Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Rakieta "Olusia 1"
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 12:31 pm    Temat postu: Rakieta "Olusia 1" Odpowiedz z cytatem

Olusia bo mam córkê Olê Wink Dzi¶ by³ start. Wysz³o piêknie. Tak, to bêdzie kolejny szczyt z "korony pirotechmana" Wink

1. Masa paliwa - minimum 100 gram ( u mnie by³o 120 g ).
2. Masa ³adunku u¿ytecznego - 500 gram.
3. Start udokumentowany ( kilka zdjêæ ze startu, najlepiej film ).


Ciê¿ar mojej rakiety wyniós³ dok³adnie 1 kG. W tym ciê¿ar ³adunku 500 gram ( na razie piasek ) Wink Niestety chmurki by³y nisko i nie potrafiê oszacowaæ wysoko¶ci. K±t ustawienia wyrzutni ok. 85 stopni. Rakietê znalaz³em 100 m dalej ( by³o bezwietrznie ).


Na wyrzutni Widaæ moj± stopinê - s³u¿y³a do odpalania.




Start



L±dowanie





Film http://www.pirotechnika.one.pl/Olusia1.mpg




Pozdr. A Wink


PS. Rakieta jest pewna w dzia³aniu Wink
Powrót do góry
ku ku



Do³±czy³: 29 Wrz 2002
Posty: 72
Sk±d: ³ód¿

PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 1:23 pm    Temat postu: rakieta Odpowiedz z cytatem

PIÊKNIE
moje uznanie
ale chyba nie opiszesz jej dok³adnie na forum?
1dysza?
2sk³ad paliwa?
3 itp?
ps.
ciekawi mnie jak wysoko poleci jak dasz 200g.materia³u pêdnego?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 1:31 pm    Temat postu: Re: rakieta Odpowiedz z cytatem

ku ku napisa³:
PIÊKNIE
moje uznanie
ale chyba nie opiszesz jej dok³adnie na forum?
1dysza?
2sk³ad paliwa?
3 itp?
ps.
ciekawi mnie jak wysoko poleci jak dasz 200g.materia³u pêdnego?



Podstawowe info dam Wink

1. Dysza - szamot, fi kryt. 8 mm,
2. Paliwo KNO3/Mg/Skrobia/¯E 58/12/14/16

gdzie : ¯E - ¿ywica epoksydowa.

czyli "Paliwo Pirotechmana Nr 1" Wink ( tzn. zawieraj±ce : KNO3, Mg, Skrobiê, ¯E )

Jak by kto¶ mi pomóg³ kompresowaæ avi tak abym g³os zachowa³ to bym to zrobi³. Szum silnika jest bardzo piêkny Wink Tylko plik avi ma 30 MB Confused Mnie ju¿ ciekawi co bêdzie jak dam 500 gram paliwa Question Laughing


Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 2:11 pm    Temat postu: Re: rakieta Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:
..Jak by kto¶ mi pomóg³ kompresowaæ avi tak abym g³os zachowa³ to bym to zrobi³. Szum silnika jest bardzo piêkny Wink Tylko plik avi ma 30 MB...


Na serwerku u mnie znajdziesz programy do kompresji i fragmentaryzacji plikow video.
Czy ustaliles juz wytyczne (masa rakiety, paliwa, wysokosc lotu,....) co do 'korony pirotechmana' Question

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 2:44 pm    Temat postu: Re: rakieta Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
.......Czy ustaliles juz wytyczne (masa rakiety, paliwa, wysokosc lotu,....) co do 'korony pirotechmana ? ....


Nie ma mo¿liwo¶ci ustalenia wysoko¶ci lotu w warunkach polowych wiêc bêdzie tylko tak :

1. Masa paliwa - minimum 100 gram,
2. Masa ³adunku u¿ytecznego - minimium 500 gram
3. Rakieta musi wygl±daæ jak rakieta Wink
4. Start musi byæ udokumentowany ruchomym, czytelnym obrazem ( co najmniej kilka klatek ).


Nie chcê dawaæ wiêkszej masy paliwa bo "robi±" siê koszta. A ze 100 gram mo¿na sporo "wycsn±æ". W mojej próbie muszê dopracowac start, przy¶pieszyc jego - bo tracê cenne paliwo.


Pozdr. A


PS. Na swojej stronie dopracujê zasady tej "korony" Wink I pamiêtajcie Exclamation Z t± koron± to zabawa Wink Ale w ka¿dej zabawie .........
Powrót do góry
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 4:55 pm    Temat postu: Re: Rakieta "Olusia 1" Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:
Olusia bo mam córkê Olê Wink Dzi¶ by³ start. Wysz³o piêknie. Tak, to bêdzie kolejny szczyt z "korony pirotechmana" Wink ....




Dziêki knod - owi film macie ju¿ z g³osem. Dziêki Wink Czy¿ szum silnika nie jest piêkny Question Wink



Pozdr. A
Powrót do góry
Dynamit



Do³±czy³: 09 Lip 2002
Posty: 84

PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 5:48 pm    Temat postu: Re: Rakieta "Olusia 1" Odpowiedz z cytatem

Gratuluje, naprawde niezla sprawa, 0,5 kg to juz konkretny ladunek, kontrakt na dostawy do Palestyny murowany:-) (oczywiscie zartuje)

Ciekawe jaki bedzie zasieg (w gore i na odleglosc) no i jak z celnoscia/sterownoscia?

pozdrawiam,

_________________
"Deep within every dilemma is a solution that involves explosives"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 6:26 pm    Temat postu: Re: Rakieta "Olusia 1" Odpowiedz z cytatem

Dynamit napisa³:
Gratuluje, naprawde niezla sprawa, 0,5 kg to juz konkretny ladunek, kontrakt na dostawy do Palestyny murowany:-) (oczywiscie zartuje)

Ciekawe jaki bedzie zasieg (w gore i na odleglosc) no i jak z celnoscia/sterownoscia?.....



Dajcie mi dobrego elektronika a zrobiê rakietê kierowan± Wink No a teraz pracujê nad metalowym silnikiem. Du¿o mniej pracy. Po zu¿yciu rozkrêciæ, wyczy¶ciæ, za³adowaæ nowym paliwem i gotowe Wink Laska paliwa do tego SR wa¿y 170 gram.



A wiecie, ¿e na filmie knoda te¿ jaki¶ cienki sznurek widzê Question Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 7:39 pm    Temat postu: Re: Rakieta "Olusia 1" Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ

Nieznam siê na rakietach ale widzia³em na jakim¶ programie naukowym rakietkê do której by³y przyczepione 3 druty mniej wiêcej od czubka do po³owy. Tworz± co¶ w rodzaju 3 ³uków. Tak± rakiete mo¿na w³o¿yæ do rury o odpowiêdniej ¶rednicy i wystrzeliæ. Mo¿e stosowali¶cie? Tak dla wiadomo¶ci Very Happy
A je¶li chodzi o zmierzenie wysoko¶ci na jak± zbi³a siê rakeita to mo¿e wytarczy przyczepiæ jaki¶ sznurek (matalowy) a potem go zmierzyæ.

pozdrawiam
Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 8:25 pm    Temat postu: Re: Rakieta "Olusia 1" Odpowiedz z cytatem

Bia³y napisa³:

...widzia³em na jakim¶ programie naukowym rakietkê do której by³y przyczepione 3 druty mniej wiêcej od czubka do po³owy. Tworz± co¶ w rodzaju 3 ³uków. Tak± rakiete mo¿na w³o¿yæ do rury o odpowiêdniej ¶rednicy i wystrzeliæ....


To wyglada na celowe wprowadzenie rakiety w ruch obrotowy w celu uzyskania efektu zyroskopowego (byla juz o tym mowa gdzies na forum).

Cytat:

...je¶li chodzi o zmierzenie wysoko¶ci na jak± zbi³a siê rakeita to mo¿e wytarczy przyczepiæ jaki¶ sznurek (matalowy) a potem go zmierzyæ.


Jak najbardziej, szczegolnie w pochmurna pogode Wink Kiedys w tv widzialem program o tym jak francuzi uzywaja rakiet z doczepiona metalowa linka w celu wywolania pioruna Smile
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 8:32 pm    Temat postu: Re: Rakieta "Olusia 1" Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:
....Dajcie mi dobrego elektronika a zrobiê rakietê kierowan± Wink No a teraz pracujê nad metalowym silnikiem. Du¿o mniej pracy. Po zu¿yciu rozkrêciæ, wyczy¶ciæ, za³adowaæ nowym paliwem i gotowe Wink Laska paliwa do tego SR wa¿y 170 gram. .....


Acha, ten SR metalowy nie bêdzie s³u¿y³ do wystrzeliwania rakiet. Piszê to bo powinienem dobry przyk³ad dawaæ Wink Zbudowa³em specjalne ciê¿kie ustrojstwo do obi±¿ania silnika . Bêdzie tylko do lotów poziomych i z obci±¿eniem Wink Tylko SR na bazie tektury, szamotu bêd± mi s³u¿y³y do budowy rakiet Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 8:49 pm    Temat postu: Re: Rakieta "Olusia 1" Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
Jak najbardziej, szczegolnie w pochmurna pogode Wink Kiedys w tv widzialem program o tym jak francuzi uzywaja rakiet z doczepiona metalowa linka w celu wywolania pioruna Smile
Pozdrawiam
knod


Robi±c to w pochmurn± pogodê rzeczywi¶cie mo¿e skoñczyæ siê tragicznie. Chyba mówimy o tym samym programie Smile Ale w bezchmurn± pogode powinno byæ OK.

pozdrawiam
Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Wto Lis 12, 2002 11:06 pm    Temat postu: pomiar wysokosci Odpowiedz z cytatem

Pomiar wysokosci najlatwiej byloby wykonac poprzez pomiar kata z pewnej okreslonej odleglosci od miejsca startu. Oczywiscie rakieta nie leci zawsze prosto wiec przydalby sie pomiar z 3 miejsc, choc cos mi sie wydaje ze nawet z 2 daloby sie dokladnie okreslic wysokosc. Innym sposobem moglby byc pomiar cisnienia atmosferycznego (urzadzenie w rakiecie), ktore zmienia sie wraz z wysokoscia. Czujniki takie maja juz b. male wymiary, zas caly uklad mozna byloby zapewne sprowadzic do kilku ukladow scalonych - pole do popisu dla elektronikow ktorych na forum zapewne kilku jest Smile

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Sro Lis 13, 2002 1:27 pm    Temat postu: Re: Rakieta "Olusia 1" Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:

No a teraz pracujê nad metalowym silnikiem. Du¿o mniej pracy. Po zu¿yciu rozkrêciæ, wyczy¶ciæ, za³adowaæ nowym paliwem i gotowe Wink


Hmmm...ten silnik wyglada prawie jak moj Wink Tylko ze ja zastosowalem dysze mocowana do korpusu za pomoca wkretow a nie gwintu no i oczywiscie mam zamiar zastosowac go do wystrzeliwania rakiet z 0.5kg ladunkiem Laughing Wkleil bym fotke ale bez pomocy Pirotechmana nie ma szans Crying or Very sad

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Sro Lis 13, 2002 3:49 pm    Temat postu: silnik Odpowiedz z cytatem



a jednak sie udalo Laughing



( Ale zmniejszy³em je - pirotechman ) Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Bateria



Do³±czy³: 08 Maj 2002
Posty: 19
Sk±d: Rybnik

PostWys³any: Sro Lis 13, 2002 9:37 pm    Temat postu: odno¶nie KNO3 Odpowiedz z cytatem

Mam takie pytanko odno¶nie KNO3 w "paliwie Pirotechmana nr.1"czy by³ on taki ze sklepu ogrodniczego czy moze z chemicznego o czysto¶ci cz.d.a. a moze taki do peklowania miêsa. Za odpowiedz z góry dziêki!!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Sro Lis 13, 2002 10:00 pm    Temat postu: Re: odno¶nie KNO3 Odpowiedz z cytatem

Bateria napisa³:
Mam takie pytanko odno¶nie KNO3 w "paliwie Pirotechmana nr.1"czy by³ on taki ze sklepu ogrodniczego czy moze z chemicznego o czysto¶ci cz.d.a. a moze taki do peklowania miêsa. Za odpowiedz z góry dziêki!!!



Z ogrodniczego, jutro podam co pisa³o na opakowaniu.


Pozdr. A
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Czw Lis 14, 2002 3:09 pm    Temat postu: Re: rakieta Odpowiedz z cytatem

Pirotechman napisa³:

Podstawowe info dam Wink
1. Dysza - szamot, fi kryt. 8 mm,


A moze cos wiecej bys zdradzil o wykonaniu i mocowaniu dyszki ??

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
wojto111



Do³±czy³: 02 Pa¼ 2002
Posty: 83
Sk±d: Kluczbork

PostWys³any: Czw Lis 14, 2002 5:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

sk±d wzi±æ ¿ywice epoksydow±?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Pirotechman
Go¶æ





PostWys³any: Czw Lis 14, 2002 5:35 pm    Temat postu: Re: rakieta Odpowiedz z cytatem

knod napisa³:
....A moze cos wiecej bys zdradzil o wykonaniu i mocowaniu dyszki ??



Nie mam tu ¿adnych tajemnic. Dyszka - zaprasowany szamot. Ale nie znam teraz wagi bo szamot nabieram miark± ( na oko czubata , du¿a ³y¿ka ). Potem dajê 2 cm3 wikolu z wod± ( 50/50 ) i mieszam. Potem zaprasowujê w tulejkê fi zewn. 42 mm - soilidn± typu "job twaju maæ" Wink Tulejki mam od producenta, da³ mi gratis ze 200 sztuk. Ale mo¿na samemu zrobiæ. Zaprasowujê na jakim¶ zaworze od poloneza o ¶rednicy 8 mm ( kupi³em za 10 z³ ). Wcze¶niej tulejkê ( na wysoko¶æ dyszki ) smarujê od wewn. ¯E z utwardzaczem. W ogóle trudno to opisaæ. Pewno to dok³adnie zrobiê ale nie dzi¶ i nie za tydzieñ Wink Teraz my¶lê nad wyeliminowaniem stateczników bo chcê swoj± rakietê stabilizowaæ obrotowo. Moim celem jest sprawdzenie czy metod± "gara¿ow±" mo¿na zrobiæ wyrzutniê ppanc. Serio Laughing Naturalnie zamiast MW bêdzie piasek lub co najwy¿ej mieszanka petardowa. Odleg³o¶æ ra¿enia skuteczna do 300 m ( strzelaj±cy ma w ma³ej rurce zobaczyæ cel. W ten sposób cel jest namierzony. ). Ju¿ mam kolejny model tylko ta stabilizacja ???? Jak rakietê wprawiæ w ruch obrotowy ? Pomys³ ju¿ mam , tylko sprawdziæ. Naturalnie film bêdzie Wink Z tym SR sporo roboty dlatego my¶le o tym SR metalowym. Wtedy mogê daæ w komorze du¿e ci¶nienia. Bêdzie zar±biste przyspieszenie. Jednak metalowe SR na razie bêdê testowa³ tylko statycznie.



Pozdr. A
Powrót do góry
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4  Nastêpny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP