Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Jestem w szoku
Id do strony 1, 2  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> BHP w modelarstwie rakietowym.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 12:20 pm    Temat postu: Jestem w szoku Odpowiedz z cytatem

http://info.onet.pl/958745,11,item.html

[...]Kraj
PAP, MFi /2004-08-02 13:01:00

Model rakiety 鄉iertelnie rani m篹czyzn

Wystrzelony model rakiety 鄉iertelnie rani w g這w 31-letniego modelarza w Krakowie - poinformowa豉 Katarzyna Cis這 z zespo逝 prasowego ma這polskiej policji.

Do wypadku dosz這 na terenie poaustriackiego Fortu Mydlniki w Krakowie. Dw鏂h m篹czyzn tak niefortunnie wystrzeli這 w powietrze model rakiety, 瞠 spad on na g這w jednego z nich. Pomimo podj皻ej reanimacji mieszkaniec Krakowa zmar.

Wed逝g policji bli窺ze okoliczno軼i wypadku b璠 znane po przes逝chaniu kolegi ofiary, kt鏎emu nic si nie sta這
[...]

Zawsze sta貫m pod drzewem albo mia貫m kask. Kto to Question Z Krakowa wiem, 瞠 jest Ma造 i ksard.

Pozdr. A Crying or Very sad
Powr鏒 do g鏎y
ksard

Do陰czy: 07 Lis 2003

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 12:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Straszna wiadomo嗆.

Ja r闚nie jestem w szoku. Jak mog這 do tego doj嗆 Question Exclamation

Nie wiem co powiedzie... Crying or Very sad
Tyle lat si tym zajmuj i nie s造sza貫m o podobnym wypadku.
To przestroga dla nas wszystkich.

KSARD
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
eltopsj

Do陰czy: 22 Cze 2003

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 1:09 pm    Temat postu: Wypadek 鄉iertelny Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Totalny szoook Exclamation Exclamation Exclamation . Nie znamy szczeg馧闚 wi璚 trudno cokolwiek powiedzie w tej chwili. Mo瞠 KTO wie co wi璚ej na ten temat. Mo瞠 jaskiniowiec, te pochodzi z tego terenu.

Pozdr. J[/b]
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 1:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie co och這n掖em. Ucieszy mnie widok ksarda na forum cho wiem, 瞠 ma wi璚ej jak 31. Czekam teraz czy ktos z nas. Ka盥ego polubi貫m i straszna to wiadomo嗆. Sami widzicie dlaczego nie wchodze w metal. Cho i sam karton potrafi spada "z gwizdem". No i jaki to musia bym pech Question . Rakieta spad豉 akurat jemu na g這w. Przezy貫m co podobnego gdy okruszek 瘸rz帷ego si w璕ielka wpad do pojemnika z resztk mieszanki pirotechnicznej ( oko這 1 kg ). Wpad i pokona worek foliowy, skrzynk z narz璠ziami , prze郵izn掖 si pewno obok aparatu fotograficznego. Po czym zapali mieszank i nastapi這 wyfukni璚ie. Kiedy to opisz. Nic mi sie nie sta這 poniewa pojemnik kto inny ochronia ( z przeszkoleniem pirotechnicznym ). Tak ochrania. 輳 zapomnia o nim ku swojemu nieszcz窷ciu ( ale "wyliza si z oparze" ). Dlatego wiem co to jest ryzyko i jak je nalezy kalkulowa i si z nim liczy. Na forum jest wiele przestr鏬 i dobrych rad. Osobi軼ie nigdy nie pu軼i貫m rakiety nie stoj帷 pod drzewem czy nie maj帷 kasku ochronnego. Ale i tak to niesamowity pech. Nie mniej puszcza rakiet bez kasku to kuszenie losu. Do tego sami widzicie jak wa積y jest bezpieczny poligon a najlepiej pewny uk豉d odyskiwania rakiety.

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
eltopsj

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 1:57 pm    Temat postu: Wypadek Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Tak masz ca趾owit racj pirotechman. Poza tym (kieruj to do "m這dych" adept闚 rakietnictwa i pirotechniki - niekoniecznie wiekiem) "po酥iech jest z造m doradc" (byle jak, byle co, aby ju) - nieg逝pi to wymy郵i, wi璚 we幟y sobie to do serca, a mo瞠 nie b璠ziemy musieli wi璚ej czyta takich doniesie prasowych.

Pozdr. J

PS Patrz帷 na po酥iech w jakim realizowane s niekt鏎e projekty, musia貫m napisa tak konkluzj. Rolling Eyes
Powr鏒 do g鏎y
MICHA

Do陰czy: 22 Lip 2003
Sk康: Centralna Polska

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 2:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli mi sie zdaje to jest tak:
Morus
Tesq
roodolph
ander
tomahovk
Ma造
YagYelskY
prymas
Kacper
Zippy
fry
Rekin
Maverick
emtec
Elektro
Kara
jaskiniowiec
Oraz wielu innych modelarzy kt鏎ych nie ma na forum nie koniecznie musia byc to ciezki model wystarczy這 ze spada czubem do do逝 i trafi w g這we
Mi sie zdaje ze nie zabronia lot闚 takze by nie mogli latac Modelarze RC...

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora Adres AIM
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 3:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobry komentarz z :

http://info.onet.pl/1,15,11,7029004,20945155,1133419,0,forum.html

wprowadzi licencje pa雟twowe dla modelarzy

trzeba ich jako chroni, przecie
trzeba powo豉 mi璠zyresortow, a mo瞠 mi璠zynarodow z這穎n z wybitnych praktyk闚 komisj do zbadania okoliczno軼i wypadku
mo積a by te powo豉 pa雟twowe centrum kierowania lot闚 modeli, no i jeszcze powo豉 urz康 nadzoru nad modelami lataj帷ymi, kt鏎a bedzie prowadzi list modeli dopuszczonych do ruchu powietrznego
ale w豉軼iwie dlaczego tylko powietrznego, a co z ko這wym, no to trzeba wydawa modelarskie prawo jazdy do kierowania modelami na r騜ne kategorie, rakietowe to chyba najwy窺za
TAK SI RODZI PA垶TWOWE ZNIEWOLENIE
a na powa積ie zgin掖 cz這wiek, szkoda, ale to du篡 ko by. Jak by si uda這, to mia豚y radoch, a 瞠 si nie uda這...karawana idzie dalej

~jakoja, 2004-08-02 13:25

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
MICHA

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 3:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Licencja nic nie da, a jak sie dowiedzi貫m juz dawno jest w polsce .
Modele rakiet to watpie aby by豉 najwyzsza kategoria... modelarstwo rc to jest najgrozniejsze ! modele potrafia po kilkadziesiat kilo wazyczresztaludzie wszedzie gina na 逝zku lezysz i cie samolot trafi na drodze jesli nie ty walniesz kogos to ktosw ciebie, strzelanina w miejscu publicznym ty jestesz niewiny a obrywasz(strzelnica u mnie w miescie - prawie postrzelono kobiete kulka trafi豉 w iej torbe 10cm od jej cia豉.
Widzia貫m r霩ne komentarze o rakietach na onecie jedni nie maja zielonego pojecia bo myslka ze to jakis wybuch.... zabi kogos
Wiec przy kazdej czynosci mozna sie zranic zabic nie ma czegs takiego jak spokojne zycie.

Powr鏒 do g鏎y
methyl

Do陰czy: 30 Kwi 2002
Sk康: NeW York

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 3:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jesli ktos jest z krakowa niech sie sprobuje czegos wiecej dowiedziec.w lokalnej prasie i telewizji napewno bedzie wiecej informacji o ktore prosz.

tez jestem w szoku Sad

dopisane: 31 - letni astronom, pracownik naukowy UJ zgin掖 podczas pr鏏y wystrzelenia modelu rakiety. Eksperyment przeprowadza wsp鏊nie z m這dszym pomocnikiem, kt鏎y szcz窷liwie unikn掖 obra瞠. Obaj m篹czy幡i nale瞠li do Klubu Gara穎wych Rakietnik闚.

Do wypadku dosz這 kilkana軼ie minut przed 12 przy ulicy Brzozowskiego. M篹czy幡i przeprowadzali pr鏏 w豉snor璚znie skonstruowanego silnika rakietowego. Rakiet odpalili elektrycznie w budynku fortu. Sami pozostali na zewn徠rz. Odpalona rakieta odbi豉 si od 軼iany pomieszczenia, wylecia豉 przez okno i m篹czyzn w g這w. Naukowiec zgin掖 na miejscu. Drugi z m篹czyzn nie poni鏀 obra瞠. Policja bada okoliczno軼i wypadku.

strona KGR http://kto.oa.uj.edu.pl/~kgr/
Powr鏒 do g鏎y
MICHA

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli z KGR'u to domyslam sie kto nawet...
PRzykro mi to stwierdzic. wieczorem bede wiedzia moze wiecej. Oni robili silniki na KNO3/ZE/AL silnik zazwyczaj o impulsie 1000Ns robione w rurze
alumieniowej (jedorazowki) podejzewam ze to by cz這wiek o nicu KTOZ tylko on w Klyubie zajmowa sie buddowa silnik闚. (jescze kilka dni temu z nim rozmawia貫m.
POSTSARAJCIE SIE O IMIE POSZKODOWANEGO.

Powr鏒 do g鏎y
Paul S

Do陰czy: 24 Lis 2003

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 5:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak na dobra sprawe to nie wiem czy to byla rakieta- mam na mysli model rakieta- czy tylko proba samego silnika?
Jezeli rakieta to z pewnoscia bez spadochronu (?) a czytajac dalej

Cytat:
Odpalona rakieta odbi豉 si od 軼iany pomieszczenia, wylecia豉 przez okno i m篹czyzn w g這w.

to jak na pracownika naukowego ??????? Moze to i przestroga dla innych, ze modelarstwo rakietowe to nie zarty.
No coz -szkoda chlopa!

Paul
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
Tchemik

Do陰czy: 11 Sty 2004
Sk康: Bytom

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 5:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda chlopa, to fakt... Mniejmy nadzieje ze inni wyciagna wnioski z takich wypadkow.

Pozdrawka
Tchemik

gg 2708094 Tchemik.Pl
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
jaskiniowiec

Do陰czy: 22 Lut 2004
Sk康: Krak闚

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Obawiam si jednego: znaj帷 wygodnictwo i dupochro雟two naszych wielce nieszanownych urz璠as闚, moze doj嗆 do bardzo prostego rozwi您ania: ZABRONI !!! Pod kara taka to a tak.... i tym podobne ble, ble, ble. Go軼iu mia po prostu koszmarnego pecha, a w przypadku takich mocnych i metalowych silnik闚, to kask niewiele by pom鏬. Ja jako wspinacz i groto豉z uzywam atestowanych, specjalnych kask闚, ale jak mi poleci gdzie w dziurze na 貫p kamolek tak ko這 20 kilo, to i tak jestem bez szans. Tylko dba這嗆 o bezpiecze雟two, wyobra幡ia i odpowiednia organizacja pr鏏 mo瞠 ograniczy ryzyko wypadk闚.
P.S. Czy My, forumowicze co zrobimy po tym fakcie? Nie wiem, mo瞠 lista kondolencyjna do KGR-u z podpisami forumowicz闚, mo瞠 wieniec, mo瞠 co innego...Po prostu nie wiem, ale chcia豚ym, by wiedziano 瞠 amator闚 rakiet jest du穎 i 瞠 jast co, co Nas 陰czy, 瞠 w jakiej mierze troszku jeste鄉y razem. Bo przecie chyba tak jest...
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
MICHA

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KToZ przeprowadza w krakowskim forcie w Mydlnikach pr鏏y silnika rakietowego na hamowni. Silnik urwa si z zamocowania, uderzy w 軼ian fortu, odbi si i wylecia przez okno 鄉iertelnie uderzaj帷 KToZ-a w g這w. Drugiej osobie uczestnicz帷ej w pr鏏ie silnika nic si nie sta這. Brak jest bardziej szczeg馧owych informacji.

Jeszcze kilka dni Temu z nim gada貫m na gg dlaczego 篡cie jest takie p...

Ostatnio zmieniony przez MICHA dnia Pon Sie 02, 2004 7:08 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 7:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jaskiniowiec napisa:
....Go軼iu mia po prostu koszmarnego pecha...

Na to wygl康a. Szok. Tak jakby w ko軼iele drewnianym ceg豉 spad豉 jemu g這w Shocked Shocked . Wracaj帷 na moje podw鏎ko. G..o to kogo obchodzi jak i czym ryzykuj. Dbam tylko o bezpiecze雟two innych i czyje mienie bo to m鎩 obowi您ek. 畝dnego zakazu nie b璠zie. Paragrafy na to i tak s ( kto na ra瘸 na niebezpiecze雟two innych ....... itp ). Do 3 albo 8 lat. Artyku逝 KK nie pami皻am.

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
MICHA

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 8:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Weim Ze cz這wiek by rozwazny i nie robi nic na szybko to musia byc wpadek i b貫du raczej on nie pope軟i....

Powr鏒 do g鏎y
dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

B陰d nie musi by Tw鎩 aby by tragiczny w skutkach.
Statystyki drogowe o tym 鈍iadcz, 輳 najbardziej niebezpieczne jest miejsce obok kierowcy.

Niemniej tragewdia pozostaje tragedi i o jeden 安iat jest mniej i o jedn Drog i o jedno 砰cie.

Dla Niego nic ju uczyni nie mo瞠my, poza modlitw o Bo瞠 mi這sierdzie, a dla nas niechaj to b璠zie przestroga
"memento mori !"

Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
eltopsj

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 9:14 pm    Temat postu: Wypadek Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Jesli to chodzi o KtoSia, jak wspomina wy瞠j MICHA to strata by豉by faktycznie niepowetowana. Go軼iu by 貫bski (ogl康a貫m niegdy jego stron), sko鎍zy jak si nie myl dwa fakultety fizyk i astronomi. By pracownikiem UJ i prawdziwym pasjonatem rakietnictwa.
Dziwi mnie jedno, 瞠 do鈍iadczonym praktykom zabrak這 odrobiny wyobra幡i. Przecie musieli sta pod tym oknem, nie przez przypadek (bo chyba nie siedzieli na 豉weczce pod oknem, kiedy w pomieszczeniu pracowa silnik 1000Ns). Musieli przez to okno kontrolowa prac silnika, albo zagl康ali z prostej ciekawo軼i co si dzieje z silnikiem. Moim zdaniem tym razem zem軼i豉 si klasyczna "polska prowizorka", brak w豉軼iwego, odpowiednio zabezpieczonego pomieszczenia do testowania metalowych silnik闚 tej mocy (jak zwykle ograniczone 鈔odki finansowe - to nasze "polskie piekie趾o"). No i jak silnik m鏬 "wyfrun望" z hamowni fachowcom?? Fatalny pech ?? Ju szybciej mo積a spodziewa si wybuchu, a nie zerwania silnika na "w豉軼iwie" przygotowanej hamowni - tu nie mo瞠 by miejsca na takie wypadki. Jak na razie zbyt du穎 niejasno軼i Exclamation Mimo tego, co pisze wy瞠j pirotechman obawiam si jakiego "rykoszetu", kt鏎y nie od razu mo瞠 nas "trafi".

Pozdr. J
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 9:28 pm    Temat postu: Re: Wypadek Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisa:
.......Musieli przez to okno kontrolowa prac silnika, albo zagl康ali z prostej ciekawo軼i co si dzieje z silnikiem. Moim zdaniem tym razem zem軼i豉 si klasyczna "polska prowizorka", brak w豉軼iwego, odpowiednio zabezpieczonego

Nie mo積a wg mnie tak pisa. Temu hobby ( rakiety , SR ) zawsze towarzyszy pewne ( wg mnie drobne ) ryzyko. Pami皻acie obrazek ( film ) jak rakieta ( albo l康ownik ) wolno si podnosi , potem wisi i schodzi powoli na ziemi Question . A obok sporo ludzi bez kasku Question Rolling Eyes . Jest g堯wna wygrana w totka i cos jak g堯wna anty wygrana. Oba wydarzenia r闚nie ma這 prawdopodobne ale jednak zachodz. Tak jakby m鎩 SR wyskoczy z ziemi i mi przywali w g這w. "Nie mo磧iwe" ale jednak co podobnego zasz這. Nieczego u siebie nie zmieni. Na antytotka nie ma lekarstwa. Pozostaje tylko uzasadniona wiara w nik貫 prawdopodobie雟two. Pono raz samolot wy這wi nurka ( specjalnym koszem ) i jego zrzuci na p這n帷y las. Chyba "Darwin" nie do pobicia Rolling Eyes . Z rok temu na onecie pisali jak facet da prowadzic auto 穎nie. Z ty逝 dwoje dzieci. Kobieta nie opanowa豉 auta na 郵ieskiej jezdni i wyl康owali w wartkiej rzeczce. Dwoje dzieci si utopi這. To jest dla mnie anty totek. Brrrrrrrrrrrrr Shocked

Pozdr. A
Powr鏒 do g鏎y
MICHA

PostWys豉ny: Pon Sie 02, 2004 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wiem jescze tyle 瞠 KToZ zaglada z czystej ciekawosci przez okno i dlatego oberwa...
Te silniki co robi maja czas pracy 10sekund wiec mi sie wydaje ze silnik sie urwa i nagle zacze這 walic o sciany i zczystej ciekawosci zajrza...

Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> BHP w modelarstwie rakietowym. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2  Nast瘼ny
Strona 1 z 2

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum