Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ton dźwięku wybuchu
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tetrazen



Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 38
Skąd: z nitrozwiązku

PostWysłany: Pią Gru 03, 2004 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z tym tonem huku dotychczas byłem przekonany, że niskie tony wynikają z efektu sprezania gazow i rozerwania obudowy (ciśnienie) a wysokotonowy z efektu detonacji mieszanki. Mysle tak dlatego, że w dawnych czasach rozwalalem naboje od syfonu (pamieta to jeszcze ktoś???) wypelnione 10 g P.cz. - dawały zdecydowanie bardziej basowy huk w porównaniu z kupnymi petardami papierowymi zawierajacymi chloran i metale.

Wydaje mi sie ze wiele zalezy od wlasciwosci materilu obudowy (ja wole mocny papier kredowy), co ciekawe inny ton jest huku nadmuchanej i zgniecionej papierowej torebki a inny nadmuchanego balonu - w obu przypadkach sa to podobne "wybuchy" fizyczne polegajace na rozerwaniu materialu obudowy.

p.s. Nie polecam rozwalac metalowych naboi bo to niebezpieczne ale zauwazylem, ze zwykle byl tylko jeden odłamek Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pkr



Dołączył: 15 Sie 2004
Posty: 43

PostWysłany: Sob Gru 04, 2004 3:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ludzie petardy według was dają basowy huk a MW nie? dajcie spokoj chyba pisza to ci ktorzy nie slyszeli detonacji szybkiego MW.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tetrazen



Dołączył: 29 Lis 2004
Posty: 38
Skąd: z nitrozwiązku

PostWysłany: Sob Gru 04, 2004 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pkr napisał:
Ludzie petardy według was dają basowy huk a MW nie? dajcie spokoj chyba pisza to ci ktorzy nie slyszeli detonacji szybkiego MW.

Nie slyszalem huku szybkiego MW, ja tylko prownywalem co moglem uslyszec, stad takie wnioski.
Gdzies na forum teraz doczytalem, ze niskie tony powstaja przy wysokich cisnieniach i to by sie zgadzalo - metalowy naboj wytrzymuje zapewne wiecej zanim go rozerwie niz papierowa obudowa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomash
dostęp próbny do MW


Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 382
Skąd: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWysłany: Pon Gru 06, 2004 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z metalowego naboju spiernicza ciśnienie bo on pęka a nie go rozrywa więc huk jest dłuższy bo dłużej emitowane są gazy. A co do mw...
To się dopiero nazywa BASS !!!! Polecam 1kg AA+ON śr 50mm Razz bas potężny.
Pozdrawiam. Tomash Cool

_________________
Już tylko teoretyzuję, potrzeba mi rączek by rodzinę utrzymać Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Wto Gru 07, 2004 10:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

niemam zbytniego doswiadczenia w badaniu "odglosow" (bardziej interesuje mnie moc) jednak po przeczytaniu tego temtu mysle ze moge podzielic sie z szanowna bracia moimi wnisokami:
1)basowy huk powstaje podczas szypkiego spalania
2)dlatego rozpylone w powietrzu zapalony pyl Al daje taki ladny huk , jednak osmiele sie stwierdzic ze jest tak ze wszystkimi paliwami np petardy na prochu czarny maja malo "pisku" a duzo basu dlatego ze w powietrzu dopala sie wegiel i siarka (poprostu pewna czesc calego uzytego przy petardzie Pcz spala sie w powietrzu z b.duza predkoscia)tak samo jest z fugasem benzyna spalana w powietrzu (rozpylona) pali sie na pograniczu detonacji daltego fugasy daja tak potezny huk .no i jeszcze MW tutaj poprostu zachodzi detonacja czyli poprostu spalanie z ogrmna predkoscia dlatego Mw maja zdecydowanie najlepszy huk
3)ale i tak bardzo wiele zalezy od akustki otoczenia
Powrót do góry
butapren



Dołączył: 06 Wrz 2004
Posty: 3
Skąd: hahaha! dobre pytanie

PostWysłany: Pon Gru 13, 2004 6:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehe widzę że temat o tonie dźwięku zamienił się w temat o domowych bombach...
ale teraz to zmieenie. proszę nie usuwać postu.
ja robiłem w rurce miedzianej ZAKOPANEJ 2-5 cm pod ziemią i powstał baardzop ładny basowy huk aż mi w brzuszku zadrżałoSmile

Dlatego wywalilem wszystko co nie tyczylo sie dyskusji o "basach" Wink
Entuzjasci MW troszeczke sie zapedzili i chyba pomylili konaty wiec niech nikt nie ma mi za zle, ze posprzatalem. HF

_________________
Wąchasz klej i jest Okej!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
chemiker
Gość





PostWysłany: Pon Gru 27, 2004 6:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tweenk napisał:
Tak naprawdę petardy na nadmanganianie walą gorzej bo nikt ich nie robi tak żeby miały zerowy BT! Zawsze fotobłysk według przepisu popularnego na forum czyli pół na pół objętościowo nadmanganian i paliwa ma bardzo ujemny BT; Gdyby zrobić mieszankę stechiometryczną z nadmanganianem, czyli np z Al
2 KMnO4 + 2 Al -> K2O + 2 MnO2 + Al2O3
byłoby tam 31,6 g nadmanganianu i 5,4 g Al czyli 85,4% nadmanganianu i 14,6% glinu to by waliło jak potrzeba, bo tlen z nadmanganianu jest niezwykle aktywny.



Brawo za myslenie!

wlasnie taka miesznka jaka opisales 14% Al jest najlepsza. powtarzalem to juz pare razy na forum.
Sprawa z Bt w pirotechnice nie jest tak oczywista poniewaz z reguly reakcje ida inaczej niz na papierze. Na dobra sprawe mozna dac wiecej Al, bo jeszcze MnO2 sie redukuje do Mn. ale ten proces zachodzi podczas detonacji, czyli w bardziej drastycznych warunkach, a FB na kmno4 nie detonuje tylko wybucha.

Dodaktowo podczas wybuchu powstaja K2MnO4 oraz K3MnO4. Mozna to zaobserwowac na sniegu - wszystko bedzie zielone po wybuchu, a potem zrobi sie rozowe.

Zeby wykorzystac "caly tlen" w mieszance kmno4+al trzeba to zdetonowac w duzym ladunku, czyli domieszac amonalu do FB i przylozyc splonke. detonuje w szerokim zakresie zawartosci skladnikow, a jednym z produktow jest czysty Mn i jego stopy z Al.

Jak ktos zrobi taki eksperyment to dopiero poczuje basowy huk. nie dosc ze jest detonacja, czyli silna fala uderzeniowa to jeszcze Al dopala sie w powietrzu.

Notabene wybuch zawsze da mniejszy huk niz detonacja (biorac te same masy). Coz z tego ze pyl alu sie dopala? FU ma wiekszy zasieg niz dopalajaca sie chmura Al. A to wlasnie rozmiar tej "czaszy ktora tworzy FU" wokol epicentrum jest odpowiedzialny za natezenie huku.

Ponadto wielka role odgrywa miejsce w ktorym wybuch nastepuje. Im wiejcej przeszkod odbijajacych FU tym lepiej. Jak ktos detonowal na pustyni i w gorach to wie o czym mowie.

Dlatego zgadzam sie z gun'em

to by bylo na tyle
Powrót do góry
Leon



Dołączył: 26 Sty 2004
Posty: 49
Skąd: Kaszebe

PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 3:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zamieszam troche. Do chemikera Rolling Eyes

Nie rozumiem za bardzo tekstu "żeby wykorzystać cały tlen w mieszaninie KMnO4 +Al trzeba..."

- w normalnym ładunku KMnO4 z glinem bez amonalu nie jest wykorzystany cały tlen?, czy co Question , to ze MnO2 sie zred. do wolnego Mn to rozumiem...o to nie jest trudno (okolo 500*), ale żeby otrzymywać stopy Mn z Al to z całym szacunkiem gdzie to napisane jest, że tak to pójdzie? możesz coś o tym napisać?, bo jestem ciekaw czy poza robieniem aluminium z boksytów da sie taka metodę wykorzystać do produkcji aluminium (oczywiście żartuje Razz )

- Al2O3 to materiał ogniotrwały (nawet termity sobie mogą naskoczyć) i nie kumam za bardzo tego wątku z otrzymywaniem stopów Mn z aluminium.

Wspomniałeś też o podmanganianach - a propos tego, czy ze względu na ich silnie utleniające właściwości jest potrzebny nadmiar aluminium?
z tego wzgledu, ze tak samo jak z KMnO4 to i z K3MnO4 bedzie reagowac aluminium? (moze to jest co calkowite wykorzystanie tlenu przez aluminium z manganianu, potem z podmanganianu).

A, ze najlepszy sklad wynika ze stechiometrii to sam zauwazyles, ze na papierze moze wyjsc wszystko.

Ostatecznie chyba trudno jest stwierdzic czy dla nadmanganianu najbardziej basowe jest 14%Al czy wiecej, bo sluch ludzki czulosc ma wzrastajaca logarytmicznie Wink (to na marginesie).[/b]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chemiker
Gość





PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 7:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- przy 14% Al nie ma pelnego wykorzystania tlenu, ale fotoblysk jest bardzo szybki. Zwiekszenie ilosci Al powoduje spowolnienie palenia
O niepelnym wykorzystaniu tlenu swiadcza zielone osady po wybuchu. Basowosc nie ma tu nic do rzeczy

- stopy Mn/Al powstaja i nie wyczytasz tego w ksiazkach (chyba ze cos przeoczylem). kiedys z ciekawosci wykonalem analize metoda SEM-EDX
(skaningowy mikroskop elektronowy sprzezony ze spektrometrem prom. X)
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chemiker napisał:
- przy 14% Al nie ma pelnego wykorzystania tlenu, ..... Zwiekszenie ilosci Al powoduje spowolnienie palenia..........Basowosc nie ma tu nic do rzeczy..


Nie ważne to . Szybkośc spalania się f-b w zalezności od ilości danego rodzaju proszku metalu trzeba ustalić doświadczalnie Exclamation . Znajomość stechiometrii jest tu niepotrzebna choć może być pouczająca czyli jak daleko odbiega skład z maks. szybkościa spalania się od składu stechiometrycznego. Tak samo jak z układem : KNO3 - Mg. Maks. szybkość spalania się uzyskuje dla składu ok. 50 : 50 . Skład stechiometryczny pewno będzie w okolicach 20 % proszku Mg ( piszę z pamięci ).

Jeśli proszek metalu dopala się w powietrzu ( w produktach wybuchu ) to wydłuża to czas trwania fazy nadciśnienia w fali uderzeniowej. Mamy impuls "dłuższy" czyli dłużej trwa napędzanie granicy faz : produkty wybuchu - powietrze czyli mamy dźwięk o niższej częstotliwości czyli "basowy". W powietrzy też fale dźwiękowe ulegają jak by rozczepienu i ten "bas" dochodzi na większą odleglość niż dźwięki o wyższej częstotliwości.

Pozdr. A


PS. Sprawdźcie co jest ważne Wink
Powrót do góry
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 4:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No właśnie - zgadzam się w zupełności z Arkiem. Tak to faktycznie wygląda - bilanse tlenowe są dobre do obliczeń teoretycznych, ale niewiele mówią o rzeczywistym zachowaniu mieszanin. Zatem, jeśli dysponujemy paliwem, którego energię chcemy max. wykorzystać oczywiście pracujemy na mieszninach stechiometrycznych lub z nadmiarem tlenu.

Do szybkiego spalenia masy pirotechnicznej (ale niekoniecznie max. wykorzystania energii składników) potrzebne jest duże rozwinięcie powierzchni spalania (zakładając, że dysponujemy składnikami o określonym i niezmiennym uziarnieniu). To chyba najlepiej tłumaczy dlaczego najlepsze efekty uzyskuje się przy składach zbliżonych do 50/50 - po prostu proporcjonalnie powierzchnia utleniacza i paliwa są przy tej proporcji największe.

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisał:
.....To chyba najlepiej tłumaczy dlaczego najlepsze efekty uzyskuje się przy składach zbliżonych do 50/50 - po prostu proporcjonalnie powierzchnia utleniacza i paliwa są przy tej proporcji największe.


Nie tylko to. Proszek metalu zwieksza przewodnistwo cieplne i szybkość wnikania ciepła w głąb masy. Działa to jak drucik w paliwie rakietowym ( taka metoda na przyśpieszenie spalania sie paliwa ). Podobnie przyśpiesza palenie się masy KNO3 - Mg o składzie 60 : 40 obecność wiórków Fe. Dla f-b : KCLO4 - pył Al maks. szybkość palenia się tej masy odpowiada składowi 75 : 25 ( też piszę "z głowy" ).


Pozdr. A [/b]
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 6:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jako ciekawostke dodam ze dostałem kiedys pył Al z polifarbu....miesz zawsze robiłe obj 1;1 byłem jeszcze wytedy b. młody ale jakos z tym pyłm jaki otrzymałem nic nie odpalało ...zupełnie jak temit ... dosłownie na kubeczek po foilmie kmno4 szcypla Al mieszanka była dajenj koloru jaki ma miel kmno4 a waliło0 strasznie jak nigdy dotad sam dzis jestem ciekaw co to był za pył Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zbigniew



Dołączył: 11 Cze 2004
Posty: 202
Skąd: z Piekła

PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 8:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja jak walilem fb to byl dlugi dzwiek bo od pobliskich drzew/budynkow (1km) sie odbijalo, ale jak dzis dalem fugasa to byl dzwiek wyzszy, ale duuzo dluzszy Wink Wiec dopalacjace sie paliwo, niekniecznie al, moze byc C lub np. paliwo ciekle, wydluza dzwiek- to pewne.
_________________
Bóg sprawił, że wciąż idą... Rozsądek - że dotrą!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chemiker
Gość





PostWysłany: Czw Gru 30, 2004 11:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Arkadiusz Okupski napisał:
Skład stechiometryczny pewno będzie w okolicach 20 % proszku Mg ( piszę z pamięci ).
PS. Sprawdźcie co jest ważne Wink


ide wlasnie sprawdzic co jest wazne (do sklepu calodobowego hehehe)


kno3/mg stechimetrycznie jest: 63/37 (dla pelnego wykozystania tlenu)

oraz :

51/49 (przy wykorzystaniu takze azotu ---> magnez reaguje z azotem do Mg3N2)

jak wiec widac da sie cos policzyc, co jest zgodne z doswiadczeniem. Mysle ze magnez tak ladnie wali z azotanami wlasnie dzieki reakcji z azotem. w powietrzu dopalaja sie nie tylko resztki magnezu ale takze jego zwiazki z azotem
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Gru 31, 2004 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

chemiker napisał:
......kno3/mg stechimetrycznie jest: 63/37 (dla pelnego wykozystania tlenu)

oraz :

51/49 (przy wykorzystaniu takze azotu ---> magnez reaguje z azotem do Mg3N2).......


No tak. Myślałem, że mniej. Ale samo policzenie tego parametru jest banalnie proste a że tego nie zrobiłem to znaczy , że nie przykładałem do tego nigdy żadnej uwagi Wink .

W książce Szydłowskiego są sprzeczności odotowane przeze mnie ołówkiem już 20 lat temu Rolling Eyes . Na stronie 173 pisze, że [...]z reguły najszybciej palą się masy , których składniki są wziętę w stosunku stechiomertycznym[...] a na stronie 153 [...]nie zawsze można stosować mieszaniny podwójne o tak znacznych zawartościach proszków metalicznych ( 50 - 60 % ) z uwagi na to, że prędkość palenia znacznie wzrasta z powiększeniem się zawartości metalicznej substancji palnej[...].

Dla NaNO3 / Mg o składach 70/30 Vpal=4,7 mm/s , 60/40 , Vpal=11,0 mm/s, 50/50 Vpal=14,3 mm/s.

Podobnie będzie dla KNO3.

Z moich obserwacji wynika, że to ostanie zdanie ( na zielono ) jest prawdziwe. Z tym azotkiem to raczej ślady. Magnez w nadmiarze częsściwo odparowuje i spala się tlenem powietrza.


Miłej zabawy Wink
Powrót do góry
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Pon Sty 03, 2005 6:36 pm    Temat postu: Prochy fotobłyskowe Odpowiedz z cytatem

Witam!

Ostatnio zrobiłem kilka prób z prochem fotobłyskowym.
Podzielę się moimi doświadczeniami.

Poniżej zamieszczam filmy ze spalania 2 flashów. Spalanie odbywało się w kubeczkach po filmie. Mieszanki było 10g. Kubeczek przykryłem pokrywką oraz zakleiłem kilkoma warstwami mocnej taśmy. Mieszankę zapalałem za pomocą lontu prochowego VISCO.
Na pierwszym filmie widać spalanie mieszanki KMnO4 + pył AL 4/1 (wagowo).
http://michaup22.w.interia.pl/pliki/fb1.avi
Na drugim filmie widać spalanie mieszanki KMnO4 + pył Al + S 2/1/1 (wagowo).
http://michaup22.w.interia.pl/pliki/fb2.avi
Składniki mieszałem delikatnie obracając w miseczce. Mieszankę odpaliłem 6 godzin po sporządzeniu. (22.X.04.r) Pomimo tego, iż KMnO4 był minimalnie wilgotny, aluminium mam spod szlifierki, a siarkę z dodatkiem oleju huk był w moim odczuciu bardzo duży. Nie słychać tego tak na filmie, ponieważ filmowałem z odległości 20 metrów oraz głośniczek w aparacie znajdował się po mojej stronie.

Przy flashu bez siarki huk był mocniejszy, bardziej basowy. Jednak słabiej było czuć wybuch "na klacie". Można wywnioskować, że flash ze siarką jest silniejszy (jeżeli się mylę to mnie poprawcie). Przy każdym wybuchu wyleciała pokrywka (nie dziwę się, bo trzymała się tylko na taśmie) oraz palący się kawałek VISCO (nie zdążyłem uchwycić na filmie).

Robiłem także test spalania luźno usypanej mieszanki 0,5g (na oko) oraz test wrażliwości na uderzenie (ilość 2 łepków od zapałki).
Obie mieszanki zapalają się od zapałki z łatwością. Spalają się bardzo gwałtownie, błyskawicznie (nie zdążyłem cofnąć ręki - dobrze że w rękawicy) z głośnym dźwiękiem (fuchhh!!!). Mieszanka z siarką daje nieco większy płomień, ale także nieco mniej oślepiający. Nie zauważyłem, aby siarka ułatwiała zapłon (jeżeli proch jest suchy). Jeżeli mieszanka zawilgotnieje siarka nieco ułatwia zapalność. Po pewnym czasie mieszanka traci właściwości wybuchowe, spala się powoli, a w zamknięciu nie daje dobrego huku.
Test na uderzenie robiłem na kowadle uderzając 2kg młotem w mieszankę. Obie mieszanki mają taką samą wrażliwość (strzeliło za 3 mocniejszym uderzeniem). Mieszanka z siarką strzeliła pod młotkiem głośniej niż bez siarki (na chwilę zatkało mi ucho).
Zaobserwowałem także, że przy spalaniu mieszanki bez siarki postaje dużo więcej dymu (ładny zapach) niż z siarką.

P.S. Prośba do moderatorów, aby nie usuwali tego posta.
P.S.2 Wszystkie te fb spalają się znacznie gwałtowniej niż np. fb wysypany z zielonego grubego korsarza (chociaż ten z korsarza całkiem przypominał mi KCLO4 + Al). O co chodzi? Słyszałem, że mieszanki na KMnO4 ustępują tym na KCLO4 (no, chyba, że w korsarzu jest KNO3 + Mg, ale wtedy tak dobrze się nad tym nie zastanawiałem).

_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Djuke



Dołączył: 09 Sty 2005
Posty: 24

PostWysłany: Sro Sty 19, 2005 2:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmm... A ma coś wspólnego z HUKIEM V dźwięku ?? Smile Słyszałem o zjawisku SlashBOOM... Polega ono na tym że gdy ciało (czyli rozpedzone gazy też ) przekracza bariere dzwieku (nieco ponad 1000 km/h) to wytwarza się potężny basowy huk... Tak sobie myślałem że może V det tez ma coś wspólnego z HUKiEM ? Dobrze myśle ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Sro Sty 19, 2005 10:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z przekraczaniem 1macha dobrze slyszales, dobrze to slyczac(i czuc) przy nisko latajacych samolotach. nie lychac normalnego huku silnikow, tylko udezenie od kadluba. kiedys mnie to niezle wystraszylo Wink
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP