Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rzymskie ognie
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Amator



Dołączył: 09 Sie 2002
Posty: 23
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Paź 12, 2002 7:10 pm    Temat postu: Rzymskie ognie Odpowiedz z cytatem

A co powiedzielibyście na rzymskie ognie? Myślę, że kulki można zrobić z prochu f-b, a ładunki wyrzucające z prochu czarnego z małym dodatkiem Al. Nie wiem tylko jak puścić lont, wzdłuż tuby, czy jakoś inaczej. Jak ktoś już kiedyś robił coś w tym stylu to czekam na informacje.
_________________
pozdrawiam
Amator
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Nie Paź 13, 2002 11:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lont jest prowadzony wzdłuż tuby,a ładunki czyli kulki są pooddzielane warstwą prawdopodobnie substancji pochłaniającej wilgoć wymieszaną z prochem
nie jestem pewien czy do wystrzelenia jest używany proch czarny
lepsze efekty daje tuba w której ładunki są zapakowane w mniejsze tubki z lontem
udanych prób czesć
Powrót do góry
Kris



Dołączył: 10 Wrz 2002
Posty: 25
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Lis 16, 2002 11:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Popieram "Gościa".
Faktycznie lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie gwiazdek umieszczonych w dodatkowych "tubkach" razem z ładunkiem miotającym.
Poszczególne takie "tubki" znajdujące się kartonowej rurze służącej za wyrzutnię, łączy się między sobą "lontem" wykonanym z tzw. masy bezgazowej (masy w której szybkość spalanie się nie jest uzależniona od ciśnienia Exclamation ). Czyli inaczej mówiąc taki "lont" nie zwiększa swojej szybkości spalania wraz ze wzrostem ciśnienia w otoczeniu Exclamation Exclamation .
Kris
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ku ku



Dołączył: 29 Wrz 2002
Posty: 72
Skąd: łódż

PostWysłany: Nie Lis 17, 2002 10:11 am    Temat postu: rzymskie Odpowiedz z cytatem

należy pamiętać ,że w tych dodatkowych tubkach muszą być przybitki dla lepszego efektu, chyba mocniej rozrywa
powodzenia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Sro Sty 01, 2003 7:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozebrałem ostatnio jednego i kulki z prochem pooddzielane są drobnymi trocinami i zmieloną cegłą. A proch chyba mają jakoś wzbogacony był pozlepianyw malutkie półksiężyce a po zapaleniu bucha jak benzyna tylko że daje jeszcze dużo dymu. Kulki są czymś powleczone, jakimś pyłem al lub mg nie wiem dokładnie.
Powrót do góry
sciarwa777



Dołączył: 07 Gru 2002
Posty: 9
Skąd: z kontenera

PostWysłany: Sro Sty 01, 2003 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no wiec...

w rurce jest proch granulowany chyba, ale faktycznie, wzbogacony.
lont idze wzdloz tuby. gwiazdki sa poodzielane trocinami z prochem granulowanym wbogaconym. proch ten, spala sie bardzo intensywnie. po spaleniu ma zapach... hum.. takiego lekko nieswiezego jajka. taki sam zapach ma spalony proch miotajacy z szelek komercyjnych. postawilem w przedpokoju to cala chate zasmrodzilo ;p

na goze jest lont zwykly - zielony wolnotlacy i z 15cm detonujacego - ale detonujacy jest tylko na samej gorze.

pozdrawiam. jezeli cos pominalem, to uzupelnijcie moja wypoweidz.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kris



Dołączył: 10 Wrz 2002
Posty: 25
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie Sty 12, 2003 11:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć !
Coś pokręciłeś ("na goze jest lont zwykly - zielony wolnotlacy i z 15cm detonujacego - ale detonujacy jest tylko na samej gorze") - nie ma tam lontu detonującego !! Jest to tylko szybka stopina z tym tylko, że trzeba pamiętać, że po owinięciu jej w papier dostanie ona potężnego kopa i spali się w ułamku sekundy. Typowe ładunki (tzw. bomby kuliste lub bomby włoskie) odpalane są zawsze stopiną i czasami niektórzy chińscy producenci dają końcówkę z tego zielonego wolnopałącego się lontu. Ale w większości przypadków jest to szybka stopina oklejona grubą warstwą papieru - oczywiście początek (ok. 5 cm) jest grubszy i nieosłonięty. W swoim czasie na rynku można było spotkać polskie ładunki pirotechniczne (robił je Krywałd) i te ładunki zakończone były lontem z Pronitu (tzw. wojskowym). Bateria takich ładunków łączona jest stopiną a całość odpalana zapałem - oczywiście zależy to od scenariusza pokazu.
Pozdrawiam,
Kris
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ku ku



Dołączył: 29 Wrz 2002
Posty: 72
Skąd: łódż

PostWysłany: Sro Sty 15, 2003 3:46 pm    Temat postu: ??????????????? Odpowiedz z cytatem

na tyle rurek które rozbrajałem to zawsze spotykałem zwykły lont ten zielony, natomiast bardzo szybkie lonty są w rurach o większym kalibrze i tak jak mówisz na początku jest wolny a potem to tylko ułamek sekundy
i po krzyku można patrzeć jak leci na powiedzmy 200m.
pa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Kris



Dołączył: 10 Wrz 2002
Posty: 25
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Sty 15, 2003 11:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko zwróć uwagę, że dalsza część lontu jest zawinięta w grubą warstwę papieru - i to jest powód, że ta stopina spala się błyskawicznie. Następuje tu sytuacja analogiczna jak spalanie prochu w dwóch wariantach: na wolnej przestrzeni - z normalną szybkością lub w zamkniętej przestrzeni - szybkość spalania wzrasta wraz ze wzrostem ciśnienia.
Gdyby ten lont był zrobiony na bazie mieszanki małogazowej to spalanie przebiegałoby z tą samą szybkością ale to jest tylko odmiana prochu czarnego.
Pozdrawiam,
Kris
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Sro Sty 15, 2003 11:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tak samo zachowuje sie stopina pirotechmana Crying or Very sad kiedys umieśćiłem ja w rurce termokurczliwej Arrow chciałem sprewdzić czy nie stopi plastiku i nie zgaśnie Arrow ale rurka odleciała Shocked
_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Damian



Dołączył: 03 Sie 2004
Posty: 260
Skąd: Poznań

PostWysłany: Pon Lip 25, 2005 12:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eReSix napisał:
Zrobiłem dzisiaj rzymskie ognie (nie chce odkopywać starego tematu więc pisze tutaj, bo zaczela sie gatka o tym). Wszystko wygladalo tak:


Filmiku nie mam, ale zaraz sie usprawiedliwie. Uzylem lontu quickmatch - jak wiadomo jest on bardzo szybki. I zaraz po odpaleniu zaczela sie cala akcja, wiec nie zdazylem tego zfilmowac Sad Wszystko wygladalo jakby gwiazdki byly wystrzeliwane z CKM-a Laughing Very Happy Jest to wina tego, ze uzylem za malo mieszanki przejsciowej (w tym wypadku byl to proch czarny). Gwiazdki lecialy na wysokosc ok. 6 m. Jutro biore sie za kolejna wyrzutnie, i obiecuje ze tym razem filmik bedzie Wink

POZDRO eReSix

PS: Jeżeli post ten nie pasuje do temu to przepraszam

eReSix napisał:
Zapomniałem podać wymiarów wyrzutni:
średnica wewn - 2 cm
ścianki - 2mm
długość - 20cm

POZDRO eReSix


Teraz pasuje.

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne


Ostatnio zmieniony przez Damian dnia Wto Lip 26, 2005 11:51 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
eReSix



Dołączył: 18 Maj 2005
Posty: 34
Skąd: Kraina Czarnego Złota

PostWysłany: Pią Lip 29, 2005 4:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak obiecałem, tak zrobiłem Very Happy W wyrzutni (o tych samych rozmiarach co poprzednio) zmieściłem 4 "willow'y". Gwiazdki miotane były jedną łyżka granulowanego H3, mieszanką opóźniającą był PCZ z dodatiem kwaśnego węglanu amonu (to było pod ręką Laughing ), tyle tylko, że pomiędzy H3 a gwiazdką dałem kawałek papieru toaletowego, aby mieszanka opóźniająca nie wymieszała się z H3, tak jak to było prawdopodobnie poprzednim razem, i co wywołało efekt "serii z CKM-u", z resztą - tym razem razem nie było dużo lepiej Sad Ale mam ideę jak zaradzić tak szybkiemu wyrzucaniu gwiazdek. Wypróbuję ją następnym razem (niedługo Wink ). Pierwsza gwiazdka nie poleciała prosto, ponieważ była zbyt blisko wylotu mozdzierza i nie zdazyla sie ukierunkować. Ostatnia gwiazdka ledwo wyleciała z wyrzutni (prawdopodobnie przez to, że była najmniejsza i tak szybko spaliła się już w środku). Gwiazdki leciały na ok. 10 m (oprócz 1 i 4). A tu zamieszczam zdjęcie i film:



FILM

POZDRO eReSix

PS: Filmowałem z aparatem obróconym o 90*, stałem wogole za blisko, czyli film do bani, ale to moja wina Sad Sorki, bedzie lepiej Wink

_________________
GG: 4669010 (to dla tej kobiecej części forum Razz )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zbigniew



Dołączył: 11 Cze 2004
Posty: 202
Skąd: z Piekła

PostWysłany: Pią Lip 29, 2005 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to napewno gwiazdki willow? biale jakies...
a 10m to prawie 4 pietrowy blok, wg mnie spalaly zanim dolecialy na taka wysokosc...
a za pcz daj saletre i cukier... bedzie wolniej (chociaz ja wole jak jest szybciej, taka bateria szybkich rzymskich ogni ladnie wyglada)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Żydu



Dołączył: 20 Mar 2004
Posty: 31

PostWysłany: Pią Lip 29, 2005 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sama krytyka a jak dla mnie bomba 1 fotka i 1 filmik jaki widze z rzymskich ogni. POZDRO !!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Damian



Dołączył: 03 Sie 2004
Posty: 260
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Lip 30, 2005 9:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W komercji wygląda to tak:
- lont cały czas przy brzegu od wewnątrz
- gwiazdka
- pcz "przyklejony" do niej w ilości obj. tyle samo co obj. gwiazdki
- wióry drzewne (ile chcemy opóźnienia; najczęściej w ilości obj. ok. 1,5x obj. gwiazdki) ale nie za dużo, bo stają sie one odrazu przybitką dla każdego kolejnego strzału
- i tak w kółko
- na samym końcu zatyczka z gliny

Czyli nie ma żadnej MP między poprzednim miotającym a kolejną gwiazdką. Róbcie tak a efektami się zdziwicie Smile

Pozdrawiam, Damian.

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Sob Lip 30, 2005 12:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wszystko fajnie tylko lontu duzo schaodzi Wink ja robilem bez lontu tylko bl prochi taki kanalik z boku sek w tym ze takiego ognia nie mozna dlugiego wyprodkuwac ...
ps ja tam rzymskich ogni nie lubie za bradzo ale kupuje na sylwestra kilka i wyciagm lont a gwiazdki do szelek zuzywam Very Happy

pozdrawiam
Powrót do góry
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Lip 30, 2005 1:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jestem mile zaskoczony pracą eReSix'a... Smile Moim zdaniem już dużo lepiej i dość ładne, ale co do gwiazdek to na pewno nie są to standardowe willowy (by Shimizu).
ps Później to Damian (edit by Rime.. tfu Damian Wink) jakoś tutaj to poukładaj Smile
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
eReSix



Dołączył: 18 Maj 2005
Posty: 34
Skąd: Kraina Czarnego Złota

PostWysłany: Pon Sie 01, 2005 1:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Gwiazdki te to były willow'y, iskry miały pomarańczowy kolor, tylko że jak już wspomniałem w innym temacie, mam szajski aparat, i kolory na filmie wyglądają inaczej. Dzięki za motywację i gwiazdki Wink Very Happy

POZDRO eReSix

_________________
GG: 4669010 (to dla tej kobiecej części forum Razz )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
eReSix



Dołączył: 18 Maj 2005
Posty: 34
Skąd: Kraina Czarnego Złota

PostWysłany: Sob Sie 06, 2005 8:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobiłem kolejne rzymskie ognie, tym razem technika była taka:
- stopina poprowadzona wzdłuż ścianek wyrzutni
- miotane 1 lyzeczka granulowanego pcz
- od zatyczki - PCZ, gwiazdka, przybitka z gazety, PCZ, gwiazdka itd.
Wnioski:
Gwiazdki były wypluwane, a nie wyrzucane do góry, czemu się zdziwiłem, bo mój PCZ jest niezły. Powodem mogła być zbyt slaba przybitka :/ Zachowany został jednak równy odstęp pomiędzy wyrzucaniem (w tym przypadku nie można było tego nazwać) gwiazdek, z czego się bardzo cieszę. Następnym razem zamiast PCZ uzyję H3.

POZDRO eReSix

_________________
GG: 4669010 (to dla tej kobiecej części forum Razz )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Sie 06, 2005 1:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eReSix nie radzę Ci dawać H3... nie zapomnę mojej wyrzutni gwiazd odpalanej na działce podczas imprezy urodzinowej, gdy z rurki polipropylenowej o ściankach 15mm nie zostało nic. To byla chwila, najpierw wyskoczyły dwie gwiazdki, a później byl chuk, lepszy niż w większości petard. Nie znalazłem pozostałości....
Dopracuj swój pcz, ewentualnie zwiększ jego ilość do wyrzucenia. Ważne, że odstęp został zachowany i jak zapalność jest dobra to już coś, powoli a do przodu Smile
pzdr.
Piroman2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP