Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wyrzutnia kratowa
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rtoipb



Dołączył: 18 Lut 2004
Posty: 87
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Mar 10, 2004 8:24 am    Temat postu: Wyrzutnia kratowa Odpowiedz z cytatem

Poszukuję materiałow dotyczących wyrzutni kratowej, jakieś przykłady konstrukcji, w miarę dokładne zdjęcia, linki itp. Wink

Pytanie:
Jakiej długości powinna być wyrzutnia ?
W/g "młodego modelarz rakiet" Elszteina powinna to byc trzykrotna długość rakiety, a jak rakieta ma metr długości ?
To jak ja będę jechał z trzy metrową wyrzutnią hehe na maluchu Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Sro Mar 10, 2004 4:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo rtoipb,
Dlugosc = wysokosc wyrzutni zalezy od bardzo wielu czynnikow. Sama wysokosc rakiety nie ma az tak duzego wplywu na jej wysokosc lecz jej predkosc po opuszczeniu wyrzutni. I tutaj jest problem :
- slaby silnik + ciezka rakieta = wysoka wyrzutnia
- mocny silnik + lekka rakieta = niska wyrzutnia
Moje wyrzutnie maja ca. 1m wysokosci a ta najwieksza ma 2 m i jak do tej pory nie mialem rzadnych problemow.
Bardzo wazny jest stosunek sily ciagu silnika do ciezaru calk. rakiety ( powinien wynosic ok. 4: 1 )
Np. Dla silnika o sile ciagu 6 N ciezar rakiety nie powinien byc wyzszy jak 140g.

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Doktor X



Dołączył: 01 Gru 2003
Posty: 27

PostWysłany: Sro Mar 10, 2004 5:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyrzutnia dla mojej rakiety wynosiła 2 m przy czym rakieta mierzyła 145 cm i ważył wraz z silnikiem 3 kg i poleciała.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Sro Mar 10, 2004 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Długość pręta startowego (lunch rod lub lunch rail) jest wyznaczana w programie space cad,
jeśli zaprojektujesz rakietę z określonym silnikiem i włączysz opcję flight prediction (czyli przewidywanie osiagnięć - lotu rakiety - dolna zakładka pod projektem rakiety lub górny przycisk- lunch) wtedy pojawi sie wykres z różnymi parametrami lotu odniesionymi do czasu jego trwania.
Po lewej stronie (lewy dolny róg ekranu) można odczytać np :
wysokośc lotu (altitude)
predkość maks. (speed)
przyspieszenie (acceleration)
najlepsze przewidywane opóźnienie wyzwalacza spadochronu jakie powinno się zastosować (best delay)

oraz to co nas interesuje czyli- minimum lunch rod lenght czyli minimalna długoś pręta startowego, która przy danych parametrach projektowych rakiety zapewni jej taką prędkość przy zejściu z wyrzutni aby zachować stabilnośc lotu
dodatkowo program proponuje optymalny rozmiar spadochronu.

Zainteresował mnie ten problem, gdyż już od jakiegoś czasu planuję zebrać podstawowe wiadomości na temat budowy rakiet modelarskich i umieścić je w sieci (literatura w Polsce jest po prostu żadna, panowie marketingowcy pojawiła sie nisza rynkowa!!!).
Pamiętam, że gdzieś w sieci znalazłem jedynie średnice prętów startowych i o ile pamiętam nie było tam nic o wymaganej ich długości.
Jako ciekawostkę podaję fakt, również znaleziony w sieci, że wypuszczenie rakiety z pręta to około 15 % straty mocy silnika (dotyczy to małych silniczków).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Sro Mar 10, 2004 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dlatego na zawodach stosuje sie glownie wyrzutnie wielopretowe ( 3 lub 4-ro pretowe) Straty tarcia sa w obu przypadkach , ale wyrzutnia jedno-pretowa ma jeszcze jedna i to zasadnicza wade a mianiwicie rakieta ma dodatkowo jedna rurke albo dwa oczka ktore to powoduja dodatkowo ok. 15% strat w usyskanej wysokosci. Dla startow niezawodniczych lepsza jest wyrzutnia jedno-pretowa gdyz w tym przypadku nie ma problemow z roznymi srednicami modeli.

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rtoipb



Dołączył: 18 Lut 2004
Posty: 87
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sro Mar 10, 2004 9:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A macie jakieś przykłady wyrzutni wieloprętowych ?

Amerykanie stosują zaczepy w kształcie litery T
http://www.trailertrashaerospace.com/launch_rail.htm
to jest ciekawa wyrzutnia na zaczep T
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Czw Mar 11, 2004 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A moze wyrzutnia rurowa Idea Idea . Zamnięta na pewno najlepsza dla projektu HIPERSONAL. Zobaczcie wykres dla pewnej rakiety :



Rura na górze zamknięta ( jak karabin ). Dolny wykres rura otwarta. Bez rury ( czyli wyrzutnia np. prętowa ) było by jeszcze wolniej. No i zrobiłem błąd. Długość ma być w m.

Pozdr. A
Powrót do góry
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw Mar 11, 2004 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż, już proponowałem wyrzutnię rurową dla projektu Hipersonal i dostałem po uszach....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
rtoipb



Dołączył: 18 Lut 2004
Posty: 87
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Czw Mar 11, 2004 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyrzutnia rurowa jest tylko dla określonej średnicy rakiety a jak zmienię rakietę to jest problem
i dlatego poszukuję jakichś rozwiązań na wyrzutnię kratową (kilkuprętową)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
rtoipb



Dołączył: 18 Lut 2004
Posty: 87
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Pią Mar 12, 2004 12:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Znalazłem coś takiego http://www.towerlauncher.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Pią Mar 12, 2004 8:01 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rtoipb napisał:
Znalazłem coś takiego http://www.towerlauncher.com


A ja mam to - abyście sobie wybrali :



Dość skomplkowana jest wyrzutnia kratowa i ciężka. Osobiście wybrałem teraz wyrzutnię prętową ale jako pręt zastosowałem sześciokątne wiertło do żelbetu , dł. 1,5 m. Wiertło od WUP -a. Wiertło to nie przypomina zwykłego wiertła. Część wiercąca jest tylko w formie nasadki nakładany na "kij". Taka wyrzutnia nie ugnie się pod żadnym ciężarem .


Miłego dnia A. Wink
Powrót do góry
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Pią Mar 12, 2004 7:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo,
Ale to nie sa wszystkie systemy stosowane w technice oraz modelarstwie rakietowym !!! Trudno bylo by mi sobie wyobrazic moje modele startujace z wyrzutni rurowej ale jezeli chodzi o bespieczenstwo to uwazam, ze jedna z najbespieczniejszych.
Tak wiec jezeli chodzi o male rakiety to sa jeszcze trzy dodatkowe typy, a mianowicie:
1. wyrzutnia trzy-pretowa dla modeli z trzema stabilizatorami.
2. wyrzutnia typu "PISTON" gdzie rakieta stoi na dwuch rurkach wsunietych jedna w druga wykorzystujac dodatkowo gazy spalinowe w momencie startu.
3. cos podobnego jak pkt.2 ( mojego pomyslu) ale opis jej budowy zamieszcze po zrealizowaniu mojego zamiaru. Uwazam, ze bylo by to cos idealnego do rakiety HIPERSONAL.

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią Mar 12, 2004 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paul S napisał:
.....Trudno bylo by mi sobie wyobrazic moje modele startujace z wyrzutni rurowej ...


Bo mało to widowiskowe Rolling Eyes . Ja wolę widzieć rakietę Wink . Ale mam jedną wyrzutnię rurową do pocisku rakietowego. Pocisk bez MW ale dla chcącego ........... Rolling Eyes Wink . Ponadto pocisk stabilizowany będzie obrotowo. Dla HIPERSONALA wyrzutnia rurowa jest najlepsza ( albo kratowa - bo rakieta jest bez "dynksów" prowadzących ).


Pozdr. A
Powrót do góry
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Pią Mar 12, 2004 9:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem wyrzutnia rurowa nie jest lepsza od kratowej a oprocz tego zabiera nam caly efekt startu.
Moja propozycja odnosnie HIPERSONAL to wyrzutnia trzy-pretowa ( rakieta z trzema lotkami) i tzw. kontra-tlokiem wykorzystujacym gazy spalinowe w momencie startu. Wyrzutnia ta ma jeszcze jedna zalete a mianowicie lagodzi tzw." zryw" rakiety wykorzystujac optymalnie sile ciagu silnika.

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Pią Mar 12, 2004 10:20 pm    Temat postu: Wyrzutnia kratowa Odpowiedz z cytatem

rtoipb napisał:
Poszukuję materiałow dotyczących wyrzutni kratowej, jakieś przykłady konstrukcji, w miarę dokładne zdjęcia, linki itp.

Witaj

Poniżej moja pierwsza i jak dotąd jedyna wyrzutnia kratowa.



Wysokość ok 1,5m. Konstrukcja całkowicie aluminiowa.
Możliwość regulacji odległości prowadnic w zależności od średnicy rakiety.
Maksymalna rozpiętość stateczników rakiety 120 mm.
Wyrzutnia ma także możliwości zmiany kąta pochylenia.
Jest rozbieralna, ale mimo to jest niewygodna w transporcie.

Start rakiety z wyrzutni kratowej



Tu powiększone zdjęcie wyrzutni:http://republika.pl/ksard/str1_pliki/22%202002a.jpg

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Sob Mar 13, 2004 3:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szukałem linków do wyrzutni rakiet modelarskich no i nie jest łatwo, jest kilku producentów ale kratowch jak na lekarstwo:

http://www.cycline3.com/rockets/freshgear/index.html
http://www.giantleaprocketry.com/products_launchsys.asp
http://www.x-rockets.com/pages/951247/index.htm
http://www.saintjosephindustries.com/ml2001.html

Pragnę również polecić źródło podstawowej wiedzy na temat rakiet modelarskich firmowanych prze firmę Estes (ich instrukcje są opatrzone mnóstwem obrazków, nawet nie znając języka łatwo się zorientować o co chodzi):
http://www.esteseducator.com/cfusion/publications.cfm

A tutaj
http://www2.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXAHH7&P=0
jest fabryczna wyrzutnia prętowa dla rakiet klasy E - chyba chodzi o silniki i ma długość 122 cm i średnicę 6 mm
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
rtoipb



Dołączył: 18 Lut 2004
Posty: 87
Skąd: Gliwice

PostWysłany: Sob Mar 13, 2004 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzięki Wojtku Smile

Jakie problemy mogą być przy starcie rakiety z 4 statecznikami z wyrzutni 3 prętowej ?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Kacper



Dołączył: 17 Maj 2003
Posty: 180
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob Mar 13, 2004 10:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Mam zamiar zrobić wyrzutnie kratową z rurek mosięrznych (10mm fi) coś podobnego do tego co robi firma tower launcher tyle że o wysokości od 2m do 3m Twisted Evil . Jeśli coś wyjdzie to dam fotke Wink .

Pozdrawiam!

Ps: do wakacji skończe Cool .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Nie Mar 14, 2004 4:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja obserwując różne typy wyrzutni pomyślałem sobie o szynach na zasłonki (takich z PCV). Można je przymocować do jakiejś listwy aby usztywnić i mamy piękną rail launcher czyli wyrzutnię szynową,
zalety jest stosunkowo lekka a jeśli będzie z odzysku (ludzie różne rzeczy wyrzucają podczas remontu mieszkania) to również tania..

Poniżej sposób mocowania tzw rail button - czyli to co wchodzi w szynę :
http://www.urbanplight.com/detail_of_rail_button_mounts.htm

http://www.railbuttons.com/rb/

I jeszcze odnośnie długości pręta startowego w tzw Pink book czyli United States Model Rocket Sporting Code można znaleźć minimalne wymagania donośnie prętów startowych czyli dla silników o impulsie
do 20 Ns wymaga sie pręta około 1 m długości, średnicy 1/8" ( fi=0,32 mm), zaś dla silników powyżej 20 Ns powinno się stosowac pręty o długości około 1 m i średnicy 3/16" (5 mm) lub 1/4" (6mm)
na podstawie:
http://www.wooshrocketry.org/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Nie Mar 14, 2004 6:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wojtek napisał:
A ja obserwując różne typy wyrzutni pomyślałem sobie o szynach na zasłonki (takich z PCV). ....



He he, tak samo kumałem Wink . Tylko szyna Al. Trzeba to przetestować Exclamation . Dł. wyrzutni musisz dobrać doświadczalnie. Pisał o tym Paul S. Im wolnijeszy SR tym trzeba nie co dłuższą wyrzutnie. Moja ma 1,5 m.


Pozdr. A
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP