mo¿na by spróbowaæ z masa tworz±ca skorupkê ¿u¿el (taka jak w kupnych mini petardach).....



To samo mia³em na my¶li. Masa co daje zwarty ¿uzel pozostaj±cy w strefie reakcji. Jak to nazwaæ Question Idea . Masa smugowa Question . Te¿ daje ¿uzel ale o co innego w niej chodzi.
Przy wnikaniu np. octanu olowiu do maku zwiazek ten wnika do wnêtrza ziarna. To samo z azydkiem sodu i wtedy mamy wewnatrz ziarna maku ( itp. ) azydek o³owiu. Ale tak trzeba dobrac proces aby wewnatrz ziarna pozostal nadmiar octanu o³owiu. Stosuj±c zewnetrzne warstwy palne o ró¿nej grubo¶ci mozna by usyskaæ zw³oki w detonacji ziaren. Hehe, dobre dla antyterrorsytow. Pojemnik rozrzuca kulki i mam seriê silnych detonacji Rolling Eyes . Co¶ a la karabin maszynowy wewn±trz pomieszczenia ale znacznie g³o¶niej Wink .
Mo¿na próbowaæ ukladów : kwas pikrynowy / azotan o³owiu itp.
. Ale chyba ten azydek bêdzie najlepszy.

Pozdr. A
Powrót do góry
Wiktor



Do³±czy³: 28 Sie 2003
Posty: 120
Sk±d: z PiroChem

PostWys³any: Czw Sie 12, 2004 3:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Zrobi³em sobie `trzeszcz±ce gwiazdki` z formu³ki któr± poda³ Pirotechman
minia / py³ Al / NC 75/20/5
ino co¶ za bardzo nie chc± one trzeszcze mo¿e to przez to ¿e zamiast 5 % NC u¿y³em lakieru NC.
Próbowa³em te¿ obtoczonych w PCZ ale te¿ nie chc± trzeszczeæ tylko buchaj± ale kompletnie nic nie s³ychaæ .
`Gwiazdki ` wygl±da³y jak na poni¿szej focie dla porównania zapa³ka.

Powsta³y one z przetarcia masy przez tarkê do warzyw ,masa mia³a konsystencjê dobrze plastycznej masy ale nie by³o widaæ i¿ masa jest wilgotna i nie kruszy³a siê. Masa przeciera³a siê ³atwo.


Mam pytanie co¶ sknoci³em czy muszê zrobiæ NC. A je¶li musi byæ NC to czy stopieñ znitowania ma jakie¶ znaczenie i czy jako rozpuszczalnik mo¿na zastosowaæ aceton czy potrzebna jest mieszanina alkocholowo-eterowa???
No jak nie wyjdzie z NC to spróbuje jeszcze z polistyrenem w koñcu wokó³ nas znajduje siê w brud tego a styropian to jego l¿ejszy brat .
Kiedy¶ dawno jak zaczyna³em z pirotechnikom zrobi³em co¶ na bazie polistyren / KNO3 / Mg / S / trochê to strzela³o(wiêcej kopci³o) ale my¶lê ¿e z miniom i Mg lub Al bêdzie spox . Znalaz³em nawet fotkê (niezbyt wyra¼na)
www.wiktorspiro.republika.pl/polimg2.jpg




pirotechmaan napisa³:




Dzi¶ bym te gwiazdeczki inaczej zrobil. Jak rdzeñ u¿y³ bym maku. Wymoczyl jego w Pb(COOH)2 , wypluka³ i wysuszy³. Potem jeszcze raz to samo ale moczenie w NaN3 ( nadmiar octanu o³owiu ). Potem koncowe plukanie, suszenie i obtaczanie Wink . No i juz nie trzaski ale potê¿ne wystrza³y . Ale te próby z azydkiem to nie dla "Leszczy" Wink


Pozdr. A


Mam trochê inny pomys³ (podobny)nie wiem czy dzia³a ze wzglêdu na brak azotanu srebra. Wygl±da³o by to mniej wiêcej tak:
Sporz±dzamy nasycony roztwór(r-r) azotanu srebra o temperaturze ok.60*C i moczymy w nim przez oko³o 30-60 min herbatê w granulkach tyle aby ca³o¶æ znajdowa³a siê pod powierzchniom r-r azotanu srebra nastêpnie ods±czamy granulki herbaty i suszymy. Nastêpnie sporz±dzamy r-r nasycony kwasu szczawiowego o temperaturze pokojowej i wsypujemy do roztworu energicznie mieszaj±c wcze¶niej wymoczone w r-r azotanu srebra i suche ju¿ granulki herbaty. Natychmiast powinien wytraciæ bia³y szczawian srebra(na zewn±trz i wewn±trz ziaren herbaty) który jest wybuchowy. Pozostawiamy jeszcze na jakie¶ 10 min `herbatkê` w roztworze k. szczawiowego. Potem ods±czamy i p³ukamy aby pozbyæ siê ¶ladów HNO3 który powstaje w reakcji
(COOH)2 i AgNO3 i suszymy. Obtaczamy w miesz±ce gwiazdkowej lub PCZ lub jeszcze lepiej
w mieszance która pali siê w pa¶mie nie widocznym dla nas [`ciemna warstwa`, 'ciemny proch' (znacie jakie¶ mieszanki tego typu?)] i dodawaæ do ³ad. miot. do szelek lub komet, fontann i wulkanów. No i samych szelek : -)
Co my¶licie o moim pomy¶le z szczawianem srebra i próbie zrobienia trzeszczenia za pomocom formu³ki Pirotechmana ?

A tak w ogóle to proszê o pomoc poniewa¿ efekt trzeszczenia (strzelania) mnie rozbraja i chcia³ bym go odwzorowaæ.

_________________
Znów w bran¿y Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki bêdziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5  Nastêpny
Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP