Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Wyrzutnia gwiazd / Star Mine
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Koko



Do³±czy³: 27 Mar 2003
Posty: 44
Sk±d: z miejsca do ktorego slonko nie dochodzi

PostWys³any: Pon Kwi 25, 2005 6:02 pm    Temat postu: Re: gwiazdki Odpowiedz z cytatem

wiktors napisa³:
koko napisa³:
Szybki Star mine Wink
http://xthost.info/czokos/sm.avi
Pozdro


Szybki ale ³adny star mine Wink mog³e¶ daæ tylko troche wiêcej gwiazdek Cool

wawrzyk napisa³:
...Je¶li mozna wiedzieæ jaki by³ sk³ad gwiazdek ??



Ja obstawiam na PCZ z oko³o 10 procentowym dodatkiem AL lub jaki¶ sk³ad na ba¼e KNO3/S/C/AL lepiszcz oczywi¶cie dekstryna. Czy siê myle niech sam autor sie wypowie Very Happy

Niestety wikors Wink nie trafiles ani 1 sqad ani2 Rolling Eyes byl to fb na KClO3 i Al (pyl) lepiszcz lakier NC, To mial byc szybki Star mine dzisiaj opublikuje 2 ale tym razem troche wolniejszy i wiecej gwiazdek
Pozdro
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pon Kwi 25, 2005 6:18 pm    Temat postu: Re: gwiazdki Odpowiedz z cytatem

koko napisa³:
....byl to fb na KClO3 i Al (pyl) lepiszcz lakier NC,...


Dobra mieszanka na gwiazdeczki ( brylantowy ogieñ ) to - KCLO3 / Al - 50 /50. Lepiszcze - kleik skrobiowy na wodzie. Tyle kleiku aby zrobiæ gêste ciasto. Przetrzeæ przez sito , teraz te mikro kluseczki nie ruszaæ i wysuszyæ. Kleik utrzeæ z Al a potem dodaæ KCLO3.


Pozdr. A
Powrót do góry
Alien_



Do³±czy³: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWys³any: Pon Maj 02, 2005 8:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Fotka Star mine:


Filmiku raczej nie bedzie.(sorry ze taka jakos ale aparat jest dziadowski :/)
Jest to 50g PCz w formie granulatu...

(test robiony dosyc dawno bo 26marca)
Pozdrawiam
Tomasz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
CmOs



Do³±czy³: 29 Gru 2004
Posty: 61
Sk±d: okolice Europy a konkretnie z Polski

PostWys³any: Pon Maj 23, 2005 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich!
Nie mia³em pojêcia gdzie to pokazaæ, wiêc da³em tu (fajerwerk co¶ a'la star mine).
Odrazu zaznaczam, i¿ jest to trudne w wykonaniu, lecz efekt jest (ma byæ) bardzo fajny.

Zacznê mo¿e od schematu, a nastêpnie wyja¶niê o co chodzi:



Fajerwerk dzia³a jak star mine - wyrzuca z mo¼dzie¿a "walce" o ciekawym efekcie.
Na pocz±tku zapala siê primer (p.cz) i odpala mieszankê daj±c± zielony kolor p³omienia, nastêpnie "walec" zaczyna ¶wiszczeæ i leci w losowym kierunku (si³a KClO3 + BNa), gdy ¶wiszcza³a siê "skoñczy" nasz "walec" wybuchnie, wy¿ucaj±c ma³± czerwon± gwiazdkê. Efekt jest (ma byæ) super, gdy tylko wyobrazimy sobiê 6-8 takich walców w powietrzu... palce lizaæ Laughing

Uwa¿am, ¿e pomys³ jest ciekawy, lecz wiem, ¿e dla wielu nie do wykonania (potrzebna du¿a ilo¶æ odczynników). Sam mogê wykonaæ takie "co¶" lecz bez ³adnych gwiazdek (nie mam ju¿ Mg Crying or Very sad ).
Jak bêdzie czas to zrobiê z bia³ymi gwiazdkami i zobaczê co z tego wyjdzie.

Oceñcie mój pomys³ i kto jest w stanie niech to "zbuduje" i poka¿e filmik Laughing

_________________
Tylko ja i moja ............... PIROTECHNIKA!
www.repliki-broni.com
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Pon Maj 23, 2005 9:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomysl moze i ciekawy ale watpie zeby ci to wyszlo...za duzo jest tutaj szczegolow mogacych doprowadzic do niepowodzenia, aczkolwiek nie bede cie odwodzil gdyz zawsze to cos nowego... Laughing
Jezeli pozwolisz skomentuje schemacik i podpowiem co bym zmodyfikowal po jego "przestudiowaniu" Idea .

Zaczne od dolu czyli ladunku miotajacego bo juz tutaj moze byc problem. Fb jest zbyt mocny i "brutalny" do takiego zadania i zaloze sie ze robiac to pierwszy raz przesadzisz z jego iloscia i wszystko szlag trafi, dlateog zalecalbym stary dobry pcz ktory do miotania jest niezastapiony.
Idac dalej-sprawa zaplonu rurek...tutaj zalecalbym lont typu blackmatch doprowadzajacy ogien do masy gwiazdkowej a drugim koncem zanurzony w lad.miot. to zapewniloby pewny zaplon kazdej rurki.
Masa gwiazdkowa powinna byc bardzo dobrze ubita aby minela chwilka zanim plomien dojdzie do swiszczaly, tyczy sie to rowniez samej swiszczalki ktora powinna byc zaprasowana na wilgotno (r-r alkoholu, jezeli nie zrobisz tego na mokro lub bedziesz walil mlotkiem to urwie ci paluszki...swiszczala to nie zarty) w grubej rurce bo inaczej wyjdzie petarda-tutaj jest bardzo duze prawdopodobienstwo ze jezeli nie zawiedzie wczesniej to wlasnie w tym momencie.
Dalej niby ok z tym fb ale tez wystaczylby pcz...
Teraz sprawa ogolnego zaplonu. To co narysowales widzialbym raczej jako wklad do mozdzierza niz jako samodzielne urzadzenie. Moglbys zrobic rurke taka jak na szelke, wkleic dolna zatyczke, wsypac odpowiednia ilosc pcz na dol, ulozyc rurkiciasno wypelniajac szpary miedzy nimi np papierkiem toaletowym aby sila wyrzutu byla wieksza pozostawiajac jedna szpare niewypelniona w celu wprowadzenia tamtedy lontu od gory (blackmatch). Lont wyprowadzasz przez diurke w cienkiej zatyczce kartonowej na gorze i laczysz go z quickmatchem. W ten sposob otrzymalbys gotowy "wklad" z wyjsciem lontu na gorze. Takie cos moznaby zaladowac do mozdzierza wyprowadzajac quickmatch na zewnatrz i laczac go z wolniejszym lontem typu visco, dlugi blackmatch czy stopina dziadka lub stopsilem.

Uwagi koncowe:
Jezeli nie wiesz co to quickmatch lub blackmatch to poszukaj na forum, pisalem o tym ja i wielu innych-nie pytaj sie o to.
Obrazek nastepnym razem zmniejsz tak, aby nie poszerzal nam ramek forum-latwiej sie wtedy przeglada i czyta.
Udzielilem rozbudowanej odpowiedzi na twoje pytanie o ten projekt poniewaz uznalem ze to cos ciekawego, innego i nowego...spodziewam sie teraz ze nie zawracales du** na darmo i przetestujesz to Wink

pozdrawiam HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
CmOs



Do³±czy³: 29 Gru 2004
Posty: 61
Sk±d: okolice Europy a konkretnie z Polski

PostWys³any: Pon Maj 23, 2005 10:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zielony nie jestem i wiem co to blackmatch i quickmatch.
Z t± ¶wiszcza³± to te¿ wiem ¿e to niebezpieczne (robi³em kilkana¶cie razy).
Z Twojego d³ugiego postu wywnioskowa³em, ¿e pomys³ dobry, ale z niedoróbkami.
Tak wiêc do roboty ! Zobaczê co mi z tego wyjdzie, a do miotania to jednak zastosuje FB (oczywi¶cie 1 -1,5 ³y¿eczki).

Po kilku(nastu) próbach i zmianach napewno co¶ z tego wyjdzie - czeba se normalnie poeksperymentowaæ.

_________________
Tylko ja i moja ............... PIROTECHNIKA!
www.repliki-broni.com
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
hemist
Go¶æ





PostWys³any: Pon Maj 23, 2005 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CmOs napisa³:
oczywi¶cie 1 -1,5 ³y¿eczki

1 p³aska w zupelno¶ci wystarczy....i to jeszcze fb na kmno4 powiedzialbym ze nawet plaska to za duzo
cmos miotaj na naszym pcb on jest najlepszy do tego ja an nim miotam
a pcb=2pcz+1swiszcza³y czyli taki "tunningowany" pcz

pozdrawiam
Powrót do góry
Alien_



Do³±czy³: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWys³any: Pon Maj 23, 2005 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hemik jak bys wiedzial to PCz+swiszczala to BENZOLIFT.
Tylko zamist KCLO3 stosuje sie KCLO4 bo KCLO3 jest wrazliwe z S z Pcz...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
wawrzyk



Do³±czy³: 21 Pa¼ 2004
Posty: 48
Sk±d: z polski

PostWys³any: Pi± Maj 27, 2005 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daje mój Star Mine :

Gwiadki to :

Saletra 44g
Wêgiel 44g
Siarka 10g
Magnez 10g
Filmik:

Fotka w czasie wybuchu :


Filmik: http://www.tgp5.republika.pl/wgtgp.mov

_________________
www.tgp.go.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
GUN_1917
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Maj 27, 2005 7:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

raz robilem taki numer ze bralem i zamiast gwiazdek roiblem takie tulejki z foli Al dawalem do takiej foli mieszanke S+KNO3(4:6) albo proch amidowy wychodzilo fajne polaczenie komety i starmine ciekawy efekt goraco polecam

pozdrawiam

ps.te tulejki sie jeszcze fajniej sprawdzaja w szelkach...

Nie musz± byæ tulejki tak jak ty muwisz, wystarczy odpowiednia mieszanka do gwiazdek np. Tiger Tail lub inne np. Chryzantemowe i te¿ s± piêkne efekty.
Pozdrawiam Kaco1
Powrót do góry
Melker



Do³±czy³: 10 Lip 2004
Posty: 18
Sk±d: Bochnia city ;)

PostWys³any: Nie Cze 12, 2005 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam !
Przedwczoraj zrobi³em sobie partie gwiazdek ... pomy¶la³em sobie ¿e zrobie star mine - cotam Wink
Noi zrobi³em ... Pierwsze cieniutko - za ma³o zatkane, ale zato drugie wysz³o osza³amiajaco Shocked - doda³em dos³ownie p³ask± ³y¿eczke opi³ków aluminium, z³ote iskry lata³y wszêdzie, niestety brak jakichkolwiek filmów, i fotek - brat aparatu i kamery cyfrowej ...
Opi³ki da³em jako pierwsz± warstwe (zaraz na fb), dlatego wszystkie siê zapali³y. Jak wykombinuje (wco w±tpie) aparat cyfrowy , to mo¿e co¶ popstrykam Wink .
Narazie Exclamation

P.S. Czy kto¶ próbowa³ ju¿ takiej kombinacji Question
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Adres AIM
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Nie Cze 12, 2005 1:59 pm    Temat postu: my star mine Odpowiedz z cytatem

Daje juz film dawno prze zemnie testowanego star mine. Robiony wd schematu Dan'a Williams'a.
http://s4.yousendit.com/d.aspx?id=3T0M09YUQ8HI111SMDE0QL3S6L

Niestety wiadomo ju¿ nie ta jako¶æ co przy tych 12 szelkach Smile ale powróci³em narazie do starej zwyk³ej kamerki.. i to jest ten stary typ filmów co mieli¶cie problemy z kodekami... . Tylko powa¿niejsze próby i jak ich jest wiêcej mam nagrywaæ mo¿liwo¶æ na znakomitym sprzêcie.

ps Jak kto¶ mo¿e wrzuciæ to na serwerek jaki¶ staly to niech to zrobi i da znaæ... bo tutaj wiadomo, na 7 dni lub do "wyczerpania zapasów"
No i dodam tylko, ¿e star mine bardzo ³adny.. jeden z moich lepszych.
pzdr.
Piroman2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Zbigniew



Do³±czy³: 11 Cze 2004
Posty: 202
Sk±d: z Piek³a

PostWys³any: Nie Cze 12, 2005 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

P2: Jakiego mo¼dzierza u¿y³e¶? tzn. ¶rednica... wyrzutnia gwiazdek bardzo ³adna, mog³y tylko gwiazdki nieco d³u¿ej siê paliæ
bodaj¿e 35mm, wysokosc ok. 20cm.. nie pamiêtam dok³adnie, a ju¿ go akurat nie ma, pad³ Wink
P2
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
£ukasz



Do³±czy³: 23 Maj 2004
Posty: 6

PostWys³any: Czw Sie 11, 2005 8:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam jak mówi³em przeprowadzi³em testy trochê pó¼niej, bo kamerzysta nie mia³ czasu


Wyrzutnia gwiazdek 75mm tak jak poprzednio tylko dodana druga warstwa gwiazdek wzmocniona o 20% górna przebitka taka sama ilo¶æ H3 do tego tzw. Ko³nierz skupiaj±cy gwiazdki jednak siê nie przyda³ zosta³ wystrzelony razem z górn± przebitk± mimo to pal±ce siê gwiazdki na niebie utworzy³y ³adne prawie równ± pó³ kule, czego nie zobaczycie na filmie:D kamerzysta Sad wiêc nie potwierdzi³a siê wasza teoria ¿e potrzeba wysokiego mo¼dzierza aby gwiazdki polecia³y równo co potwierdzê przy nastêpnych testach filmem A g³ównym powodem nierównego wylotu gwiazdek w poprzedniej wyrzutni uwa¿am za s³ab± przebitk±, co spowodowa³o przebicie przebitki przed spaleniem siê ca³ego prochu, dlatego gwiazdki blisko lontu polecia³y wysoko a dla dalszych zabrak³o ci¶nienia, które usz³o przez przerwan± przebitkê.
FILM

A teraz druga wyrzutnia gwiazdek a w³a¶ciwie wyrzutnio-szelka budowa wygl±da³a nastêpuj±co: do rury 75mm proch na dó³ nastêpnie warstwa gwiazdek na to 2 calowa szelak i wokó³ niej gwiazdki na to przebitka niestety przywi±zana tylko 5 sznurkami zabrak³o mi czasu my¶lê, ¿e gdybym w³a¶ciwie przymocowa³ przebitkê móg³bym oci±gn±æ zamierzony cel a tak to gwiazdki na 5-6m i rozerwana szelka na ziemi
FILM

Pozdrawiam
£ukasz

PS. Nastêpne testy szybko siê nie odbêd± zosta³o mi 40g h3 raczej pójdzie na szelkê i skoñczy³ mi siê chloran a usera na razie nie ma Sad
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Zbigniew



Do³±czy³: 11 Cze 2004
Posty: 202
Sk±d: z Piek³a

PostWys³any: Czw Sie 11, 2005 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten 1st starmine, jak fugas :O, ladny by,l ladnie gwiazki wylecia³y, ale to nie jest wysoko Wink


A ten 2nd - do by³o 5-6 m ?Very HappyVery Happy


A co do poprzedniego (ta twoja teoria) poprostu cisnienie pchalo gwiazdki przez bardzo maly okres czasu, w mozdzierzu jest ten czas wyd³u¿ony. H3 spala siê szybko, do tego je¶li jest zwiêkszone cisnienie bardzo szybko Wink i nawet gdyby nie bylo juz przybitki a H3 dalej sie spala³, to w dlugim mozdzierzu napewno by wyzej wylecialy Very Happy (bêdê obstawia³ d³u¿sze mozdzierze- ok 30 cm) )


I tak metoda z niby-szelk±(Dana Williamsa) jest najlepsza ;D
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
£ukasz



Do³±czy³: 23 Maj 2004
Posty: 6

PostWys³any: Czw Sie 11, 2005 9:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbigniew napisa³:
Ten 1st starmine, jak fugas :O, ladny by,l ladnie gwiazki wylecia³y, ale to nie jest wysoko Wink

To przez to zbli¿enie, choæ przyznam, ¿e da³em za du¿o masy iskrz±cej w proszku a co do wysoko¶ci to gwiazdki bardzo ³adnie siê u³o¿y³y najwy¿sze osi±gnê³y oko³o 15m, co mi w 100% wystarcza przy dobrym równym rozproszeniu

A co do fugasa zobacz t± wyrzutnie gwiazdek zabrak³o mi gwiazdek na wype³nienie ca³ej to wpakowa³em masê iskrz±c± w ¶rodek wysoko¶æ ma³a, ale po znalezieniu przebitki okaza³a siê, ¿e by³a ¼le wklejona po prostu ze¶lizgnê³a siê z korpusu dodatkowo powiem, ¿e miotana na Pcz chyba siê przerzucê taniej bêdzie Smile w³a¶nie po obejrzani filmiku pomy¶la³em sobie nad fugaso-wyrzutni nawet ju¿ se obmy¶li³em jak wszystko zapakowaæ do mo¼dzierza tylko zastanawiam siê jeszcze nad paliwem
FILM

Zbigniew napisa³:
A ten 2nd - do by³o 5-6 m ?Very HappyVery Happy

No przesadzi³em, ale 4m by³y


Zbigniew napisa³:
I tak metoda z niby-szelk±(Dana Williamsa) jest najlepsza ;D

No tak, ale ja po to robiê krótkie, bo nie mam dostêpu do wiêkszej ilo¶ci korpusów ja zamiast 30centymetrowego mo¼dzierza mogê zrobiæ potrójn± baterie Smile

Pozdrawiam
£ukasz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pi± Sie 12, 2005 11:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A i zapomnia³em daæ wcze¶niej, oto ciekawe ujêcie star mina, metod± Dana Williamsa.


ps obecnie nie robie star minów wiêc niestety nie mam nic wiêcej, a te zdjêcie ju¿ troszkê sobie ma:) Jest to skanowana zwyk³a fotka...
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Damian



Do³±czy³: 03 Sie 2004
Posty: 260
Sk±d: Poznañ

PostWys³any: Pon Sie 22, 2005 9:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam o to moja WG zrobiona metod± Kaca (ta z kubkiem). Test uznaje za nieudany. Gwiazdy wylecia³y max 2.5m

FILM

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Pi± Sie 26, 2005 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam...pozwole sobie podrzucic kilka dobrych rad Idea

Zeby star mine byl wysoki potrzeba duzego cisnienia, ktore wyrzuci gwiazdki na kilkanascie/kilkadziesiat metrow w przypadku naprawde duzych kalibrow. Wydaje mi sie czasami, ze co niektorzy o tym zapominaja. Jak to, co robicie moze byc wysokie, skoro jedyna bariera dla goracych gazow jest gazeta i troche tasmy lub cienki kartonik, albo jeszcze gorzej kulka papieru toaletowego upchana na usypanym luzno ladunku i gwiazdkach ?? Rolling Eyes

Aby osiagnac pozadany efekt nalezy zrobic gruboscienny walcowaty korpus (np. nawinac go na wikolu) o grubosci scianek 3-4mm. Do tego sporzadzic solidna dolna zatyczke z 3 lub 4 warstw tektury falistej i wkleic ja z jednej strony przy uzyciu wikolu. Po podeschnieciu obsmarowac jeszcze klejem z zewnatrz i od wewnatrz aby zwiekszyc wytrzymalosc zatyczki. Po takich zabiegach otrzymujemy cos w rodzaju grubej papierowej puszki otwartej na gorze, ktora stanowi solidna podstawe do dalszej pracy. Nastepnie przygotowujemy gorna zatyczke z dwoch warstw tektury falistej sklejonej wikolem o srednicy rownej srednicy wewn. korpusu i wykonujemy niewielki otwor w jej srodku.
Czas na ladunek: potrzebny jest mocny szybki proch o dobrych wlasciowsciach miotajacych czyli dobrze sporzadzony pcz, mozna tez uzyc prochu chloranowego. Ilosc prochu zalezy od kalibru i masy miotanego ladunku ale w przypadku standardowego mozdzierza 2'' wystarczy okolo 10g szybkiego pcz lub pch na 25-30 gwiazdek. Proch sypiemy na dno sporzadzonej puszki w postaci granulatu (najlepszy prasowany pcz, alternatywa jest H3 granulowany na dex ale to juz jest bardziej niebezpieczne i wymaga wprawy w uzyciu i dobieraniu ilosci).

Mamy juz lad. miotajacy, czas na gwiazdki. Nalezy pamietac ze gwiazdki w starmine musza byc wieksze niz bysmy uzyli do szelki o tych samych wymiarach. Zostaja one odpalone juz w mozdzierzu i w przypadku poprawnego dzialania pala sie przez cala dluga droge w gore, bo na tym przeciez polega widowiskowosc tego typu ladunku. Porzadny 2'' starmine miota gwiazdki na okolo 20m, przecietny powinien osiagnac kilkanascie metrow i to juz jest bardzo ladny wynik. Gwiazdki ukladamy na ladunku miotajacym warstwami (przy 30 gwiazdkach o srednicy 8-10mm wychodzi okolo 3 warstw). W ten sposob mamy gotowy ladunek, ktory nalezy odpowiednio zamknac aby uzyskac porzadany efekt.
Przygotowana wczesniej gorna zatyczke z otworem na lont/stopine wklejamy nie zalujac wikolu, ktorym dodatkowo obsmarowujemy linie laczenia zatyczki i korpusu od zewnatrz. Ladunek jest prawie gotowy. Solidna gruba puszka o srednicy minimalnie mniejszej niz fi wewn. mozdzierza zabezpieczy go przed rozerwaniem i pomoze skierowac cisnienie tam gdzie chemy, czyli pionowo w gore. Dlaczego? Umieszczona na samym dnie wraz ze scianami i dolna solidna zatyczka mozdzierza stanowi bariere nie do pokonania dla powstalego cisnienia, ktore wybiera najlatwiejsza droge-gorna zatyczke, ktora dodatkowo jest najslabszym elementem calej konstrukcji poniwewaz ma otwor na lont.

I tutaj dochodzimy do zaplonu, ktory jest kolejnym sekretem...a dlaczego? Zasada jest prosta. Jezeli doprowadzimy ogien odrazu do ladunku miot. to szybko powstale cisnienie pokona jedyna bariere, ktora jest gorna zatyczka i wyrzuci wiekszosc gwiazd bez ich odpalenia. Szanse sa wieksze przy zaproponowanej wyzej konstrukcji bo solidniejszy korpus oznacza dluzszy czas dzialania goracych gazow na gwiazdki, ale przy tym co robia niektorzy nie dziw, ze w gore (3-5m) leci tylko 3-5 gwiazdek Wink Rolling Eyes A zatem najlepsza moim skromnym zdaniem metoda, a zarazem stosowana przez profesjonalistow na calym swiecie, jest doprowadzenie do w/w otworu szybkiego lontu typu quick match. Stopine wkladamy niezbyt gleboko, upewniajac sie tylko, ze odpali ona pierwsza warstwe gwiazd pokrytych primerem. Daje nam to pewnosc, ze zanim ogien dotrze do wlasciwego ladunku miotajacego, najpierw odpali wszystkie gwiazdy, ktore juzplonace zostana wypchniete z impetem cieszac oko obserwatora Wink

Ot i caly sekret. Ktos powie: "Ameryki nie odkryles, przeciez to jak szelka"-owszem, aczkolwiek kilka szczegolow determinuje ostateczny efekt. Pprzy pomocy odpowiedniej konstrukcji osiagamy to z czym w szelkach staramy sie walczyc, czyli wyrzut jednostronny skierowany w dol, na skutek otwarcia dolnej zatyczki szelki. Wystarczy pomyslec i obrocic pewne zjawiska na swoja strone, a nie wytwarzac "badziewie" na szybko bezmyslnie sypiac wszystko do rury i przybijajac gazeta...tasmo-korpusy tez nie sa doskonale, mimo iz to czesciowo sprawdzona metoda.

Na koniec mojego wywodu dodaje jeszcze prosty schemat, ktory powinien ladnie zobrazowac to, co napisalem. A zeby nie bylo ze HF tylko gledzi wkrotce postaram sie zaprezentowac caly proces produkcji-poki co egzamin poprawkowy wisi nade mna jak klatwa (po to wczesniej wrocilem do Polski Wink )...

Przez pomylke usunalem post pyrotechnika, sorrewicz...jak mawiali staro¿ytni Rzymianie Wink

Pyrotechnik napisa³:

wrzucam film z wyrzutni zrobionej metod± tradycyjn±. metody d.williamsa spróbujê, jak bêdê mia³ rury na mo¼dzierze.


FILM (ok. 200kB):


P2 napisa³:
[...]Pyrotechnik, troszkê krótki ten filmik... Ale ogó³em widaæ mniej wiêcej to co ma byæ. Daj jeszcze drug± metode:)
Ciekawa ta fotka

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sob Sie 27, 2005 11:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbigniew napisa³:
No wiêc tak:
Cytat:
Zeby star mine byl wysoki potrzeba duzego cisnienia, ktore wyrzuci gwiazdki na kilkanascie/kilkadziesiat metrow w przypadku naprawde duzych kalibrow. Wydaje mi sie czasami, ze co niektorzy o tym zapominaja. Jak to, co robicie moze byc wysokie, skoro jedyna bariera dla goracych gazow jest gazeta i troche tasmy lub cienki kartonik, albo jeszcze gorzej kulka papieru toaletowego upchana na usypanym luzno ladunku i gwiazdkach ??

tak, szelki lataj± po 100metrów, bez zadnych kulek z gazet czy zatyczek.
Ju¿ to powinno daæ do pomy¶lenia. Tak wiêc, starmina mozna zrobic na zasadzie szelki(chodzi o miotanie). Robimy korpus jak do szelki z tym, ¿e ma byæ on bardzo s³aby. Np. rolka od srajtasmy a za zatyczke kolko z tekturki + klej + ta¶ma. Do ¶rodka sypiemy gwiazdki, i nieco szybkiego prochu( je¶li mamy szybki to pcz, jesli nie to h3/fb). Zamiast d³ugo pal±cego siê opu¼niacza dajemy lont - quick match. To tej paczki, dajemy kolejn± paczkê z Liftem (torebka z PCz np.)A od torebki lont który prowadzimy w górê, i przyklejamy ta¶m± do "paczki". Dajemy do¶æ d³ugi lont aby wystawa³ ponad mozdzierz. I teraz podpalamy lont...
lift odpalaj±c dzia³a na ca³± powierzchnie "paczki" a zarazem, odpala "paczke" i ta w polowie drogi lekko wybucha, powoduj±c zap³on gwiazdek. Teraz, nie dosc ze miota wszystko lift, to jeszcze zwiekszamy cisnienie wybuchem. Blokad± dla naszych gwiazdek jest ju¿ tylko opór powietrza. Im wiêksze i ciê¿sze gwiazdki(i zarazem wiêksza ilosc lifta)tym osi±gniemy wy¿sze pu³apy lotu gwiazdek. Gwiazdki lec± zwart± kupk±.(bardzo dobra metoda na gwiazdki kolorowe) Gwiazdki s± podpalane tu¿ przed wyj¶ciem z mozddzierza, tak¿e tracimy bardzo ma³o z efektu. £atwo te¿ w tej metodzie uzyskaæ ró¿ny efekt, mo¿na np. próbowaæ zrobiæ bia³o/czerwony starmine. Czyli daæ wy¿ej w "paczce" gwiazdki nieco wieksze i bia³e, a ni¿ej czerwone. I oczywiscie posypac wyszstko niewielk± ilosci± PCz.

Podsumowywuj±c, z moich do¶wiadczeñ wynika, ¿e gwiazdki pakowane do paczki, lec± znacznie wy¿ej, a tak¿e, w zwartej grupie. Za¶ gwiazdki rzucone lu¼no na lifta daj± inny efekt. Choæ np. do fugasa + gwiazdki lepsza jest w³a¶nie ta metoda ze wzglêdu na chaotyczny rozrzut gwiazdek. Ale w komercji, widz±c te kule gwiazdek na niebie, jestem pewien, ¿e u¿ywa siê "paczki".

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Nastêpny
Strona 4 z 8

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP