Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Elektroniczny termostat

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wiktor



Dołączył: 28 Sie 2003
Posty: 120
Skąd: z PiroChem

PostWysłany: Sro Maj 05, 2004 6:25 pm    Temat postu: Elektroniczny termostat Odpowiedz z cytatem

Witam
Zamirzam zbudować uniwesalne urządzenie do topienia i suszenia substacji chemicznych.

Chciał bym aby było one wyposarzone w termastat ale nie bardzo wiem jak go zrobić na elektronice się za bardzo nie znam ale umiem czytać układi i trzymać lutownicę. Very Happy

Więc wiecie morze jak w miare łatwo i tanio zbudować sobie elektroniczny termostat.
Najlepiej jak by miał szeroki zakres temperatur.

Morze morzna przerobić termoregulator akwariowy on ma zakres od 18-32*C. Question

P.S pomoooocy

_________________
Znów w branży Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki będziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
caleb_ns



Dołączył: 13 Wrz 2003
Posty: 76

PostWysłany: Sro Maj 05, 2004 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Powiedz jaki zakres chcesz uzyskać i jaką dokładność.
_________________
Człowiek jest jak stolarz. Stolarz żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z
człowiekiem.
[you]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomek D.



Dołączył: 07 Wrz 2003
Posty: 98
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Maj 05, 2004 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Ja Zrobiłem sobie uniwersanny termostat sterujący dowolnym urządzeniem zasilanym z sieci zasilającej 220V. Jako czujnik wykorzystałem układ liniowego przetwornika temperatury na napięcie lm35. Zakres jest od 2*C do 150*C ale po dokonaniu przeróbki może działać od temperatur ujemnych. Elementem wykonawczym jest triak sterowany z optotriaka który załącza urządzenie tylko wtedy gdy napięcie sieci przechodzi przez zero, dzięki czemu układ nie wprowadza zakłuceń.
Układ jest dość prosty, ale ze względu na to że na płytce drukowanej jest napięcie sieciowe radził bym
zachować szczególną ostrożnośc przy jego uruchamianiu.
Jutro jak znajdę trochę wolnego czasu to przerysuję schemat na kompa i wrzucę na forum.

_________________
Pozdrawiam Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomek D.



Dołączył: 07 Wrz 2003
Posty: 98
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Maj 07, 2004 11:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


Układ jest zbudowany z następujących części:
http://www.aquaprog-fr.com/Download/Datasheet/MOC3041-M.pdf
http://hippo.feld.cvut.cz/katalog/pdf/ICL8069.PDF
http://hippo.feld.cvut.cz/katalog/pdf/BT139.PDF
http://hippo.feld.cvut.cz/katalog/pdf/LM35.PDF
http://www.chasque.apc.org/jumaca/Data/Op_Amp/LM358.pdf
Dioda zenera oznaczona gwiazdką może to być układ ICL8069 wtedy przy maksymalnie odkręconym potencjometrze temperatura będzie wynosiła 123*C jednak ten układ jest dośc drogi można zamiast niego zastosować 2 połączone szeregowo diody krzemowe, lub nawet diodę LED jednal wtedy najlepiej jest podłączyć do suwaka potencjometru woltomierz i mierzyć nim napięcie które jest wprost proporcjonalne do temperatury.
Ścieżki na płytce które doprowadzają napięcie sieciowe do triaka powinny być dodatkowo zabezpieczone przed działaniem dużego prądu. Ja przylutowałem wzdłuż nich na całej długości drut miedziany o średnicy 1,5mm. Jako wyjście najwygodniej jest zastosować gniazdko sieciowe. Transformator powinien dawać napięcie około 9V.
z uwagi na występowanie na płytce napięća sieciowego należy zachować szczególną ostrożność przy uruchamianiu układu!

_________________
Pozdrawiam Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wiktor



Dołączył: 28 Sie 2003
Posty: 120
Skąd: z PiroChem

PostWysłany: Pią Maj 07, 2004 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

WItam.
Cytat:
caleb_ns napisałeś - Powiedz jaki zakres chcesz uzyskać i jaką dokładność.


Interesował by mnie zakres od 0 do 200 lub więcej stopni C

_________________
Znów w branży Wink Molinos de bolos Very Happy Strzelaj szelki będziesz wielki Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
domel



Dołączył: 28 Kwi 2002
Posty: 123
Skąd: Południe

PostWysłany: Sob Maj 08, 2004 1:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Skoro z elektryki/elektroniki jesteś noga to myśle że dobrym rozwiązaniem byłoby stare żelazko z którego wyciągasz grzałkę (albo pooprostu żelazko odwaracasz elementem grzejnym do góry nogami ), na to np mały garnuszek lub odpowiednia zlewka i do topienia niektórych rzeczy powinoo sie nadać.
_________________
Obudziłem się zlany potem.Uff ... to był tylko sen
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
caleb_ns



Dołączył: 13 Wrz 2003
Posty: 76

PostWysłany: Sro Maj 12, 2004 7:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Grzałki do akwarium przerobić się tak nie da. Ona nie jest przystosowana do tak wysokich temperatur. Jako element grzejny można użyć starej spirali grzejnej od piecyków elektrycznych (może dać max. 300*C). Gorzej będzie z czujnikiem temperatury. Półprzewodnikowe dostępne w handlu wysiadają przy 150*C. Trzebaby więc zrezygnować z dokładności na rzecz zakresu (czyt. dokładność 10-15% można uznać za wystarczającą). Tomek D. miał dobry pomysł, mianowicie na laminat pokryty warstwą miedzi nanieść wąski wężyk-miedzianą ścieżką o sumarycznej długości kilkudziesięcu metrów. Takie coś wg. zamierzeń miałobyć tensometrem do hamowni, ale można też go użyć jako specyficzny rodzaj wysokotemperaturowego termistora. Wszystko zależy co chcesz zrobić. Może nawet wystarczyłaby ci 'komora termiczna' z grzałką w środku i klasycznym termometrem np. ze starej kuchenki??
_________________
Człowiek jest jak stolarz. Stolarz żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z
człowiekiem.
[you]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tomek D.



Dołączył: 07 Wrz 2003
Posty: 98
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Maj 12, 2004 7:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
po co tak kombinować.
Jest naprawdę wiele żeczy nadających się na czujniki tempeatury, problem pojawia się dopiero wtedy gdy zależy nam na liniowej regulacji. Ale zawsze można doświadczalnie ustalić sobie kilka temperatur przełączanych przełącznikiem. Na czujniki temperatury nadają się:
Termistory - zmieniają rezystancję w funkcji temp.
kondensatory ceramiczne - zmieniaja pojemność w funkcji temperatury
drut z druciaka - zmienia rezystancję w funkcji temperatury
włókno żarówki - jak wyżej

Kiedyś myślałem nad termostatem w którym czujnikiem temperatury była by sama grzałka. Działało by to na zasadzie pomiaru technicznego jej rezystancji która jest proporcjonalna do temperatury. Ale zrezygnowałem z tego projektu dlatego że był mi szybko potrzebny termostat i chciałem coś prostago i pewnego więc zrobiłem sobie taki jak zamieściłem wyżej.

_________________
Pozdrawiam Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP