Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rakieta "Olusia 1"
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Sro Gru 11, 2002 10:49 am    Temat postu: Re: rakieta Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:
Pirotechman napisa³:

[...] U producenta postaram siê dowiedzieæ co znaczy to 0,17. By³o to co¶ z wymiarem oczka sita ale 0,17 mm nie mo¿e byæ.[...]

Mo¿esz zdradziæ kto jest tym producentem i czy mo¿e u niego kupiæ py³ Mg zwyk³y ¶miertelnik?



Ja z 5 lat temu u ruskich w Pionkach z³o¿y³em zamówienie na proszek Mg i przywie¼li mi z 20 kg. Z 10 pozosta³o Wink Nie potrzebujê tyle. Mg nie jest MW ani trucizn± wiêc ¶mia³o mo¿na kupowaæ i u¿ywaæ.


Pozdr. A
Powrót do góry
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Pi± Gru 13, 2002 2:08 am    Temat postu: Re: rakieta Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:
[...]Z 10 pozosta³o Wink Nie potrzebujê tyle. Mg nie jest MW ani trucizn± wiêc ¶mia³o mo¿na kupowaæ i u¿ywaæ.

Dr±¿e temat magnezu, bo zamierzam zaj±æ siê paliwami na bazie saletry amonowej. Te paliwka podobno bardzo lubi± Mg.
Teraz jestem w fazie teoretycznej. Zbieram informacje o sk³adnikach, czy ³atwo je bêdzie kupiæ, czy wogóle warto siê tym zajmowaæ.
Zanim sie zabiore za eksperymentowanie to pewnie z tych 10kg nic nie zostanie. Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
IrkaceK



Do³±czy³: 23 Lip 2002
Posty: 214
Sk±d: te piêkne kolory ?

PostWys³any: Pi± Gru 13, 2002 7:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arku Drogi... Czy moglbys zdradzic nam ile chcesz za 1kg ow magnezu?? Szczerze powiedziawszy bym sobie "troszke" go kupil.. Z gory dzeki..
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Gru 13, 2002 8:58 am    Temat postu: Re: rakieta Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:
..Dr±¿e temat magnezu, bo zamierzam zaj±æ siê paliwami na bazie saletry amonowej. Te paliwka podobno bardzo lubi± Mg.
Teraz jestem w fazie teoretycznej.....:



Spoko Wink Starczy. mam kontakt z Андреем Wink A poniewa¿ ostatnio troszeczkê pisze u ruskich to i tam poznajê mi³o¶ników piro Wink Jednak ruscy s± nieufni , dla nich jestem bur¿ujem Laughing Oni o stronach www zachodnich pisz± jako o bur¿uazyjnych stronach Wink Ale wiedzê nie którzy maj± spor±.
Paliwo AA / Mg jest ciekawe ale trzeba zatroszczyæ siê o to aby by³o suche Exclamation . Te¿ wkrótce siê za nie wezmê. Jak wystrzelê "Herkulesa1" jak na zdjêciu. Ten mniejszy SR to "Predator" ( albo "Olusia" bo maj± takie same wymiary ).



Pozdr. A
Powrót do góry
Pirodoleniec
Go¶æ





PostWys³any: Nie Gru 22, 2002 4:50 pm    Temat postu: Re: rakieta Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:


Podstawowe info dam Wink

1. Dysza - szamot, fi kryt. 8 mm,
2. Paliwo KNO3/Mg/Skrobia/¯E 58/12/14/16

gdzie : ¯E - ¿ywica epoksydowa.

czyli "Paliwo Pirotechmana Nr 1" Wink ( tzn. zawieraj±ce : KNO3, Mg, Skrobiê, ¯E )


Co w tym paliwie daje skrobia ? ( mo¿e spowalnia spalanie )
czy Mg zwiêksza temperaturê palenia siê tej mieszanki ?
czyta³em ¿e zast±pienie Mg przez Al nie jest zbyt dobrym pomys³em , dlaczego ? ( pytam bo nie mam Mg(sk±d je wzi±¶æ))

Przepraszam , ale " kto pyta ,nie b³±dzi "
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Wto Gru 31, 2002 3:38 am    Temat postu: Re: pomiar wysokosci Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
Pomiar wysokosci najlatwiej byloby wykonac poprzez pomiar kata z pewnej okreslonej odleglosci ...
Innym sposobem moglby byc pomiar cisnienia atmosferycznego (urzadzenie w rakiecie), ktore zmienia sie wraz z wysokoscia. Czujniki takie maja juz b. male wymiary, zas caly uklad mozna byloby zapewne sprowadzic do kilku ukladow scalonych - pole do popisu dla elektronikow ktorych na forum zapewne kilku jest Smile
Pozdrawiam
knod


pomiar na podstawie k±ta jest ok, tylko czeba miec rakiete na oku i wychwycic moment w ktorym zaczyna spadac, co daje duze mozliwosci oszukiwania samego siebie :/
pomiar cisnienia by³by swietny, koszt czujnika to pewnie powyzej 100zl, do tego procesor ok 30zl, czyli czeba sie liczyc z conajmniej 150zl kosztow przy prostym interfejsie, samo urz±dzenie nie byloby skaplikowane
Powrót do góry
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Wto Gru 31, 2002 11:32 am    Temat postu: Re: pomiar wysokosci Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
....caly uklad mozna byloby zapewne sprowadzic do kilku ukladow scalonych - pole do popisu dla elektronikow ktorych na forum zapewne kilku jest Smile..



No w³a¶nie. Rakiety "pó³profesjonalne" to praca zespo³owa. Nie mam na to ¶rodków i czasu by siê w to bawiæ. Muszê te¿ mysleæ jako¶ o "¿yciu" a z tym co raz gorzej. Przy okazji ¿yczê wszyskim

Szczê¶liwego Nowego Roku 2003


Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Wto Gru 31, 2002 3:01 pm    Temat postu: Re: pomiar wysokosci Odpowiedz z cytatem

szmon napisa³:
...
pomiar cisnienia by³by swietny, koszt czujnika to pewnie powyzej 100zl, do tego procesor ok 30zl, czyli czeba sie liczyc z conajmniej 150zl kosztow przy prostym interfejsie, samo urz±dzenie nie byloby skaplikowane

Koszt czujnika cisnienia jest zapewne o wiele mniejszy. Tego rodzaju uklad zostal opisany kilka lat temu (i sprzedawany w postaci kitu) w 'Elektronice Praktycznej'. Oczywiscie dane trzeba zebrac i przeniesc do komputera. Do tego przydalby sie uklad do akwizycji na bazie mikrokontrolera najlepiej z wbudowanym przetwornikiem A/C. Zrobienie takiego urzadzenia to dla mnie czarna magia - tu potrzebny jest elektronik albo duzo gotowki (takie uklady tez sa do kupienia w polsce). Majac juz uklad akwizycji mozna by rejestrowac nie tylko cisnienie ale i przyspieszenie temperature i inne parametry.....
Pirotechman napisa³:
...Rakiety "pó³profesjonalne" to praca zespo³owa...

To jest dobre rozwiazanie Laughing

Samych sukcesow rakietowych (i pirotechnicznych) w nadchodzacym roku
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pi± Lut 07, 2003 3:59 pm    Temat postu: coraz blizej Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:
...kolejny szczyt z "korony pirotechmana" Wink
1. Masa paliwa - minimum 100 gram ( u mnie by³o 120 g ).
2. Masa ³adunku u¿ytecznego - 500 gram.
3. Start udokumentowany ( kilka zdjêæ ze startu, najlepiej film ).


Rakieta WZER 2 powyzszych warunkow jeszcze nie spelnila ale juz niewiele jej brakuje Laughing
- masa paliwa 70g.
- masa ladunku uzytecznego 400g (jeszcze nie do konca sprawny czlon odzyskiwania za pomoca spadochronu).
- masa startowa 1200g.


Film http://www.korozja.pl/rakieta/start.avi

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Lut 07, 2003 6:25 pm    Temat postu: Re: coraz blizej Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
...Rakieta WZER 2 powyzszych warunkow jeszcze nie spelnila ale juz niewiele jej brakuje Laughing
- masa paliwa 70g.
- masa ladunku uzytecznego 400g (jeszcze nie do konca sprawny czlon odzyskiwania za pomoca spadochronu).
- masa startowa 1200g.



W te "szczyty" ju¿ siê nie bawiê ale jak wróci natchnienie to co¶ zrobiê Wink Zaraz obejrzê film , na razie widzê, ¿e siê nie ¶ciaga.


Pozdr. A
Powrót do góry
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Lut 07, 2003 6:38 pm    Temat postu: Re: coraz blizej Odpowiedz z cytatem

Duch_pirotechmana napisa³:
....Zaraz obejrzê film , na razie widzê, ¿e siê nie ¶ciaga.



Ostatnia klatka pokazuje wyra¼nie rakiete czyli niemal w bezruchu. pewno nie by³o wiêcej ni¿ 100 m Question



Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pi± Lut 07, 2003 8:18 pm    Temat postu: Re: coraz blizej Odpowiedz z cytatem

Duch_pirotechmana napisa³:

Ostatnia klatka pokazuje wyra¼nie rakiete czyli niemal w bezruchu. pewno nie by³o wiêcej ni¿ 100 m Question


Zgadza sie - sadze ze jedynie 50-80m. Byly w tym silniku male problemy z karmelizacja (uzyta byla jescze sacharoza, zreszta stosunek paliwa do masy calkowitej jest b. niewielki). Jutro ta sama rakieta leci na paliwku z sorbitolem i z nowym ukladem odpalania spadochronu.
Proby te maja na celu jedynie sprawdzenie ukladu odzyskiwania modelu (docelowo oparty ma on byc na ukladzie HMC1001 ale mam problemy z jego zakupem). Do lotow wysokosciowych montowany bedzie wiekszy silnik (ok 150-200g paliwa).
Pozdrawiam
knod
PS filmik z pelnym lotem jest na serwerku Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Lut 07, 2003 8:50 pm    Temat postu: Re: coraz blizej Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
.....Jutro ta sama rakieta leci na paliwku z sorbitolem i z nowym ukladem odpalania spadochronu.....:



Dlaczego upierasz siê na paliwo karemlkowe ? Trudno je zrobiæ i jest "nie pewne ". £atwo o eksplozje gdy zrobi siê b³êdy ( o nie ³atwo ) przy karmelizacji. Proponuje jednak paliwo , które ju¿ podawa³em : KNO3 / Mg/ Skrobia/ ¯E
Do tego przy paleniu siê - dziêki obecno¶ci Mg - powstaje bardzo efektowna smuga ognia przy wylocie gazów z dyszy.



Pozdr. A
Powrót do góry
v-21



Do³±czy³: 24 Lip 2002
Posty: 834
Sk±d: Kaszuby

PostWys³any: Pi± Lut 07, 2003 10:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mia³em przyjemno¶æ zapoznaæ sie z pracami knoda wtemecie karmelizacji izapewniam ze on robi to tak fechowo ze ewentualna explozja byla by tylko nieszczesliwym wypadkiem spowodowanym na pewno nie przegrzaniem
_________________
....a reszta niech se jaja li¿e.....
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pi± Lut 07, 2003 10:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Duch_pirotechmana napisa³:

Dlaczego upierasz siê na paliwo karemlkowe ? Trudno je zrobiæ i jest "nie pewne ". £atwo o eksplozje gdy zrobi siê b³êdy ( o nie ³atwo ) przy karmelizacji. Proponuje jednak paliwo , które ju¿ podawa³em : KNO3 / Mg/ Skrobia/ ¯E

Mam juz dopracowany niezawodny, pewny i bezpieczny proces karmelizacji paliwa (niestety wymagajacy sporego zaplecza technicznego). Ostatnie problemy zostaly wyeliminowane przez zastapienie sacharozy sorbitolem. Nie oznacza to ze bede bazowal jedynie na nim. Paliwo na bazie ZE bedzie zastosowane w nowym silniku AD3 jak zwykle wielorazowego uzytku - podziekowania dla v-21 za materialy na ten silnik Laughing Niestety wszystko wymaga sporych przygotowan i czasu a z tym u mnie coraz gorzej Crying or Very sad
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
yetihehe



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2002
Posty: 459
Sk±d: Znienacka

PostWys³any: Sob Lut 08, 2003 10:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakiej ¯E u¿ywasz Pirotechmanie? Ta zwyk³a w tubce jest trochê droga, pozatym ciê¿ko j± zmieszaæ z prochem, bo twarda. Spróbowa³em trochê zmiezaæ, ale nie chcia³o siê zapaliæ. Widzia³em w sklepie tak± trochê rzadsz±, w puszcze, do tego ma³a tubka utwardzacza. Podejrzewam, ¿e t± ¿ywicê to z utwardzaczem? Bo inaczej to chyba sp³ynie? Da siê czym¶ to rozcieñczyæ, bo nie za bardzo mogê sobie wyobraziæ, jak co¶ gêstego mo¿na równo rozprowadziæ w prochu.
_________________
Motyle trotylem pachn± jak nigdy.
ogl±daj±cy, niepraktykuj±cy Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
pirotechmaan
Go¶æ





PostWys³any: Sob Lut 08, 2003 10:35 am    Temat postu: SR Odpowiedz z cytatem

yetihehe napisa³:
Jakiej ¯E u¿ywasz Pirotechmanie? Ta zwyk³a w tubce jest trochê droga, pozatym ciê¿ko j± zmieszaæ z prochem, bo twarda. Spróbowa³em trochê zmiezaæ, ale nie chcia³o siê zapaliæ. Widzia³em w sklepie tak± trochê rzadsz±, w puszcze, do tego ma³a tubka utwardzacza. Podejrzewam, ¿e t± ¿ywicê to z utwardzaczem? Bo inaczej to chyba sp³ynie? Da siê czym¶ to rozcieñczyæ, bo nie za bardzo mogê sobie wyobraziæ, jak co¶ gêstego mo¿na równo rozprowadziæ w prochu.



Pisa³em juz o tym. Kupujê w NOMI ¯E , s³oik 500 g , cena ok. 20 z³. Robiê mieszanki na paliwo rakietowe np. 480 gram. Do paliwa dodajê ZE 0lus utwardzacz . Po zaelaborowaniu SR mieszanka jest twarda po kilku godzinach. Jest to prosta technologia.


Pozdr. A
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Sob Kwi 24, 2004 2:22 pm    Temat postu: Witam Odpowiedz z cytatem

Witam

Na prósbê mojego syna jedna szybka próba na SR "Olusia1M".
Szybka bo rakieta na kiju czyli bez stateczników Rolling Eyes



FILM


Pozdr. A
Powrót do góry
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Nie Kwi 25, 2004 2:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Nie wiem jak wam ale mnie siê podoba.

Pirotechmanie
- naprawdê piêkny start z efektami akustycznymi.
Musisz to powtórzyæ z modelem rakiety.
Gratulujê i pozdrawiam

Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Nie Kwi 25, 2004 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam dlaczego tak nisko polecia³a rakietka Rolling Eyes da³es jakies obciazenie?
Mi sie podoba rownierz al za nisko Razz Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastêpny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP