Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szybkość spalania karmelka
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Paliwa rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wojtek



Dołączył: 26 Sty 2003
Posty: 168

PostWysłany: Czw Sty 22, 2004 7:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

skromne próby jakie przeprowadziłem z karmelkiem wskazują, że rzeczywiście im jaśniejszy karmelek tym większa szybkość spalania na wolnym powietrzu, nawet lekkie skarmelizowanie cukru powodowało wyraźną (stwierdzoną organoleptycznie) różnicę, dlatego jesli zależy nam na szybkości dążymy do białości Smile, karmelizacja cukru to nie jest wada można regulować parametry silnika jego gabarytami oraz gabarytami paliwa (np stosunkiem średnicy ziarna paliwa do kanału) na tym polega cała zabawa w eksperymentowanie aż do uzyskania zadowalających wyników, a później nowy temat i od nowa , pozdrawiam i życzę bezpiecznych testów
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mr_spoon



Dołączył: 04 Lip 2003
Posty: 28

PostWysłany: Pon Mar 01, 2004 11:39 pm    Temat postu: spalanie karmelka Odpowiedz z cytatem

witam mam taki maly problem robiłem sobie wczoraj karmelka (jasnego) wpakowałem go do papierowej rurki śr 1.5 cm dł 15 cm i zapaliłem. Palił się ładnie ok 2 min Shocked równym płomieniem i wyszła z tego świeca dymna. Niewiem tylko czy taki karmelek nadawał by sie jako paliwo do silniczka rakietowego, bo chyba czas spalania powinien wyniesc max 10 s ? Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Wto Mar 02, 2004 7:27 am    Temat postu: szybkość spalania Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy Exclamation
Wracając do zasadniczego wątku dyskusji :.

Wsp = 8,2636 x p^0,319

Wsp wychodzi w mm/s a ciśnienie trzeba podstawić w MPa

Wsp - prędkość spalania [mm/s];
p - ciśnienie [MPa]

dla ciśnienia atmosferycnego wychodzi 3,98 mm/s

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Andrew



Dołączył: 14 Wrz 2003
Posty: 26

PostWysłany: Wto Mar 02, 2004 2:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mr_spoon najprawdopodobniej dales za malo utleniacza w stosunku do reduktora

Pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
mr_spoon



Dołączył: 04 Lip 2003
Posty: 28

PostWysłany: Wto Mar 02, 2004 3:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

znaczy cukier to reduktor ? Embarassed
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bilow



Dołączył: 15 Gru 2003
Posty: 31
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Wto Mar 02, 2004 3:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Tak cukier to reduktor.
pozdro bilow
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RAKIETOMAN



Dołączył: 07 Maj 2003
Posty: 38
Skąd: Poligon

PostWysłany: Wto Mar 02, 2004 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a saletra potasowa (KNO3) to utleniacz Laughing
_________________
Pirotechnika - hobby mego życia
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Troll_u



Dołączył: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Skąd: stolica

PostWysłany: Sro Mar 03, 2004 7:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak myślicie?? W jakich warunkach moznacy uzyskac biały karmelek? Czy jest to wogóle do osiągnięcia?
Musz kupic conieco KNO3 i sprobowac w starym szybkowarze. Bo jakby na to nie patrzec to biały karmelek miałby niezłego kopa Shocked Very Happy Twisted Evil Wink

Pozdrawiam S.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Sro Mar 03, 2004 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A czemu miałby kopa mieć niezłego? To zgrubsza to samo co saletra z cukrem mieszana na mokro - na szybko robisz to wstawiając saletre z cukrem i wodą do garnka i odparowywując większość wody.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Troll_u



Dołączył: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Skąd: stolica

PostWysłany: Sro Mar 03, 2004 7:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy mam racje, ale karmelek zawsze miał lepsze parametry niz paliwo "sypkie" czy tam upychane do silnika na mokro. karmelek to spojn blok paliwa. Ale zeby nie wiem co i tak sproboje zrobic bialy karmelek. O postępach bede informował na bierząco
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Czw Mar 04, 2004 10:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przez lepsze paarametry niekoniecznie uważamy większą szybkość spalania paliwa. IMHO kno3+sacharoza luźny spala się szybciej w stanie syplkim niż roztopionym (choć dla odmiany rozkruszony karmelek spala się szybciej niż zwykła sypka saletra z cukrem).
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
morpiel



Dołączył: 26 Paź 2003
Posty: 104
Skąd: lądek, lądek zdrój

PostWysłany: Sob Mar 06, 2004 1:36 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cóż z tego, że szybko, jak niewydajnie. Szybciej i szybciej,
a na całym forum nie widziałem jeszcze czegoś takiego jak "kaloryczność" paliwa, czy energetyczność, czy jak to tam nazwać inaczej. Jakby takie paliwko było, co dużo gazów daje i się długo pali to by było idealne rozwiązanie. Więc może poszukać?
Pozdrawiam !
Maciej

_________________
gg: 4744192
Mail : morpiel@interia.pl
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Sob Mar 06, 2004 1:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak narazie polscy twórcy SR niskie koszta stawiają na pierwszym miejscu Sad. To nas troche cofa w stosunku do modlelarzów zagranicznych (spójżmy chociaż na konstrukcjie Paula). Dla tego też nie używamy paliw o wysokim ISP, na nadchloranach amonu i potasu czy innych drogich odczynikach.
No i jeszcze jedno - tych gazów jest ograniczona ilość - nigdy nie ważą więcej niż ilość spalonego paliwa, a więc by by wyrzucany gaz był jak najcięższy musi być spalana jak największa ilość paliwa w jednym czasie.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob Mar 06, 2004 8:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no cóż, jak wiesz, im dłużej go podgrzewasz tym robi się ciemniejszy Smile najlepiej jest starać się by był jak najbielszy. Osobiście robię to tak, że gdy trzymam to nad palniczkiem to cały czas mieszam (oczywiste) a jeżeli zauważam że topi się zbyt intensywnie, to zdejmuję garnuszek z palniczka, dokładnie mieszam i znow podgrzewam. I tak aż całość się stopi ( a nie spali ). Polecam zamiast otwartego ognia np. kuchenki elektryczne.

miłych wybuchów Wink
Powrót do góry
Troll_u



Dołączył: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Skąd: stolica

PostWysłany: Sob Mar 06, 2004 11:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat wiem jak sie robi karmelka, ale chce otrzymac idealnie biały kolor Surprised ale to chyba sie nei da, bo jak chce stopic cukier, to jusz przy 90*C zaczyna sie robic brązowy, czyli chyba sie nie da białego karmelka zrobic. Ta wogule to ja osobiście preferuje C35S tylko cos mi ostatnio nie wychodzi..... nie wiedziec czemu..... Confused Sad Question
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Troll_u



Dołączył: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Skąd: stolica

PostWysłany: Sob Mar 06, 2004 11:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Acha, wiecie moze czy gdybym dodal do C35S pyłu Al w ilosci 5% masy paliwa, to cos by sie polepszyła prędkość spalania? Bo dostalem od ciotki troche pyłu Al ....... i KMnO4 ale z niehgo robie inne paliwo, wiec ..... inna bajka Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Nie Mar 07, 2004 12:44 am    Temat postu: dodatki metali Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy Exclamation
Jak dodasz do C35S aluminium to już nie będzie C35S ale zupełnie coś innego Exclamation Exclamation
Ale możesz spróbować
Nazwę tego paliwka wymyśliłem sobie jako że na trzy części cukru daję pięc części saletry i to jest mniej więcej zrównoważony skład dla tego paliwa. Zresztą niewiele to odbiega od paliwa Nakki 35cukier na 65 saletra.
Generalnie dodatek metali polepsza własności paliwa zwiększając jego impuls, ale trzeba pamiętać, że konieczne jest wtedy zwiększanie ilości utleniacza.
Glin jako dośc reaktywny pierwiastek jest w stanie odbierać tlen od dwutlenku węgla redukując go do czystego węgla.
Jeśli potrafisz to spróbuj przeliczyć skład tego nowego paliwka.
reakcja spalania glinu jest taka jak niżej:

10Al + 6KNO3 ----> 5 Al2O3 + 3 K2O + 6 N2

według tej reakcji możesz wyliczyć w jakiej proporcji glin powinien wchodzić w reakcję z saletrą i w tej samej proporcji musisz mieszać te dwa składniki z innymi paliwkami, bo inaczej totalnie zmienisz bilans tlenowy i zamiast zysku będzie strata. Sad

Ps daj znać na priv jak wyszły obliczenia Very Happy

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Troll_u



Dołączył: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Skąd: stolica

PostWysłany: Nie Mar 07, 2004 12:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!!!

Znam geneze nazwy Paliwa C35S Smile . Acha, mysle ze z obliczneiami dam rade, i napewno napisze jakie wyniki mi wyszły, ale zrobie to kolo południa bo teraz jest kurde noc a ja nie jestem do konca sobą Rolling Eyes Wink

Pozdrawiam S.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Troll_u



Dołączył: 21 Kwi 2003
Posty: 110
Skąd: stolica

PostWysłany: Nie Mar 07, 2004 7:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z obliczeniami nie moge sobie dac jednak rady. Wiec wziąłem na wyczucie do 40 g paliwa C35S 0,5 g pyłu Al. Oto co mi wyszło

montaż rakiet na wyrzutni
http://kronika.o-c.pl/trollu/rocket/montaz.jpg

podpalanie lontu
http://kronika.o-c.pl/trollu/rocket/odpalanie.jpg

powrot rakiety na ziemie
http://kronika.o-c.pl/trollu/rocket/powrot.jpg

"wrak" na ziemi
http://kronika.o-c.pl/trollu/rocket/1.jpg
http://kronika.o-c.pl/trollu/rocket/2.jpg
http://kronika.o-c.pl/trollu/rocket/3.jpg

miejsce startu
http://kronika.o-c.pl/trollu/rocket/4.jpg

Paliwo zamiast spalać sie poprostu wybuchlo, wyrwało dyszę a rakieta poleciała tylko dzięki sile wybuchu. Korpusu SR nie rozerwało chyba dzięki temu ze był silnie owinięty taśmą klejącą. Oto zdjęcie dyszy odstrzelonej
http://kronika.o-c.pl/trollu/rocket/5.jpg


Wiem tyle, 3 na 3 próby z tym samym korpusem rakiety na tych samych silnikach, zapalanie lontem od dołu. Mała explozja i rakieta jusz wraca. Ale za to jaka powtarzalność wszystkie 3 próby osiągnęły wysokość +-12 m (moj kumel stał na bloku).


Jak myślicie, co mogło byc tego przyczyną??


P.S.
nie zdążyłem uchwycic startu rakiety, bo był to w ułaamku sekundy. Nawet nie było słychać za bardzo eksplozji. A korpus nawet sią nie okopcił Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kacper



Dołączył: 17 Maj 2003
Posty: 180
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie Mar 07, 2004 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!

Zrobiłeś za małą dysze,powiększ jej powieszchnie dwa razy i powinno być ok.Ja ostatnio miałem coś podobnego.

Pozdrawiam!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Paliwa rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3  Następny
Strona 2 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP