Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Petarda "emeryt"
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
anfo01
Go¶æ





PostWys³any: Wto Kwi 23, 2002 9:21 pm    Temat postu: Petarda "emeryt" Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ !
To przepis na petardê dla Emeryta Very Happy KCLO4 - 70 %, py³ Al 30 %. Mieszasz i masz bardzo dobra mieszanke petardow±. teraz opakowanie , lont i to wszystko. Huk jest bardzo g³o¶ny i "d³ugi" Very Happy


ANFO
Powrót do góry
Emeryt



Do³±czy³: 17 Kwi 2002
Posty: 69
Sk±d: £ód¼

PostWys³any: Sro Kwi 24, 2002 4:18 pm    Temat postu: No nie wiem Odpowiedz z cytatem

Jakikolwiek dodatek który siê da utleniæ do KClO4, czyni z niego materia³. Z dobrze poinformowanych ¼róde³ wiem ¿e dodatek zwyk³ego cukru robi z niego czuliznê jak nie wiem. Medziankit przecie¿ siê z tego robi.
Dlatego nie za bardzo bezpiecznie bym siê czu³ mieszaj±c chloran z py³em Al. Czy kto¶ ma jakie¶ dane o stopniu bezpieczeñstwa takiej mieszanki. Do¶wiadczenie tu nie wiele pomaga. TACP by³ dla mnie bezpiecznym materia³em z do¶wiadczenia. Do pierwszej ekplozji. W³o¿y³em korek szklany na szlif do kolby, na ¶ciankach szlifu by³ nadtlenek. BUM Exclamation
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
anfo01
Go¶æ





PostWys³any: Sro Kwi 24, 2002 4:36 pm    Temat postu: Re: No nie wiem Odpowiedz z cytatem

Emeryt napisa³:
Jakikolwiek dodatek który siê da utleniæ do KClO4, czyni z niego materia³. Z dobrze poinformowanych ¼róde³ wiem ¿e dodatek zwyk³ego cukru robi z niego czuliznê jak nie wiem........
Dlatego nie za bardzo bezpiecznie bym siê czu³ mieszaj±c chloran z py³em Al.......TACP by³ dla mnie bezpiecznym materia³em z do¶wiadczenia. Do pierwszej ekplozji. W³o¿y³em korek szklany na szlif do kolby, na ¶ciankach szlifu by³ nadtlenek. BUM Exclamation


Cze¶æ Emeryt
Ja napisa³em nadchloran a nie chloran Confused Ale nawet chloran potasu z py³em Al jest o niebo bardziej bezpieczny niz nadtlenki. Jednak mieszanka z KCLO4 ( i Al ) jest lepsza - jako petardowa. Nawet nie porównuj z ni± pod wzglêdem bezpieczeñstwa z nadtlenkami. Z nimi trzeba obchodziæ siê bardzo ostro¿nie. Tak wiêc mo¿esz ¶mia³o pomieszaæ silnie zmielony KCLO4 z py³em Al. No i wiadmo, ¿e nie gwo¼dziem Smile No i kiedy podajê mieszankê to konktretn±. Po co mieszaæ to z cukrem ? Wymieszaj z py³em Al, tak jak Ci radzê.


ANFO
Powrót do góry
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Czw Pa¼ 10, 2002 5:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Petarda

Witam,

Mam rurke (zatkan± z jednej strony) wsypuje proch do tak by ca³a przestrzeñ wype³ni³ wbijam lont i dok³adnie obklejam ta¶m±. Jak my¶licie takie co¶ odpali? Bo wydaje mi siê ¿e tylko odleci i ju¿. Chyba dlatego u¿ywa siê mieszaniny która przenosi ogien od lontu w g³±b petardy do prochu albo l±d umieszcza siê z boku. Czy dobrze rozumuje?
Proponuje wam opisaæ swoje w³asnorêczne petardy. Jaki sk³ad mia³a u¿yta mieszanka, sposób odpalenie itd.

pozdrawiam.
Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Amator



Do³±czy³: 09 Sie 2002
Posty: 23
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Czw Pa¼ 10, 2002 5:57 pm    Temat postu: moja petarda Odpowiedz z cytatem

Robi³em tak± petardê: 50%KMnO4 25%Mg 25%S. Wszystko w tekturowej tubie d³ugo¶ci 10cm, zatkanej zatyczkami z wlanym klejem. ¦rednica 2cm. Ma³a dziurka z lontem dok³adnie na ¶rodku boku tuby. Lont- sznurek oblepiony prochem z krochmalem podobnym do czarnego, ale na bazie KClO3. Dziurka uszczelniona klejem. Posz³o bez problemów, huk by³ bardzo du¿y. Chêtnie poczytam o Waszych konstrukcjach.
_________________
pozdrawiam
Amator
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Pi± Pa¼ 11, 2002 9:59 am    Temat postu: Re: moja petarda Odpowiedz z cytatem

Ma 10g prochu. Zrobi³em tube z dektury ale pomie¶ci tylko 4 g. Mam plastykowy pojemnik po lekarstwach. ¦ciañki s± bardzo twrade i maj± grubo¶æ nieco ponad 1mm. Jak my¶licie zda egzamin czy mo¿e lepiej zrobiæ wiêksz± tubê z dektury? Chcê to odpaliæ ja najszybciej ale mo¿e lepiej poczekaæ?

pozdrawiam
Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
JoY



Do³±czy³: 07 Pa¼ 2002
Posty: 57
Sk±d: Unknow

PostWys³any: Pi± Pa¼ 11, 2002 10:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Takie pudelko z plastiku powinno wystarczyc ( zawsze mozesz je obwinac kilkoma warstwami izolacji lub srebrnej tasmy(mcniejsza)). Ale plastikowe pudelko ma 1 minus mianowicie odlamki plastikowe ktorym mozesz oberwac wiec uwazaj. Wink
_________________
Jeszcze zyje Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Amator



Do³±czy³: 09 Sie 2002
Posty: 23
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pi± Pa¼ 11, 2002 2:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja plastyku nigdy nie u¿ywam, po prostu siê bojê. Dobra tuba tekturowa daje naprawdê porz±dne efekty, bez ryzyka dostania od³amkiem. Odradzam tuby plastykowe.
_________________
pozdrawiam
Amator
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Pi± Pa¼ 11, 2002 2:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ

Nietety petarda (w opakowaniu po lekarstwach i oblepiony dodatkowo plastrem) nie wybuch³a. Odpala³em j± elektrycznie przy pomocy drucika wolframowego. Zapalnik by³ umieszczony po ¶rodku petardy. Ca³± petarde zamkno³em glue gunem. Tak wygl±da ta petrda po wybuchu:
Plastykowe opakowanie jest popêkane (fragmenty zatrzyma³y siê na ta¶mie, niektóre gdzie¶ wylecia³y); w denku jest dziura a drugiego nie ma.

Czy wiecie co posz³o nietak?

Problem tkwi chyba w prochu. Jest on poprostu za s³aby. Spróbujê Al/KClO3.
Zak³adaj±c ¿e produktami spalnia powy¿szej mieszaniny jest KCL i Al2O3 to optymalny sklad powinien wynosiæ 68%-KClO3;31%-Al a dla nadchloranu 66%-KCLO4;30%-Al
Trochê to odbiega bo stosuje siê 70% KClO4 i 30% Al. Czy kto¶ wie dlaczego?
Bior±c proporcje z ostaniej mieszanini (70 i 30%) to przeliczaj±c to na chloran wychodzi mi tak: 75%-KClO3; 24%-Al. Trzy moje oblicznia s± prawid³owe?

Emeryt powiedzia³e¶ ¿e KClO3+Al jest o niebo bezpieczniejsza od nadtlenkówjeste¶ na 100% pewny czyta³e¶ otym? Czy ma jakie¶ zastosowanie w pirotechnice, czy jest opisywana gdzie¶. KClO4 ma budowe symetryczn± dlatego jest stosunkowo ma³o reaktywny a symetria w KClO3 jest mnijesza. Jak d³ugo mo¿na tak± mieszanke przechowyaæ. Chodzi mi tylko o informacje z pewnych ¼ród³o. Nie to ¿e w±tpie wasz± wiedze ale taki ju¿ jestem.

Zrobi³em petardê na bazie KClO3 + Al. Pomimo ¿e u¿yto tylko 3,7 g wybuch by³ glo¶ny i basowy. Kupi³em proszek cynkowy 92%. Czy kto¶ z was eksperymentowa³ z mieszankami typu Zn+S i Al+S?
S± one podobno ma³o wra¼liwe a silne. Ale niewiem jakie jest ich dok³adny s³ad.



pozdawiam
Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Emeryt



Do³±czy³: 17 Kwi 2002
Posty: 69
Sk±d: £ód¼

PostWys³any: Nie Pa¼ 13, 2002 11:12 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ma³e trzy grosze jeszcze wrzucê.
KClO3 czyli chloran potasu mo¿na normalnie kupiæ w chemicznym.
KClO4 czyli nadchloran potasu raczej siê nie kupi. To trzeba zrobiæ.
Przepisy w stylu KClO4 plus Al to raczej za du¿o zachodu.
Jak ju¿ muszê robiæ jaki¶ materia³ z w zwi±zku z tym po¶wiecaæ na to du¿o czasu to lepiej zrobiæ co¶ porz±dnego. Petarda z heksogenu te¿ daje du¿y bass. Mnie chodzi³o o co¶ dobrego ale ¿eby odrzuciæ zajêcia zwi±zane z produkcj±.
Po prostu zmieszaæ kilka substancji i wsypaæ do tulejki kartonowej.
Oczywi¶cie je¶li jako¶ mo¿na nabyæ KClO4 to jest to mieszanina warta uwagi.
P.S.
Bia³y - ja nigdy nie pisa³em ¿e KClO3 plus Al to tam sobie mo¿na robiæ.
Wrêcz przeciwnie. Napisa³em ¿e w³a¶nie chloran potasu jest z ró¿nymi tego typu rzeczami niebiezpieczny. Chloran potasu plus cukier mo¿e wybuchn±æ od dotyku. Chloran potasu plus jakakolwiek inna substancja daj±ca siê utleniæ mo¿e daæ podobny efekt.
Zasada powinna byæ taka ¿e z chloranem nie nale¿y eksperymentowaæ. Jak wiadomo ze jaka¶ mieszanina jest stabilna to tylko wtedy. Trzeba wiedzieæ co powstanie zanim siê to zmiesza.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Nie Pa¼ 13, 2002 12:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bia³y napisa³:
Czy kto¶ z was eksperymentowa³ z mieszankami typu Zn+S i Al+S?
S± one podobno ma³o wra¼liwe a silne. Ale niewiem jakie jest ich dok³adny s³ad.


Mieszanka Zn/S sie bawilem: ptoduktem jest ZnS wiec proporcje latwo wyliczyc z mas molowych (65.4/32). Z mieszanki Al/S tez najprawdopodobniej powstaje siarczek (Al2S3) wiec proporcje to 2*27/3*32 (54/96).

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Nie Pa¼ 13, 2002 1:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorka Emeryt to pytanie mia³o byæ do anfo01. Wiem ¿e mieszanka jest wra¼liwa na tarcie i wy³adowania ale poniwa¿ u¿ywa³em ma³ych ilo¶ci postanowi³em zaryzykowaæ. Zrobi³em dwie nowe petardy na
Zn(proszek)/S i Al(py³)/Zn

Jaki¶ go¶ciu na innym forum podawa³ ¿e mieszanina sk³ada siê z 80% Zn i 20% S. A do drugiej sam dobra³em taki oto sk³ad: 46% Al i 54% S.
Da³em spory nadmiar Al ni¿ by to wynika³o z równania reakcji.
Jak odpale to napisze jak to wysz³o.

Odpali³em te petardy i nistety nic Ta z Al nawet siê nieruszy³a tylko siê spali³a a druga odlecia³a na 20-30 m ¶wiec±c jak raca. Ca³kiem ³adne fajerwerki Wszystko by by³o OK gdyby nie to ¿e mia³y byæ to pedardy. Czy kto¶ z was bawi³ siê z budow± petardy na Zn/S ? Petardy by³y zamkinête ma³ymi korkami z korku ich d³ugo¶ci to 5mm. Mo¿e w tym jest problem? Mo¿e z jednej strony zatkaæ cementopodobnym? A mo¿e proporcje by³y z³e?
Zale¿y mi na tej mieszaninie bo jest bardzo ma³o wra¼liwa. Wiem ¿e tak± mieszanine stosuje sie w wojskowych petardach.

Podajê siê Zmocni³em zamkniêcia petardy na Zn/S. Opali³em i nie wybuch³a (zadzia³a³a jak rakietka-otwór po zapalniku).
Sróbuje z KClO4/Al bardzo silna mieszanka i podobno bezpieczna. W Urbañskim pisz± ¿e mieszniny nadchloranu s± mniej wra¼liwe ni¿ chloranu. Bêde mia³ pewno¶æ ¿e wybuchnie. Jeszcze zostaje mi proch. Gdyby co¶ ciekawego mi wysz³o to opisze (ale dopiero za kilka tygodni).
Jak macie jakie¶ wypróbowane i bezpieczne mieszanki to proszê Was by¶cie je opisali.

pozdrawiam
Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Amator



Do³±czy³: 09 Sie 2002
Posty: 23
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Pon Pa¼ 14, 2002 6:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bia³y napisa³:
Jak macie jakie¶ wypróbowane i bezpieczne mieszanki to proszê Was by¶cie je opisali.

Moja wypróbowana mieszanka co prawda nie jest zbyt bezpieczna, ale za to daje 100% pewno¶ci wybuchu. Tak jak napisa³em wcze¶niej:
50%KMnO4
25%Mg
25%S
Tak± mieszankê zawszê robiê w dniu odpalania. Nigdy nie trzyma³em jej d³u¿ej ni¿ 6h. Nikomu nie polecam przechowywania d³u¿ej. Mieszanka jest naprawdê mocna.

_________________
pozdrawiam
Amator
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
JoY



Do³±czy³: 07 Pa¼ 2002
Posty: 57
Sk±d: Unknow

PostWys³any: Pon Pa¼ 14, 2002 10:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rozumiemy (tak w zasadzie to wiekszosc zeczy tutaj niejsest bezpieczna). Ale mnie gryzie jedno czemu "Emeryt" a nie na przyklad "v-21" ?;]
_________________
Jeszcze zyje Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Sob Lis 09, 2002 3:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ

Zrobi³em 25 g mieszanki z py³u Al- 26% z KClO3- 74%. Korpus zrobi³em z dektury o ¶rednicy 3,5 cm i grubo¶ci prawie 0,9 cm. Wysoko¶æ ³adunku to 4,5 cm. Zapalnik elektryczny (lont mi siê skoñczy³) z obu stron zrobi³em zatyczki z jednej warstwy dektury (tak jak opisujê to Armator na swojej stronie). I... nie wybuch³o!! Zatyczki wylecia³y. Powsta³o bardzo du¿o bia³ego dymu. Chloran by³ zmielony w m³ynku. Jak my¶licie gdzie tkwi b³±d? Za gruba pow³oka? A mo¿e z³y stosunek ¶rednicy do wysoko¶ci? Za s³abe zatyczki?
Jak siê u¿ywa chloranowych mieszanek to nie trzeba stosowaæ jaki¶ mocnych zatyczek (w opisach polecaj± zwyk³± dekturkê). Mam ma³o chloranu dlatego siê pytam (niechcê go marnowaæ na próby).

pozdrawiam
Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Amator



Do³±czy³: 09 Sie 2002
Posty: 23
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sob Lis 09, 2002 3:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem korpus by³ za gruby. 0,3mm wystarczy. Zwiêksz d³ugo¶æ do 7cm. Jak g³êbokie by³y zatyczki i jakiego wype³nienia u¿y³e¶?
_________________
pozdrawiam
Amator
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Bateria



Do³±czy³: 08 Maj 2002
Posty: 19
Sk±d: Rybnik

PostWys³any: Sob Lis 09, 2002 3:23 pm    Temat postu: Zn/S Odpowiedz z cytatem

Ja robi±c kiedy¶ rakiete na bazie Zn/S dobra³em sk³ad stechiometryczny mieszaniny 30 gram mieszanki w korpusie tekturowym zatyczka gipsowa, dysza tez.No i oczywi¶cie kana³ , odpalanie elektryczne w samym ¶rodku kana³u efekt by³ taki ze rakieta zamiast polecieæ wybuch³a , obie zatyczki wylecia³y, podejrzewam ¿e zap³on by³ zbyt intensywny mieszanka zamiast zacz±æ paliæ siê od strony dyszy zaczê³a paliæ sie od ¶rodka no i dlatego wybuch³a
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Tungsten



Do³±czy³: 16 Kwi 2002
Posty: 529

PostWys³any: Sob Lis 09, 2002 5:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Amator napisa³:
Moim zdaniem korpus by³ za gruby. 0,3mm wystarczy. Zwiêksz d³ugo¶æ do 7cm. Jak g³êbokie by³y zatyczki i jakiego wype³nienia u¿y³e¶?


G³oboko¶æ jakie¶ 6-7 mm. Nie wype³nia³em ich niczym s±dzi³em ¿e nie trzeba ale widaæ ¿e siê myli³em. Wkorzony jestem na siebie ¿e tak zmarnowa³em te 25g. Evil or Very Mad

pozdrawiam
Bia³y
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Amator



Do³±czy³: 09 Sie 2002
Posty: 23
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sob Lis 09, 2002 6:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bia³y napisa³:

Nie wype³nia³em ich niczym s±dzi³em ¿e nie trzeba...

Ja robiê zatyczki na g³êboko¶æ trochê ponad 1cm, wk³adam kulkê z chusteczki higienicznej i zalewam wikolem. Schnie ze 3 dni, ale za to s± bardzo mocne. Jeszcze nigdy mnie nie zawiod³y. Acha, zanim nie wype³nion± zatyczkê do korpusu posmaruj ¶cianki klejem.

_________________
pozdrawiam
Amator
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Bateria



Do³±czy³: 08 Maj 2002
Posty: 19
Sk±d: Rybnik

PostWys³any: Sob Lis 09, 2002 8:26 pm    Temat postu: petarda oparta o PC Odpowiedz z cytatem

petardy oparte o PC tez mi zawsze wybucha³y robi³em je tak samo jak t± na Zn/S tylko zapalnik ca³y by³ zalepiony gipsem no i proch oczywi¶cie nie ubity.Grubo¶æ zatyczek ponad1,5 cm i zawsze mi je wywala³o z obydwu stron. ¦rednica wew. 0,8 cm , a zew. 1,3 cm .Teraz mam zamiar wzmocniæ zatyczki przed wpadniêciem 2 gwo¿dziami z ka¿dej strony, moze to pomoze nie wiem jak zrobie i kiedy¶ przetestuje to dam wyniki na forum, a tak przy okazji czy gdy odpalacie elektrycznie petarde która jest oparta o mieszanke z jakim¶ py³em to czy pokrywacie ¿arnik np. lakierem nitrocel.Ja zawsze je pokrywam bo jak ich nie pokrywa³em to mi nie odpala³y s±dze ze pr±d zamiast p³yn±æ przez ¿arnik i go rozgrzewaæ to p³yn±³ przez py³ aluminiowy z mieszanki Sad .Teraz na szczê¶cie juz mi kazda odpala.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Nastêpny
Strona 1 z 10

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP