Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Kana³y gwiazdowe i inne
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
PINOT



Do³±czy³: 25 Lis 2003
Posty: 428
Sk±d: Wroc³aw

PostWys³any: Sob Sty 10, 2004 2:45 pm    Temat postu: Kana³y gwiazdowe i inne Odpowiedz z cytatem

Panowie,

Ze wzglêdu na potrzebê poprawienia nieco parametrów startowych silnków postanowi³em zastosowaæ kana³y gwiazdowe.
Poszukiwania sa trudne - dostaæ ³adny profil gwiazdowy graniczy niemal z cudem....
Znalaz³em dzisiaj szpilki Gardeny do mocowania ogrodniczych wê¿y - ³adny profil krzy¿owy, zwê¿aj±cyc siê. Nadaje siê doskonale po ma³ych modyfikacjach...

Czy macie jaki¶ pomys³ co jeszcze mo¿na by zastosowaæ do stworzenia takich kana³ów ?

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Sob Sty 10, 2004 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kup bylejaki zestaw lego technics. S± tam takie d³ugie elementy - czarne prêty o przekroju krzy¿a (nie gwazdy). Szkoda tylko, ¿e s± cienkie (4mm).
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Bateria



Do³±czy³: 08 Maj 2002
Posty: 19
Sk±d: Rybnik

PostWys³any: Sob Sty 17, 2004 8:47 pm    Temat postu: kana³y gwiazdowe Odpowiedz z cytatem

Witam mam takie pytanko czy jak robicie kana³ w paliwie to czy pozostawiacie w nim forme kana³u i wyci±gacie ja po wyschniêciu paliwa , czy moze kszta³tujecie kana³ i od razu wyci±gacie ??
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
crave



Do³±czy³: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWys³any: Sob Sty 17, 2004 9:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no i tu jest problem - radze raczej uformowaæ kana³ czym¶ polanym olejem, odczekaæ chwilê i wyj±æ - czekanie a¿ wyschnie powoduje, ¿e co¶, czym robi³e¶ kana³ jest prawie nie do wyjêcia.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
dziadek kermit



Do³±czy³: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Sk±d: z okolicy "¯abido³ka"

PostWys³any: Sob Sty 17, 2004 10:18 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jednym s³owem albo szybko albo wcale, zw³aszcza przy karmelkach. Sad
ale i nie za szybko bo siê zdeformuje kana³, je¶li w ¶rodku jeszcze nie zd±¿y zastygn±æ.

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uwa¿am, ¿e Kartagina powinna byæ zburzona!"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Achtung



Do³±czy³: 26 Lut 2003
Posty: 317
Sk±d: Londyn

PostWys³any: Pon Lut 02, 2004 9:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tacy geniusze jeste¶cie a o strzykawkach nie pomy¶leli¶cie? kana³ ma b.du¿± powierzchnie jak by sie kto¶ nie domy¶li³ to t³oczek sie obcina i ta r±czka to krzy¿ w przekroju
_________________
wierz±cy nie praktykuj±cy Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Pon Lut 02, 2004 2:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

albo jakie¶ kawa³ki blach polkutowaæ wcale nie trude ale skuteczne,
Wieczorem albo jutro dam foty takiej polutowanej wyrabiarki kana³ów Wink

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
wojtek



Do³±czy³: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWys³any: Pon Lut 02, 2004 4:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mo¿e wa³ki wieloklinowe np ze skrzynek biegów ró¿nych urzadzeñ, lub profile aluminiowe - kszta³t H, wszytsko zale¿y od ¶rednicy ziarna paliwa
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Wto Mar 16, 2004 3:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A to moja próba zrobienia kana³u gwiazdowego:

¦rodek kana³u powsta³ podczas odlewania. Ramiona gwiazdy wycinane by³y brzeszczotem i za równo to one mi nie wysz³y, zdjêcie kamerk± internetow± te¿... Rolling Eyes
Teoretycznie Kn powinno siê zmieniaæ tak:

A wpraktyce to mogê powiedzieæ ¿e spala³o siê normalnie, nic nadzwyczajnego siê nie dzia³o, porównuj±c z silnikami z podobnym Kn ... i tyle moge powiedzieæ bo nie mam hamowni Evil or Very Mad


Ostatnio zmieniony przez pablo dnia Pi± Sty 07, 2005 4:17 am, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Wto Mar 16, 2004 10:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:
A to moja próba zrobienia kana³u gwiazdowego....
A wpraktyce to mogê powiedzieæ ¿e spala³o siê normalnie, nic nadzwyczajnego siê nie dzia³o, porównuj±c z silnikami z podobnym Kn ... i tyle moge powiedzieæ bo nie mam hamowni Evil or Very Mad


Witaj

Bardzo pomys³owe.
A jak Ci sz³o wycinanie gwiazdy brzeszczotem ?
Bo ja przy ciêciu karmelka zawsze mam k³opoty - pi³a klei mi siê do paliwa Rolling Eyes
Tak na oko to ró¿nicy pracy silnika nie jeste¶my w stanie zauwa¿yæ.
Ale charakterystyka spalania (patrz wykres) jest ¶wietna bo ci±g jest prawie sta³y.
My¶lê, ¿e warto i¶æ w tym kierunku.

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 28, 2005 6:50 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
MICHA£



Do³±czy³: 22 Lip 2003
Posty: 283
Sk±d: Centralna Polska

PostWys³any: Sro Mar 17, 2004 9:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Ten pomys³ mi siê nie podoba a wiecie dlaczego?
Po 1 ma³o wydajne trza d³ugo to ci±æ
Po 2 ma³o powtarzalne.
Po 3 nie podoba mi siê Wink (kanalik bardzo Wink ale ten pomys³ Very Happy

Pozdrawiam Micha³

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora Adres AIM
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Sro Mar 17, 2004 12:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co prawda to nie by³ karmelek tylko paliwko na ¯E, ale i tak wycinanie w nim jest do¶æ pracoch³onne.
A co do powtarzalno¶ci to da siê wycinaæ równo, jak siê do tego przy³o¿y, a mnie siê troche spieszy³o i wysz³o jak na zdjêciu...
Ta metoda ma jeszcze jedn± wadê - marnuje siê czê¶æ paliwa, w tym przypadku ok. 10%.
Nastêpne gwiazdy planuje ju¿ zrobiæ w ca³o¶ci podczas odlewania (albo raczej pakowania) paliwa form±, któr± ³atwo bêdzie wyci±gn±æ w dowolnym momencie utwardzania.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Sro Mar 17, 2004 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:
.....Ta metoda ma jeszcze jedn± wadê - marnuje siê czê¶æ paliwa, w tym przypadku ok. 10%..



Nie zmarnuje siê. Zbierz i potem mo¿esz dodaæ do paliwa ( nie wiêcj jak te 10 % ) przy nastêpnej porcji. Z tym ciêciem to fajny pomys³ a wiem, ¿e to paliwo ( utleniacz tylko KNO3 ) mo¿na ci±æ, r¿n±æ , waliæ mlotkiem i nic Rolling Eyes Wink . Oby wolno bo szybkie ciêcie powoduje lokalne grzanie siê paliwa , do tego mamy py³ i mo¿e byæ zap³on Exclamation . Ale moja ogólna ocena bezpieczeñstw pracy przy produkcji tego paliwa jest bardzo wysoka. Po uformowaniu paliwa nic jego nie "rusza" - z wyj±tkiem ognia Wink . . Nie mniej technologia pablo nie jest powtarzalna. Dla paliwa na bazie ZE / KNO3 / Mg nie trzeba robiæ takiego kana³u. Kana³ gwia¼dzisty moze byæ potrzebny je¶li chcemy daæ proszku Mg poni¿ej 8 % albo w ogóle bez Mg.

Pozdr. A
Powrót do góry
Alien_



Do³±czy³: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWys³any: Sob Lis 27, 2004 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam Wink
sory ze tak odgrzebuje stary temat ale ostatnio znalazlem metode pabla na stronce nakki. To sa zdjecia z wykonania takiego paliwa metoda brzeszczotow± Wink


A oto caly temat poswicony paliwie "RNX":
http://www.nakka-rocketry.net/rnx_int.html
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Wto Lis 30, 2004 9:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Porzuci³em ju¿ "wycinanki"... To jest ziarno z gwiazdk± uformowan± ju¿ w czasie odlewania:
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Czw Gru 09, 2004 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:
To jest ziarno z gwiazdk± uformowan± ju¿ w czasie odlewania


Witaj

Czy mo¿esz napisaæ co¶ wiêcej o technologii wykonania tego ziarna?
Wysz³o bardzo dobrze - przynajmniej na zdjêciu.
Up³ynê³o trochê czasu od napisania przez Ciebie tej informacji - a wiêc mo¿e uda³o Ci siê odpaliæ silnik z tym paliwem?

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 28, 2005 6:50 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Pi± Gru 10, 2004 10:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdjêcie by³o robione ponad pó³ roku temu. Wtedy wykona³em kilka ziaren tego typu. Na jednym odpali³em nawet silnik z rurki PCV, ale niestety w tym silniku testowa³em te¿ nowe zamocowanie dyszy i po krótkim czasie normalnej pracy gazy wypali³y sobie drugi otwór. Za du¿o nowo¶ci naraz... Ale wydaje mi sie, ¿e praca silnika na tym ziarnie nie powinna ró¿niæ siê od od pracy na ziarnie z gwiazd± wycinan± brzeszczotem. Reszta ziaren czeka na lepsze czasy...

Technologia. Podejrzewam, ¿e siê nie przyjmie bo jest z tym troche babraniny...
Poniewa¿ wsi±k³y mi gdzie¶ fotki zestwu do wykonywania ziarna, a sam zestaw "dosta³ nóg" i siê rozszed³, to podeprê sie tym nieudolnym rysunkiem:

1 - ramiona gwiazdy, w moim przypadku z dwóch warstw laminatu do uk³adów elektronicznych (trochê drogie rozwi±zanie ale to akurat mia³em pod rêk±), powinny byæ d³u¿sze od ziarna. Elementy te powinny byæ leciutko zeszlifowane tak ¿eby w przekroju poprzecznym to przypomina³o troche trapez.
2 - prêt w ¶rodek gwiazdy,
3 - papier oklejony z jednej strony br±zow± ta¶m± klej±c± (scotch tape?), do której nie klei siê ¿ywica. 3-k± "owijam" 1 i 2.
4 - kr±¿ek odlany z distalu z cementem (dla oszczêdmo¶ci distalu...), gwiazdka w ¶rodku uformowana przez 1,2,3 utrzymywane w kupie przez dwa kr±¿ki z tektury z wyciêtymi gwiazdkami.

Przed wykonaniem ziarna, 1,2,3 wciskam w 4, do¶æ ciasno ¿eby siê nie wysunê³y podczas ubijania paliwa, a 4-rkê wciskam w rurkê Wink PCV (6) z inhibitorem powierzchni zew. z papieru. Paliwo robiê takiej konsystencji, aby da³o siê ubijaæ. Do ubijania s³u¿y (5). Czê¶æ z wyciêt± gwiazdk± jest wykonana z laminatu, a uchwyt z rurki o ¶rednicy wew. takiej, ¿eby wchodzi³y w ni± 1,2,3.
Po utwardzeniu paliwa przesuwam w rurce ziarno, tak ¿eby da³o siê wyci±gn±æ 4, a nastêpnie wyci±gam prêt (2) i mo¿na teraz po kolei Wciskaæ elementy 1 do ¶rodka gwiazdy i wysuwaæ je z ziarna. Je¿eli 1 by³y zeszlifowane to powinny bez problemu daæ siê wysun±æ. Pozostaje tylko wyj±æ 3, która powinna daæ siê bez problemu odkleic od ziarna. Je¿eli 3 by³a czysta na powierzchni zewnêtrznej, to wychodz± te¿ czyste i g³adkie powierzchnie spalania, co powinno u³atwiac zap³on. Tak by³o w mojej próbie, zap³on by³ natychmiastowy od 0,5g zapalnika na chloranie potasu.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Sob Gru 11, 2004 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:
Technologia. Podejrzewam, ¿e siê nie przyjmie bo jest z tym troche babraniny...


Witaj Pablo

Bardzo pomys³owa technologia. Exclamation Very Happy - podoba mi siê.
Mo¿e jest trochê z tym zachodu ale nikt nie powiedzia³, ¿e to ³atwe zadanie. Plusem tego rozwi±zania - moim zdaniem - jest to, ¿e mo¿na to wykonaæ w warunkach "domowych" bez u¿ycia specjalistycznych narzêdzi.
Wycinanie brzeszczotem wbrew pozorom tak¿e nie jest ³atwe - próbowa³em.
Kiedy¶ eksperymentowa³em z takim rozwi±zaniem.
Otó¿ - najpierw z drewna wykona³em model-wzornik gwiazdy z drewna.
Do prêta drewnianego przyklei³em 6 ramion gwiazdy.
Pó¼niej wykona³em odlew gipsowy ze wzornikiem w rurze papierowej.
Po zastygniêciu gipsu wyj±³em wzornik. Nastêpnie do wysuszonej formy gipsowej wla³em o³ów a po rozbiciu gipsu wyj±³em rdzeñ o³owiany.
Wymaga³ on jeszcze obróbki.
Wykonywane ziarna z tym wzornikiem gwiazdowym by³y jednak trudne (zw³aszcza wystêpowa³y trudno¶ci z wyjmowaniem rdzenia z gotowego ziarna).
Dalszych prób zaniecha³em.

Twoje rozwi±zanie jest bardzo ciekawe i kusi mnie, aby go wypróbowaæ.
PS.
Co to by³o za paliwo, o którym pisa³e¶?
I jeszcze jedno - proponujê ten temat prznie¶æ do dzia³u "Silniki Rakietowe"

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 28, 2005 6:51 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
pablo



Do³±czy³: 06 Gru 2002
Posty: 154
Sk±d: ³ódzkie

PostWys³any: Sob Gru 11, 2004 8:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksard napisa³:

Co to by³o za paliwo, o którym pisa³e¶?

Paliwo typu RNX czyli ¯E/KNO3/Fe2O3.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ksard



Do³±czy³: 07 Lis 2003
Posty: 442

PostWys³any: Sob Gru 11, 2004 9:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pablo napisa³:
Paliwo typu RNX czyli ¯E/KNO3/Fe2O3.


Je¶li tak, to jestem bardzo ciekawy Twoich opinii na ten temat.
Du¿o siê o tym pisa³o, ale chyba tylko Ty zrobi³e¶ testy.

Z tego co wspomina³e¶ - zap³on by³ ³atwy.
Jak powszechnie siê s±dzi, paliwo RNX wymaga wysokich ci¶nieñ. Tak przynajmniej wynika z danych opublikowanych przez jego twórcê R. Nakkê.
Czy potwierdzasz to?

Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Czw Kwi 28, 2005 6:52 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP