Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Jak zbudować rakietę?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet.
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hary



Dołączył: 01 Sty 2003
Posty: 3
Skąd: Opole

PostWysłany: Pią Sty 16, 2004 10:17 pm    Temat postu: Jak zbudować rakietę? Odpowiedz z cytatem

Zamierzam zbudować moją pierwszą rakietę ale nie wiem jeszcze o paru istotnych rzeczach. Moja rakieta będzie miała ok. 40cm wysokości i
ok.5-6cm srednicy. Głowica , dysza i stateczniki będą zrobione z drewna , a korpus z rurki papierowej o grubości ścianek ok 5-7mm. Paliwem będzie karmelek.
Jakiego kształtu powinny byc statecznik?
Ile gram karmelka i o jakim składzie procentowym mam użyć do rakiety o tych wymiarach?
Co to takiego jest środek parcia?
Co jeszcze powinienem wiedzieć aby rakieta poleciała?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Paul S



Dołączył: 24 Lis 2003
Posty: 252

PostWysłany: Pią Sty 16, 2004 11:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hallo Hary,
Jak na poczatek to masz bardzo ambitne zamiary. Samo zrobienie silnika rakietowego bez odpowiedniej wiedzy teoretycznej oraz praktycznej moze sie zakonczyc tylko fiaskiem. Uwazam , ze na poczatek powinienes sie zajac albo modelem rakiety a silnik sobie kupic albo poczytac troche na forum odnosnie budowy silnikow rakietowych. Tematow, pytan oraz odpowiedzi odnosnie ich budowy jest tu dostatecznie duzo- temat rzeka.. Oczywiscie zrobisz jak uwazasz - to jest tylko moje zdanie na ten temat.
Odnosnie rakiety to bym proponowal na poczatek dobrac jej srednice do wymiarow silnika a jej wydluzenie co najmniej "10" ( dl. do sr. jak 10 do 1) .
Srodek parcia to nic innego jak srodek ciezkosci wycietego rzutu poziomego twojej rakiety z twardej tektury. Srodek parcia mozna wyliczyc rowniez teoretycznie wyznaczajac srodki ciezkosci bryl plaskich poszczegolnych czesci rakiety( glowica, korpus, stateczniki)

Pozdrowienia
Paul
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Mar 04, 2004 1:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na pierwszy raz ściągnij sobie rakietę ze stronki NASA, fajne rakietki i nie tylko, lub możesz kupić rakietę w sklepie modelarskim. Wink Wink
Powrót do góry
Doktor X



Dołączył: 01 Gru 2003
Posty: 27

PostWysłany: Czw Mar 04, 2004 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie chcę ci narzucać żadnej propozycji, ale ja zrobiłem rakietę z lotkami w kształcie trapezu prostokątnego nie były one dużych rozmiarów jak do wielkości rakiety o wysokości 145 cm mierzyły 25 cm na 12cm i wcięcie 14 cm mój model posiadał dwie pary lotek z tyłu i na środku ale ty zastosuj tylko jedną parę.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Jajo



Dołączył: 19 Maj 2004
Posty: 22
Skąd: Częstochowa

PostWysłany: Sob Cze 19, 2004 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=2048 ty znajdziesz chyba najprostrzy silniczek rakietowy ja go torche zmodifikowalem ale niechce mi sie pisać tak silnik jak zrobil michał terz jest dobry i wystarczy ci na ppppierwszy raz a i najpierw zrub jakieś testy silnika bo co nagle to po diable Laughing
_________________
hmm.......
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Nie Gru 26, 2004 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na www.piroportal.one.pl w dziale rakiety jest :rakietki na karmelek" możesz zrobić taką (albo w powiększeniu) i użyć tego jako silnika Wink
Powrót do góry
Tomek J.



Dołączył: 02 Sie 2004
Posty: 144

PostWysłany: Pon Gru 27, 2004 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam,
najlepiej poczytaj troche tego forum. Ja tak zaczynałem, jest tu dużo opisanych rakiet i silników.




Pozdro.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dav



Dołączył: 03 Maj 2002
Posty: 118

PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 1:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://chemik.vitnet.pl/articles.php?id=80 Laughing Laughing Laughing




pozdr Wink
davvv
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Zajcew



Dołączył: 06 Sie 2004
Posty: 8
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Gru 28, 2004 8:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A ja uważam ze powinieneś zobić tak jak ja i Tomek J sziedzielisimy 2 tygodnie i robilisimy testy paliwa, silników aż zaczelisimy je stosować. Waka mała rada jak się nauczysz robić dobre testy silnka i paliwka to połowa sukcesu, a druga to odpowiednie zrobuienie modelu rakiety.

Powodzenia, niezrażaj się poczontkowymi niepowodzeniami Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
darektbg



Dołączył: 24 Sie 2004
Posty: 32
Skąd: Podkarpacie

PostWysłany: Czw Gru 30, 2004 9:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tak zrobiłem kupiłem sobie rakiete Apacz i na jej podstawie zrobiłem inną podobną ale silnik na początek oczewiście kupny, dzięki temu można się sporo zauczyc, to tak jak byś chciał napisać quake IV ale zaczynałbyś dopiero programowanie...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Czw Gru 30, 2004 6:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zrobilem dzisiaj taka kijaneczke:
korpus: 5x50mm, papierowy, 4 warstwy papieru
paliwo: Mg+S, duzo zaduzo Mg
efekt: olbzymi ciąg jak na takie gówno, plomien ok.30cm


szykuje rakietke na sylwka, mam juz flarke(Mg + KNO3 +dekstryna(1:1:roszeczke) i spadochron, pracuje nad reszta, silnik magnezowy chyba bedzie dobry, (alternatywa jest mieszanka: saletra, cukier, wegiel, magnez, siarka, dekstryna, zalezy od jutrzejszych testow)
Shocked CHOLERA Shocked nie śpieszyć cię bo co nagle to po diable
a szkoda żeby komuś się krzywda stała
/-/kermit

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Czw Gru 30, 2004 9:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kermit, powoli, ja mam mozg i nawet czasami z niego kozystam

lepiej napisz, czy mozna stopic magnez z siarka, znaczy, czy to bezpieczne, bo o ile ostatnia proba byla na proszku, to wolalbym miec to w jednym kawalku, nawet za cene kanalu
mam na mysli stosunek wagowy 1:1 Nie rezygnuje z efektownego plomienia Cool Rolling Eyes Idea
Reakcja chemiczna może zachodzić w fazie ciekłej albo gazowej ( bardzo rzadko w fazie stałej), a stopiona siarka jest baaardzo reaktywna. Jednym słowem odradzam topienie tej mieszanki, chyba że chcesz mieś fajerwerk na patelni Shocked Twisted Evil
A jak się zachowują mieszanki z siarką to można znaleźć w temacie "retrograde"
/-/kermit

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zombek



Dołączył: 18 Maj 2003
Posty: 75

PostWysłany: Czw Gru 30, 2004 11:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
mam pytanie po co ci paliwo: magnez, siarka Shocked . Z tego co słyszałem i co przypuszczam to z "deka" słabe. Bo produkty na wylocie dyszy są prawie Wink stałe. Ja bym ci radził o tym zapomnieć, a ponadto mieszaniki Mg+S się grzeją (chyba tylko w obecności utleniacza).
Nie lepiej zrobić sorbikę (lub karmelkę) magnezową Question Question . A jeśli chodzi ci o płomień to jest masa takich mieszanek np.
PALIWO PIROTECHMANA
Zn+S
Sorbitka z dodatkiem Al i S
Karmelka Magnezowa
Paliwa Wysokoenergetyczne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Pią Gru 31, 2004 11:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zrobilem rakiete na w/w paliwie, efekt: blysk, huk,ze malo nie puscilem kamery i 'fontanna' resztek. w silniku bylo 56g paliwa Mg:S, 1:1, a na zatyczce fotoblysk, KClO3 : Mg, 2:1

bas byl naprawde niezly. jutro powroce na pole, moze uchowala sie flarka, ze spadochronu nic nie zostalo(za silny wybuch, miala byc rakieta, a wyszla bomba) ciekawe co zostalo po litrowej butelce po winie


domyslam sie ze zatyczka byla za slaba i nie szczelna, paliwo sypkie zawieralo duzo powietrza; po odpaleniu paliwa przy dyszy ogien szybko poszedl w gore, przebil zatyczke, odpalil fb, ktory zrobil minifale udezeniowa i rozpylil resztki paliwa

a fala udezeniowa byla tak silna, ze solidnie zadudnilo mi w plucach, mimo ze wybuchla ok 60 m ode mnie. basik mam na tasmie w kamerce, ale w formie analogowej wiec raczej nie wstawie :-[







slabe paliwo, co??

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Sob Sty 01, 2005 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy Exclamation
No to miałeś szczęście Exclamation
Dobrze że nie próbowałeś tego grzać na patelni Exclamation dopiero by było Sad Exclamation

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Nie Sty 02, 2005 1:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wiesz, kermit, sam pisales ,ze stopiona siarka jest bardzo reaktywna, a jakos nie lubie fajerwerkow o.5m od siebie
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zebik



Dołączył: 13 Sty 2003
Posty: 66
Skąd: lublin

PostWysłany: Pią Sty 07, 2005 12:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
Swego czasu robilem proby z paliwem Mg+S (poszukaj w dziale PALIWA), i tak jak ty bylem na poczatku dobrej mysli --- ale do czasu.

I tak paliwo sprawdza sie dobrze przy bardzo malych silniczkach 2 -5 g, przy wiekszej masie dochodzi do wybuchu. Zastosowanie lepiszcza np. lakieru NC powoduje bardzo duze problemy z zaplonem a i tak spalanie nie jest stabilne (przygasa). Natomiast pod zadnym pozorem nie probuj prasowac tej mieszanki a tym bardziej uplynniac siarki.
A tak poza tym to powodzenia moze wpadniesz na lepszy pomysl niz ja i cos ciekawego ci wyjdzie. Daj znac

pozdro...

_________________
"Bez ryzyka nie ma zabawy
powiedział saper do bomby"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Modele rakiet. Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP