Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Projekt HIPERSONAL - propozycja wspó³pracy
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Pon Sty 26, 2004 10:18 pm    Temat postu: Projekt HIPERSONAL - propozycja wspó³pracy Odpowiedz z cytatem

Gentlemeni,
Czas dyskusji na temat rakiety ponadd¼wiekowej min±³. My¶lê, ¿e czas najwy¿szy zacz±æ dzia³aæ. Mo¿e nie musi to byæ od razu ekspresowe tempo dzia³ania, ale chcielibysmy wam wraz z Ksardem zaproponowaæ wspó³pracê nad wspólnym projektem. Tylko eksperyment przekona nas o tym, czy rakieta ponadd¼wiêkowa bêdzie klap±, czy sukcesem.

ZA£O¯ENIA PROJEKTU HIPERSONAL, czyli Hipersoniczny Aparat Lataj±cy (nazwa ukuta przez KSARDA):

1. Rakieta, która pokona barierê d¼wiêku:
- silnik o masie paliwa 300 gram i masie korpusu 300 gram (razem 600g);
- masa ca³ego zestawu max. 1400 gram (rakieta, waga do 800g).

Do przeanalizowania i wykonania s± nastêpuj±ce "krytyczne" elementy naszego Aparatu Lataj±cego:
- korpus silnika o masie do 300 gram i wytrzyma³o¶ci do 100 atm;
- dysza do osi±gania prêdko¶ci nadd¼wiêkowej;
- paliwo rakietowe o ISP min. 220;
- korpus rakiety - rura kompozytowa fi 50x1,5 mm, L=1000 mm zespolona ze statecznikami;
- zespó³ odzysku - spadochron + mechanizm wyzwalaj±cy;
- uk³ad (najpewniej elektroniczny) pozwalaj±cy na po¶rednie lub bezpo¶rednie wyznaczenie szybko¶ci rakiety (tutaj oczekujemy ró¿nych ciekawych propozycji), gdy¿ sami nie mamy zbyt "mocnych" pomys³ów...Smile;
- g³owica - minimalizuj±ca opory powietrza;
- je¶li wystarczy nam zapasu wagi - kamera internetowa filmuj±ca przebieg lotu okiem pasa¿era rakiety;

Chêtnych do wziêcia udzia³u w projekcie prosimy o wpisywanie wszelkich uwag, sugestii pomys³ów. Niech to bêdzie wspólny projekt nas amatorów...który udowodni ¿e potrafimy (b±d¼ nie).... przekroczyæ barierê d¼wiêku.

Pinot i (z up.) Ksard...Smile

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Go¶æ






PostWys³any: Pon Sty 26, 2004 10:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wow, pary w p³ucach, ¿e hoho ale ja wysiadam. Wg mnie projekt ciekawy ale nie ma w nim szansy na komercjiê a przy takim projekcie ta szansa powina byæ. Do tego ryzyko dla otoczenia itp. Co¶ Wam napiszê. Temat jak wejscie smoka ale wyj¶cie bêdzie myszy Wink . Czekam na pierwsze wyniki Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
maslak666



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Sk±d: Radom

PostWys³any: Wto Sty 27, 2004 12:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehe moim zdaniem ciekawe wyzwanie... Co do pomiaru szybko¶ci to mo¿ecie za³atwiæ sobie taki aparat jak gliny maj± Laughing . Dobra, joke. Ciekaw jestem wyników waszego projektu i uwa¿am ¿e bossowie forum mogliby siê w to w³±czyæ.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
wojtek



Do³±czy³: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWys³any: Wto Sty 27, 2004 4:36 pm    Temat postu: nie o to idzie aby z³apaæ króliczka ale by goniæ go... Odpowiedz z cytatem

O w³a¶nie, zgadzam siê z koleg± Paulem S, w koñcu idzie o rozwijanie swoich zainteresowañ. Kto¶ kiedy¶ powiedzia³, ¿e amatorzy (czyt. marzyciele) przez to i¿ nie wiedz±, ¿e czego¶ siê nie da zrobiæ robi± to
i osi±gaj± przy tym sukcesy. Trzymam kciuki za powodzenie projektu. Chêtnie równie¿ poczytam o postêpie prac. A sam dalej bêdê siê zajmowa³ doskonaleniem prostego silniczka do mojej rakietki. Pozdrawiam i ¿yczê udanych eksperymentów.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
maslak666



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 110
Sk±d: Radom

PostWys³any: Wto Sty 27, 2004 4:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Racja - jednoczcie siê bracia w imiê celu, a PINOT z KSARD'em na prezydenta Wink .
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Wto Sty 27, 2004 7:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paul S napisa³:
....Co do sugesti Pirotechmana to musze jedna rzecz powiedziec, a mianowicie " modelarstwem kasy nie zrobisz ".
Wszystkie te zamierzenia ktore maja w planie Pinot oraz Ksard chociaz wydaja sie dla wielu absurdalne to ja uwazam , ze warto sprobowac. ....


Witam

Nigdy w tym co robiê ( piro, MW, SR ) nie my¶lê o kasie
. Ale co¶ dzieje siê te¿ w pod¶wiadomo¶ci. Je¶li w "dalekim tle" stoi kasa to jak jej nigdy nie bêdzie to nic siê z³ego nie stanie Wink . We¼my Pol-Jetexy czy du¿e SR bez metalu. ¯ycie jest czasami przewrotne. Ponadto rozumiem, ¿e na razie PINOT odstawi³ Jetexy. Jego sprawa, ale lepiej by by³o co¶ skoñczyæ zanim siê za "cu¶" nowego we¼mie Wink
Ponadto gdzie testy Question Shocked . Jak chcecie odzyskaæ rakietê aby ewentualnie j± sprawdziæ Question . Brak tak¿e "widowiska". Tylko do¶æ "wolna" rakieta ( dajmy v maks. 100 m/s ) dostarcza emocji dla uszu i oczu. Wg mnie nadêty "balon pêknie" i na syku uciekanego powietrza siê skoñczy.


Pozdr. A Wink

PS. Mam te¿ inne nowe i ciekawe tematy a to, ¿e nie piszê o nich to dlatego, ¿e i Jetexy mam " na oku" i du¿e SR. Intersuje mnie te¿ PBX BLC . Do tego ¿yæ trzeba a u mnie 4 bu¼ki do wy¿ywienia i chyba tylko eltopsji mnie w tym rozumie ( a ja jego Wink ) . Ponadto obieca³em pokazaæ bardzo szybk± ( nie wiem jak szybk± ) rakietê na metalowym SR. Plus zespó³ eltknopir( ci±gle ¿yje ale chwilowo jest w transie - na wiosnê od¿yje Wink
Powrót do góry
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Wto Sty 27, 2004 10:45 pm    Temat postu: Etapy realizacji projektu HIPERSONAL Odpowiedz z cytatem

Witam

Cieszê siê, ¿e temat was zainteresowa³ - mo¿na to zauwa¿yæ po kilku interesuj±cych wypowiedziach.
Nie chcê siê powtarzaæ, bo PINOT bardzo ³adnie zagai³.

A wiêc zadanie jest nastêpuj±ce:

Rakieta HIPERSONAL o masie startowej oko³o 1400 g na wysoko¶ci 240 m nad ziemi± osi±ga prêdko¶æ 450 m/s przekraczaj±c prêdko¶æ nadd¼wiêkow± i po czasie 13 sekund osi±ga apogeum na wysoko¶ci 1500 m.
Tak mówi± wyliczenia teoretyczne.
Naszym zadaniem jest sprawdzenie, czy to jest prawda.

ETAP 1
Budowa i przetestowanie jednostki napêdowej czyli silnika klasy J z paliwem wysokoenergetycznym produkcji PINOT’a o projektowanym impulsie w³a¶ciwym Iw = 220 impulsie ca³kowitym 650 Ns i masie paliwa 300 g..
Technologia wykonania: kompozyt epoksydowo-szklany.

Równolegle do etapu 1 prowadzony bêdzie:

ETAP 2
Projektowanie i budowa modelu rakiety HIPERSONAL – 1.
Masa rakiety wraz z wyposa¿eniem nie mo¿e przekroczyæ 800 g. Musi byæ wykonana tak¿e w technologii kompozytowej z uwagi na wymagania wytrzyma³o¶ciowe. Kszta³ty i profile dostosowane do warunków loty ponadd¼wiêkowego.

ETAP 3
Aparatura pok³adowa. I tu pro¶ba do specjalistów z dziedziny elektroniki. Potrzebny bêdzie uk³ad elektroniczny do wyrzucania spadochronu. Wiem, ¿e jest wiele osób, które takie uk³ady ju¿ zrobi³y i przetestowa³y. Chêtnie wykorzystamy je w projekcie.

ETAP 4
Urz±dzenia naziemne. Budowa wyrzutni i systemu odpalania rakiety.

To by³o ma³e podsumowanie i nakre¶lenie zadañ.

Pozdrawiam

Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Sro Sty 28, 2004 7:47 am    Temat postu: Bez metalu Odpowiedz z cytatem

Witam

Po korekcie materia³u na SR i rakietê widzê , ¿e mamy co¶ a la kopiê zespo³u "eltknopir"
Razz . Tyle, ¿e szybszy SR i rozumiem, ¿e chwilowo bez kamerki. Cieszy mnie konkurencja. Zobaczymy kto pierwszy "co¶ osi±gnie" Rolling Eyes . "Konkurencja" pewno "¶wie¿y oddech" wniesie na forum. Na pewno Wasze zadanie jest trudniejsze ( jednak mniej ryzykowne finansowo - np. strata kamery ) ale za to moje paliwa maj± wiêksz± masê Wink . Nie mniej tym razem oceniam Wasz projekt pozytywnie. Nie dzia³o rakietowe a amatorska - choæ bardzo szybka - rakieta. Trudny, ciekawy temat. Zyczê powodzenia i czekam na filmy ze startów i prób. Oczywi¶cie Wasz projekt - po odrzuceniu metalu - ma wg mnie juz cechy komercji. Po "bezmesmeñsku" Razz . Uwa¿am, ¿e Wasze SR - jak zrobicie - spoko mo¿na ju¿ opchn±æ. Trzeba tylko czasu , reklamy ( w necie ) i cierpliwo¶ci - jak na rybach. Pozytywne jest te¿ to, ¿e nie planujecie "prze¿uwaæ" starej, poczciwej karmelki. I oferujê przy³±czenie siê ksarda do zabawy w RMC - jako nowy projekt ale beze mnie jako wspó³wykonawcy Exclamation - bo nie mam na to czasu Rolling Eyes . Tu by siê pisa³o o postêpach. Na stronê ( pirotechnika a nie RMC- ale jest link ) mam wej¶cia ( nie du¿o ale s± ) z :


com (Komercyjne, USA) 393 0.95 %
5. .ru (Federacja Rosyjska) 167 0.40 %
6. .org (Organizacje niedochodowe) 120 0.29 %
7. .nl (Holandia) 100 0.24 %
8. .cz (Czechy) 92 0.22 %
9. .de (Niemcy) 73 0.18 %
10. .lt (Litwa) 69 0.17 %
11. .hu (Wêgry) 40 0.10 %
12. .at (Austria) 38 0.09 %
13. .ua (Ukraina) 36 0.09 %
14. .fr (Francja) 25 0.06 %
15. .lv (£otwa) 22 0.05 %
16. .sk (Republika S³owacji) 21 0.05 %
17. .uk (Wielka Brytania) 21 0.05 %
18. .fi (Finlandia) 18 0.04 %
19. .info 18 0.04 %
20. .be (Belgia) 15 0.04 %
21. .au (Australia) 14 0.03 %
22. .ca (Kanada) 13 0.03 %
23. .dk (Dania) 12 0.03 %
24. .ch (Szwajcaria) 12 0.03 %
25. .se (Szwecja) 12 0.03 %

Wasz projekt jest komercyjny Exclamation a poprzez filmy z "wklejonym" linkiem mo¿na stopniowo zwiêkszaæ ogl±dalno¶æ strony.



A co w zespole "eltknopir" Question

A no za kilka dni kupujê komplet rur do 100 - 200 du¿ych SR. Ale kupujê to co chcê a nie korzystam z tego co mam pod rêk±. Filmy oczywi¶cie bêd±

a "konkurencja" niech dr¿y Evil or Very Mad


Pozdr. A Wink
Powrót do góry
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Sro Sty 28, 2004 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paul S napisa³:
Jakie sa projektowane ( zalozone ) wymiary tej rakiety ? Ksztalt glowicy itd. Moze i ja przylacze sie do tego ambitnego zadania?

Paul


Witaj

Jeszcze nie mamy dok³adnych planów co do samej rakiety.
Temat jest otwarty. Czekamy na propozycje. Mam nadziejê, ¿e do³±czysz do ekipy.
Zapraszamy

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Sro Sty 28, 2004 6:34 pm    Temat postu: Re: Bez metalu Odpowiedz z cytatem

Pyrotechman napisa³:
[b]
Trudny, ciekawy temat. ¯yczê powodzenia i czekam na filmy ze startów i prób. Oczywi¶cie Wasz projekt - po odrzuceniu metalu - ma wg mnie ju¿ cechy komercji.


Dziêkujê w imieniu PINOT'a i w³asnym za ciep³e s³owa.

Rzeczywi¶cie temat jest trudny a jednocze¶nie ciekawy. Ale najwa¿niejsze jest to, ¿e jest powód aby zajmowaæ siê wspólnie czym¶ co jest dla wszystkich dobr± zabaw± a przy tej okazji mo¿na siê bêdzie czego¶ nowego nauczyæ. I takie w³a¶nie jest przes³anie tego projektu. Na pewno nie komercja - a raczej dzia³alno¶æ dydaktyczno-naukowa. My¶lê, ¿e uczestnikom i obserwatorom dostarczy wielu nowych do¶wiadczeñ z dziedziny modelarstwa i techniki rakietowej.
Nie mieli¶my tak¿e zamiaru tworzyæ dla kogokolwiek konkurencji.
Pomys³ zrodzi³ siê spontanicznie na kanwie dyskusji PINOT'a o mo¿liwo¶ci zrobienia silnika do rakiety nadd¼wiêkowej.
Dzia³ania RMC osobi¶cie ¶ledzê z uwag± i ¿yczê powodzenia w osi±gniêciu celu. Bardzo chcia³bym aby w Polsce powsta³a firma - wzorem tych z zachodu - zajmuj±ca siê sprzeda¿± bezpiecznych rakiet, silników i akcesoriów dla wszystkich zainteresowanych t± dziedzin±.
Na pewno siê uda - bo jeste¶cie nieg³upie ch³opaki Very Happy .

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Pi± Sty 30, 2004 11:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paul S napisa³:
Chetnie dolacze do ekipy , a moj wklad na poczatek bedzie glowica do tej rakiety. Z jakiego materialu jest mi obojetne, w/g projektu- wlukno szlane,weglowe.... . Ksztalt-proponuje ostroluk ,ale zalezy od projektodawcy.

Paul


Jak najbardziej. Wiem, ze jestes specjalista w dziedzinie glowic i nie tylko.
Widzialem Twoje publikacje na forum z tego tematu. Na dzien dzisiejszy jeszcze trudno powiedziec jakie wymiary bedzie miala glowica bo jeszcze nie powstal projekt rakiety. Pracuje nad tym i jak juz cos sie bedzie krystalizowac to postaram sie przedstawic rysunki na forum.
Jesli masz jakies propozycje w tym temacie to chetnie je zobaczymy.

Pozdrawiam

KSARD
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pir-an



Do³±czy³: 30 Sty 2004
Posty: 12

PostWys³any: Pi± Sty 30, 2004 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa³:
........bo po przekroczeniu bariery dzwiêku oddalajaca siê od nas rakieta bedzie wyprzedza³a generowany przez siebie ha³as i zgodnie z efektem dopplera dzwiêk po prostu umilknie. ..Smile



Cze chopy

Ha³as dla rakiety zginie poniewasz rakieta wyprzedzi d¼wienk wiêc nie ma tu nic do gadania ten efekt doplera. Mniejesza o to.
Mo¿e chopy ino zróbta taki silnik i pokaszta nam na poczontek. Po pracy takiego silnika mozna sporo wydedukowaæ. Wiêc proponuje wpierw pokazaæ tu pracê takiego silnika. To by³by pierwszy etap. Czyli silnik maj±cy w sobie to co¶. A to co¶ widaæ. Albo jest albo nima. Dopiero ten silnik z tym czym¶ by³lby poddany dalszym testom. Pod³ug mnie czas pracy musi byæ ponirzej 1 sekundy.


LemoniadowyJoy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Pi± Sty 30, 2004 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ufff...powtórzê po raz ostatni, WYLICZONY CZY WYSSANY Z PALCA ?
ile jeszcze takich propozycji padnie !!!!
Niech kto¶ podwarzy obliczenia Ksarda, jesli potrafi !!!!

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
pir-an



Do³±czy³: 30 Sty 2004
Posty: 12

PostWys³any: Pi± Sty 30, 2004 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa³:
ufff...Niech kto¶ podwarzy obliczenia Ksarda, jesli potrafi !!!!


No wa¶nie, pisem o tym. Zrobiæ i pokazaæ. Wyliczenia weryfikuje toæ praktyka. Trza zaczonæ ot silnika. Bes silnika mój traktor w pole tesz nie pojedzie. Paliwo musi sie jak najszybciej spaliæ w tym silniku. Po co godaæ o problemie prêdko¶ci rakiety jak nie wiadomo czy Panie Pinot Wy umieta zrobiæ taki silnik Question .

LemJoy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Pi± Sty 30, 2004 10:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmmmm...podej¶cie, pogl±dy i IP Pyrotechmana....
A co do silnika - zrobi siê i poka¿e siê, przyjdzie na to czas

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Go¶æ






PostWys³any: Pi± Sty 30, 2004 11:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa³:
Hmmmm...podej¶cie, pogl±dy i IP Pyrotechmana....
A co do silnika - zrobi siê i poka¿e siê, przyjdzie na to czas


Shocked Shocked Shocked Shocked . Przecie¿ wiem, ¿e mozna podgl±daæ IP Rolling Eyes . Ale dawny PRONIT to kilkadziesi±t osób obcykanych w MW i piro. Ponadto juz raz kto¶ pisa³ z mojego IP i sam nie wiem jak Exclamation Shocked Shocked . Ale chyba racja z tym aby najpierw zrobic Wasz SR zanim zaczniecie "kumaæ" jak zbadaæ V rakiety Question . Problemy zaczynaj± siê od 0,6 M.


Pozdr. A
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Sob Sty 31, 2004 1:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

methyl napisa³:
..taki¶ pewny?? ))


G³owy nie dam Wink

Wrócê do projektu Hypersonal

Zale¿no¶æ miêdzy mas± paliwa, rakiety a jej prêdko¶cia poda³ ju¿ Mr Cio³kowski w 1897 roku.



Gdzie literka k oznacza parametr koñcowy a 0 - pocz±tkowy. W - prêdko¶æ wyplywu gazów z SR.

Dla projektu Hypersonal mamy :

Mo/Mk = 1400/1100 = 1,27


Czyli z grafika widaæ, ¿e Vk << W.

Je¶li przyj±æ W= 1000 m/s

Mo/Mk = exp(Vk/W)

Vk/W = ln Mo/Mk = ln1,27

to

Vk = Wx ln1,27 = 1000 x 0,24 = 240 m/s

Musicie wiêc odchudziæ wasz± rakietê. Wiêc Mr PINOT i ksard podwa¿am Wasze wyliczenia Wink

Tym bardziej, ¿e Vk to prêdko¶æ maksymalna i to w pró¿ni.

Musicie wiêc albo daæ wiêcej paliwa albo odchudziæ rakietê. Czyli zwiêkszyæ stosunek Mo/Mk.


Pozdr. A
Powrót do góry
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Sob Sty 31, 2004 3:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pyrotechman napisa³:

Je¶li przyj±æ W= 1000 m/s

Mo/Mk = exp(Vk/W)

Vk/W = ln Mo/Mk = ln1,27

to

Vk = Wx ln1,27 = 1000 x 0,24 = 240 m/s

Musicie wiêc odchudziæ wasz± rakietê. Wiêc Mr PINOT i ksard podwa¿am Wasze wyliczenia


Witam

Tak± dyskusjê lubiê ... nareszcie jakie¶ konkrety.
W³a¶nie Twoje wyliczenia potwierdzi³y s³uszno¶æ obliczeñ dla projektu HIPERSONAL.
A dlaczego? Otó¿:
Wydaje mi siê, ¿e nie czyta³ê¶ dok³adnie za³o¿eñ.
Napisa³e¶ - cyt."Je¶li przyj±æ W= 1000 m/s" a to oznacza, ¿e prêdko¶æ wyp³ywu gazów z dyszy przyj±³e¶ dla paliwa o Iw= 110 a paliwo do HIPERSONALA bêdzie mia³o Iw=220 co oznacza, i¿ prêdko¶æ wyp³ywu gazów bêdzie 2X wiêksza od tej, której u¿y³e¶ do obliczeñ obalaj±cych moje wyliczenia.
Oddalam wiêc zarzut!!!
Zreszt± parametry przyjête do moich obliczeñ by³y mocno niedoszacowane ( np. Cx=0,6 a powinno byæ Cx=0,34). Przy takiej masie startowej rakiety jeszcze silnik z paliwem o Iw=180 nada jej prêdko¶æ V=1M.
Mamy wiêc spory zapas.
Nadal utrzymujê, ¿e rakieta osi±gnie prêdko¶æ nadd¼wiêkow±.

Pozdrawiam i dziêkujê za pomoc

Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Sob Sty 31, 2004 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksard napisa³:
...Oddalam wiêc zarzut!!!



Hm ... jak w s±dzie Wink . Je¶li W w okolicach 2000 m/s to ok. Wiêc czekamy na SR. Wg mnie czas palenia paliwa musicie daæ maks. 2 sek. Pokaza³em tylko jak prostymi wzorami mo¿na oczacowaæ V rakiety.


Pozdr. A
Powrót do góry
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Wto Lut 03, 2004 1:33 pm    Temat postu: HIPERSONAL na stronie internetowej KSARD Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich uczestników i obserwatorów projektu HIPERSONAL. Very Happy

02 stycznia umiescilem na mojej stronie internetowej pod adresem:

http://www.ksard.republika.pl/new.htm

dzial poswiecony dyskutowanemu na FORUM tematowi budowy rakiety naddzwiekowej.

Dzial bedzie uzupelniany o nowe informacje w miare postepu prac nad projektem.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do odwiedzania strony.

KSARD
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4  Nastêpny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP