Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Spadochron
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Sob Lip 24, 2004 7:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko zależy od tego jaką predkość kontaktu modelu z ziemia założysz. Czyli zależy również od tego na jaką wysokość wzleci twój model. Kilka wskazówek znajedziesz tutaj:
http://eurekafirst.republika.pl/

Zamiast obliczać dokładne parametry można posłyużyć sie ogólnymi zaleceniami, ze na każdy gram masy modelu powinno przypadać 5 cm kawdratowych czaszy spadochronu. Poza tym wiele zalezy od samej konstrukcji czaszy. Ogólnie rzecz biorąc dla modelu o masie od 180 do 300 g zaleca się spadochron o średnicy 1 m.

W sieci sąkalkulatory umożliwiajace obliczenie odpowiedniej srednicy np:
http://www.info-central.org/index.cgi?recovery
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
jaskiniowiec



Dołączył: 22 Lut 2004
Posty: 597
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Lip 25, 2004 2:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sporo zależy jeszcze od materiału na spadochron. Dla materiałów typu folii i powlekanych (czyli nie przepuszczających powietrza) prędkość opadania jest najmniejsza, ale jednocześnie spadochron ma tendencję do wirowania przy opadaniu. Warto wtedy w centralnej części wyciąć niewielki otwór. To stabilizuje opadanie. Jeśli materiał przepuszcza powietrze, to nie trzeba wycinać otworu, ale w zależności od gęstości materiału i oczekiwanych efektów należy zwiększyć odpowiednio powierzchnie. Ja np. w swoim modelu "Zaczarowany Ołówek" celewo dałem spadochron o średnicy około 20 cm z centralnym otworem rzędu 5 cm, bo model ważył około 45 gram, miał wylecieć ponad 500 m (i wyleciał) a zależało mi na jego szybkim powrocie, by nie szukać potem modelu w innej dzielnicy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Pią Lip 30, 2004 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Dzięki za konkretne linki
Mam jeszcze jedno pytanie jak składa się spadochron krzyżowy czy tak samo jak zwykły z czaszą ...
Oczywiście stosowne strony dotyczące zwykłego widziałem Wink
prosze o link albo opis "ilustrowany "
Cześć...
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP