Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Podzespoły rakiety HIPERSONAL 1
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Pią Lut 06, 2004 11:38 pm    Temat postu: Podzespoły rakiety HIPERSONAL 1 Odpowiedz z cytatem

Witam Very Happy

Z uwagi na duże ilości informacji zamieszczanych w temacie projektu HIPERSONAL,
wydzieliłem te informacje, które dotyczą konkretnych rozwiązań podzespołów i urządzeń rakiety naddźwiękowej.


Mam tu na myśli budowę:

Silnika
Korpusu rakiety
Spadochronu
Urządzęń do jego wyrzucania
Urządzeń telemetrycznych
Instalacji zapłonowej
Wyrzutni
Przyrządów do pomiaru lotu rakiety


-------------------------------------------------------------------------
Zamieszczam wstępny projekt rakiety TEST 1H.
Jest to kopia rakiety HIPERSONAL.
Przeznaczeniem tego modelu są próby podzespołów rakiety w lotach próbnych.




Więcej szczegółów można zobaczyć na stronie:
http://www.ksard.republika.pl/Hipersonal%201.html
Niebawem podam więcej informacji na ten temat.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 07, 2005 1:43 pm, w całości zmieniany 7 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Czw Lut 19, 2004 3:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak jak obiecalem( z lekkim opoznieniem) prezentuje budowe korpusu do rakiety HIPERSONAL. Mysle, ze sposob ten -chociaz troche skomplikowany-pomoze nie jednemu z nas przy budowie wlasnych rakiet. Oczywiscie na wszystkie pytania z waszej strony dotyczace tej metody postaram sie natychmiast odpowiedziec.

W celu zrobienia dobrego korpusu do rakiety potrzebny nam bedzie okragly rdzen ( najlepej rurka bo lekka ale mozna uzyc rowniez innych okraglych materialow). Rdzen-rurke- isolujemy folia w celu unikniecia sklejenia korpusu rakiety z rdzeniem. Folia nie powinna byc za cienka ca. 0,05-0,1 mm(woreczki na smieci maja 0,01mm)



Na zdjeciu z lewej strony jest widoczny zolty papier do izolacji rdzenia- jest to papier z mojej firmy na ktorym sa naklejone etykiety. Z jednej strony jest pokryty teflonem i swietnie sie do tego celu nadaje, ale folia spelnia rowniez te warunki.

Paul


Ostatnio zmieniony przez Paul S dnia Wto Mar 16, 2004 6:34 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Czw Lut 19, 2004 5:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na tak przygotowany rdzen nawijamy spiralnie dwie warstwy foli, albo papieru pokrytego teflonem jak na zdjeciu.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Czw Lut 19, 2004 6:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nastepnie na tak przygotowany rdzen nawijamy spiralnie jedna warstwe papieru o gr. 0,18mm ale mozna rowniez uzyc zwykly papier pakowy.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Czw Lut 19, 2004 6:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nastepnie po nasaczeniu papieru oraz wlokna szklanego zywica epoksydowa nakladamy to wlokno na rdzen a nastepnie zakladamy jedna warstwe balsy 1mm.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Czw Lut 19, 2004 6:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Koncowki zaklejamy mocno tasma klejaca.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Czw Lut 19, 2004 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nastepnie calosc owijamy MOCNO! guma ( do bielizny???? ). Kto ma pompe prozniowa moze ja rowniez zastosowac.

Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Sob Lut 21, 2004 3:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paul S napisał:
Oczywiscie przewiduje jeszcze trzeci pierscien jako zakonczenie silnika ktory przejmie jego sile ciagu.


Czy myślisz o takim rozwiązaniu?


Proponowałbym zastosować dodatkową rurkę mieszczącą silnik. Na niej dopiero umocować pierścienie (patrz wyżej) i stateczniki.

Wewnątrz tej rurki można zastosować odpowiednie zabezpieczenie dla silnika przed jego "przelotem" przez kadłub rakiety.
Ten sposób już wielokrotnie testowałem z powodzeniem.
Takie rozwiązanie jest w rakiecie TEST 1, o której już niebawem napiszę.
Przeznaczona jest do testów podzespołów rakiety HIPERSONAL.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 07, 2005 1:45 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Pon Mar 08, 2004 10:27 pm    Temat postu: TD-1 urządzenie do wyrzucania spadochronu Odpowiedz z cytatem

Witam

Elektroniczny układ do wyrzucania spadochronu TD-1 jest przygotowany do testów w locie.

Układ przekazał mi jego konstruktor Tomek D. (stąd jego nazwa - dzięki Tomku Exclamation ).



Próby naziemne w pełni potwierdziły jego przydatność.
Zasilanie układu stanowi bateria 9V 6F22.
Czas zadziałania układu od 5 do 10 sekund.
Uruchomienie następuje przez wyłącznik rtęciowy własnej konstrukcji po ustaniu pracy silnika.
Teraz pozostaje przeprowadzić próbę w locie.

TD-1 zamontowany będzie w rakiecie TEST 1H, która jest kopią rakiety HIPERSONAL
ze słabszym silnikiem mojej konstrukcji typu KS 97G Al.
Budowa rakiety jest na ukończeniu.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 07, 2005 1:46 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Nie Mar 14, 2004 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rakieta HIPERSONAL nabiera realnych ksztaltow.
W zwiazku z tym, ze nie potrafie szlifowac dluzszych rur niz 800mm bylem zmuszony zrobic korpus z dwuch czesci. Uwazam, ze w przypadku problemow z silnikiem ( czego nie oczekuje) bedzie latwiej rakiete wyremontowac. Te dwie czesci korpusu maja dlugosc 700mm oraz 500mm.
Waga ok. 25g/100mm tzn. 1m wazy 250g. Dlugosci tych rur beda dopasowane do dlugosci silnika(2) oraz elektroniki (1)




Dlugosc rakiety na zdjeciu 0k. 1,5m
Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Nie Mar 14, 2004 5:04 pm    Temat postu: TEST 1H Odpowiedz z cytatem

Witam

Rakieta TEST 1H gotowa do startu Exclamation Exclamation Exclamation

Przeznaczeniem rakiety jest testowanie układów w ramach projektu HIPERSONAL.


Fot1. Rakieta TEST 1H.


Fot2. Części składowe


Fot.3 Widok od strony silnika

Dane TEST 1H

Masa startowa 1130 g.
Wysokość całkowita 1180 mm
Średnica 52 mm.

***************************************************

Na "pierwszy ogień" pójdzie układ do wyrzucania spadochronu Tomka D. TD-1.

Do napędu posłuży w pierwszym locie silnik KS 97G Al29 z paliwem karmelkowym.
Jest to sprawdzona konstrukcja.
W następnych lotach wykorzystam nowy silnik, w którym zastosuję paliwo wysokoenergetyczne PINOTA typu K1.
Rakieta wykonana jest z rury PVC.
Nie jest to docelowy model rakiety w projekcie HIPERSONAL.
Rakietę HIPERSONAL wykonuje PAUL S.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 07, 2005 1:52 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Pon Mar 15, 2004 11:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Proponuję Wam publicznie interes
Wink
PINOT pewno wykona dwa SR. Jeden sprawdzony zostanie staycznie przed startem. Jak wynik będzie ok to co z drugim SR jest wiadome.

Ale Ja dostarczę Wam moje dwa SR SZOKERSPEED.360g. Jak PINOT-a nie wypali jeden ( źle zadziała ) to statycznie spalicie jeden mój. Jak wynik wyjdzie ok to wtedy drugi mój SR dacie do HIPERSONAL-a Wink

Zrobić SR nie jest tak łatwo , sądzę więc, że Wasza rakieta z moim SR "odfrunie" Wink . Co ja mam z tego Idea . Ano fajny film z moim SR Razz

Ja dacie silnik PINOT-a ( w co nie wierzę Rolling Eyes ) to i tak mój jeden spalicie sobie ( ale film Exclamation ).

Co Wy z tego macie Idea . Ano kilku ludzi nie na darmo zjedzie się ( jak Sr PINOT-a nie zadziała jak trzeba ) z różnych stron świata Laughing



Pozdr. A
Powrót do góry
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Pon Mar 15, 2004 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo Pyrotechman,
O ile wiem to twoj silnik nie bedzie pasowac do rakiety HIPERSONAL ze wzgledu na wieksza srednice zew. silnika. HIPERSONAL moze max. zmiescic silnik o srednicy 54mm chociaz zalozenia ze wzgledu na stabilizatory pozwalaja na max. 48mm.
ALE !!!!! Nie stoi nic na przeszkodzie zbudowac jeszcze jedna rakiete o sr. wew. 60mm.
To jest moj wklad do tego przedsiewziecia ! Najwazniejsze by bylo fajnie!

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Mar 15, 2004 3:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paul S napisał:
....srednice zew. silnika. HIPERSONAL moze max. zmiescic silnik o srednicy 54mm chociaz zalozenia ze wzgledu na stabilizatory pozwalaja na max. 48mm. .......Najwazniejsze by bylo fajnie!
Paul


1. Ech, Paul , nie doceniasz mnie Rolling Eyes . Zejść u mnie ze średnicą to tyle problemu co iść do fryzjera i przystrzyc grzywkę Wink .

2. Jeśli HIPEK to tylko pretekst aby się zobaczyć Najwazniejsze by bylo fajnie! to Miłej Zabawy Razz

3. Moja oferta aktualna bo jeden film mniej czy więcj to tak naprawdę nic a i tak wąskim gardłem w budowie rakiet są u mnie ( na razie ) stateczniki Rolling Eyes . Ale to się zmieni więc na pewno wejdę w posiadanie całej serii startów i udanych lotów rakiet na moich SR. O taki dalszy ciąg "zabawy" Wink



Pozdr. A Wink


Ostatnio zmieniony przez Gość dnia Sob Mar 20, 2004 6:41 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Pon Mar 15, 2004 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo Pyrotechman,
Ty mnie chyba zle zrozumiales. Jezeli przyjade to nie po to by sobie piwko wypic i sie zabawic. Dla mnie " FAJNIE " oznacza duzo udanych startow , rzeczowej dyskusji, wymiany doswiadczen itd. Z tad moja gotowosc by zbudowac jeszcze jedna rakiete ( ? ) Zabawic to moge sie i na miejscu-w domu.

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Sob Mar 20, 2004 6:35 pm    Temat postu: Próby naziemne systemu MESOR PB. Odpowiedz z cytatem

Witam

Dzisiaj krótko.
Testy naziemne układu MESOR PB (z układem elektronicznym Rtoipb’a) zakończyły się pełnym sukcesem.
System działa dokładnie tak, jak przewidywaliśmy.
Obawy sceptyków nie potwierdziły się.
Zdjęcia już niebawem.
Pierwszy lot systemu MESOR PB odbędzie się na pokładzie rakiety TEST 2H.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 07, 2005 1:52 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Sob Mar 20, 2004 9:47 pm    Temat postu: Re: Próby naziemne systemu MESOR PB. Odpowiedz z cytatem

ksard napisał:
....System działa dokładnie tak, jak przewidywaliśmy.
Obawy sceptyków nie potwierdziły się.....


Obawy sceptyków dotyczyły lotu. Na ziemi czujnik rtęciowy też zawsze działa Wink . ZA- WSZE Exclamation


Pozdr. A Wink
Powrót do góry
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Nie Mar 21, 2004 11:59 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo,
Tez jestem ciekawy prob w locie!
Obawiam sie, ze obawy Pyrotechmana moga byc uzasadnione. Uwazam, ze po 10-tym udanym locie mozna mowic o SUKCESIE.
Ale kto wie, moze akurat sie powiedzie, ja tez kombinuje z moim systemem ktory tez jeszcze nie jest sprawdzony- czekam na lepsza pogode!

Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ksard



Dołączył: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWysłany: Nie Mar 21, 2004 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paul S napisał:

Obawiam sie, ze obawy Pyrotechmana moga byc uzasadnione. Uwazam, ze po 10-tym udanym locie mozna mowic o SUKCESIE.


Witam

Informacja dotyczyła tylko prób naziemnych.
Co do reszty to Paul i Pirotechman mają rację.
O pełnym sukcesie zadecydują loty. Exclamation - a właściwie seria lotów.
Kiedyś też udawały mi się starty np. z długim wyłącznikiem rtęciowym i MESOREM bez elektroniki - poczym przychodziła seria niepowodzeń.
Dobrym prognostykiem dla MESORA PB jest właściwa idea i obiecujące testy naziemne.
Gdyby nie to, napewno nie zdecydowałbym się na lot rakiety z niepewnym systemem.
Za duży wkład pracy przy modelu rakiety, aby ryzykować.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 07, 2005 1:53 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Nie Mar 21, 2004 7:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksard napisał:


Informacja dotyczyła tylko prób naziemnych.

Dobrym prognostykiem dla MESORA PB jest właściwa idea i obiecujące testy naziemne.
Gdyby nie to, napewno nie zdecydowałbym się na lot rakiety z niepewnym systemem.
Za duży wkład pracy przy modelu rakiety, aby ryzykować.


A czy mógłbyś mi opisać przebieg i warunki tych prób naziemnych.
Pozdr.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP