Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Podzespo³y rakiety HIPERSONAL 1
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Paul S



Do³±czy³: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWys³any: Pon Mar 29, 2004 4:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Glowica do rakiety HIPERSONAL jest juz tez gotowa. Oto szczegoly z ostatnich etapow jej wykonania.
Dane techniczne:
Ksztalt: ostroluk
Dlugosc calk. : 300 mm
Dlugosc zlaczki: 50 mm
Czesc widoczna glowicy: 250mm
Ciezar glowicy: 71g
Material: Styrodur + 0,8mm laminat szklany





Paul
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Pi± Kwi 30, 2004 12:56 pm    Temat postu: Zapowied¼ lotu rakiet testowych w ramach projektu HIPERSONAL Odpowiedz z cytatem

Witam

Na 2-05-2004 zaplanowa³em start dwóch rakiet testowych w ramach projektu HIPERSONAL.
Wszystko jest przygotowane i uzale¿nione tylko od pogody.
Relacjê postaram siê zamie¶ciæ na forum po weekendzie.

Pozdrawiam

KSARD
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Nie Maj 09, 2004 11:52 am    Temat postu: Od³o¿one starty Odpowiedz z cytatem

Witam

Niestety pogoda nie pozwoli³a mi na przeprowadzenie startów rakiet testowych TEST-1H oraz SMUGA-2H w dniu 2 maja 2004 r.

Uk³adem do odzyskiwania TD1 (wykonanie Tomka D)

Mam nadziejê, ¿e ju¿ nied³ugo uda siê przeprowadziæ pierwsze loty

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 07, 2005 1:54 pm, w ca³o¶ci zmieniany 5 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Paul S



Do³±czy³: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWys³any: Nie Maj 09, 2004 12:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ladne modele no i czysto wykonane ! Z kad bierzesz tyle czasu na to HOBBY? Albo zegary w Polsce chodza dwa razy wolniej niz w Niemczech? Wink
Ja mam z CZASEM caly czas problemy- mam go po prostu za malo.

Paul


Ostatnio zmieniony przez Paul S dnia Nie Maj 09, 2004 1:47 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Nie Maj 09, 2004 12:40 pm    Temat postu: Problem czasu Odpowiedz z cytatem

Paul S napisa³:
.... Albo zegary w Polsce chodza dwa razy wolniej niz w Miemczech? Wink Ja mam z CZASEM caly czas problemy- mam go po prostu za malo.

Witaj Paul

Czas wszêdzie podobno biegnie jednakowo (chocia¿ Einstein udowodni³, ¿e nie dokoñca to jest prawda).
Ja tak¿e jestem bardzo zajêty - a te modele robi³em przecie¿ od stycznia. Laughing
Dlatego te¿ tak zwlekam z ich odpaleniem czekaj±c na dobr± pogodê. Nie chcê ich straciæ w g³upi sposób. Mam nadziejê, ¿e pos³u¿± do wielu prób a
dodatkowym czynnikiem jest fakt posiadania przeze mnie unikatowych uk³adów elektronicznych Tomka i Rtoipb'a. (sam bym ich przecie¿ nie zrobi³).
Wiem jak wysoko mog± polecieæ te rakiety i ile ju¿ rakiet straci³em.
Poligon, na którym przeprowadzam loty niestety ma swoje wady - znajduj± siê tam kêpy drzew i trzeba tak przeprowadziæ start uwzglêdniaj±c si³ê i kierunek wiatru aby model nie wyl±dowa³ na drzewach.

Prezentuj±c zdjêcia rakiet testowych chcia³em przypomnieæ o projekcie HIPERSONAL i o tym, ¿e prace ca³y czas s± kontynuowane.

Mój poligon



Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 07, 2005 1:55 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Wto Maj 25, 2004 9:09 pm    Temat postu: Z ostatniej chwili Hipersonal dotar³ do Polski Odpowiedz z cytatem

Witam

Wiadomo¶æ dla wszystkich uczestników i sympatyków projektu HIPERSONAL Exclamation Exclamation Exclamation

Paul S przes³a³ gotow± rakietê Hipersonal do mnie.
Wchodzimy w decyduj±c± fazê projektu.

Rakieta jest naprawdê wykonana profesjonalnie - i tak jak my¶la³em - spe³nia nasze oczekiwania.



Paczka


Zawarto¶æ przesy³ki

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 07, 2005 1:55 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
rtoipb



Do³±czy³: 18 Lut 2004
Posty: 87
Sk±d: Gliwice

PostWys³any: Czw Maj 27, 2004 7:32 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy te ma³e paczki na samym dole zdjêcia to paliwo rakietowe Laughing
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Czw Maj 27, 2004 11:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiscie to przecie¿ czarna karmelka Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Iron



Do³±czy³: 22 Maj 2004
Posty: 24

PostWys³any: Czw Maj 27, 2004 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ave. mam jedno ma³e pytanko, w tej rakiecie jest du¿o metalowych czen ¶i . ona nie jest troche za cien¿ka . jaka jest jej waga.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Paul S



Do³±czy³: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWys³any: Czw Maj 27, 2004 7:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Iron pisze:

Cytat:
ave. mam jedno ma³e pytanko, w tej rakiecie jest du¿o metalowych czen ¶i . ona nie jest troche za cien¿ka


Odpowiem b.krotko, w tej rakiecie nie ma ani jednej metalowej czesci.
Odnosnie jej ciezaru pisalem juz wczesnie pare postow wyzej.

Paul
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Czw Maj 27, 2004 9:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Patrz±c na zdjêcia elementów rakiety wykonanych przez Paula S. muszê powiedzieæ, ¿e niestety nie oddaj± one tego jak prezentuj± siê w rzeczywisto¶ci.
Zapewniam was, ¿e wszystkie czê¶ci s± wykonane niezwykle starannie. G³adko¶æ powierzchni, dopasowanie poszczególnych elementów oraz ich twardo¶æ jest naprawdê imponuj±ca. Ca³o¶æ wygl±da niczym wykonane przez wysokiej klasy maszyny.
Teraz pozostaje sprawa silnika.
Trzeba bowiem jeszce wykonaæ ³o¿e silnika a wiêc muszê wiedzieæ jakie wymiary koñcowe bêdzie mia³ korpus silnika
Ostatnio kontakt z jego konstruktorem i wykonawc± w jednej osobie czyli PINOT'em z nieznanych mi powodów urwa³ siê.
My¶lê, ¿e powodem tego s± sprawy zawodowe - ale wiem z kana³ów prywatnych, ¿e prace nad silnikiem by³y jeszcze niedawno prowadzone.

Moje plany pokrzy¿owa³a pogoda i st±d równie¿ wynika miesiêczne opó¼nienie w realizacji mojej czê¶ci projektu.
Ci±gle jestem jeszcze przed testem w locie podzespo³ów do uruchamiania spadochronu (dwie rakiety testowe, o których pisa³em wy¿ej).
Start tych rakiet wci±¿ jest odraczany Smile .
Próby te powinny daæ odpowied¼ na temat wyboru sposobu odzyskiwania rakiety.
Przypomnê tylko, ¿e nadd¼wiêkowa rakieta HIPERSONAL mo¿e osi±gn±æ pó³ap nawet 2,5 km.
Jest jeszcze jeden nierozwi±zany problem - wyrzutnia. Kto¶ kiedy¶ obieca³, ¿e podejmie siê wykonania wyrzutni wie¿owej - ale chyba nic z tego nie wyjdzie.

Jestem ciekaw waszych opinii na temat sfinalizowania tego projektu.

Czy kto¶ z was jest zainteresowany udzia³em w takiej imprezie?

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 07, 2005 1:56 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
fox



Do³±czy³: 10 Lis 2003
Posty: 192
Sk±d: Wielkopolska

PostWys³any: Czw Maj 27, 2004 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nom ok chcialbym zarezerwowac miejsce na tarasie widokowym. Chetnie sie zjawie.

pozdrawiam
(cos mi sie z kompem zle dzieje bo mi polskich liter nie pisze sorry)[/code][/list]

_________________
CAST AWAY
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora Adres AIM
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pi± Maj 28, 2004 4:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

.. ............ ....... ......................
Czy kto¶ z was jest zainteresowany udzia³em w takiej imprezie?

Pozdrawiam

Witam !
W³a¶nie mia³em o to zapytaæ---oczywi¶cie bardzo chêtnie, postaram sie byæ jak tylko bêdzie znany termin i miejsce.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Pi± Maj 28, 2004 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czym bêd± mie¿one parametry lotu?
Powrót do góry
mierzu



Do³±czy³: 29 Sty 2004
Posty: 76
Sk±d: Z PRZEMYTU!!!

PostWys³any: Pi± Maj 28, 2004 8:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rakiete przy ktorej pracowali panowie z podpisem "PROFI" musze zobaczyc. Smile Oczywiscie jezeli nie bedzie za daleko. Twisted Evil
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
jaskiniowiec



Do³±czy³: 22 Lut 2004
Posty: 597
Sk±d: Kraków

PostWys³any: Pi± Maj 28, 2004 8:42 pm    Temat postu: ja te¿ !!! Odpowiedz z cytatem

Bardzo siê cieszê z faktu, ¿e start rakiety bêdzie imprez± otwart±. Ju¿ kilka razy przymierza³em siê do napisania li¶ciku z pro¶b± o umo¿liwienie udzia³u. Zawsze mogê w czym¶ pomóc, a obecno¶æ do¶æ licznej grupy mo¿e byæ przydatna np. do mierzenia wysoko¶ci metod± teodolitów, do nadzoru nad bezpieczeñstwem, filmowania itp. Jednocze¶nie zrobi siê to nieformalny zjazd rakieciarzy. Mam tylko pytanie: GDZIE? Bo do tego celu musi to byæ ju¿ solidny kawa³ poligonu. Mo¿e (w ho³dzie historii) zrobiæ to na Pustyni B³êdowskiej?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Go¶æ






PostWys³any: Wto Cze 22, 2004 8:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksard napisa³:
...Czy kto¶ z was jest zainteresowany udzia³em w takiej imprezie?.....


Ja by³em. Mo¿e grzeczno¶æ by nakazywa³a odpowiadaæ na posty ( ten z 28.05. b.r ) ??

Czy kto¶ z was jest zainteresowany udzia³em w takiej imprezie?


Witam

Zalezy gdzie bêdzie poligon Smile). Jakby PINOT nie "wypali³" mogê zrobiæ szybki SR ale czu udany ??? Te szybkie s± mniej pewne. Szkoda rakiety Paula na karmelkê.

Pozdr. A Wink



PS. Wklejam u¶miechy bo taka bzdura nie popsuje mi humoru Wink
Powrót do góry
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Pi± Lip 16, 2004 3:08 pm    Temat postu: Niedosyt Odpowiedz z cytatem

Witam

Odk³adane od blisko 2 miesiêcy loty rakiet testowych w ramach projektu HIPERSONAL, odby³y siê 4 lipca br.
Pogoda wreszcie by³a sprzyjaj±ca.
Do lotów przygotowa³em rakiety TEST 1H oraz SMUGA 2H.



fot.1 SMUGA 2H



fot.2 TEST 1H

Masy startowe obu rakiet by³y bardzo zbli¿one i wynios³y ok. 1100 g.
Rakiety wyposa¿y³em w elektroniczne systemy odzyskiwania - MESOR PB (Magneto-Elektryczny System Odzyskiwania Rakiet) w Smudze 2H i timer TD-1 w Te¶cie 1H.
Napêd w rakietach stanowi³y silniki MAMUT(mojej konstrukcji) z tym, ¿e jeden silnik mia³ paliwo karmelkowe na bazie cukru (Smuga) a drugi na bazie glukozy (Test).

* Przebieg lotu *

Rakiety odpalone zosta³y elektrycznie i startowa³y z wyrzutni prêtowej o d³ugo¶ci 1,5 m (d³ugo¶æ rakiet 1150 mm).

Na pierwszy ogieñ posz³a SMUGA 2H.



Start zai¶cie imponuj±cy. Ogromne przyspieszenie zapewni³o rakiecie paliwo z cukru (daje ono wiêkszy ci±g w krótszym czasie w porównaniu z glukozowym karmelkiem).
K±t startu blisko 90 stopni. Mia³o to u³atwiæ dzia³anie uk³adu MESOR.
Po chwili rakieta niknie z oczu licznych obserwatorów próby.
Nasta³y d³ugie sekundy oczekiwania - czy spadochron zostanie otwarty?
W pewnej chwili zauwa¿am b³ysk na niebie - ale to nie ³adunek miotaj±cy. Niestety, to tylko refleks ¶wietlny powsta³y na srebrnej powierzchni rakiety.
Uk³ad nie zadzia³a³, a rakieta z przera¼liwym gwizdem i ogromn± prêdko¶ci± zmierza³a wprost ku ziemi. Crying or Very sad
Upad³a, gdzie¶ daleko w ³anie zbo¿a. Nawet nie próbowali¶my jej znale¼æ.
Oceniam wysoko¶æ na 500 - 600 m (na podstawie ca³kowitego czasu lotu).

W tym momencie zda³em sobie sprawê z tego, jakie wyzwanie stwarza lot HIPERSONALA. Przecie¿ tam rakieta ma osi±gn±æ blisko 3 km !!!

Tutaj film: http://www.ksard.republika.pl/komponenty/smuga2h.avi

Jako druga wystartowa³a rakieta TEST 1H



Start zupe³nie odmienny.
Rakieta majestatycznie wzbi³a siê w powietrze z lekkim wahniêciem w pocz±tkowej fazie. Ale dobra wywa¿enie rakiety zapewni³o jej szybki powrót na pierwotn± trajektoriê.
Timer ustawi³em na 6 sekund. Uruchomienie uk³adu realizowane by³o wy³±cznikiem rtêciowym.
I tu równie¿ stracili¶my kontakt wzrokowy z rakiet±.
Kiedy pojawi³a siê pomy¶la³em, ¿e znowu klapa. Ale po chwili zobaczyli¶my na niebie jasn± smugê dymu, pochodz±c± z ³adunku miotaj±cego. Rozpoczê³o siê otwarcie spadochronu. Silne szarpniêcie i niestety spadochron odrywa siê od rakiety. Tak - zbyt du¿a prêdko¶æ w momencie otwierania.
Ale to pozwoli³o na odnalezienie rakiety. Spadochronu niestety nie. Znios³o go bardzo daleko - szkoda taki by³ ³adny - bia³o czerwony. Wink
Po oglêdzinach stwierdzi³em, ¿e uk³ad elektroniczny prze¿y³ Exclamation Razz a rakieta mo¿e wystartowaæ ponownie po wymianie wêz³a mocuj±cego g³owicê.

Pierwsze loty- przepraszam - koty za p³oty - nie wysz³o tak jak planowa³em ale i tak by³o fajnie. Razz

Pierwszy wniosek - nastêpnym razem wyposa¿ê silniki w smugacze.
Pozwoli to na lepsze ¶ledzenie lotu

Tutaj film: http://www.ksard.republika.pl/komponenty/test1h.avi


I to na dzi¶ tyle.
Bardziej szczegó³owe opracowanie testu po powrocie z urlopu.
Bêd± tak¿e filmy z d¼wiêkiem - nie zd±¿y³em ich jeszcze opracowaæ.
Przy okazji - jak przekonwertowaæ plik filmowy typu mov na avi - czy kto¶ wie?

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 07, 2005 1:57 pm, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Bartosz J.



Do³±czy³: 30 Mar 2004
Posty: 73
Sk±d: pomorze

PostWys³any: Pi± Lip 16, 2004 4:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witaj Ksard

Gratuluje piêknych lotów Twoich modeli jak i ich starannego wykonania Very Happy lecz zasmuci³a mnie wiadomo¶æ na temat nieudanego testu uk³adu Mesor Sad gdy¿ ja tak¿e nied³ugo bêdê sprawdza³ jego dzia³anie "w terenie" i mam nadziejê, ¿e bêdê mia³ wiêcej szczê¶cia... jak my¶lisz co mog³o byæ przyczyn± nieodpalenia ³adunku miotaj±cego??? ¿yczê powodzenia w dalszych próbach Smile

pozdrawiam Jasiaczeq

PS: Niedawno wiele czasu po¶wiêci³em na poszukiwania odpowiedniego programu do konwersji mov -> avi
Moim zdaniem najlepszy jest program WinMPG Video Convert 5.4 (jest dostêpna tak¿e wersja 5.5)
Aplikacja ta ma jednak powa¿n± wadê - niezarejestrowana wersja programu dodaje kolorowe logo programu do przekonwertowanego obrazu co znacznie utrudnia ogl±danie filmu... ale jest i na to sposób Cool

W panelu rejestracyjnym nale¿y wpisaæ (zale¿nie od wersji)

dla v5.4
Name: REVENGE Crew
Serial Number: DaawgAKJ0hXaVuYPTDoJuZOBaaaattqafqmf

dla v5.5
Name: Free Program
Serial Number: waa5TcwD5KOPX1z2q73T7OnPfaqaaadblbdc
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Paul S



Do³±czy³: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWys³any: Pi± Lip 16, 2004 5:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo Ksard,
Piekne modele oraz jeszcze piekniejsze starty! Super!
Tak jak i w duzym lotnictwie, najbardziej ryzykowne jest ladowanie- szkoda tylko, ze i ty musiales tego doswiadczyc. Na pocieszenie powiem tylko, ze nie jestes pierwszy ani tez ostatni ktorego cos takiego spotkalo.
Czytajac ta relacje ze startow twoich rakiet mozna dokladnie zauwazyc gdzie sa jeszcze problemy do rozwiazania.
1. Elektroniczny uklad do odpalenia spadochronu!
Wiem, ze wielu z was probuje to w jakis sposob rozwiazac ale proponowane uklady nie sa raczej 100%-owe. Przed paru miesiacami pisalem na ten temat proponujac uklad DENTA-MAG . Dlaczego przeszlo to bez echa tego nie wiem chociez uklad ( przy prawidlowej obsludze)jest 100%-owy. Moze zaczniemy go wspolnie budowac na forum, tak jak to zrobili modelarze w Niemczech? Eltopsj jest przeciez elektronikiem ( i nie tylko on) i bedzie rowniez potrzebowac cos w tym rodzaju do swojej rakiety.Jego wiedza oraz doswiadczenie moze nam sie wszystkim przydac. Uklad jest naprawde bardzo prosty do zrobienia przez prawie kazdego srednio zaawansowanego modelarza.
2. Zamocowanie spadochronu
Tutaj musimy rowniez zwrocic uwage na wiele szczegolow ktore odgrywaja bardzo wazna role.
- zwijanie spadochronu
- dobor odpowiednich linek
- zamocowanie spadochrunu do rakiety
-zabespieczenie linki mocujacej przed goracymi spalinami lad. miotajacego.
- wielkosc spadochronu
- ewentualnie spadochron wstepny(pomocniczy) oraz glowny
- zamocowanie glowicy rakiety
- ciezar glowicy
- ilosc ladunku miotajacego
- oraz 1000 innych, jeszcze nie wspomnianych szczegolow

Nie sa to porady dla Ksarda ( mysle , ze mnie zle nie zrozumie) ale jak widzimy jest jeszcze mnostwo tematow do przedyskutowania na forum ktore warto podjac by uchronic sie przed utrata rakiety. Nie wspomne o tym, ze sama sprawa BESPIECZENSTWA odgrywa tu bardzo wazna role. Nie chce sie na ten temat rozwlekac gdyz kazdy z nas wie dokladnie o co tu chodzi.

Paul
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Nastêpny
Strona 2 z 4

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP