Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Reakcje w mieszaninach pirotechnicznych
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Troll_u



Dołączył: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Skąd: stolica

PostWysłany: Nie Mar 07, 2004 9:31 pm    Temat postu: Reakcje w mieszaninach pirotechnicznych Odpowiedz z cytatem

Gdyby ktos był na tyle łaskawy i mi napisał wzor reakcji, jaka zachodzi pomiędzy KNO3 i C12H22O11 (chodzi mi o paliwo rakietowe, jaka tam zachodzi reakcja jakie sa produkty) help, kurde

BO robię małe oblicznia na temat dodatku Al do paliwa i nie wiem czy dobrą reakcje napisałem :/ i mi głupoty wychodzą, wiec prosze o pomoc
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Nie Mar 07, 2004 9:57 pm    Temat postu: Re: wzor reakcji Odpowiedz z cytatem

Troll_u napisał:
Gdyby ktos był na tyle łaskawy i mi napisał wzor reakcji, jaka zachodzi pomiędzy KNO3 i C12H22O11 (chodzi mi o paliwo rakietowe, jaka tam zachodzi reakcja jakie sa produkty) help, kurde
BO robię małe oblicznia na temat dodatku Al do paliwa i nie wiem czy dobrą reakcje napisałem :/ i mi głupoty wychodzą, wiec prosze o pomoc


wywal wszyskie siarkowe

ale i tak gwarantuje ci ze obliczenia mozesz o kant >tyłek<[tm] trzasnac bo zadna reakcja spalania nie jest dokładnie poznana

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chicken2001



Dołączył: 10 Gru 2003
Posty: 67
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Pon Mar 08, 2004 12:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale są to podstawy (i chyba nawet więcej) do ustalania proporcji.
Jak napiszesz dokładnie co chcesz zrobic to postaram sie pomuc w miarę możliwości.

_________________
Każdego roku 10 razy więcej osób jest ofiarą spadających kokosów niż ataków rekinów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Troll_u



Dołączył: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Skąd: stolica

PostWysłany: Pon Mar 08, 2004 1:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

to moze tak. Na chemie mam napisac referat na temat wybrany przez siebie, czyli wybiore amatorskie paliwa rakietowe. Prosze was więc o wzór reakcji chemicznej jaka zajdzie między KNO3 i C12H22O11
Chodzi mi o te produkty reakcji których jest najwięcej, a nie jakies tam mikronowe częśći grama.

Tak więc, kto dokończy reakcją??

C12H22O11 + KNO3 -> .................................................. Wink

Pozdrawiam S.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chicken2001



Dołączył: 10 Gru 2003
Posty: 67
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Pon Mar 08, 2004 3:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jeszcze zależy od proporcji Cool , ale domyślam się, że chodzi ci o najwydajniejszą. Wieczorem będzie gotowe.
_________________
Każdego roku 10 razy więcej osób jest ofiarą spadających kokosów niż ataków rekinów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
chicken2001



Dołączył: 10 Gru 2003
Posty: 67
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Pon Mar 08, 2004 5:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

5C12H22O11 + 24KNO3 --> 60CO + 55H2O + 12K2O + 12N2

To jest zrobione tak jak by to nauczyciel z chemi na lekcji napisała, ale jest bardzo dużo szczególików jak np. to, że potas jako pierwiastek bardzo aktywny tworzy przy spalaniu nadtleneki i inne takie pierdoły jak wyżej. Najprosciej jest to chyba tak zostawić (ale to zależy w której klasie ten referat piszesz Cool ).

_________________
Każdego roku 10 razy więcej osób jest ofiarą spadających kokosów niż ataków rekinów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Troll_u



Dołączył: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Skąd: stolica

PostWysłany: Pon Mar 08, 2004 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

oooooo
a mi sie kurde wydawało ze tworzy się też CO2

oki
Wielkie dzięki

Pozdrawiam S.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
chicken2001



Dołączył: 10 Gru 2003
Posty: 67
Skąd: Zabrze

PostWysłany: Pon Mar 08, 2004 6:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CO2 oczywiscie też, ale napisałem, że jest to reakcja najbardziej ekonomicznego spalania, a w takim spalaniu nie może byc CO2 bo to już są straty ciśnienia.
_________________
Każdego roku 10 razy więcej osób jest ofiarą spadających kokosów niż ataków rekinów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
alex



Dołączył: 08 Sty 2004
Posty: 18
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Mar 08, 2004 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam

Powstający tlenek węgla natychmiast spala się w w powietrzu do dwutlenku węgla, więc spoko zatruć się nie da.

pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pon Lut 28, 2005 10:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomek D. napisał:
itam
Próbowałem policzyć jaką ilość aktywnego tlenu zawiera KMnO4, w tym celu musiałem poznać jego produkty rozkładu, znalazłem je na tej stronie http://www.ucc.ie/ucc/depts/chem/dolchem/html/elem/elem008.html
Z zamieszczonych równań rozkładu wynika że z 2moli KMnO4 powstaje 1mol O2 Po obliczeniu wychodzi że zawartość aktywnego tlenu wynosi tylko 10,1%
Po uwzględnieniu że MnO2 dalej przechodzi w Mn3O4 wychodzi że zawartość aktywnego tlenu jest równa 13,5%
Czy równania rozkładu zamieszczone na tej stronie są poprawne? Czy ja robię błąd w obliczeniach ? Niemożliwe żeby taki dobry utleniacz jakim jest nadmanganian potasu zawierał tylko 13% aktywnego tlenu (KNO3 zawiera prawie 40%). Ktoś może wie dlaczego mi wychodzą takie dziwne wyniki


BeMBen napisał:
co do reakcji - LOL zeby to tak prosto szlo...
np. KNO3 rozpada sie w p.cz. do K2CO3+N2+O2 nawet w formach przejsciowych nie ma KNO2
w sposob podany przez ciebie rozpada sie sam KMnO4, ale jak sa reduktory i wysokie temp. to sie sprawa komplikuje
Jak by cie interesowalo to chyba najsilniejszym utleniaczem jest żelazian potasu K2FeO4 ma potencjal 2,75 dla porownania ozon na 2,07


Pirotechman napisał:
Tomek D. napisał:
...Niemożliwe żeby taki dobry utleniacz jakim jest nadmanganian potasu zawierał tylko 13% aktywnego tlenu (KNO3 zawiera prawie 40%).

Niestety tak jest.

2КМnО4=К2МnО4+ +МnО2+О2

K2MnO4 i MnO2 dalej się rozkłada więc sumarycznie :

2КМnО4=2МnО+ +К2О+1,5О2

Czyli z 2 Moli KMnO4 masz 1,5 Mola O2.
Dlatego też KMnO4 nie nadaje się na paliwo do rakiet i w ogóle jest dość egzotycznym utleniaczem. Z Al pali się bardzo szybko i właściwość tą wykorzystano w mieszankach f-b. Mechanizm reakcji jest "dość naukowy" ponieważ zależy też od składu mieszanki.

Pozdr. A

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pon Lut 28, 2005 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cooler23 napisał:
jaka reakcja tu właściwie zachodzi i jakie są produkty tej reakcji ?
gazowych chyba nie ma,więc skąd taki huk ?
tylko z temperatury ? Smile
odpaliłem niedawno ok.60 g w zwykłym słoiczku i efekt był jak przy wybuchu jądrowym
mam film z tego ale nie wiem jak go dodać do postu
pozdrawiam


Tutaj jest taka temperatura, że stałe produkty reakcji natychmiast wyparowują,(Al2O3)
Film jak masz na serwerku to daj tutaj link do niego.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pon Lut 28, 2005 4:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja nie rozumiem tych wywodów...czy więcej CO czy mniej H2O. Reakcyjki typu 2A + 3B ---> 7C w tym wypadku można między bajki włożyć i pisać na tablicy w szkole ...rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana.

Jest taki program o nazwie Propep lub Guipep (do ściagnięcia z mojej strony), służący do obliczania paliw rakietowych. Liczy on termodynamicznie skład powstałych produktów spalania. Wprowadza sie do niego tylko wagowy skład procentowy komponentów, wciska run i program wylicza ile przy podanym ciśnieniu powstaje czego, jaka jest temperatura spalania i parę innych fajnych rzeczy.

Wyniki dla 35% cukier + 65% KNO3 przy 10 atm:

SPECIFIC HEAT (MOLAR) OF GAS AND TOTAL= 10.513 14.452
NUMBER MOLS GAS AND CONDENSED= 2.4524 0.2732

0.77148 H2O
0.53202 CO
0.42166 CO2
0.32140 N2
0.30977 H2
0.27323 K2CO3*
0.08595 KHO
0.00959 K
4.14E-04 K2H2O2
2.82E-05 KH
2.16E-05 H
1.72E-05 NH3
6.29E-06 KCN
2.68E-06 K2
2.39E-06 HO

Są to akurat wyniki w temp. spalania i mówią o ilości moli poszczególnych skłądników w ogólnej ilości 2,4524 mola powstałych gazow...

Jedno małe zastrzeżenie: program nie działa dla mieszanin typu Mg+S czy Zn+S gdzie substraty i produkty są wyłącznie stałe

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Mar 01, 2005 5:11 pm    Temat postu: Re: Reakcje w mieszaninach pirotechnicznych Odpowiedz z cytatem

Troll_u napisał:
robię małe oblicznia na temat dodatku Al do paliwa i nie wiem czy dobrą reakcje napisałem :/ i mi głupoty wychodzą, wiec prosze o pomoc


No to załóżmy, że masz paliwo o składzie 30% cukier 5% Al 65% KNO3 i puszczasz to w rurze pod ciśnieniem 280 psi tj 20 atm:

T(K)1890 (temp. spalania)
P(ATM)19.05
P(PSI) 280.00

SPECIFIC HEAT (MOLAR) OF GAS AND TOTAL= 10.954 13.582
NUMBER MOLS GAS AND CONDENSED= 2.4251 0.2222

0.59509 H2O
0.54194 CO
0.38015 CO2
0.32529 KHO
0.32140 N2
0.20435 H2
0.12952 K2CO3*
0.09265 Al2O3&
0.05463 K
0.00172 K2H2O2
0.00025 KH
0.00012 H
8.76E-05 K2
2.83E-05 HO
2.00E-05 KCN UWAGA... Cool
1.03E-05 NH3
3.14E-06 KO
1.02E-06 NO


THE MOLECULAR WEIGHT OF THE MIXTURE IS 37.774 (średnia masa molowa gazu)

A teraz jak chcesz - napisz sobie do tego równanie reakcji

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Soviet



Dołączył: 21 Gru 2004
Posty: 29

PostWysłany: Sob Cze 25, 2005 8:57 am    Temat postu: ?? Odpowiedz z cytatem

Witka. Sry za takie lamerskie pytanie ale kiedyś gdy pierwszy raz w zyciu miałem w łapkach ukochane KNO3 to zmieszałem to z cukrem wsypałem na papierek , ułożyłem na ruszcie grilla i podpaliłem. Może mi ktoś napisac jakie związki zostają w miejscu palenia ? Bo matka mnie posądziła że ją otrułem :/
_________________
Rzuciłem piro... została only teoria Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ŚciArwA



Dołączył: 08 Sie 2002
Posty: 201
Skąd: już nie stąd :)

PostWysłany: Sob Cze 25, 2005 10:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przeciez kawalek wyzej pinot wszystko napisal...
To oczywisce ze ja otrules, skoro powstaje kcn Laughing

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Soviet



Dołączył: 21 Gru 2004
Posty: 29

PostWysłany: Sob Cze 25, 2005 10:03 am    Temat postu: KCn Odpowiedz z cytatem

Sorry panowie ale dopiero od niedawna w piro siedzę ( czyt 3 miechy ) i wiem że jestem łoś ale co to jest to KCN ? Aleee spoczko ..... tylko trochę porzygała i było ok Embarassed
_________________
Rzuciłem piro... została only teoria Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
żbik
Gość





PostWysłany: Sob Cze 25, 2005 10:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KCN to cyjanek potasu. trucizna jak cholera (T+)
Powrót do góry
maxlam
Gość





PostWysłany: Sob Cze 25, 2005 10:27 am    Temat postu: Re: KCn Odpowiedz z cytatem

Soviet napisał:
co to jest to KCN ?


http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyjanek_potasu

Cyjanek potasu

Cyjanek potasu (KCN) potocznie cyjankali jest silną trucizną. Tworzy bezbarwne, higroskopijne kryształy o temperaturze topnienia 634°C. Po zażyciu 50-100 miligramów śmierć następuje natychmiast. Toksyczność cyjanku potasu (LD50) wynosi ok. 45 mg/kg ciała.

Zastosowanie:
w metalurgii srebra i złota
w galwanotechnice
w wielu syntezach chemicznych
Powrót do góry
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Sro Paź 12, 2005 3:35 pm    Temat postu: nie jedna Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy
Jak to mój przedmówca napisał (PINOT) przy reakcji prostych substratów powstają całkiem nieproste produkty.
Niestety jest to faktem, więc nie można napisać że zachodzi jedna tylko reakcja.
Jedna reakcja mialaby szanse zajść tylko w tym przypadku gdyby układ był w stanie bliskim równowagi, a wydzielająca się energia nie zakłócałaby zbytnio tej równowagi (kwestią otwartą jest czy wogóle możliwe jest spełnienie tak sprzecznych warunków).
A skoro wydzielająca się w reakcji energia ( o którą nam głównie idzie, no nie??) jest duża więc wszystko się dzieje tak jak w wielkim garnku z grochem i kapustą. Przy takim gotowaniu smak też nie jest sumą smaków. Wystarczy, że siętrochę przypali i już wszystko się zmienia.

Generalnie musimy przyjąć, że nie można jednoznacznie uzgodnić reakcji chemicznej przebiegającej w mieszaninach piro, a jedyną możliwością jest zbadanie składu powstających produktów, co zresztą też nie będzie w całej rozciąglośći przwdiwe, bo trzeba to wszystko wystudzić, a podczas tego zajdą kolejne reakcje, zmieniające skład produktów.

Jak PINOT podał zajęcie jest raczej dla programów komputerowych i to jest faktem, bo piechotne rozwiązanie zagadnienia wymaga pierońsko dużo czasu i uwagi. A i tak będzie to tylko jakieś przybliżenie, bo nie wszystkie reakcje, które zajść mogą zostaną uwzględnione.

Jako przykład podam reakcję wodoru z dwutlenkiem węgla
CO2 + H2 --->/<--- CO + H2O
strzałki są i w jedną i w drugą stronę bo nie wiadomo jak ta reakcja zajdzie i jak daleko. Zależy to od temperatury ciśnienia i dostawy energii.

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
V1



Dołączył: 16 Maj 2005
Posty: 425

PostWysłany: Czw Paź 13, 2005 3:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co byscie zaproponowali do reakcji:
bo chyba tak
2HgCrO4 + 2P + 2S --> 2HgS + Cr2O3 + P2O5

ale chyba nie do końca bo przy spalaniu tego powstaje dość dużo
gazów a w szczegulności SO2 i chyba rtęć metaliczna -z gazów spalinowych powstaje taki połyskujący nalot na szkle

a druga reakcja:
Też chyba tak bo MnO2 powstać nie może bo sam jest utleniaczem Question
2KMnO4 + 2P --> K2O + P2O5 + Mn2O3 -brak 1go tlenu ale już mi się
nie chce bilansować Laughing
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP