Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak wyglada przemysłowa produkcja P.Cz
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Sob Maj 22, 2004 5:13 pm    Temat postu: Jak wyglada przemysłowa produkcja P.Cz Odpowiedz z cytatem

Witam wiele pisze się na łamach tego forum o różnych wynalazkach związanych z produkcją prochu czarnego metodą domową o tym jak go modyfikować gotować i jak ?przegryzać? myślę że czas na postawienie sprawy jasno iż aby uzyskać P.Cz zbliżony do komercyjnego trzeba poznać metody produkcji jaki stosuje przemysł jeśli ktoś natknął się na strony na których wspomina się jak wygląda produkcja przemysłowa lub też posiada literaturę czy też ma do powiedzenia coś co rozjaśni ten problem to serdecznie zapraszam do wypowiedzi Wink
Powrót do góry
pussak



Dołączył: 18 Maj 2004
Posty: 25
Skąd: zza ściany

PostWysłany: Sob Maj 22, 2004 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wydaje mi się że ten temat już gdzieś był poruszony na forum. W produkcji przemysłowej używa się młynów kulowych bo to właśnie idealne rozdrobnienie jest kluczowym elementem dobrych parametrów spalania.
_________________
z czasem coś wymyśle...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Sob Maj 22, 2004 8:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nastepny temat o prochu czarnym Shocked
czy to jakas mania Question sciagnij sobie ksiazki z evortalu malutkiego i poczytaj a nie idziesz na latwizne i chcesz zeby ktos sie scieral i na tacy ci podawal przepis Confused
troche wlasnej inicjatywy, no ludzieeee...

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Sob Maj 22, 2004 9:47 pm    Temat postu: Re: Odpowiedz z cytatem

Niestety vortalu malutkiego nie działa (sprawdzałem przed chwileczką) a co do mani i podawania wszystkiego na tacy to ok. wyjaśnij mi w jakim celu jest prowadzone owe forum czyż nie dlatego by dzielić się swymi doświadczeniami i mieć możliwość zapytać a jeśli chodzi o produkcję prochu to ok. wiele jest mówione o niej tylko każdy mówi o tym jak go przegryza jak gotuje czy też jak robi młyn kulowy ze słoika i cieszy się że się nie tłucze jak włoży do nie kule ze szkła kupione w sklepie z zabawkami dla dzieci zgadzam się z tobą iż podstawą prochu jest doskonałe zmielenie w młynie kulowym lecz nie jest to jedyna z metod kliknij link www.fireworksnews.com/blackpowdernewbk.htm co ty na taką maszynkę Wink a tak w ogóle to bardzo skąpo jest info o tym jak robi się proch w sposób przemysłowy więc nie sądzę aby temat był w jakimś stopniu nie na miejscu gdyż przeglądając forum widziałem wiele dyskusji o prochu czarnym i jego modyfikacjach lecz większość były w stylu ja robię proch tak a tak i przegryzam go 30min później dodaję dykty i jestem Wink czy mogę go jeszcze zmielić albo jak ma się BHP do mielenia razem składników prochu czy to nie wybuchnie sorrki ale ja bawię się tym wiele lat i takie txt mnie Wink i jeśli nie ktoś chce mi dawać takie rady abym dłużej przegryzał czy dłużej mielił to dzięki ja wiem jak robić proszek a to że poruszyłem taki temat to tylko dla tego aby wspólnymi siłami dociec jak robią to w wielkim świecie komercji i nie robię to tylko dla siebie (bo dla mnie jakość tego co robię wystarcza) ale dla wszystkich zainteresowanych rozwojem swojego warsztatu nigdy za wiele wiedzy... zostawiam z tą konkluzją Wink
Powrót do góry
Qdłacz



Dołączył: 27 Mar 2004
Posty: 5
Skąd: Z kątowni...

PostWysłany: Sob Maj 22, 2004 10:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wtrące swoje 3 grosze jeśli można... Nie rozumiem dlaczego niektórzy się tak wkurzają na posty o p.cz. To chyba o to chodzi w forum, żeby ci co wiedzą pomagali tym którzy nie wiedzą. Ja zrobiłem w swoim życiu mnóstwo p.cz ale nigdy nie byłem do końca zadowolony z efektów i stąd te pomysły, żeby produkcję jakoś udoskonalić. Niby przegryzanie i temu podobne opcje dają niezłe rezultaty, ale wielu chciałoby się dowiedzieć czegoś więcej aby móc skopiować jakiś patent albo jakoś go w warunkach domowych zastąpić. Wg mnie w tym forum jest miejsce na wszystko: i na f.b, i anfo, i różne inne opcje z nitrowaniem więc dlaczego ktoś kogo kręci p.cz nie mógłby się zapytać czy sprzedać jakiegoś pomysłu.
_________________
Pędzi ciotka z szumem wielkim, gubi w locie pantofelki...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Sob Maj 22, 2004 10:13 pm    Temat postu: Re: Odpowiedz z cytatem

maxlam napisał:
Niestety vortalu malutkiego nie działa (sprawdzałem przed chwileczką) a co do mani i podawania wszystkiego na tacy to ok. wyjaśnij mi w jakim celu jest prowadzone owe forum czyż nie dlatego by dzielić się swymi doświadczeniami i mieć możliwość zapytać a jeśli chodzi o produkcję prochu to ok.


a teraz ty mi wyjasnij dlaczego nie skorzystasz z opcji "szukaj" Wink tematow i postow o PCZ jest troche, a co do mielenia i przegryzania to o co ci chodzi Question przeciez to sasmo robi sie w przemysle-co ty chcesz azebym ci podal sposob na robienie listkow czy rurek prochowych Question i tak tego w domu nie zrobisz.

P.S.
to co jest na tej stronce to jest wlasnie mniejsza wersja przemyslowej maszyny do mielenia prochu-mlyn kulowy po prostu jest najlepszym rozwiazaniem dla prochu typu "home-made"

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Nie Maj 23, 2004 8:18 am    Temat postu: Re: HellFire Odpowiedz z cytatem

Szanowny kolego pirotechniku wcale nie mówię iż takie sprawy jak przegryzanie są nie ważne w produkcji p.cz wręcz przeciwnie lecz ja nie fabrykuje go od wczoraj to już 14lat jak zmieszałem pierwszy raz składniki wiele od tamtej pory się zmieniło Wink dlaczego sądzisz iż nie przeglądałem tego forum czy też nie wyszukiwałem tematów o produkcji p.cz. lecz jak stwierdziłem brak jakichkolwiek danych jak to się robi w wielkim przemyśle konkretów ja mam swoją metodę produkcji najzwyklejszego prochu zbliżoną do tych przedstawianych w niektórych postach lecz o tym jak to się robi w przemyśle mogę tylko domniemywać nigdy nie byłem w fabryce p.cz. także nie widziałem zapisów cyklu technologicznego i o to właśnie mi chodzi wiesz zastanawiam się czy jest jakiś sens wypowiadać się na łamach tego forum gdyż jeśli wszyscy mają takie pretensjonalne podejście do sprawy jak ty to nie sądzę by to co piszę i proponuję do dyskusji i wspólnego działania miało jakiś sens? A cha przypasz się jeszcze raz zdjęciu na okładce tej książki czy to faktycznie dla ciebie wygląda jak młyn kulowy ja widziałem niejednokrotnie młyny kulowe przemysłowe stosowane do mieszania glinki na płytki ceramiczne Wink i powiem że to co jest na zdjęciu to nie młyn kulowy Wink a tak w ogóle to czy ktoś ma podobną książkę może ktoś kupił tą to fajno by było jak by ktoś włączył OCR i...
Powrót do góry
Tweenk



Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 88
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Maj 23, 2004 9:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja znalazłem na pewnej stronce jak produkowano proch pewien czas temu. Może od razu opiszę drugi nowszy rodzaj prochu. Były dwa: "Serpentine Powder" (proch serpentynowy?) i "Corned Powder" (proch granulowany). Corned Powder jest nowszy a więc opiszę proces jego produkcji. Oto skrót artykułu z tej strony:

Proces granulowania prochu (mieszania składników na mokro a następnie odwodnienia mieszaniny i rozdrobnienia ich na ziarna) wynaleziono w XV wieku. Okazał się o wiele bezpieczniejszy od sposobu mieszanina i mielenia składników na sucho. Dzięki dodatkowi wody w procesie mielenia unikano problemu tarcia wytwarzanego przez elementy mielące, które mogło spowodować eksplozję przygotowywanej partii prochu.
Do mieszania dużych porcji trzeba było zastosować urządzenia mechaniczne, ponieważ mieszanie prochu było skrajnie pracochłonne. Obecnie używa się elektrycznych młynów kulowych. Wytwórcy prochu stwierdzili, że bezpieczniej było zmielić ze sobą siarkę i węgiel, a oddzielnie azotan potasu. Te dwa materiały były następnie mielone razem w dodatkowej opercji mielenia.
Po mieleniu, proch był prasowany w arkusze lub płaty i suszony. Po wysuszeniu był przenoszony do młyna stemplowego, gdzie mechanicznie napędzane drewniane młoty rozbijały proch na ziarna. Następnie ziarna były obtaczane (tak jak w młynie kulowym tylko że bez kul) aby usunąć ostre krawędzie, po czym przesiewane aby uzyskać konkretny rozmiar ziaren. Ziarna które nie były odpowiedniego rozmiaru mogły następnie być znowu rozdrobnione, namoczone, sprasowane i poddane procesowi ponownie. W późniejszych latach dodawano do obtaczania grafit aby zapobiec wchłanianiu przez nie wilgoci z taką łatwością.

Mam nadzieję, że troszkę to wyjaśnia w sprawie produkcji prochu przemysłowo. Co prawda metoda nie jest nowoczesna ale pozwala uzyskać niezłe efekty. Nowsze metody są niestety opatentowane, także raczej ich nie dostaniemy (poza tym opisywany przez nie materiał to już nie Pcz tylko coś innego).

_________________
Ludzie którzy lubią kiełbasę bądź szanują prawo z pewnością nie widzieli jak te rzeczy się robi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
maxlam
Gość





PostWysłany: Nie Maj 23, 2004 11:39 am    Temat postu: Re: Tweenk Odpowiedz z cytatem

Dzięki Tweenk to już coś jeśli chodzi o produkcję przemysłową technologie historyczne to wielka baza doświadczeń i na pewno należy z niej czerpać Wink jak możesz podaj adresik tej stronki ja ze swojej strony poszukam czegoś ciekawego może wieczorkiem bo nie mam dziś bardzo czasu Wink rozumiecie rodzinka itd. Jedno bardzo ciekawe spostrzeżenie że mielono najpierw siarkę z węglem to z pewnością pomaga w lepszym rozdrobnieniu siarki (mniejsza masa i objętość bo przecież KNO3 to 75% mieszanki)

Zgadzam się z tobą że nowoczesne technologie produkcji prochu czarnego są opatentowane lecz na nasze potrzeby (pirotechników amatorów) wystarczyły by metody stosowane w przemyśle na przełomie wieków Wink (poprzednich Wink

Może ktoś pracował kiedyś w fabryce robiącej proch albo zna kogoś kto zna proces technologiczny dobrze było by to spisać i dać w wieczne użytkowanie w stanach jest wiele książek na temat pirotechniki amatorskiej (tam to prawdziwy przemysł Wink trzeba zrobić coś aby na polskich www pojawiło się coś takiego bo to co jest to większości bardzo amatorskie podejście do sprawy a mnie to już nie satysfakcjonuje Wink

Zapraszam wszystkich do konstruktywnego zabrania głosu nie zaśmiecaj forum narzekaniem że znowu coś o p.cz.
Powrót do góry
JKuba



Dołączył: 08 Maj 2004
Posty: 20
Skąd: małopolska

PostWysłany: Nie Maj 23, 2004 11:43 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z Tobą maxlam! DOBRZE MÓWI WÓDKI MU DAĆ Very Happy
_________________
"jeżeli coś może być zrobione źle, napewno będzie zrobione źle"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Nie Maj 23, 2004 5:05 pm    Temat postu: Re: HellFire Odpowiedz z cytatem

maxlam napisał:
A cha przypasz się jeszcze raz zdjęciu na okładce tej książki czy to faktycznie dla ciebie wygląda jak młyn kulowy ja widziałem niejednokrotnie młyny kulowe przemysłowe stosowane do mieszania glinki na płytki ceramiczne Wink i powiem że to co jest na zdjęciu to nie młyn kulowy Wink..


a czy ja powiedzialem ze to jest mlyn kulowy Question napisalem ze mlyn kulowy to najlepsze rozwiazanie dla domowej produkkcji (mlyn kulowy byl po myslniku), zreszta niewazne,jak chcesz to ci wysle ksiazke w formacie djv ktora zassalem z evortalu malutkiego staruszku Wink jest tam wlasnie opis dzialania takiego mlyna walcowego jak na tamtej fotce i troche o przemyslowej produkcji PCZ-zeby nie bylo ze tylko sie czepiam Laughing
pomoge, a co...niech ci bedzie Wink Cool

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Nie Maj 23, 2004 5:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tweenk napisał:
W późniejszych latach dodawano do obtaczania grafit aby zapobiec wchłanianiu przez nie wilgoci z taką łatwością.


grafitowanie prochu sprawia rowniez ze jego spalanie jest bardziej progresywne-ziarno pali sie wolniej w zewnetrznej warstwie niz jego rdzen, sprawia to ze staje sie on doskonalym materialem na ladunki miotajace.
w domowych warunkach robilem to w ten sposob ze w koncowej fazie polerowania granulek w mlynku kulowym (bez kulek oczywiscie) podsypywalem pylem grafitowym (dostepny w klepach chemicznych-mozna tez wykorzystac pyl zrobiony ze szczotek od silnika elektrycznego).
okragle ziarenka maja potem metaliczny polysk i gladka powierzchnie. znacznie zwieksza to tez jego gestosc usypowa.

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Delta



Dołączył: 17 Maj 2004
Posty: 109
Skąd: siedziba ABW w Olsztynie pokuj 235 III pietro ;)

PostWysłany: Nie Maj 23, 2004 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przemysłowa produkcja i obróbka prochu jest opisana w jakiejś preparatyce i w Urbańskim chyba.
_________________
http://www.e-humor.biz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Qba



Dołączył: 04 Lut 2003
Posty: 104
Skąd: Podkarpacie - okolice Rzeszowa

PostWysłany: Nie Maj 23, 2004 7:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w Urbańskim jest multum na temat produkcji prochu
_________________
Qba
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
czort



Dołączył: 18 Lut 2004
Posty: 52

PostWysłany: Czw Wrz 09, 2004 5:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"zmielenie w młynie kulowym lecz nie jest to jedyna z metod kliknij link www.fireworksnews.com/blackpowdernewbk.htm co ty na taką maszynkę a tak w ogóle to bardzo skąpo jest info o tym jak robi się proch w sposób przemysłowy więc nie sądzę aby temat był w jakimś stopniu "


Ten wynalezek na zdięciu to nie młynek to jest "gniotownik obiegowy" (wycczytałem to w mojej mądrej księdze "wstęp do technologi MW") nie jest on wcale do mielenia lecz do mieszania składników zawierających 8-10% H2O ma się to ugniatać około 2 godz więc pewnie ugniatanie ma wpływ na właściwości prochu (osobiście planuje coś takiego zrobić mam takie możliwości efekty pracy postaram się zamieścić na forum)

_________________
sory za błędy ortograficzne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Czw Wrz 09, 2004 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

widzałem tą stronkę jakies poł roku temu Wink no tak gniotowalnik ta ksiązkę tez mam spoks nie pamiętam czy w tej czy w innej czytałem dość obfity rozdział o tym jak to się fabrykuje naprawdę i widzę jedną zasadniczą rzecz która jest pominięta wszyscy rozpisują się na temat jak to wszystko zmielić i zmieszać itd. ale pomija się ostatnie dwa (powiedzmy w wilkim uproszczeniu) etapy produkcji to jest prasowanie płatów prochu (dochodządze godzin pod wysokom ciśnieniem) a następnie suszenia tych płatów (50C) jak znajdę ten rozdział to napiszę o szczeg.... narka
Powrót do góry
Delta



Dołączył: 17 Maj 2004
Posty: 109
Skąd: siedziba ABW w Olsztynie pokuj 235 III pietro ;)

PostWysłany: Czw Wrz 09, 2004 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie no prasowanie tez jet wazne ale ja np mokry proch miele jeszcze przez maszynke do miesa i prasuje aktualnie w imadle, mozna uzyc lewarka. A co jest najwazniejsze to czystosc odczynnikow na pewno zauwazycie roznice miedzy weglem drzewnym a np aktywnym Smile
_________________
http://www.e-humor.biz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
RobertG



Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 61
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Wrz 09, 2004 11:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dla tych co troche parle english:

http://patft.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO2&Sect2=HITOFF&p=1&u=/netahtml/search-bool.html&r=3&f=G&l=50&co1=AND&d=ptxt&s1='black+powder'.TTL.&OS=TTL/%22black+powder%22&RS=TTL/%22black+powder%22

Tam jest prawie wszystko
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
czort



Dołączył: 18 Lut 2004
Posty: 52

PostWysłany: Wto Wrz 14, 2004 5:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a tak jeszcze trochę z innej beczki jakmyślicie pod jakim nailepiej nacicskiem robić "placki prochowe " mam prasę hydrauliczną z naciskiem od 0 do 120T i niewiem jaki nacisk stosuje sie w profesjonalnej produkcji
_________________
sory za błędy ortograficzne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maxlam
Gość





PostWysłany: Sro Wrz 15, 2004 3:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeśli chodzi o nacisk to trzeba by poeksperymętować Laughing wiadomo że proch powinien mieć gęstość od 1,5 do 1,93 więc do pras koledzy ja niestety nie posiadam takiego udogodnienia a szkoda ale i tak coś wykombinuję odnośnie prasowania narazie wilgotny proch prasuje poprzez ubijanie stęplem przez młotek trochę prymitywne ale lepsze niż nic Wink
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP