Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Projektowanie dyszy
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Beginner
Gość





PostWysłany: Pon Paź 14, 2002 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czego uzyles do detonacji tego samochodu?? (Wiem, ze pytanie moze byc glupie ale wkoncu jestem poczatkujacym Smile)
Powrót do góry
greenboy



Dołączył: 12 Sie 2002
Posty: 56

PostWysłany: Sro Paź 16, 2002 3:40 am    Temat postu: lol Odpowiedz z cytatem

ale slodki filmik Razz
niech zyje pirotechman !!! Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
greenboy



Dołączył: 12 Sie 2002
Posty: 56

PostWysłany: Sro Paź 16, 2002 6:20 am    Temat postu: . Odpowiedz z cytatem

wracajac do dyszek
to kombinuje metalowe podkladki + gipsopodobna substancje + drut na zbrojenie Wink

chociaz i tak na 80% sadze ze to .. nie wytrzyma Laughing

chyba bede musial kupic jakis porzadny klej
kiedys reklamowali w TV taki do cementu, poxipol sie nazywal chyba, lancuchami darli a tylko beton pekal Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Sro Paź 16, 2002 7:13 pm    Temat postu: Re: . Odpowiedz z cytatem

greenboy napisał:
wracajac do dyszek
to kombinuje metalowe podkladki + gipsopodobna substancje + drut na zbrojenie Wink

chociaz i tak na 80% sadze ze to .. nie wytrzyma Laughing

chyba bede musial kupic jakis porzadny klej
kiedys reklamowali w TV taki do cementu, poxipol sie nazywal chyba, lancuchami darli a tylko beton pekal Twisted Evil


Sub. gipsopodobna i jakies zbrojenie OK, ale nie wiem do czego te metalowe podkladki (moze ruszt?). Mam nadzieje ze nie masz zamiaru robic dysz z kleju Smile Zazwyczaj (te 2 skladnikowe) bazuja na zywicy epoksydowej zas ich max temp pracy nie przekracza 300C (podczas pracy SR temp. sa duzo wieksze); chyba ze ostatnio cos nowego odkryli o czym nie wiem Smile

Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
IrkaceK



Dołączył: 23 Lip 2002
Posty: 214
Skąd: te piękne kolory ?

PostWysłany: Sob Paź 19, 2002 1:32 pm    Temat postu: Dyszki... Odpowiedz z cytatem

Ja dyszki robie z (jak chcecie mozecie mnie wysmiac) modeliny. Pierwsze robie walek i formuje go w literke "o" tak zeby po wlozeniu do silniczka mniej wiecej przylegal do scianek (strasznie sie klei). Nastepnie to gotuje z 30 miutek we wrzacej wodzie i sprawdzam jak pasuje (ewentualnie poprawiam ja zyletka) i leje kupe "super glue"... Chyba nie musze zaznaczc ze dyszke montuje juz po zaprasowaniu paliwa Smile 100% moj pomysl Cool no i sa calkiem niezle Wink zawsze chcialem uzyc tych 2 ikonek...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Pon Paź 21, 2002 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystkie sposoby na dyszke sa dobre jezeli te spelniaja swoje zadanie Smile Przeprowadzilem w koncu proby z wysmazaniem paliwka na bazie KNO3/sacharoza (65/35). Okazalo sie ze temp. 150C jest za niska. Karmelizacja nastepuje dopiero w T ok 160C. Odpowiednio spreparowana mieszanka (mielenie, przesiewanie przez sita, suszenie, mieszanie) ulega mi niestety silnemu skurczowi w formie. Liczne tez byly w paliwie pekniecia. Pomimo to silnik z takim paliwkiem elegancko wystartowal Smile Moze ktos z forum paral sie wysmazaniem i wie jak zapobiegac peknieciom i odksztalceniom podczas karmelizacji Question
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Wto Lut 11, 2003 8:34 pm    Temat postu: Projektowanie dyszy Odpowiedz z cytatem

W związku z filmem pirotechmana: autor tego filmu nie powinien tak mocno potrząsać kamerą, zwlaszcza przy końcu filmu tak Very Happy
Powrót do góry
ŚciArwA



Dołączył: 08 Sie 2002
Posty: 201
Skąd: już nie stąd :)

PostWysłany: Sro Lut 12, 2003 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja robie tak:
mam sr.
mam tubke, o srednicy takiej jak sr.
mam gips.
mam srednice dyszki, i przyzad ktorym dziure zrobie.
mieszam gips z woda, i tym, co ma srednice jak sr, wycinam z gipsu "ciasteczka".
gdy ciasteczka lekko podeschna, robie dziure.
potem jeszcze kilka razy zasadzam przedmit dzurawiacy w miejsce dziury.
gdy wyschnie, robie przy dole sr 2 dziurki, w ktore zasadzam szpilki.na szpilkach umieszczam dysze, i mocuje ja do korpusu gipsem.
nieodpada i ogolnie nic zlego sie neidzieje, aczkolwiek 2 sr(takie jak wygnaniec irka) niepolecialy mi:/
wymiary paliwo i te sprawy tak samo wszystko.
1 sr nieszczagulnie jakos wyszedl mi :/
2 sr mial ladny odglos, ale itak niepolecial :[
niewiem co bylo nietak. moze dysza za szeroka?
miala srednice troche ponad 5mm.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
leszek



Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 102
Skąd: TORUŃ

PostWysłany: Sro Lut 12, 2003 12:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ŚciArwA napisał:
i przyzad ktorym dziure zrobie.
robie dziure.
potem jeszcze kilka razy zasadzam przedmit dzurawiacy w miejsce dziury.
.


opis bardzo obrazowy(przepraszam za aborcję, ee obcęcie textu) ale jestem zwolennikiem rozwiązań radykalnych - albo robie mocne dysze i cały osprzęt do porządnego silnika albo słaby silnik i słaba reszta - bo po co wsadzać silnik od malucha do HAMERA ??? (i odwrotnie)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
DeTonix
Gość





PostWysłany: Sro Lut 12, 2003 2:00 pm    Temat postu: Rakietowy wachadłowiec Odpowiedz z cytatem

Co prawda ostatnią rakietę robiłem z 10 lat temu ale pamiętam już wtedy nauczyłem się doceniać role dyszy bo to nie tylko otworek w rakiecie to dzięki niej energia ciśnienia zmienia się na energie kin strumienia to ona przenosi siły i jej kształ oraz śr "gardła" ma duże znaczenie, przy dobrej dyszy ciśnienie w korpusie nie musi grozić zniszczeniem silnika,(niestety kto z nas zna ciśnienie V wypływu i temp???) co do materiałów stosowałem zwykłą doskonale "wyrobioną" glinę z maxymalnym dodatkiem startej "szamotówki" zarob szkłem wodnym. I nie tu był roblem .....po prostu dysze mi często "wypluwało" problemem jest mocowanie z korpusem oraz nieszczęsny skurcz przy schnięciu (cegła ma zapobiegać) .ponadto nie słysze żeby ktoś robił statyczne odpały na hanownni ( imadło,sznurek itp) takich robiłem najwięcej, i tu isnieje porzeba korpusu wielokrotnego użytku z wymiennymi dyszami, wczoraj jadąc autobusem opracowałem koncepcje, spawarka lub/i tokarka, i ze stali lub z alumin. jak coś utworze to dam opis ale myśle że pomysł jest świetny.

Wysokich Lotów
Powrót do góry
Bestyjuscojotus



Dołączył: 22 Mar 2003
Posty: 13

PostWysłany: Sob Mar 22, 2003 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a ja bardzo bym chciał wiedzieć jaki rodzaj ładunku został umieszczony w tym samochodzie Smile hehe i o sposobie jego produkcji. Chciałbym trochę poeksperymentować z "rakietami burzącymi" i umieszczaniem w nich ładunków burzących. Cool
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
DeTonix
Gość





PostWysłany: Wto Kwi 01, 2003 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chciałbym gorąco polecić świetną angielskojęzyczną stronę o rakietach i wszystkim co jest z tym związane , paliwa, urządzenia odzyskujące itp to jest odnośnik do opisu jednego z kilku przedstawionych tam silników:
http://members.aol.com/kappadx/kappa.html
Polecam!!!
Powrót do góry
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Wto Kwi 01, 2003 8:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

DeTonix napisał:
Chciałbym gorąco polecić świetną angielskojęzyczną stronę o rakietach...


Stronke znamy i tez polecamy. Dobre wzorce z niej powielamy - SR AD3 jest niemal wierna kopia silnika B-200 a z jakim impetem wynosi rakiete o masie 1.9kg to juz pokazywalem Laughing
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Sob Maj 03, 2003 12:33 am    Temat postu: Re: Rakietowy wachadłowiec Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy Exclamation
DeTonix napisał:
już wtedy nauczyłem się doceniać role dyszy bo to nie tylko otworek w rakiecie to dzięki niej energia ciśnienia zmienia się na energie kin strumienia to ona przenosi siły i jej kształ oraz śr "gardła" ma duże znaczenie, przy dobrej dyszy ciśnienie w korpusie nie musi grozić zniszczeniem silnika,(niestety kto z nas zna ciśnienie V wypływu i temp???)
Wysokich Lotów

Całkowicie się z tobą zgadzam Exclamation
Sprubuję napisać dlaczego kształt dyszy jest ważny.
Siła ciągu silnika rakietowego ma dwie składowe. Pierwsza nazywa się składową dynamiczną a dryga statyczną. Składowa dynamicznajest równa się iloczynowi wydatku masowego wypływających z silnika gazów (kg/s) przez prędkość wylotową gazów (m/s). Iloczyn wychodzi w (N) Idea
Składowa statyczna jest równa także iloczynowi, ale tym razem ciśnienia w przekroju wylotowym dyszy (N/m2) przez pole przekroju wylotowego (m2). Też wychodzi w (N) Idea
Matematycznie wygląda to tak:
Fc = Pd + Ps = m' x Vw + pw x Aw Smile
m' zależy od przekroju krytycznego dyszy (gardzieli) i ciśnienia w komorze spalania, a Vw i pw od kształtu wylotowej części dyszy.
Twisted Evil Żeby było jednak ciekawiej to i ciśnienie wewnątrz silnika zależne jest od parametrów paliwa i kształtu dyszy. Twisted Evil Shocked
Wychodzi z tego że dysza to jest bardzo ważny element Idea Idea Idea Exclamation
Zaintyeresowanych odsyłam do "Mechanika Płynów" Bukowskiego. Sam sprawdziłem że lektura kilku stroniczek tego dzieła bardzo dobrze robi na bezsenność Laughing Laughing Laughing

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pablo



Dołączył: 06 Gru 2002
Posty: 154
Skąd: łódzkie

PostWysłany: Nie Maj 04, 2003 8:44 pm    Temat postu: Re: Rakietowy wachadłowiec Odpowiedz z cytatem

Polecam ten dokument. Są tam m.in. ogólne zasady projektowania dysz.
Czy ktoś z Was bawił się programikiem Propep? Wśród wielu wyników, jakie on produkuje dla danego składu paliwa, jest między innymi ważny parametr dyszy - stosunek powierzchni przekroju wyjściowego do przekroju krytycznego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Sro Maj 07, 2003 6:55 pm    Temat postu: Re: Rakietowy wachadłowiec Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy Exclamation
pablo napisał:
Polecam ten dokument Są tam m.in. ogólne zasady projektowania dysz.
.
Widziałem ten dokument. Jest b. OK. Należy to przełożyć na nasze. Very Happy

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
pirotechmaan
Gość





PostWysłany: Sro Maj 07, 2003 8:22 pm    Temat postu: Re: Rakietowy wachadłowiec Odpowiedz z cytatem

kermit napisał:
.............................
Składowa statyczna jest równa także iloczynowi, ale tym razem ciśnienia w przekroju wylotowym dyszy (N/m2) przez pole przekroju wylotowego (m2). Też wychodzi w (N) Idea
Matematycznie wygląda to tak:
Fc = Pd + Ps = m' x Vw + pw x Aw Smile
...........Zaintyeresowanych odsyłam do "Mechanika Płynów" Bukowskiego. :


Zmuszasz do wysilku choć ostatnio mam malo czasu i "szybko" czytam Cool Ale jako literaturę wolałbym coś o SR . Co prawda fizyka jest jedna ale jakoś we mnie powstaje opór przed traktowniem silnika rakietowego tak jak rury kanalizacyjnej Razz . Sam zajrzę do "swoich ksiązek" i podam co wyczytałem Wink .



Pozdr. A
Powrót do góry
pirotechmaan
Gość





PostWysłany: Sro Maj 07, 2003 9:39 pm    Temat postu: OK Odpowiedz z cytatem

OK, gwiazdka więcej Wink . Rura wodociągowa czy rakieta - fizyka jest jedna.


Pozdr. A
Powrót do góry
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Pią Maj 09, 2003 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy Exclamation
Tutaj się zgadzam z moim przedmówcą iż Fizyka jest jedna. A co do silnika rakietowego to jakby na to nie popatrzeć RURA zawsze musi być. Inna sprawa, że liczy się ją identycznie jak zwykłe rury tylko może współczynnik bezpieczeństwa nie jest 5 a ok 1,5 - 1,8 bo inaczej to nie bardzo chciałoby latać ze wzgłędu na masę. Za * pięknie dziękuję, mam nadzieję, że nie przytruwam. Jakbym zaczął to dajcie znać, żebym się w porę WYŁĄCZYŁ.
A tak zupełnie z innej beczki. Idea
Knod ma hamownię Smile , i tak sobie imaginuję Rolling Eyes zrobić kilka doświadczalnych silniczków (takich malutkich) Wink z różnymi dyszkami z różną powierzchnią spalania ale zawsze na tym samym paliwku Rolling Eyes potem to wydmuchać u Knoda i komputer ma zatrudnienie na parę godzin.
Myślę, że sporo można by na tej podstawie powyliczać i wtedy może ta RURKA nie okaże się tak koniecznie grubaśna jak myślimy Smile Idea

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
knod



Dołączył: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Skąd: 3miasto

PostWysłany: Pon Maj 12, 2003 9:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kermit napisał:
Knod ma hamownię Smile , i tak sobie imaginuję Rolling Eyes zrobić kilka doświadczalnych silniczków (takich malutkich) Wink z różnymi dyszkami z różną powierzchnią spalania ale zawsze na tym samym paliwku Rolling Eyes potem to wydmuchać u Knoda i komputer ma zatrudnienie na parę godzin.
Myślę, że sporo można by na tej podstawie powyliczać i wtedy może ta RURKA nie okaże się tak koniecznie grubaśna jak myślimy Smile Idea


Wiec szykuj silniczki na 2 polowe czerwca (wczesniej sie nie wyrobie). Bede musial jeszcze nieco przerobic uklad pomiarowy aby stal sie przenosny. Zamiast stacjonarnego kompa - laptop + odpowiedni wzmacniacz bo karta A/D bedzie w tym przypadku tylko 12 bit.
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP