Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Proch czarny
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 14, 15, 16  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomasz
Gość





PostWysłany: Pon Mar 26, 2007 10:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Panowie jak czytam o używaniu pras chydrałlicznych do prasowania PCZ to mnie aż boli ( NIEBEZPIECZNE !!! ) , wiem że teoretycznie to ma sens (URBAŃSKI i inne opracowania ) . Lecz kiedyś robiłem próby prasowanego prochu za pomocą lewarka samochodowego i grubościennej rury z PCV i plastikowy tłok (skąd wziąśc prasę chydrałliczno , lewarek do poloneza można kupić na szrocie lub porzycz ).Proch prasowany spalał się w papierowych rurkach o długości 45 cm może o 1s szybciej .Ważniejsza jest granulacja i przegryzanie a też ubicie w stanie wilgotnym .
Swój proch robie tak skład standardowy a zarazem najbardziej uniwersalny ( wagowo ) .
KNO3 – 75 %
SIARKA – 15 %
WĘGIEL – 10 %
Można dodać 1-2 % dekstryny ziarna będą twardsze i łatwiejsza granulacja .
Składniki zmielone oczywiście oddzielnie jak najdrobniej po wymieszani przegryzamy wodą następnie po odparowaniu części ( na grzejniku lub inne metody ) , wilgotny jeszcze proch ubijamy drewnianym lub plastikowym płasko zakończonym trzonkiem w pojemniku ( ja w 1.5 litra słoikach do przetworów ) w warstwę 4 – 6 cm . Po dni lub dwóch na grzejniku wykruszam to z naczyń tak aby zachowały się jak największe bryły ,bo jeśli całkowicie zaschnie w naczyniu to będziemy mieli problem ,,HIUSTON’’. Wysuszone bryłki prochu zgniatamy (ja używam do tego starych kombinerek szczypce lub jak kto to zwie nie domykając ich do końca ) są też inne metody ogólnie jak kto woli i jakie ma wyposażenie .Potem selekcjonuje przez przesiewanie ,granulacja największa około 1.5 – 3 mm do miotania szelek następna 0.8 – 1.5 mm do petard najdrobniejsza 0.2 – 0.8 mm do czarnoprochowcow jeśli była by taka potrzeba . Miał który pozostaje lub też niepotrzebne granulacje znowu zwilżamy jak najmniejszą ilością wody ubijamy i jak poprzednio , i tak do skutku .Do selekcjonowania używam sit z marketów ale można kupić
profesjonalne na necie .
Powrót do góry
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Pon Mar 26, 2007 11:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz napisał:
Panowie jak czytam o używaniu pras chydrałlicznych do prasowania PCZ to mnie aż boli ( NIEBEZPIECZNE !!! ) , wiem że teoretycznie to ma sens (URBAŃSKI i inne opracowania ) . Lecz kiedyś robiłem próby prasowanego prochu za pomocą lewarka samochodowego i grubościennej rury z PCV i plastikowy tłok (skąd wziąśc prasę chydrałliczno , lewarek do poloneza można kupić na szrocie lub porzycz ).Proch prasowany spalał się w papierowych rurkach o długości 45 cm może o 1s szybciej .Ważniejsza jest granulacja i przegryzanie a też ubicie w stanie wilgotnym .


Za przeproszeniem, co wy pitolicie panie, jakie granulowanie po prasowaniu. Powiem ci tak to, że prasowanie nic nie dało to wina twojego zmielenia gdyby było odpowiednie to suchy proch sprasowany powinien ci się zamienić w twardą bryłę, którą młotkiem ciężko było by pokruszyć. To, że nie zaprasował ci się to znaczy, że był kiepsko zmielony i być może ciśnie było zbyt małe i zbyt szybko odpuściłeś. Tak przygotowany proch po zmieleniu na drobny proszek poprzez np. wygniecenie w moździerzu kawałka spod prasy powinien spalić się jak FB. Gdzie tu miejsce na jakieś granulowanie na mokro i przegryzanie to technologie dla dzieciaków wyrób czekolado podobny z aromatami identycznymi z naturalnymi. Co do bezpieczeństwa to poniekąd racja produkcja prochu nie jest najbezpieczniejszym zajęciem pod słońcem, ale jak się prasuje 100g w prasie co waży kilkanaście ton z za osłony to nawet bardzo energiczne spalenie się nie jest w sanie zrobić wrażenia na takim siłowniku, co innego w przemyśle gdzie ekonomia zmusza do kompromisów.

_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomasz
Gość





PostWysłany: Wto Mar 27, 2007 12:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie krytykuj kolego jeśli czegoś nie wypróbowałeś i nie porównasz a radze wypróbuj . Morze i mój proch otrzymywany metodo przegryzania i ubijania lekkiego nie jest tak szybki jak MPF-42 lub chloran czy nadchloran z aluminium z tego co wiem to niemożliwe , to dobrze wysuszony mógłby konkurować z mieszanko nadmanganian + Alu .Do zastosowań pirotechnicznych jest idealny , nie rozsadzi moździerza a odpowiednia mieszanka kilku grubości granulacji jest świetna do czarnoprochowych zabawek . Jak niebezpieczne może być prasowanie proch przekonał się mój kolega obaj wtedy wykorzystywaliśmy do tego pompek z rozebranych agregatów chłodniczych ( mieliśmy po 12 lat ) , tłok pompy opuścił garaż przez dach kolega na szczęście osłonięty sklejko zyskał na pewien czas ksywkę ,, CO’’. Proch wybuchając faktycznie nie uszkodzi prasy ale morze rozerwać urządzenie w którym prasujesz a od huku czy odbitych odłamków też możesz zyskać nieciekawo ksywkę jak Farinelli czy coś . Także myśl chłopie bo jak ktoś mądrzejszy powiedział ,, Myślenie nie boli’’ a wybuch prochu może bardzo zaboleć .
Powrót do góry
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Wto Mar 27, 2007 8:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ależ mi poleciałeś po skarpetach hehe ale powiem ci że nie masz racji nie raz prasowałem i to nie w jakiś wynalazkach domowych tylko w przemysłowej prasie chyba nawet jest fotka na forum może i w tym temacie i wiem co to jest dobry proch a nie jakaś namiastka. Więc nie bądź taki do przodu bo żyję kilka lat dłużej od ciebie a tego jestem pewny na sto procent i nie wyjeżdżaj mi z myśleniem i boleniem bo sam zaprzeczasz istniejącej od wieków technologii gdzie proch jest mielony zagęszczany w gniotowalnikach obiegowych i prasowany. Przegryzanie po mieleniu powoduje tylko krystalizacje saletry i zniweczy cały proces mielenia. Ach co ja będę ci tłumaczył przecież wszystkie rozumki zjedliście.
_________________
Zapraszam Single po 30 http://singlepotrzydziestce.pl/
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Wto Mar 27, 2007 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomasz napisał:
.... Jak niebezpieczne może być prasowanie proch przekonał się mój kolega obaj wtedy wykorzystywaliśmy do tego pompek z rozebranych agregatów chłodniczych ( mieliśmy po 12 lat ) , tłok pompy opuścił garaż przez dach ....


Dałem koledze dwie * a kolega zniknał ( kto jego usunął ? ) Rolling Eyes . Kilka razu usilnie chciałem "zatrzeć" czyli zapalić suchy proch czarny w możdzierzu i nigdy ta sztuczka mi się nie udała - jak bardzo bym się nie naprężył i nie nadął w swojej sile nad biednym tłuczkiem i możdzierzem Rolling Eyes Wink

Wiem, w książkach tak pisze, że proch czarny może zapalić się trakcie opracji mechanicznych więc zakładam , że to jest prawda. Ciakawi mnie jednak czasami co z czym musi się się stuknąć ( w tej prasie co wyzej a ponoć była plastikowa ) aby p.cz. zaskoczył Rolling Eyes




Pozdr. A

Ja kasuję dość często konta ale zazwyczaj nie odznaczonych i brzmiących tak z polska jak Tomasz. Jakby to jakiś Adter czy podobnie to byłoby duże prawdopodobieństwo, że to moja sprawka ale Tomasz to nie. Pozdr. lamerwd
Powrót do góry
beaker



Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 8:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Oto 0,5g mojego pcz, poprostu nasypane na kartkę, i podpalone. Składniki mielone w kulowcu, nie prasowany(niedlugo film z pcz prasowanego).


i film http://pl.youtube.com/watch?v=ai-0srUxtBc

widac zostalo troche syfu, ale do sie dopracuje.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Pon Maj 26, 2008 8:56 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawi mnie czy można zrobić dobry jakościwo proch dla czarnoprochowców bo Ci twierdzą ,że nie, że to syf, gó..o itd. . Ale podejrzewam, że obowiązuje ich zasada wzmacniacza Wink

"jak na wejściu masz gówno to na wyjściu masz gówno do kwadratu".

Usiłowałem temat wybadać na forum http://bron.iweb.p/ ale widać i tam zagnieździło się TWA czyli Towarzystwo Wzajemnej Adoracji Cool . Łatwo o zjebkę i to mnie starego wróbla Very Happy

Kilka zasad produkcji prochu dla CP ( CzarnoProchowców )

1. proch w stanie miałkiem musi spalać się tak szybko jak na filmiku P2 ( nie mogę znaleźć linka ) czyli paląc się na kartce papieru - próbka np. 0,5 g - nie może jej zapalić i po spaleniu nie dawać "syfu" w postaci białych kulek..

2. Proch zwilżony należy sprasować tak jak pokazał Wiktor

3. Kruszymy ale nie młotem po czym sortujemy

4. Odsiewamy pył.

No i teraz sam nie wiem jaki będzie efekt Rolling Eyes Rolling Eyes . Tzn. wiem czego oczekuję ale pewności nie mam bo o tym rozstrzyga eksperyment.

Proch czarny jest bezpiecznym materiałem miotającym. O ile pamietam na kafarze ulega wyfuknięciu od 5 kG z 40 cm .

Amatorski proch może być co najwyżej tak dobry jak fabryczny więc nie ma obawy o zniszczenie broni. No i zawsze test mozna zacząć od połowy naważki.

Proch beaker92 - a hmm ............... całkiem, całkiem Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Wto Maj 27, 2008 7:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

trzeba by wziąść karabinek czarnoprochowy i pociski do niego dla pewności trzeba je poważyć żeby miały tą sama wagę, 20 razy strzelić z fabrycznego prochu mierząc predkośc wylotową a potem czyszczenie karabinka i znowu ten sam test tyko z robionym, można przy okazji strzelać z stabilnej pozycji np. worka do tarczy z fabrycznego i robionego, na początek by starczyło Very Happy mam jedną wątpliwość co do robienia prochu, chodzi o gęstość, z tego co pamiętam żeby spalał się warstawami równoległymi trzeba osiągnąć gęstość powyżej 1,85g/cm3 ktoś oriętuje się przy jakim ciśnieniu kg/cm2 otrzyma się taka gęstość Question przy niższych gęstościach otrzymujemy pcz spalający się w całej masie a więc tgz. górniczy Cool

Ostatnio zmieniony przez oktogenek dnia Sro Maj 28, 2008 7:58 am, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Wto Maj 27, 2008 9:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tam ze swojego navy strzelam tylko robionym i spisuje sie całkiem nieźle...
Powrót do góry
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Wto Maj 27, 2008 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GUN_1917 napisał:
Ja tam ze swojego navy strzelam tylko robionym i spisuje sie całkiem nieźle...


Co rozumiesz pod pojęciem całkiem nieźle Question jaki proch, jaki kaliber navy i jaka długość lufy, jaka naważka, jakie kule, jakie prędkości kul, jaki rozrzut na tarczy, jak nie potrafisz odpowiedzieć na te podstawowe pytania to w buty możesz sobie wsadzić swoje spostrzeżenia Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
maciek888



Dołączył: 18 Cze 2007
Posty: 21

PostWysłany: Wto Maj 27, 2008 10:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,
Chciałbym przedstawić "swoje wyroby" odpowiednie do tego tematu.


Pierwszy pcz wykonany z użyciem węgla drzewnego z leszczyny, granulacja 2FA i 4FA.



Drugi pcz oparty na węglu drzewnym z wierzby, grnulacja jak wyżej.



Oba gatunki nie przegryzane, ale za to prasowane w stanie bardzo lekkiej wilgotność do gęstości 1,7-1,8 g/cm3.
Tak jak pisałem o węglu z leszczyny ten zdecydowanie lepiej się prasuje osiągając większą gęstość a podczas kruszenia powstają bardzo twarde ziarna o ostrym przełomie.
Filmik ze spalania dodam w późniejszym czasie.

Pozdrawiam,
Maciek

Arkadiusz --> Tylko wypolerować i pografitować i mamy profi proch o ile składniki były zmielone tak, że test "na papierze" wyszedł ok. Masz * więcej. Kopia www2, maciek888_1 do maciek888_5
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Arkadiusz
Gość





PostWysłany: Sro Maj 28, 2008 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maciek888 napisał:
....Oba gatunki nie przegryzane, ale za to prasowane w stanie bardzo lekkiej wilgotność do gęstości 1,7-1,8 g/cm3.



Amatorowi ciężko będzie zrobić czarny proch zbliżony balistyką do prochu fabrycznego ze spełnieniem wymogów bhp. Ryzykiem jest operacja zaprasowania prochu. Wiele lat temu w Radomi wyleciał w powietrze - na tej operacji - młody człowiek ( wkrótce zmarł ). Do tego hedm mi opowiadał o przypadku smierci od explozji podczas wstrząsania puszki z czarnym prochem i elementami metalowymi ( coś jak młyn kulowy w wersji ręcznej Rolling Eyes ). Po prostu uprzedzam.

Uważam ,że czarny proch ( coś podobnego do niego ) moze być pomysłem na jakiś biznesik ponieważ rynek na czarny proch się rozwija. Stąd moje zainteresowania choć uruchomić tego nie jestem w stanie ponieważ za dużo w tym biurokracji. Gdy badałem flary dla tancerzy z ogniem udało mi się przypadkowo NC lakierniczą pozbawić strukury krystalicznej bez stosowania rozpuszczalnika. Czyli mozna by zaproponować polski "pyrodex" ( black more powder ). Takie prochy były robione od dawna i patentowane jak "Dense Powder" czy "Lesmok" Winchestera i inne.

Jak ktoś chce * albo i dwie Wink prosze coś potlumaczyć z googli, wystarczy wklepać w nie : Black Powder, Dense Powder, Pyrodex, Colt Revolver Reproductions, itp.

Uważam ,że można dla drobnej firmy opracować tanią technologię na czarny proch i robić konkurencję prochowi z Pionek czy jak czasami czytam "szwajcarowi" - a wogóle co to jest ten proch "Szwajcar" i skąd Question Wink

Ilość egzemplarzy CP szacuję na oko, na maks. 500 sztuk, każdy "łyknie" średnio 1 kg prochu czarnego i mamy 500 kg/rok. Dość mało ale dużo więcej mogą zużyć Ci od "rekonstrukcji" czyli strzelajacy z armat. No ale oni mają bardzo tani czarny proch z maszynki do mięsa Wink .


Dopisane --> Juz wiem, że szwajcarski proch czarny to proch importowany przez FAM Pionki w ilości 1 tona ( na razie ). Ponoć cena 50 euro za 1 kg Shocked . Śmieszne, bo producent prochu czyli ZPS działa 500 m dalej Very Happy .



Pozdr. A


Ostatnio zmieniony przez Arkadiusz dnia Sro Maj 28, 2008 10:14 pm, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Sro Maj 28, 2008 5:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Navy standardowy .36 dlugość lufy 5 cali ,naważka 1 gran , teraz co do porównania .. miałem kiedyś odrobine prochu czeskiego i różnica w rozrzucie pocisków jest niedostrzegalna ( przynajmniej na dystansie 20m ) Jedyne co to może ten domowej produkcji zostawia odrobinke wiecej zanieczyszczeń..

PS. Arku 500 sztuk to baaaardzo zaniżone dane ... zobacz ile schodzi tego sprzętu na allegro w ciągu miesiąca...Doliczając do tego giełdy staroci , bezpośredni import z niemiec ..
Powrót do góry
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Sro Maj 28, 2008 8:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

GUN_1917 napisał:
.......naważka 1 gran......

PS. Arku 500 sztuk to baaaardzo zaniżone dane ... zobacz ile schodzi tego sprzętu na allegro w ciągu miesiąca...Doliczając do tego giełdy staroci , bezpośredni import z niemiec ..


1 gran to 0,06479891 grama, bardzo oszczędny ten twój rewolwer Laughing

Arek bardzo zaniżyłeś ilość cp w polskich domach, ja sam mam w sumie 5 sztuk tych co znam też mają w większości po kilka sztuk a są tacy co maja po kilkadziesiąt Shocked osób strzelających regularnie jest między 1000 a 2000
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
GUN_1917
Gość





PostWysłany: Sro Maj 28, 2008 8:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No dobra może troche popełniłem bład w każdym razie zawartość jednej łuski .32 wad cutter ... słyszałem na innym forum że jest to równowartość 1 grana ... noc cóż..
Powrót do góry
aspiryna
Gość





PostWysłany: Sro Maj 28, 2008 8:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę offtop:
Co daje dodatek cabosilu do mieszanin typu pyrodex? Wyczytałem w patencie taki skład
70% mixu KNO3/cabosil (2% cabosilu)
15% benzoesanu sodu
10 % siarki
Skład jest ale roli cabosilu nie wyjaśniono...
Zawsze myślałem że właśnie cała batalia o to by zwiększyć gestość mixu Confused



www2


Ostatnio zmieniony przez aspiryna dnia Czw Maj 29, 2008 12:48 am, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
oktogenek



Dołączył: 15 Kwi 2002
Posty: 415

PostWysłany: Sro Maj 28, 2008 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

cabosil obniża gęstość całej mieszanki, jednak nie strzelał bym z takiego pyrodexu z broni czarnoprochowej, wydaje Mi się że taki proch będzie miał niestabilną prędkość spalania
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Pią Sie 08, 2008 7:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No Panie Prytul, piękna relacja ze zdjęciami dobrej jakości. Miło po patrzeć na mączke prochową, której już sam kolor mówi mi wszystko Cool
Ładne także ciasteczka z tej tajemniczej czarnej masy, muszą być smaczne, zwłaszcza gdyby je jeszcze posypać wiórkami kokosowymi Wink
W tym poście także pochwalę forme do półkul - prosta miła i przyjemna.. nie mogę więcej nic napisać, bo nie wiem co. Rolling Eyes
To są właśnie posty na poziomie, bez suchego gadania o niczym..
jeden obrazek = tysiąc słów.
oby tak dalej
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Firnow
Dostęp próbny


Dołączył: 17 Kwi 2009
Posty: 15

PostWysłany: Sro Cze 24, 2009 2:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Zrobiłem proch czarny wg 75/15/10 KNO3/C/S i w ogóle nic nie wyszło proch ledwo się zapala.Węgiel był przesiewany parę razy jest bardzo drobny i pylisty.40g zajmuje cały słoik 0.5l próbowałem z dwoma rodzajami węgli brykietem i kamiennym.Co robię źle?


Pozdrawiam Firnow

_________________
__________________________

Bene vertat, quod agis!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
spiker1974



Dołączył: 31 Mar 2007
Posty: 46
Skąd: Podlasie

PostWysłany: Sro Cze 24, 2009 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Węgiel właśnie nie może być kamienny ani brykiet. Musi być węgiel drzewny zwykły i to od biedy grillowy, ale najlepiej wypalić samemu leszczynowy lub wierzbowy.
Zresztą poczyta w tych tematach było to wałkowane niezliczoną ilość razy i zaraz pewnie zjedzie cię ktoś za takie pytanie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 8, 9, 10 ... 14, 15, 16  Następny
Strona 9 z 16

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP