Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Do praktykow (hno3)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 8:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w przypadku układu KNO3/H2SO4 obnizanie cisnienia nie ma sensu Rolling Eyes ,o tóz czes reakcji biegnie w temp pokojowej ale wiekszoswc wymaga kogrzewanie i to do temp znacznie przekraczajacej temp wrzenie k azotowego ...co ztego wynika jak ktos kuma równowage reakcji toi wie ze aby przesunac równowage w prawo czyli w kier produktów trzeba usówwac jeden z prodoktów ze srodowiska a skoro rekcje biegnie w temp>>> niz temp wrzenie i oddestylowujemy jkwas to co nam da obnizenie cisnienia Question
mozne by stwierdzis ze zmiana cisnienia ma wpływ na szybkosc rekcji na etapie kinetycznym ale watpie ze prz zastosowaniu pompy olejowej a juz o woednej to nie wspomne uzyskamy zmiane obj komplexu aktywnego Rolling Eyes

i jeszcze jedno zasttosowanie prózni raczej zaszkodzi poniewaz obnizycie tem wrzenie kwasu do samj nie qwiem ilu ale pomyslcie jesli do 30-C to czym to skroplicie odbieralnik musie byc chłodzony w0oda z lodem itp Rolling Eyes

_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Leon



Dołączył: 26 Sty 2004
Posty: 49
Skąd: Kaszebe

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 9:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam, no normalnie nie wiem czy temat jeszcze aktualny, bo coś mi sie z kompem dziwnego dzieje i za każdym razem widze inną godzinę i datę przysłania kogoś postu, ale nieważne....

Ja nie kumam zdeko tego rozsierdzonego towarzystwa Wink , przeciez zatęzą sie w przemyśle rozcieńczony HNO3 ..do 98% (jesli tyle wystarczy) i własnie kw. siarkowym. Z 91-92% H2SO4 robi/robiło się 98% HNO3 z 65%HNO3. Próbować Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kituśplastuś



Dołączył: 28 Sty 2004
Posty: 31

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 10:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zaczynam powoli przestawać rozumieć o czym piszemy.
Destylację próżniową stosuje się w celu zapobieżenia rozkładowi
jakiejś substancji. Kwas azotowy stężony ma taką tendencję i w
preparatykach poleca się taką destylację;
lub w celu zmiany składu azeotropu.Tylko że otrzymuje się inny
azeotrop np. z 65% otrz. 80%(tak sobie strzeliłem).I destyluje się go
znowu pod norm.p i otrz. znowu 65%-owy jako ciecz wyczerpaną i
bardzo stęż. np. 95%-owy jako destylat itd itd a więc co najmiej
dwie kolumny.
Tak czy siak destylacja próżniowa ma sens - tylko czy jest wykonalna
"w domu" ?
Zerknijcie sobie do Supniewskiego, str. 269 - z H2SO4 i saletry
robi się 98% HNO3, sprzęt to dwie kolby+chłodnica, a wy się czepiliście biednej próżni.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Alien_



Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 10:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w sekowskim moje labolatorium pisze ze z saletry i siarkowego przy pomocy kolby i chlodnicy mozna wytworzyc 45% do 65%a nie 98%
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Tungsten



Dołączył: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 11:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kituśplastuś, co wspólnego ma destylacja próźniowa H2SO4/KNO3 z rozbiciem/zmianą składu azeotropu za pomocą próźni (wg mnie to zresztą nie możliwe) ???
_________________
Tungsten

Zapraszam na Forum Chemiczne:
>>> http://forum.chemia.glt.pl <<<
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kituśplastuś



Dołączył: 28 Sty 2004
Posty: 31

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 11:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Alien_piro napisał:
w sekowskim moje labolatorium pisze ze z saletry i siarkowego przy pomocy kolby i chlodnicy mozna wytworzyc 45% do 65%a nie 98%

To bzdura, być może świadoma.Sękowski to literatura dla napalonych
i początkujących.To niemożliwe żeby zrobić aż tak zły kwas.
Jeżeli masz 98% H2SO4 i bezwodny KNO3 to skąd w produkcie 40%H2O ?
Ciekawostka : po wojnie(II) dostepny był w sklepach azotowy tylko
kilkuprocentowy, jak myślicie, dlaczego ? Bo nie można było zrobić
bardziej stężonego ? Chyba nie...:)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kituśplastuś



Dołączył: 28 Sty 2004
Posty: 31

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 11:26 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Biały napisał:
Kituśplastuś, co wspólnego ma destylacja próźniowa H2SO4/KNO3 z rozbiciem/zmianą składu azeotropu za pomocą próźni (wg mnie to zresztą nie możliwe) ???

To nie ma nic wspólnego.To jedynie warianty uzyskania stężonego HNO3.
Kurwa(sory), jak ktoś nie wierzy że skład azeotropu zależy od ciśnienia
niech zerknie chociaż by tam, ja tego nie wymyśliłem :
K.Pigoń, Z.Ruziewicz "Chemia fizyczna" 1993, część 1, strona 170.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Leon



Dołączył: 26 Sty 2004
Posty: 49
Skąd: Kaszebe

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 12:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no ja sie z Tobą zgadzam, ze skład zalezy od ciśnienia, ale powiedź mi czy wiesz do jakiego składu rozdzielisz za pomoca takie dwustopniowej destylacji prózniowej ten azeotrop? przeciez taka destyalcja zalezy od sprawności kolumny, ale oczywiste jest to, ze nie da się za żadne skarby zrobić za pomoca takiej destylacji próznbiowej HNO3 100%, więc mówiąc szczerze nie wiem o co chodzi.

100% można robić tak jak w Supniewskim, a salrtre najlepiej jeszce grubo prażyć, albo wielostopniowa destylacja z kw. siark. i pod żadnym niskim ciśnieniem . można oczywiście pogdybac nad robieniem HNO3 w łuku elektrycznym - tez ciekawe Wink

Jak by było tak fajnie, to już wokół każdy by rozdzielał azeotrop ze spirytusu, a jednak wiadomo, ze robi sie to inaczej. Smile

wstawiłbym schemat, ale nie moge jakoś
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
herbi



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 94
Skąd: STĄD

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 2:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Po pierwsze: robienie azotowego z saletry i siarkowego to niesamowite marnowanie kasy.
Po drugie 100% etylowy oddestylowuje sie ogrzewajac mieszanine 90-ilos% etylowego z benzenem (on zmienia sklad azeotropu w ten sposób ze najpierw leci etylowy a potem reszta).
Po trzecie (do Kitusiaplastusia) slusznie napisales, ze destylujac np. 80% rozdziela sie go na 99% i 65%. Ale juz samo otrzymanie wczesniej tego 80% jest sukcesem. Dwóch kolumn nie trzeba tylko mozna stosowac jedna ale na zmiane.... (po co podrazac koszty!). Najpierw (jesli to w koncu prawada) w zmniejszonym cisnieniu przesunac sobie sklad azeotropu do powiedzmy tych 80% i oddestylowac (ciagle w tym niskim P) sobie ten 80% a potem juz w normalnym P rozdzielic go sobie na 100% i reszte 65% (którą to potem znowu zmieszac z nowa porcja 65% i tak w kółko).
I PO CZWARTE: WSZYSTKO TO JEST PRAWDZIWE POD WARUNKIEM TEGO ZE ZMIANĄ CISNIENIA MOŻNA ZMIENIC SKLAD AZEOTROPU! JESLI NIE TO ZOSTAJE DESTYLACJA Z SIARKOWCEM!
I PO PIĄTE: TO CZY DA SIE ZMIENIC SKLAD AZEOTROPU SPRAWDZE (doswiadczalnie) ZA 2 TYGODNIE!


Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tchemik



Dołączył: 11 Sty 2004
Posty: 496
Skąd: Bytom

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 2:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ojjj ludzie ludzie!! Slyszeliscie kiedys o prawie Roulta i Henrego?? Wedlug prawa Roulta sklad jest proporcjonalny do cisnienia Smile
pi=xi*pi0,
pj=xj*pj0.

Sklad destylujacego azerotropu zalezy scisle od cisnienia panujacego nad roztworem, mimo ze azeotropy sa odstepstwem od prawa Roulta!!

Pozdrawka
Tchemik

_________________

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Tweenk



Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 88
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 3:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hehe jak zwykle znowu napisałem bzdury.
_________________
Ludzie którzy lubią kiełbasę bądź szanują prawo z pewnością nie widzieli jak te rzeczy się robi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Destylka z siarkowcem jakie amrnotrastwo? siarkowy czda około 10zł za ltir hno3 czda około 11 zł za litr HNO3 90 ilestam% minumum 45zł gdzie tu amrnotrastwo it akci taniej wycbdozi niz kupic!
Powrót do góry
Tomek D.



Dołączył: 07 Wrz 2003
Posty: 98
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KNO3 napisał:
Destylka z siarkowcem jakie amrnotrastwo? siarkowy czda około 10zł za ltir hno3 czda około 11 zł za litr HNO3 90 ilestam% minumum 45zł gdzie tu amrnotrastwo it akci taniej wycbdozi niz kupic!
Trochę się gubię, Piszesz o destylacji HNO3 z H2SO4 jako środkiem odwadniającym, czy o otrzymywaniu HNO3 przez destylację H2SO4 z KNO3 albo innymi solami.
HNO3 65% cz. kosztuje 10zł za litr co daje 1,41kg. czyli jak by go ztężyć do 100% to nam wyjdzie 0,91kg kwasu bezwodnego co odpowiada 0,6l za 10zł, niezależnie od tego czy do odwadniania się użyje kwasu siarkowego czy bezwodnego azotanu magnezu. Zarówno azotan magnezu jak i kwas siarkowy można potem wykożystać ponownie po odwodnieniu, czyli wliczanie ich do ceny nie ma większego sensu.

Do Tchemika: Wiem że jesteś geniuszem i znasz te wszystkie wzory na pamięć, ale weź pod uwagę że niektórzy (np. ja) nie wiedzą co oznacza Pi, pj xi, xj itp. Miło by było jak byś napisał czym są te parametry, bo bez tego te równania są niewiele warte.

_________________
Pozdrawiam Tomek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kituśplastuś



Dołączył: 28 Sty 2004
Posty: 31

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 6:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale goracy temat.
Moim zdaniem : najtaniej i najprościej wychodzi otrz. azotowego z
siarkowego i jakiejś saletry.Jest to lepsze od destylacji 65% HNO3 z
siarkowym bo saletra nie zawiera tych 35% wody.Konkretny przepis
jest w Supniewskim, Supniewski na serwerze, linka do serwera jest w
temacie "ksiązki" - jak ktoś jeszcze nie wie.Temat azeotropów, prężności
prawa Raulta jest poruszany w kazdej ksiażce typu chemia fizyczna dla
szkół średnich i tych wyżej.Jak ktos nie rozumie symboliki, ten niech
sie samodzielnie "douczy" - bez obrazy dla nikogo.To chyba nie miejsce
na takie objaśnienia, czysto teoretyczne z resztą.
To mój ostatni post w tym temacie, bo zostały poruszone wszyskie "wykonalne" metody produkcji st. HNO3 i nie warto się rozdrabniać bardziej.Powodzenia w eksperymentowaniu(juz widzę te
żółte paluszki...).
nara
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
policmajster



Dołączył: 07 Maj 2002
Posty: 382

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Tą dyskusję ja wywołałem pytaniem o zależność temperatury wrzenia kwasu siarkowego od ciśnienia…
A chodziło mi o to żeby przy odwadnianiu elektrolitu nie grzać go do 300*C.
A dlatego o to pytałem, bo wiem w przeciwieństwie do większości z Was, że w żadnymPOCHu nie kupi się prawie od 2 lat kwasu siarkowego, solnego, acetonu i wieluinnych jeszcze rzeczy…
A może już niczego normalny śmiertelnik tam nie kupi?
Więc chyba i te wasze kalkulacje cenowe przydadzą się „ psu na budę”?
Udanych zakupów w POCHu

P.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kituśplastuś



Dołączył: 28 Sty 2004
Posty: 31

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

policmajster napisał:
Witam
Tą dyskusję ja wywołałem pytaniem o zależność temperatury wrzenia kwasu siarkowego od ciśnienia…
A chodziło mi o to żeby przy odwadnianiu elektrolitu nie grzać go do 300*C.
A dlatego o to pytałem, bo wiem w przeciwieństwie do większości z Was, że w żadnymPOCHu nie kupi się prawie od 2 lat kwasu siarkowego, solnego, acetonu i wieluinnych jeszcze rzeczy…
A może już niczego normalny śmiertelnik tam nie kupi?
Więc chyba i te wasze kalkulacje cenowe przydadzą się „ psu na budę”?
Udanych zakupów w POCHu

P.

Jesteś takim gwiazdorem a mówisz nam że w pochu nie dostaniemy....?
A kto kupuje H2SO4 w pochu, od czego jest dział....wszyscy wiedzą jaki.
Sory, nie mogłem się od tej uwagi powstrzymać.Poch jest dobry do ku
powania mianowanych roztworów(15zł/litr).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Leon



Dołączył: 26 Sty 2004
Posty: 49
Skąd: Kaszebe

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wstrzemieźliwośc to podobno cnota, ale chyba sie puszczę i też cos palnę. Wink Jak mnie wkurza jak ktos pisze, ze w POCHU nie można dostać od 2 lat (inni pisali, ze nawet dawniej) bez faktury odczynników...jeszcze raz to powiem... od stycznia zeszłego roku nie można , bo takie przepisy unijne (wiedziałem, że bedzie do d**y przez tę Unię).eeeee, już mi sie nie chce rozwijac tematu, prosze to skasowac najlepiej, bo nawet nie w tym dziale napisane. Sorki
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
herbi



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 94
Skąd: STĄD

PostWysłany: Czw Cze 17, 2004 11:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Tchemik Smile W końcu wypowiedział sie CHEMIK Smile
A do KNO3:
Nie wiem czy to bylo do mnie:

"Destylka z siarkowcem jakie amrnotrastwo? siarkowy czda około 10zł za ltir hno3 czda około 11 zł za litr HNO3 90 ilestam% minumum 45zł gdzie tu amrnotrastwo it akci taniej wycbdozi niz kupic!"

jesli tak, to ja przeciez napisałem ze "robienie z saletry i siarkowego (a nie jak piszesz z HNO3 i siarkowego) to marnotrawstwo".
A dlatego, ze szkoda siarkowgo (który w POCHu oczywiscie bardzo łatwo kupic np. na szkołe, ale kupienie 10L na szkołe moze byc juz nieco podejrzane). A destylujac azotowy w obecnosci siarkowego raz ze nie zuzywamy siarkowgo - nieco drozszego a dwa ze azotowy mozna kupic latwiej i taniej. I nikt o nic nie pyta.... Takze chyba ta metoda jest najlepsza... chyba ze jeszcze ten Mg(NO3)2. Ktos z "góry" mówił tu na forum ze tą metodę stosuja teraz w przemysle.... Robił tak ktos z Was?
I jeszcze jak ktoś nie widział to rzućcie okiem:
http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=2110

PS.
Dobrze że już prawie wszystko wyjaśnione zostało Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
NVX



Dołączył: 15 Wrz 2004
Posty: 45
Skąd: From Beyond

PostWysłany: Czw Wrz 16, 2004 10:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

herbi napisał:
Dzięki Tchemik Smile W końcu wypowiedział sie CHEMIK Smile
A do KNO3:
Takze chyba ta metoda jest najlepsza... chyba ze jeszcze ten Mg(NO3)2. Ktos z "góry" mówił tu na forum ze tą metodę stosuja teraz w przemysle.... Robił tak ktos z Was?


Metodę odwadniania przy pomocy Mg(NO3)2 stosuję się np. w Zakładach Azotowych w Tarnowie, gdzie produkują 98% HNO3 (nawet sam go stamtąd brałem).
Dawniej stosowano reakcję N2O4 z HNO3 56% w obecności tlenu, pod ciśnieniem, w autoklawach - teraz już ją zarzucono z powodu częstego rozrywania autoklawów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3
Strona 3 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP