Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Trzaskające gwiazdy (Dragon Eggs)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Sie 12, 2004 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiktors napisał:
Zrobiłem sobie `trzeszczące gwiazdki` z formułki którą podał Pirotechman
minia / pył Al / NC 75/20/5..........ino coś za bardzo nie chcą one trzeszcze może to przez to że zamiast 5 % NC użyłem lakieru NC...................Co myślicie o moim pomyśle z szczawianem srebra i próbie zrobienia trzeszczenia za pomocom formułki Pirotechmana ?

A tak w ogóle to proszę o pomoc ponieważ efekt trzeszczenia (strzelania) mnie rozbraja i chciał bym go odwzorować.



Witam

1. Musi byc 5 % NC. Może byc lakierniczej NC ale nie 5 % lakieru tylko 5 % suchej NC. Mam ten skład opisany w zeszycie i na pewno tak jego robiłem. Potem te ziarna obtaczałem mieszanką zawierającą tez AL ( chyba był to : KCLO3/Al/dekstryna ). Na końcu miałkim prochem czarnym.

2. Pomysł ze szczwianem srebra jest drogi a sam szczawian Ag chyba słabo "strzela". Lepiej spróbować z tanim pirkynianem olowiu. W przypadku azydku potem trzeba te gwiazdeczki pokrywać masą zapalająca z proszkami metali ponieważ sam azydek wcale nie tak łatwo zapalić. Ja jeszcze był do roztworu z adykiem sodu dodał jakiegoś utleniacza aby ziarno ( np. maku ) miało zdolnośc do tlenia. Wtedy łatwiej będzie zapalić azydek.

3. Nasączanie azydkiem jednak pozstawił bym fachowcom. Sam bym miał pewne obawy. Mniejsze przy pikrynianie Pb.


Pozdr. A
Powrót do góry
Zbigniew



Dołączył: 11 Cze 2004
Posty: 202
Skąd: z Piekła

PostWysłany: Pon Sty 03, 2005 10:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Robiłem takie gwiazki (minia + Al) na butaprenie, i wyszły mniejwiecej jak u wiktorsa, ale zamist trzaskac buchaja iskrami(bez huku) Spoko efekt, ale cos jest nie tak Wink. Myślę że gdyby lepiej dobrac proporje mini i Al (lepej jak u mnie) i lepić lakierem nitro by wyszły- sprobuje.
_________________
Bóg sprawił, że wciąż idą... Rozsądek - że dotrą!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Sty 03, 2005 1:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Dokładniej - ja wyczytałem z moich dawnych zapisków technologicznych -
stosowałem nie pył Al a 20 % PAM-4. Z tym Al nie pamietam ale mam wrażenie, że też trzaskały. Głowy jednak nie dam Rolling Eyes


Pozdr. A Wink


PS. Od wczoraj już nie "wujek" a "dziadek" pirotechman ( stuknęło mi rok więcej Shocked )
Powrót do góry
Mateusz(l33t)



Dołączył: 10 Lis 2003
Posty: 54
Skąd: chyba moge już napisać że jestem stąd xD

PostWysłany: Pon Maj 09, 2005 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Haj^^

Jakos 3-4 dni temu zrobilem swietne dragon eggsy, kosteczka 2x2x1mm daje 4-7 glosnych trzaskow, oslepiajace biale swiatlo i iskry. Sklad to troche przerobiony najpopulraniejszy przepis na dragon eggsy. Postaram sie szybko wrzucic filmik ze spalania gwiazdek ale kumpel z kamera troche niechetny jest. Oto przepis:

Dragon Eggs #1
Pb3O4 - 8,18g
Mg (kolo 200mesh) - 0,91g
CuO - 0,91g
NC z pileczki pingpongowej - 0,1g
___________________________

Zalac to caponem az bedzie dosyc rzadkie i czekac az odparuje rozpsuzczalnik zeby bylo ciasto, gotowe ciasto rpzetrzec przez sito lub pokroic na kosteczki nie polecam robic wiekszych niz 2x2mm. Niech ten rpzepis wam dobrze sluzy.

Pozdrawiam Mateusz
widze, że nie tylko ja ostanio robilem smocze jajka, Fakt nie polecam robić za dużych! Nie powinien tam być PAM zamiast Mg? chyba że zmieniłeś i działa...
P2


edit:
w oryginalnym przepisie jest PAM sprobowalem z Mg i dziala bardzo ladnie, filmik bedzie najszybciej za poltora tygodnia bo kumpel z kamera jest w szpitalu

_________________
za grosz buntu Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Melker



Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 18
Skąd: Bochnia city ;)

PostWysłany: Sro Cze 29, 2005 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie, czy do mieszanki na Pb3O4 trzeba używać tylko NC lub ŻE Question , bo chodzi tu o dobry lepiszcz, a takich nie brakuje ... Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Adres AIM
Minik



Dołączył: 10 Lip 2004
Posty: 19
Skąd: Bochnia

PostWysłany: Sro Cze 29, 2005 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:

Witam

1. Musi byc 5 % NC. Może byc lakierniczej NC ale nie 5 % lakieru tylko 5 % suchej NC. Mam ten skład opisany w zeszycie i na pewno tak jego robiłem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bada Bum



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWysłany: Wto Gru 13, 2005 1:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.
Co do dragon eggs to powiem tylko tyle, że powoli dostaje cholery robiąc coraz to nowe próby. Czasu ostatnio mam bardzo mało a uparłem się na uzyskanie tego efektu.
W czym rzecz. Testowałem kilka przepisów, - oto one:
- Pb3O4 84
Mg/AL 11
CuO 5
bindowanie 10% NC (lakier).
- Pb3O4 75
pył Al 25
bindowanie 5% NC (lakier).
- Pb3O4 – 81,8g
Mg (kolo 200mesh) - 9,1g
CuO - 9,1g
bindowanie 10% NC (lakier).
- Pb3O4 - 70
pam (200mesch) -17,5
CuO 12,5
Aluminum, 200 mesh 5
bindowanie 10% NC (lakier).
Niestety żaden z podanych przepisów nie spełniał moich oczekiwań tzn. na 10 podpalonych ziaren ma wystrzelić 9. Chodzi mi o ostry huk a nie o jakieś tam trzeszczenie.
Sukces pojawił się dopiero wtedy gdy do ostatniego przepisu zastosowałem wiórki aluminiowe pozostałe po piłowaniu aluminium gat.PA6 plus 2% pyłu aluminiowego.
Całość bindowałem dużą ilością lakieru ( 2,5 do 3 cm sześcienne na 10 gram mieszanki)
Zapalone ziarna ( wielkość ok. 2 mm ) gwałtownie zmieniały barwę z ciemnoczerwonej do jaskrawo pomarańczowej i wybuchały z siłą małej petardy. Od momentu zapłonu do wybuchu mija ok. 1,5 do 2,5 sek. Uważajcie to cholerstwo jest niebezpieczne.
Tylko pojawił się następny problem. Nie mogę dobrać odpowiedniego primera.
Bo to co sprawdza się powiedzmy statycznie ( na ziemi ) zawodzi w szelce. Primer spala się bez zarzutu ale ziarna jajek nie rozpalają się.to samo dzieje się jeśli zastosuje mieszankę „ gwiazdkową „ z dużą ilością pamu. Na mój gust potrzeba wyższej temperatury. Stosowałem dodatki pamu czy Mg w różnych konfiguracjach ale to i tak nic nie pomaga.
Termitu nie zastosuje bo to trochę zbyt niebezpieczne, a poza tym nie mam potrzebnych odczynników.
Co wy na to, doradźcie jeśli macie jakiś konkretny pomysł.
I jeszcze jedno, w niektórych przepisach ( anglojęzycznych ) jako jeden ze składników mieszanek pojawia się silicon. Czy chodzi tu o zwykły silicon taki z tubki czy o jakieś inne dziwactwo np. w proszku.

Pozdrawiam Bada Bum

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pessos



Dołączył: 27 Cze 2004
Posty: 153
Skąd: Trinneck

PostWysłany: Wto Gru 13, 2005 11:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bada Bum napisał:
I jeszcze jedno, w niektórych przepisach ( anglojęzycznych ) jako jeden ze składników mieszanek pojawia się silicon. Czy chodzi tu o zwykły silicon taki z tubki czy o jakieś inne dziwactwo np. w proszku.

Może tutaj chodzi o krzem Idea Ale jak pisze pierdoły to nie linczujcie mnie bo tematy o gwiazdkach itp czytam ale doświadczenia w tej materii brak Wink

_________________

plany na dziś są takie, że ich nie ma
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Wto Gru 13, 2005 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm.. Dragon Eggs, bardzo lubie te cacko:)
A mimo to jeszcze ani razu nie poświęciłem im więcej czasu. Robiłem tylko jeden przepis, ale dla mnie wystarczający..
Zapalność jest faktycznie bardzo mała, moim zdaniem nie ma szans na zapalenie nie primerowanych dragon eggsów, śmiem sądzić że nawet w szelce w której burstem byłby silny FB, zapalność mogła by być znikoma, a nawet zerowa.
Oczywiście wiem, że Ty próbowaleś primerować.. ja też.
Nie szukałem zbyt wiele i co? Tak sam od siebie zrobiłem mieszaninę prochu czarnego z pyłem aluminiowym (bardzo drobny, ok. 600 mesh), a dokładniej zrobiłem na takiej mieszance gwiazdki, a w środku nich mikro gwiazdy - smocze jaja. Wydawała mi się dobra i spełniła moje oczekiwania (polecam film szelki z dragon eggsami, dałem go w temacie szelka).
Mieszaniny na PAMie i Al pyle muszą być dobre i zapalają dragon eggsy napewno, aczkolwiek trzeba też grubo primerować.
Wogóle sam już wiesz zapewne, ale przecież nie tylko do Ciebie piszęSmile że z mikrogwiazdami są całkiem inne problemy, inaczej sie primeruje kulke o śr. 9mm, a inaczej jakieś takie ziarenko o śr. 1mm czy 2mm.
No nic, sam jeszcze wiele nie robiłem z "dragonami", dlatego jeszcze za dużo powiedzieć nie mogę.
Ale ta mieszanka co podałem napewno się sprawdza (bo np. dragony w D1 glitter na al atomized nie zapalają się wogóle, za niska temp.)

pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bada Bum



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWysłany: Sro Gru 14, 2005 12:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Jeżeli chodzi o pokrycie ziaren dragon eggs primerem to nie stanowi to dla mnie problemu. Nawet wtedy gdy primer ma 30% proszku Mg, zwykle pokrywam primerem partie kilkunastu ziaren.
Problem tkwi w czym innym. Jak pisałem wyżej moje eggsy zapalają się i strzelają nawet wtedy gdy położy się je na ścieżce mączki prochowej i podpali ją, ( nie podpalajcie nigdy bezpośrednio ziarna DG zapalniczką bo możecie stracić oko) . Gorzej jest wtedy gdy strzelimy szelką, zapala się primer gwiazdki, potem jakaś inna mieszanka np. dająca czerwony czy zielony płomień, ale niestety ziarno DE na moment tylko robi się czerwone ale szybko gaśnie, sporadycznie ( gdy jest dużo pamu lub Mg ) wystrzelą wystrzelą i to po zbyt długim czasie dwie lub trzy DE na dziesięć.
Wydaje mi się, że pęd powietrza schładza spadające ziarno nie pozwalając na rozgrzanie a w efekcie na wybuch.
Zrobiłem dzisiaj próbę z mieszanką na gwiazdki niebieskie. Zauważyłem bowiem, że taka gwiazdka po spaleniu pozostawia trochę gorącej zgorzeli która z kolei „izoluje termicznie” ziarenko DG dzięki czemu może ono się rozgrzać i eksplodować. Efekty zdecydowanie lepsze niż dotychczas ale mimo wszystko jeszcze mnie to nie zadowala.
Co do nazwy silicon to pessos masz rację, chodzi o krzem.

Małe pytanko bo nie wiem co to takiego ( może przeoczyłem)
Cytat:
dragony w D1 glitter na al atomized

I jeszcze jedno, nie spotkałem jeszcze w żadnej tabeli mesh 600, czy to nie przesada?

Pozdrawiam Bada Bum

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Gru 14, 2005 10:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

600 mesh ma prawie Aluminium Usera 0,021mm .. nie ma w tabelach, ale można to przeliczać.
Dziwne, że mimo użycia tak gorących mieszanek, w locie chłodzi te DE. Musze przyznać ciekawa sprawa:) Jak pisałem wyżej nie testowałem wiele, a używałem parę razy DE do szelek, komet i nawet star minów i jeśli było w gorącej gwiazdce to bez problemu się zapalało (wsadzam kilka DE na gwiazdke)... nie wiem jak Ci pomóc.
Ja testowałem przepis 81,8 Pb3O4 9,1 CuO 9,1 PAM bindowałem NC.
Musialbym sam więcej potestować..
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bada Bum



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWysłany: Wto Gru 20, 2005 11:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie.
Po wielu próbach powoli coś zaczyna mi wychodzić.
Znalazłem w internecie przepis na primer o składzie :
KNO3 - 57,2
Siarka - 11,4
Węgiel - 11,4
Silicon - 11,4
Aluminium - 5,7
Dekstryna - 2,9
Zamiast tego nieszczęsnego siliconu zastosowałem bardzo drobno potłuczone szkło.
Ziarenko DG obtoczone jest półtoramilimetrową warstwą takiego primera, dalej jakaś mieszanka „gwiazdkowa” najlepiej z magnezem.
Tym razem jednak zastosowałem podany wcześniej przeze mnie przepis na DG (ten czwarty) z tą różnicą, że nie dodawałem pyłu Al.
Na 6 wystrzelonych ze starmaina gwiazdek 5 wybychło po spaleniu się mieszanki .
To na razie tyle . Jak wymyśle lub znajdę coś lepszego to dam znać.

Pozdrawiam.

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Sro Gru 21, 2005 12:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bada Bum napisał:
........
Po wielu próbach powoli coś zaczyna mi wychodzić.
.


Z zainteresowaniem czytam co piszesz. Nie wszystko łapię. Tej zmiany koloru po zapaleniu. U mnie w trakcie zapalenia miałem od razu eksplozję albo trzask ( przy mini ) , nie stosowałem CuO bo nie miałem. Ja nanosiłem tak primer.

Gwiazdki wykruszałem ręcznie ( miały chyba ponad 10 % NC w przeliczeniu na suchą ale pisałem już o tym ) na sicie o oczku na oko 3 mm. Z tego odsiewałem pył. Do pylu 50 cz.w. dodawałem 50 cz.w. kclo3/Al/dekstryna. Ten pył - jest to mieszanka A. Gwiazdki mieszałem ręcznie w kleiku dekstrynowym ( rzadki kisiel ). Potem obsypywałem mieszanką A. Suszyłem i odsiewałem pył. Do pyłu dodawałem mieszanki z chloranem jak wyżej ( tez 50/50 ). Jest to mieszanka teraz B ( ten pył ). Gwiazdki ręcznie ( gumowa rękawiczka ) pokrywam znowu klejem dekstrynowym. Obsypuję mieszanką B. Suszę, odsiewam pył i robię z niego mieszankę C. Po pokryciu mieszanką C mam gotowe gwiazdki. Paliły się dobrze. Ponieważ stosowałem chloran nie polecam robić więcej gwiazdek jak 100 gram. Zamiast mieszanki kclo3/Al/dekstryna możecie spróbować : dobry , miałki p.cz ( ale na siarce ) / Al/dekstryna - np. 80/10/10. Wg mnie powinno być ok. i ja bym wyrzucił to szkło. Role mikro zapalników Twojej mieszanki pełni 50 % pyłu tej mieszanki plus ten dodatek z chloranem ( ale polecam ten na p.cz ). W p.cz jest też Al więc temperatura będzie. Nie rozumiem tez drugiej rzeczy. Sam niepokryty niczym "rdzeń" albo "jadro" zanurzone w masie gwiazdki musi zadziałać ( spalić się z trzaskiem lub eksplozją ). Wtedy nie trzeba tego "rdzenia" niczym pokrywać. Ważne aby masa gwiazdki miała w sobie tylko proszku metalu ponad 10 %. Dobrze wtedy też rdzeń zaimpregnować rzadkim kleikiem NC - aby nie chłonął lepiszcza z masy gwiazdkowej.

Pozdr. A
Powrót do góry
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sro Gru 21, 2005 2:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisał:
Nie rozumiem tez drugiej rzeczy. Sam niepokryty niczym "rdzeń" albo "jadro" zanurzone w masie gwiazdki musi zadziałać ( spalić się z trzaskiem lub eksplozją ).


No właśnie, mnie też to dziwi, jak pisałem wyżej ja stosowałem tak:
mikrogwiazdy strzelające (fakt, dragony albo trzaskają, jak są malutkie, albo większe ziarenka wybuchają), które robiłem przez przeciskanie masy przez sito o oczkach ok. 2mm-3mm (masa na domowym lakierze NC), takie kawałeczki małe szybko schły.
I w stanie surowym, wiemy że są bardzo ciężko zapalne i np mikrogwiazda w środku gwiazdy:
D1 glitter
kno3 55g S 17g Al sferyczne 5g NaHCO3 7g, Caf 11g dex 5g

Nie zapalała się, sprawdziłem ok. 30 takich gwiazd i w żadnej nie zapalił się dragon eggs. Aczkolwiek sądze że zmiana na aluminium aktywne z czym idzie duży wzrost temp. zapalił by dragon eggsa(będe to niebawem sprawdzał).
W takim razie, postanowiłem że zrobie cieplejszą mieszankę i właśnie mieszanina Pcz, Al pył ok.20% +5%Mg czy PAM została zarobiona na gwiazdy pumped, a w każdej gwiazdce w środku znajdowały się 3 - 4mikrogwiazdy. Zapłon okazał się bardzo dobry.
TUTAJjedna z szelek, w której był DE, dawałem filmik w szelkach, ale przypomne jeszcze raz udany efekt ze smoczymi jajkami:)

Jak powiedział Pirotechman, Bada Bum'ie nie powinnien Ci być dodatkowo potrzebny ten primer, bo właśnie sam rdzeń mikrogwiazdy obtoczony w dobrej gorącej masie gwiazdkowej musi zadziałać. Stosuj Al, PAM one w zupełności wystarczą... Cool
Życze udanych owocnych testów.
pzdr.
P2

Arkadiusz ---> Super filmik , chyba pierwszy raz widziałem ale razem z głosem :- )

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bada Bum



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWysłany: Czw Gru 22, 2005 12:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie i odpowiadam .
DG robię w następujący sposób:
- podeschniętą ( nie klejącą ) kluskę z mieszanki DG rozplaszczam do gruboćci ok. 2mm.
- tak powstały placek nacinam ostrzem nożyka na krzyż formując kwadratowe ziarna, lub jak kto woli sześciany.
- Tak ponacinany placek odkładam do wyschnięcia no a potem rozłamuje.
Takie ziarna zwilżam rozpylaczem ( 50/50 denaturat / woda ) i posypuje primerem lub mieszanką gwiazdkową i miętolę to wszystko w pojemniczku . Następnie odsiewam ziarna znowu je zwilżam, posypuję i miętolę tak długo jak trzeba.
Co do zmiany koloru ziarna DG podczas „ spalania”, to wygląda to tak, że:
Położone na małej ścieżce prochu ziarenko DG po spaleniu się tej ścieżki zmienia barwę z ciemno czerwonej do jasno pomarańczowej w czasie ok. 1 sek. Sprawia to wrażenie, jakby się rozpalało przed eksplozją.
Co do mieszanek gwiazdkowych, to w moim przypadku faktycznie, działają ale tylko na ziemi. Bo przy wystrzale ze starmaina po spaleniu się masy gwiazdkowej (nawet tej z trzydziestoma procentami Mg ) ziarno DG na moment robi się czerwone po czym spada na ziemię nie eksplodując.
Jak pisałem powoli coś niecoś zaczyna mi wychodzić.
Przetestuję jeszcze jedno; ziarno DG przed bindowaniem zaimpregnuję w parafinie – znalazłem taki pomysł w necie.
Dziękuję za rady, przetestuję i napisze co i jak.
Piromanie2 efekt z filmiku jest rewelacyjny.


Pozdrawiam.

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Czw Gru 22, 2005 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuje, filmik i efekt tam faktycznie się udał. Napewno wróce do takich szelek:) Bo naprawde uwielbiam efekt DG.
Bada Bum: wynika z tego, że te mikrogwiazdki Ci się chłodzą w locie i nie rozpalają się do końca, bio jak napisałeś rozgrzewają sie ale już nie wybuchają.
Musze przyznać bardzo ciekawy przypadek...
Rolling Eyes

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Czw Gru 22, 2005 2:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może dałoby sięjakoś obniżyć temperaturę zapłonu DE?
W tedy (przynajmniej teoretycznie) powinno być lepiej

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Czw Gru 22, 2005 4:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bada Bum napisał:
...Takie ziarna zwilżam rozpylaczem ( 50/50 denaturat / woda ) i posypuje primerem .........DG po spaleniu się tej ścieżki zmienia barwę z ciemno czerwonej do jasno pomarańczowej w czasie ok. 1 sek. Sprawia to wrażenie, jakby się rozpalało przed eksplozją..



Spróbujcie zastosować rzadki kleik dekstrynowy. Nie co dłużej schnie ale znacznie tez lepiej klei. Byle by skład masy był w zgodzie z wodą :- ).

Też nie wiem jak to wyjasnić. Puszczę więc wodze fantazji Wink . Testowany skład masy Bada- Bum to :

Pb3O4 - 70
pam (200mesch) -17,5
CuO 12,5
Aluminum, 200 mesh 5
bindowanie 10% NC (lakier).

Nie pasuje więc mi na starcie do tych 100 % ale załóżmy , że to cz. wagowe. Mieszanka po prostu może mieć - i na to wygląda - wysoką temperaturę zapłonu , na oko nie mniej jak 350 - 400 C. W gwiazde się ona rozgrzewa i dodatkowo wypalanie NC utrzymuje ten żar -albo nawet jego podsyca. Nie mniej to podsycanie temperatury od NC to za mało aby masa "zaskoczyła". Co więc robić Question Na starcie proponuję wyrzucić CuO a w to miejsce dać 5 suchą NC , 5 PAM -4 , 2,5 minia. Wg mnie trzask pochodzi od ciężkich produktów palenia czyli głównie Pb3O4. Na trzask też wpływa obecność gazów stąd proponuję więcej NC. Więcej NC to też wyższa temperatura na starcie, podczas rozgrzewania sie masy. Więcej metalu ( PAM czy Al ) to również wyższa temperatura palenia się masy i być może nawet obecność Pb w stanie pary ( t. wrzenia: 1740°C ) . To też oznacza silniejszy trzask. Kto ma ochotę to niech sprawdzi bo z DG mi nie po drodze Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Pią Gru 23, 2005 1:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz napisał:
Więcej metalu ( PAM czy Al ) to również wyższa temperatura palenia się masy...

A może dać pyłu Mg, zamiast Al?
Mg, jako bardziej reaktywny powinien ułatwić zapłon.
Może przydałoby się, żeby DE miały gruby proszek Mg wprasowany w powierzchnię?
To przedłużyłoby czas nagrzewania DE, a ponieważ Mg spala się w dośc wysokiej temperaturze, to mogłoby pomóc w zapłonie

Pył glinowy spalając się wytwarza więcej ciepła niż spalany magnez
P2

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Czarny Iwan
Gość





PostWysłany: Nie Gru 25, 2005 3:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Więc dzis zrobiłem swoje pierwsze mikropetardy.
Masa w środku to fb na chloranie kclo3/Al, sposób jak w przypadku robienia gwiazdek toczonych tylko uwarzamy żeby rdzenie były małe.
JAk już je wytoczymy i nie ma już suchej masy to wsypujemy gips porcjami żeby była sensowna skorupka lub skorupa.
Następnie pozostaje je nam wyszuszyc Wink
Do gwiazdek mamy już gotowe rdzenie trzeszczące Very Happy
Proszę o opinie.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP