Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Pył AL - normy BHP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chemiker
Gość





PostWysłany: Sob Gru 03, 2005 3:13 pm    Temat postu: Pył AL - normy BHP Odpowiedz z cytatem

Sluchajcie chlopaki potrzebuje konkretnej informacji.
Do jakiej kategorii wybuchowosci nalezy pyl Al.
Zawiesina w powietrzu rzecz jasna.
dodatkowo przydalo by sie zrodlo tej informacji

Za cholere nie moge tego nigdzie znalezc


---------------------------------
dobra temat nieaktualny bo juz znalazlem
artykul jest tutaj:
http://sklep.introl.pl/introl2001/czujniki_temperatury_new/pdf/atx_internet.pdf

tytul artykulu: Definiowanie atmosfery
z niebezpieczeństwem wybuchu

moze sie to komus przyda
Powrót do góry
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Sob Gru 03, 2005 7:58 pm    Temat postu: Re: Pyl AL - normy BHP. Pytanie do PROFI Odpowiedz z cytatem

chemiker napisał:
.......
Do jakiej kategorii wybuchowosci nalezy pyl Al.
Zawiesina w powietrzu rzecz jasna.


Poczytaj w ksiązce "Wybuchy pyłów w przemyśle - autor Tomasz Ostrowski". Mam z 1980 r. Na ten rok pisze, że w Polsce nie było klasyfikacji wybuchowści pyłów bo problem dla nich jest złożony ( rozdrobnienie, wilgotność, objętość aparatury pomiarowej i wiele innych czynników ). Klasyfikacja na ten rok była w de. Pył Al był zaliczony do 4 klasy wybuchowości ( najwyższej ). Podano współczynnik wybuchowości 200. Współczynnik ten to

Kp = (dp/dt)max x V^1/3

(dp/dt)max - maks. wartość przyrostu ciśnienia w funckji czasu
V - obiętość pomieszczenia ( albo aparatury pomiarowej )

Co ważne dla Was. Puszka z pyłem Al teoretycznie może wysłać was na drugi świat. Szczególnie jak nie puszka a beczka. Otwieranie jej ostrym narzędziem mozę spodowwć zaiskrzenie. To z kolei może spowodować wyfuknięcie drobiny tumanu pyłu. To z kolei powduje , żę podmuch podnosi kolejny tuman pyłu i mamy wzocnienie wyfuknięcia itd aż do "wybuchu " beczki. Tak w Stilonie w Gorzowie kilka osób zostało cięzko rannych a dwóch chyba zginęło.


Pozdr. A
Powrót do góry
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Sro Gru 07, 2005 8:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

V1 napisał:
Jak pył AL tak łatwo wybucha to może by zrobić ładunek paliwowo
powietrzny bo na pyle węglowym to coś nie za bardzo idzie Confused


Wg wyż. wym. ksiązki pył węglowy to 1 klasa wybuchowości czyli marnie sie sprawdza jako paliwo ( Kp = 100 ). Na Discowery pokazali jak przyczepę Kempingową wysadzili w powietrze przy pomocy balona ( sporego , na oko 1 m3 ). W śmietnku jest tez ( jeszcze ) post o tym czy można dodać do balona z mieszanką paliwowo - powietrzną jakiegoś utleniacza Question . Utleniacza nie ale np. pył Al ma sens. Czyli do balona wsypać 200 gram pyłu i napompować mieszanką p-p. Tylko skąd wytrzasną taki balon Idea Wink . Worek na śmieci max. ma 120 litrów. Mało.

Przyjmując ten 1 m3 mieszanki p-p ---> mamy zakres detonacji mieszanki dla gazu LPG 2-6,18 % ( oczywiście nie zalezy od objętości ale zalezy od tego czy przestrzeń jest zamknięta czy otwarta ). Przyjmująć 6 % mamy w 1m3 mieszanki p-p : 60 l gazu LPG. Dzieląc przez 22,4 dm3 mamy 2,67 mola. Mająć wzór gazu LPG jako n-C4H10 ( dla uproszeczenia przyjałem bez propanu bo ma podobne zakresy detonacji ) mamy Ccz = 58 gram. A 2.67 moli to 155 gram. Razem z tlenem daje nam na pewno 0,4 kg MWK Exclamation . Nie dziwne więc, że wysadziło przyczepkę Wink




Pozdr. A


Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Czw Gru 08, 2005 8:07 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Czw Gru 08, 2005 5:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

prawda Arku...
za powstwanie PFU [powietrznej fali uderzeniowej ] odpowiedzialny jest impuls całkowity.... czyli masa x ciepło wybuchu a ciepło wybuchu zalezy od wielu czynników Arrow od składu prod detonacji czyli tego co powstanie po wybuchu ( mozna to obliczyc teoretycznie z prawa Hessa ) skład produktów zależy od ...srednicy gestosci otoczki co dalej za tym idzie od v-det zaleznie dla danego materiału mieszaniny itp....
co do tych 10 srednic to nie tak do konca Rolling Eyes tak teoretycznie w tej odległosci PFU powinna sie odrywac od gazów postrzałowych czyli produktów detonacji... i tak pawde mówiac o obliczeniowych wartosciach mozna mowic powyzej jednej odległosci zastepczej..... pnizej tej wartosci mhmm Idea Rolling Eyes sa bardzo cioekawe zjawiska


moze taraz bedzie jasniej Idea

_________________
....a reszta niech se jaja liże.....


Ostatnio zmieniony przez v-21 dnia Pią Gru 09, 2005 6:12 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Pią Gru 09, 2005 6:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szpaner napisał:
v-21, przetłumacz na polski to co napisałeś, ok? Ja z tego rozumiem tylko co 2 słowo...


Ja się domyśliłem ale szło mi cięzko Wink . Nawet jak na ilość "byków" napisał znośnie. Zastosował tylko skróty myślowe. Na posty Przemka tez znalazłem sposób. Kopiujesz jego tekst , wklejasz to TU w okienko ONLINE pieriwodczik . Potem dajesz translacje ang. - ruski i wychodzi coś takiego ( z powyższego tekstu )

prawda Arku ... зона действий powstwanie PFU odpowidzialny шутят impuls приблизительно и * 322; kowity .... czyli masa x ciep и * 322; o wybuchu ciep и * 322; сл ybucvhu zalezy отравляется большой дозой наркотика wielu czynnuikвw передозировка sk и * 322; adu подталкивают detonacji te zaleza передозировка ... sred компания dalej зона действий ty7m idzie передозировка v-det zaleznie dla danego materia и * 322; u itp .... компания делают tych, 10 sred к nie делают konca tak teoretycznie w tej odleg и * 322; osci PFU powinna sie odrywac отравляются большой дозой наркотика gazвw постс пассивной паузой и * 322; owych czyli подталкивают detonacji я tak pawde mвwiac ooblicze3niowych wartosciach mozna mowic

Teraz na abarot i wychodzi coś takiego :

prawda Arku ... зона действий powstwanie PFU odpowidzialny шутят impuls приблизительно и * 322; kowity .... czyli masa x ciep и * 322; o wybuchu ciep и * 322; сл ybucvhu zalezy отравляется большой дозой наркотика wielu czynnuikГw передозировка sk и * 322; adu подталкивают detonacji te zaleza передозировка ... sred компания dalej зона действий ty7m idzie передозировка v-det zaleznie dla danego materia и * 322; u itp .... компания делают tych, 10 sred к nie делают konca tak teoretycznie w tej

Jak widzicie sami jest to już krótsze Wink

Teraz translacja na angielski, potem polski i wychodzi mi ostatecznie

prawda Arku. za powstwanie PFU odpowidzialny jest impuls całkowity produktów detonacji ( PD ). To one niczym tłok popychają otaczający ośrodek i jeśli jego gęstość jest znacznie mniejsza od gęstości PD to w ośrodku generuje się fala uderzeniowa. Czyli kluczowa jest tu rola produktów detonacji i ich prędkości masowej Uh ( znacznik h oznacza parametr na froncie FD ). Z fizyki wybuchu wiadomo, że średnia prędkość rozlotu PD wynosi Uh = 2xQ^1/2 a ciepło wybuchu zależy od wielu czynników np. od składu prod detonacji. Przykładowo jeśli w PD będzie więcej C02 niż C0 to skoro wzrośnie Q więc wzrośnie i Uh. Prędkość detonacji zależy też od średnicy ładunku . Jak ładunek będzie miał fi poniżej fi graniczne to będzie miał mniejsze D , Uh czyli i generowana FU będzie wolniejsza.

Z tymi średnicami ładunku nie załapałem bo nich o nich nikt nie pisał ale na wszelki wypadek wrzuciłem teskt na traslację : hebrajski , potem ruski, serbski , angielski i polski i wyszło :

A w ogóle to czuję się dobrze, mam sporo pracy i wiesz poznałem fajną laskę. Mam nadzieję , że być może z tego więcej co będzie niż tylko przelotny flirt.

Ufff....... jak widzicie radze sobię z V-21 Laughing

Pozdr. A

PS. Z Twojego tekstu Przemku widzę, że sporo wiesz, łapiesz ale za cholerę tego nie napiszesz , pomijając, że po części nie można się zgodzić z tym co piszesz Wink


Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Pią Gru 09, 2005 8:10 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
v-21



Dołączył: 24 Lip 2002
Posty: 834
Skąd: Kaszuby

PostWysłany: Pią Gru 09, 2005 6:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no niestey z pisanie u mnie jak zaqwsze od kilku lat zle.... co do wiedzy hmm co nie cos wiem bo tym sie interesuje nie tylko hałasowaniem Laughing co ciekawe na podstwei tych wskazowek mozna liczyc jaki ładunek explodował na postawie zniszczen obiektów czyli wybitych szyb spekan scian itp.... kłasnia sie równanie sadowskiego Rolling Eyes Wink

wiecej nie pisze bo i tak nie ma to sensu a juz wogule podpieranie tego wzorami i uwagami ze wartosc cis jest zalezna od predkosci pfu itd.... co do ve det i jej wpływu na pfu ma ona znaczenie ale tylko w pewnej odległosci ....

_________________
....a reszta niech se jaja liże.....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP