Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne

FAQFAQ   SzukajSzukaj   U篡tkownicyU篡tkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼iZaloguj si, by sprawdzi wiadomo軼i   ZalogujZaloguj 

Silnik do rakiety ponadd德i瘯owej
Id do strony 1, 2, 3  Nast瘼ny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Silniki Rakietowe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nast瘼ny temat  
Autor Wiadomo嗆
PINOT

Do陰czy: 25 Lis 2003
Sk康: Wroc豉w

PostWys豉ny: Pon Gru 29, 2003 7:32 pm    Temat postu: Silnik do rakiety ponadd德i瘯owej Odpowiedz z cytatem

Z g鏎y przepraszam za to, 瞠 wi璚ej dyskusji zaczynam niz ko鎍z, co wedle teorii Premiera niedobrze 鈍iadczy o mojej
"m瘰ko軼i", ale nurtuje mnie nast瘼uj帷y temat:
Niewa積e s okoliczno軼i, ale bra貫m udzia w amatorskich pracach nad korpusem (i doradztwem w sprawie paliwa) silnika o wyj徠kowo wy鈔ubowanych parametrach, wy鈔ubowanych tak, 瞠 rakieta (jesli by豉by mocna i lekka mog豉by osi庵a pr璠ko嗆 HSonic). Paliwo do tego celu (co oczywiste zaproponowa貫m sk豉d zblizony do SRB) bazowa這 na nadchloranie amonu, poliuretanie i aluminium. Aby osi庵na wysokie ISP, musia貫m zaprojektowa i przetestowa specjalne korpusy z kompozyt闚:

Korpus ze zdj璚ia jest zrobiony z tkaniny szklanej, przek豉danej siatk z mi瘯kiej stali (dla wzmocnienia i wyeliminowania ryzyka szrapneli). Wszystko nas帷zone jest 篡wic epoksydow o sci郵e dobranych parametrach utwardzania (tak, aby napr瞛enie zrywaj帷e by這 maksymalne).
http://www.zch.sarzyna.pl/Epoxy/glownaepoksydy.html
Srednica wewnetrzna korpusu by豉 32 mm, grubo嗆 scianki min. 10 mm. Badania ci郾ieniowe wskazuj, 瞠 kazdy taki korpus mo瞠 wytrzyma 100 atm. (oko這 1500 psi !) przez co najmniej 5 minut.
Korpus, po za豉dowaniu paliwa mo瞠 byc zaslepiany na obu ko鎍ach zatyczk o grubo軼i min 20 mm. Dysza ze stali nierdzewnej) i zap這nnik montowane w wierconych i gwintowanych otworach.

Pozostaje kwestia do obliczenia: czy taki silnik, o wadze 200 g (korpus) + 300 g (paliwo o ISP=230) jest w stanie nap璠zic rakiet ( i jak ona powinna mie max. wag) do szybkosci, powiedzmy 1,5 Ma ?

Ksard obiecal mi ze policzy (bo ja jestem za cienki). Zobaczymy co z tego wyjdzie....i czy da si co takiego zrobi w warunkach amatorskich. Co o tym sadzicie ? Mo瞠 pomys nale瘸這by zarzuci ju teraz ?
[/img]

Ostatnio zmieniony przez PINOT dnia Pon Gru 29, 2003 7:55 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
ku ku

Do陰czy: 29 Wrz 2002
Sk康: 堯d

PostWys豉ny: Pon Gru 29, 2003 7:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moim skromnym zdaniem ma to sens [chodzi mi tu oczywi軼ie o korpus silnika]bo na tym paliwku ma這 si znam
1 pytanie
ta 篡wica jest klejem na sztywno czy ma mo磧iwo嗆 ewentualnych zmian po zaschni璚iu [chodzi mi o to czy po zaschni璚iu mo瞠 si poszerza czy jest sztywna na amen?
r闚nie dobrze mo積aby bazowa na kijach teleskopowych w璠karskich i w dodatku maj ju kszta速 sto磬owaty co mo瞠 by pomocne
mo積a na nie doklei kilka warstw wzmacniaj帷ych z maty szklanej lub jak piszesz siateczki drucianej
ps.
ale chyba nie potrzebnie tyle napisa貫m
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email Odwied stron autora
PINOT

PostWys豉ny: Pon Gru 29, 2003 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

篡wica nie jest w sumie wa積a (tylko utrzymuje w堯kno w formie korpusu), bo ca貫 napr篹enie bierze na siebie w堯kno szklane....moznaby weglowe (ale ile to kosztuje !)
leszek

Do陰czy: 27 Sty 2003
Sk康: TORU

PostWys豉ny: Pon Gru 29, 2003 9:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Korzystaj z programu Nakki -EZALT- czasami uzyskiwa貫m wynik rakieta jest ponadd德i瘯owa, wynik mo瞠 by wadliwy
Leszek
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Wy郵ij email
Go嗆

PostWys豉ny: Pon Gru 29, 2003 9:45 pm    Temat postu: Re: Silnik do rakiety ponadd德i瘯owej Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa:
.....bra貫m udzia w amatorskich pracach nad korpusem (i doradztwem w sprawie paliwa) silnika o wyj徠kowo wy鈔ubowanych parametrach....

"Przerabia貫m to" Rolling Eyes . Wszystkie moje korpusy to m.in. mata szklana i 浩. "Poleci" Ci to na zatyczce albo dyszy . Wg tego s康z co widz. A mo瞠 SR Impulsowy Question . W komnacie FORA ZAGRANICZNE co o nim jest. Do tego SR ten ( impulsowy ) jest u mnie nast瘼ny w kolejce. Poczekam na wyniki. Na 99,9 odstrzeli Ci zatyczk ( albo dysz).

Pozdr. A Wink
Powr鏒 do g鏎y
dziadek kermit

Do陰czy: 25 Kwi 2003
Sk康: z okolicy "畝bido趾a"

PostWys豉ny: Pon Gru 29, 2003 10:08 pm    Temat postu: HIPERSONIC WOW!!!! Odpowiedz z cytatem

K豉niam si pi瘯nie Very Happy Exclamation
Po mojemu jest to realne nawetdla mniejszych rakietek pod warunkiem, 瞠 generalnie zmieni si stosunek masy startowej do masy ko鎍owej rakiety.
Wynika to ze wzoru cio趾owskiego Shocked Exclamation

V = w x ln(ms/mk)

w - pr璠ko嗆 wylotowa czynnika ( kt鏎a jest jak s康z ponadd德i瘯owa bior帷 tylko na s逝ch odg這s pracy silnika )
ms - masa stertowa rakiety
mk - masa ko鎍owa rakiety

aby wi璚 uzyska V = w musi by ln(ms/mk) = 1 czyli ms/mk = e = 2,71828...
czyli powinno wystarczy 瞠 masa paliwa b璠zie ok 3/4 masy pustej rakiety.
ale to teoria i trzeba experymentalnie zweryfikowa

Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆
ksard

Do陰czy: 07 Lis 2003

PostWys豉ny: Pon Gru 29, 2003 11:17 pm    Temat postu: Nadd德i瘯owa ? Odpowiedz z cytatem

Witam

Pr璠ko嗆 wylotowa produkt闚 spalania zale篡 od ipulsu w豉軼iwego paliwa

w = Iw x g
gdzie:

Iw – impuls w豉軼iwy paliw
g- przyspieszenie ziemskie

Dla paliwa karmelkowego w waha si ona w przedziale 800-1000 m/s

Przybli穎ny wz鏎 na pr璠ko嗆 maksymaln rakiety (bez stosowania logarytm闚) wynosi:

Vmax = Iw * g * mp / (Q – mp/2)

gdzie:
mp – ci篹ar materia逝 p璠nego
Q – ci篹ar startowy rakiety

Niestety, jest to wz鏎 dla warunk闚 idealnych, gdy nie uwzgl璠nia si opor闚 powietrza, a te dla pr璠ko軼i ponadd德i瘯owych gwa速ownie wzrastaj.

Aby lepiej zobrazowa ten problem przytocz par warto軼i charakterystycznych dla rakiet amatorskich:

Ot騜, maj帷 silnik na paliwo karmelkowe o impulsie ok. 120 s (warto嗆 bardzo wy鈔ubowana), masie paliwa 150 g i ci庵u ok. 150 N i rakiet o masie startowej 800 g - to rakieta osi庵nie maksymaln pr璠ko嗆 180 m/s. czyli 640 km/godz. i pu豉p 590 m.

Widzimy jak daleko jeszcze do osi庵ni璚ia pr璠ko軼i nadd德i瘯owej.
Nie oznacza to, 瞠 si poddajemy Razz
Prace trwaj.

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
ksard

PostWys豉ny: Wto Gru 30, 2003 11:13 pm    Temat postu: Re: Silnik do rakiety ponadd德i瘯owej Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa:

Pozostaje kwestia do obliczenia: czy taki silnik, o wadze 200 g (korpus) + 300 g (paliwo o ISP=230) jest w stanie nap璠zic rakiet ( i jak ona powinna mie max. wag) do szybkosci, powiedzmy 1,5 Ma ?

Ksard obiecal mi ze policzy (bo ja jestem za cienki). Zobaczymy co z tego wyjdzie....i czy da si co takiego zrobi w warunkach amatorskich. Co o tym sadzicie ? Mo瞠 pomys nale瘸這by zarzuci ju teraz ?
[/img]

Oto odpowied na postawiony problem

Projekt: Rakieta nadd德i瘯owa

Dane wyj軼iowe:
D逝go嗆 wyrzutni [m]: 1.50
K徠 startu rakiety [Deg]: 80.00

Ci篹ar rakiety bez paliwa [kg]: 1.00
字ednica rakiety [mm]: 66.00
Wsp馧czynnik oporu: 0.60
Czas pracy silnika [s]: 1.00
Masa paliwa [kg]: 0.30
Impuls w豉軼iwy [s]: 220.00
Impuls ca趾owity [Ns]: 647.51 (Silnik klasy J )

Fazy lotu:

gdzie
t = Czas(s)
h = Wysoko嗆 (m)
v = Pr璠ko嗆 (m/s)
a = Przyspieszenie (m/s2)

1. Zap這n: t=0.00 h=0.00 v=0.00 a=0.00
2. Zej軼ie z wyrzutni:
t=0.08 h=1.51 v=38.94 a= 496.42
3. Koniec pracy silnika
t= 1.00 h=238.69 v= 454.77 a=9.28
Apogeum lotu:
t=13.40 h=1479.41 v=16.19 a=9.81
4.Przyziemienie
t=35.87 h= -0.04 v=89.51 a=0.32

Warto軼i ekstremalne:
Pr璠ko嗆 454.7760m/s
Przyspieszenie 505.8873m/s2

Ta rakieta osi庵nie pr璠ko嗆 1.5 M

Osobi軼ie uwa瘸m, 瞠 projekt jest do zrealizowania. Shocked

Ciekaw jestem Waszych komentarzy Laughing

PS.
Do oblicze wykorzysta貫m program Hansa Olafa LUNCH 2D z DARK
Pozdrawiam:

Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Nie Kwi 10, 2005 1:07 pm, w ca這軼i zmieniany 2 razy
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Sro Gru 31, 2003 12:17 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawe wyniki !!! przyspieszenie 50G, szybko嗆 1,5 Ma, h=oko這 1,5 kM !!!
Ola-la toz to mo瞠 by monster !!!
Ziarno paliwa powinno bez problemu wytrzyma takie przeci捫enie.
Ale jak b璠zie z rakiet i ca陰 reszta w momencie przekraczania bariery d德i瘯u?
- Czy przej軼ie bariery d德i瘯u nie uszkodzi (oderwie) lotek ?
- Jak du瞠 b璠 si造 dzia豉j帷e na usterzenie przy szybko軼i 1,5 Ma. Wiem, ze to funkcja ich powierzchni...ale jaki rz康 ?
- Czy konieczne b璠zie wyg豉dzenie (do kszta速u kropli wody) wszystkich powierzchni natarcia rakiety (zw豉szcza profilu kad逝b-lotka) za pomoc dodatkowego laminatu ?
- jaki mo瞠 by wp造w fali uderzeniowej (je郵i ona w og鏊e jest istotna) na silnik, korpus i ew. elektronik rakiety ?
- czy np. bior帷 pr璠ko嗆 detonacji prochu czarnego oko這 350 m/s, znaczy to, 瞠 rakieta z zewnatrz musi przenie嗆 obci捫enie podobn fal uderzeniow ?
- jak udowodnimy, 瞠 rakieta przekroczy豉 1 Ma ?

Ksardzie, czy cx=0.60 b璠zie odpowiedni dla pr璠ko軼i nadd德i瘯owych ? Rakieta przekroczy 1 Ma na wysoko軼i nie wi瘯szej ni 200 m a wi璚 w g瘰tej atmosferze....

Ale rzeczywiscie, zgadzam si z Ksardem. Przy solidnym wykonaniu mamy szans na powodzenie..Smile

Po nowym roku bior si za studia nad paliwem....

Ostatnio zmieniony przez PINOT dnia Sro Gru 31, 2003 12:24 am, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
Ogl康a profil u篡tkownika Wy郵ij prywatn wiadomo嗆 Odwied stron autora
crave

Do陰czy: 27 Wrz 2003

PostWys豉ny: Sro Gru 31, 2003 12:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Paliwo 瞠czywi軼ie ciekawe, szkoda tylko 瞠 z nadchloranem amonu - koszty za du瞠 jak dla amatora Sad. A mo瞠 da si to jako zsyntezowa w domowych warunkach?

A 瞠 rakieta przekroczy豉 barier d德i瘯u, to chyba po d德i瘯u (huku) mo積a rozpozna.
Powr鏒 do g鏎y
Go嗆

PostWys豉ny: Sro Gru 31, 2003 11:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PINOT napisa:
......- Czy przej軼ie bariery d德i瘯u nie uszkodzi (oderwie) lotek ?
- Jak du瞠 b璠 si造 dzia豉j帷e na usterzenie przy szybko軼i 1,5 Ma. Wiem, ze to funkcja ich powierzchni...ale jaki rz康 ?
- Czy konieczne b璠zie wyg豉dzenie (do kszta速u kropli wody) wszystkich powierzchni natarcia rakiety ........- jaki mo瞠 by wp造w fali uderzeniowej (je郵i ona w og鏊e jest istotna) na silnik, korpus i ew. elektronik rakiety ?
- czy np. bior帷 pr璠ko嗆 detonacji prochu czarnego oko這 350 m/s, znaczy to, 瞠 rakieta z zewnatrz musi przenie嗆 obci捫enie podobn fal uderzeniow ?
- jak udowodnimy, 瞠 rakieta przekroczy豉 1 Ma ?....

1. Same pytania Rolling Eyes
2. Nie trzeba studi闚 i symulacji komputerowych aby przewidzie , 瞠 tylko lotka metalowa ( mo瞠 wl鏦na w璕lowe ) wytrzyma obci捫enie przy przekraczaniu d德i瘯u Rolling Eyes
3. 350 m/s to nie detonacja
4. Us造szysz huk ( najpewniej przy rozerwaniu silnika albo rakiety a nie od przekroczenia pr璠ko軼i d德i瘯u Wink )
5. Nie przecz, 瞠 temat ciekawy ale
a) gdzie zrobisz testy Question
b) u篡jesz metal na rakiet Question . Co z bhp dla ludzi i mienia Question

Wi璚:
6. Zejd na ziemi Mr PINOT Rolling Eyes . Zr鏏 najpierw co wolniejszego i poka nam to Razz . Temat tylko teoretyczny. Je郵i tak to ch皻nie poczytam co napiszecie. Teoria te moze by ciekawa. I poka nam Mr PINOT pierw Pinot-Jetexa ( film jak jaki pojazd nap璠za ) bo szukam okazji aby by na forum PROFI Razz )

Pozdr. A

Szcz窷liwego Nowego Roku i udanych test闚
Powr鏒 do g鏎y
PINOT

PostWys豉ny: Czw Sty 08, 2004 12:03 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

- Ja my郵e, ze niekonieznie lotka metalowa...takie pude趾owate co o si nazywa chyba Raptor ma wi瘯szo軼 kad逝ba z kompozyt闚...no, mo瞠 na niekt鏎yh powierzchniach kompozyt闚 kevlarowych
- W這kna C nie sa jako szczeg鏊nie mocne - sa po prostu lekkie w porownaniu ze szklanymi.
- No tak, proch nie detonuje...ale chodzi mi o fal uderzeniow. Je郵i tyle co 350 m/s, to kompozyt szklany z 豉two軼i wytrzyma (nie por闚nuj tego do wybuchu prochu wewn徠rz korpusu, gdzie dzia豉 jeszcze ci郾ienie.
- Co do silnika i jego rozerwania by豚ym akurat najbardziej spokojny...ten wytrzyma. Daj g這w, 瞠 wystrzelony z armaty (pr璠ko軼 wylotowa te HS) taki korpus gdyby go zabezpieczy przed dzia豉niem gaz闚 nie dozna豚y najmniejszego uszczerbku.
-W徠pi te aby np. os這ny Ariane (chroni帷e 豉dunek) by造 pancerne...a ona leci pewnie kilka machow,

No, ale czy jestesie pewni, ze przy tak ma造m obiekcie podczas przekraczania 1 Ma bedzie co s造chac ? Nie jestem pewny...w kazdym razie b璠 w徠pliwo軼i...

dziadek kermit

PostWys豉ny: Pi Sty 09, 2004 6:30 pm    Temat postu: przy酥ieszenia letalne Odpowiedz z cytatem

czyta貫m z zainteresowaniem wszystkie posty na temat hipersonicznej rakiety i s康z i jest mo磧iwe zbudowanie takowej, lecz Confused
przypuszczam , 瞠 zab鎩cze jest zw豉szcza przy酥ieszenie startowe rz璠u 50 g.
nie wiem czy jeste軼ie w stanie to sobie wyobrazi ale ka盥y gram takiej rakiety wa篡 nie 1G ale 50G podczas pracy silnika.
Zak豉daj帷 mas rakiety 1 kg si豉 dzia豉j帷a na silnik ( pchaj帷a rakiet wyniesie
50 x 9,81 x 1 = 490,5 N
czyli na stare jednostki 50 kG ( si造 )
Z dzia豉niem tych w豉郾ie przy酥iesze b璠 zwi您ane g堯wne problemy konstrukcyjne.
A jest ich kilka
1 wytrzyma這嗆 ziarna paliwowego ( mo瞠 pop瘯a i wtedy BUUUM )

2 zamocowanie silnika ( dzia豉nie praktycznie udarowej si造 na zamocowanie )
w mojej Xplozji 2 przy przeci捫eniu 30g silniczek wcisn掖 si 5 mm w rakiet uszkadzaj帷 przetyczk na kt鏎ej by zamocowany

3 zamocowanie statecznik闚 ( zw豉szcza dzia豉nie moment闚 si bezw豉dno嗆i mog帷e spowodowa nie tyle urwanie co deformacj statecznika czyli zwichrzenie a w konsekwencji niesterowno嗆 rakiety )

i to by by這 na tyle zrz璠zenia Laughing Laughing Laughing
niemniej Question patrz ni瞠j Arrow

ksard

PostWys豉ny: Sob Sty 10, 2004 12:53 pm    Temat postu: Wytrzyma這嗆 konstrukcji przy pr璠ko軼iach > 1M Odpowiedz z cytatem

Jak dot康 w swoich „eksperymentach” rakietowych stara貫m si raczej oddala ni zbli瘸 do pr璠ko軼i d德i瘯u ze zrozumia造ch wzgl璠闚.
Skupia貫m si na projektowaniu takich modeli rakiet, kt鏎e by osi庵a造 jak najwy窺ze pu豉py a nie koniecznie ekstremalne pr璠ko軼i.
Ale temat zosta wywo豉ny i zainteresowa mnie od strony teoretycznej – jako nigdy wcze郾iej nie zastanawia貫m si nad tym problemem.
Mam pe軟 鈍iadomo嗆 wyst瘼uj帷ych problem闚 i rozumiem wasze w徠pliwo軼i.
Przewertowa貫m biblioteczk w poszukiwaniu przyk豉dowych parametr闚 lotu rakiet badawczych. I co znalaz貫m ?
Polska rakieta METEOR 1 osi庵a豉 maksymaln pr璠ko嗆 = 1100 m/s. Czas pracy silnika tylko 2,3 sek. przy masie paliwa 18 kg – a wi璚 jakie mia豉 ogromne przyspieszenie przy starcie!!! (Wi璚ej informacji mo積a znale潭 na mojej stronie - http://www.ksard.republika.pl/meteory_c.htm
Tak wi璚 przekraczanie bariery d德i瘯u dla rakiet to zjawisko normalne.
Moje obawy budzi nie du瞠 przyspieszenie lecz sama pr璠ko嗆. To ona b璠zie gro幡a dla konstrukcji a w豉軼iwie wyst瘼uj帷y op鏎 aerodynamiczny (falowy i denny zwany inaczej wirowym).
Rakiety ponadd德i瘯owe powinny posiada profile ponadd德i瘯owe odznaczaj帷e si ostr kraw璠zi natarcia.
Nie bez znaczenia mo瞠 tak瞠 mie zjawisko nagrzewania si konstrukcji.
Przy pr璠ko軼i ok. 400 m/sek. przyrost temperatury dt =100 C, przy kt鏎ej mi瘯nie szk這 organiczne a urz康zenia elektroniczne przestaj dzia豉.
Zastosowanie materia堯w kompozytowych pozwoli pokona te trudno軼i.

I jeszcze jeden temat.
Podczas naszych dyskusji poza forum z PINOT’em pojawi豉 si w徠pliwo嗆 co do wytrzyma這軼i samego ziarna paliwa opartego na lepiszczach typu silikon.
Obawy wydaj mi si nieuzasadnione, poniewa pr璠ko嗆 przep造wu gaz闚 wzd逝 軼ianek paliwa w kanale wewn皻rznym nie s „zbyt” du瞠 i nie b璠zie to mie znaczenia dla reologii i w豉sno軼i mechanicznych paliwa a sam wp造w przyspieszenia rakiety i si z tym zwi您anych na pewno nie przekrocz dopuszczalnych warto軼i modu逝 Jounga, napr篹e, udarno軼i itp.

Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Nie Kwi 10, 2005 1:06 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
ku ku

PostWys豉ny: Sob Sty 10, 2004 1:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

p. ksard a czy ten METEOR1 to czasami nie by nap璠zany paliwem na bazie nitrogliceryny
laski prochowe nitroglicerynowe
je瞠li si nie myl to mieli dawniej spore problemy z budow tych rakiet
a pr鏏y by造 robione w parku s這wie雟kim na polskiej pustyni z ruchomymi wydmami
Powr鏒 do g鏎y
ksard

PostWys豉ny: Sob Sty 10, 2004 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ku ku napisa:
p. ksard a czy ten METEOR1 to czasami nie by nap璠zany paliwem na bazie nitrogliceryny
laski prochowe nitroglicerynowe
je瞠li si nie myl to mieli dawniej spore problemy z budow tych rakiet
a pr鏏y by造 robione w parku s這wie雟kim na polskiej pustyni z ruchomymi wydmami

Wszystko pomiesza貫.

Rzeczywi軼ie by豉 taka rakieta nap璠zana silnikiem na proch nitroglicerynowy ale nazywa豉 si RM a nie METEOR. Silniki w tej rakiecie stanowi造 adaptacj dawnych rakiet bojowych M8 i M13 z okresu II wojny 鈍iatowej znanej jako Katiusza. Pr鏏y odbywa造 si na pustyni B喚dowskiej.
Natomiast starty rakiet METEOR przeprowadzane by造 w okolicach Ustki w dawnej bazie nimieckich rakiet V2.
Silniki w rakietach typu METEOR mia造 paliwo zupe軟ie innego typu z kana貫m wewn皻rznym w kszta販ie gwiazdy.
Nie wiem czy wiesz, 瞠 polska rakieta METEOR 2 osi庵n wysoko嗆 zaliczan ju do obszaru kosmosu, dzi瘯i czemu Polska znalaz豉 si w doborowym gronie kraj闚, kt鏎e wys豉造 w豉sne obiekty w kosmos.
Ma這 kto dzisiaj o tym pami皻a. Niestety po tym sukcesie nasi bracia z za wschodniej granicy nakazali naszym w豉dzom wstrzymanie programu rakietowego. Przyst徙ili鄉y wtedy do programu INTERKOSMOS.
To tyle historii - troch nie na temat, ale Ku Ku mnie sprowokowa.

PS.
Polskie rakiety badawcze mo積a zobaczy w muzeum Lotnictwa i Astronautyki w Krakowie - dawne lotnisko w Czy篡nach.

Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony przez ksard dnia Nie Kwi 10, 2005 1:06 pm, w ca這軼i zmieniany 1 raz
Powr鏒 do g鏎y
dziadek kermit

PostWys豉ny: Sob Sty 10, 2004 10:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ksard napisa:

Silniki w rakietach typu METEOR mia造 paliwo zupe軟ie innego typu z kana貫m wewn皻rznym w kszta販ie gwiazdy.
Nie wiem czy wiesz, 瞠 polska rakieta METEOR 2 osi庵n wysoko嗆 zaliczan ju do obszaru kosmosu, dzi瘯i czemu Polska znalaz豉 si w doborowym gronie kraj闚, kt鏎e wys豉造 w豉sne obiekty w kosmos.
Ma這 kto dzisiaj o tym pami皻a. Niestety po tym sukcesie nasi bracia z za wschodniej granicy nakazali naszym w豉dzom wstrzymanie programu rakietowego. Przyst徙ili鄉y wtedy do programu INTERKOSMOS.
Pozdrawiam

To si wszystko zgadza a jeszcze do這輳 ze swojej paki, 瞠 ten inny rodzaj paliwa jest mocno podobny do nap璠zaj帷ego silnikistartowe promu kosmicznego.
( ka販zuk polibutadienowy z py貫m aluminiowym i nadchloranem amonu)

ku ku

PostWys豉ny: Nie Sty 11, 2004 2:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzi瘯i za sprostowanie i przypomnienie
Powr鏒 do g鏎y
DJArnold

Do陰czy: 24 Gru 2003
Sk康: ja mam to wiedzie

PostWys豉ny: Czw Sty 22, 2004 11:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!!!

Je郵i mowa jest o osi庵ni璚iu i przekroczeniu bariery d德i瘯u my郵, 瞠 warto by這by zastanowi si nad problemem jak najszybszego przekroczenia tej瞠 bariery. O ile mi wiadomo dawniej uwa瘸no, 瞠 przekroczenie jej jest niemo磧iwe. Wszystkie konstrukcje osi庵aj帷e predko嗆 d德i瘯u poprostu nie wytrzymywa造 zbyt d逝giej fazy lotu przy tej pr璠ko軼i i poprzez zbyt d逝gi nacisk fali dzwi瘯owej rozpada造 si. Dlatego w samolotach przy zbli瘸niu si do bariery dodatkowo w陰cza si dopalanie aby jak najkr鏂ej przebywa w tej krytycznej pr璠ko軼i.
Efekt dzwi瘯owy rakiety przekraczacej j napewno by powsta, wydaje mi si 瞠 zaleza這 by to od jej gabaryt闚.

Pozdrawiam
Powr鏒 do g鏎y
pablo

Do陰czy: 06 Gru 2002
Sk康: 堯dzkie

PostWys豉ny: Pi Sty 23, 2004 12:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Efekt d德i瘯owy towarzyszy豚y rakiecie tak瞠 po przekroczeniu pr璠ko軼i d德i瘯u. I cos mi si wydaje 瞠 trzeba by ustawionym w odpowiednim miejscu, 瞠by go us造sze.
Powr鏒 do g鏎y
Wy鈍ietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G堯wna -> Silniki Rakietowe Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id do strony 1, 2, 3  Nast瘼ny
Strona 1 z 3

Skocz do:  
Nie mo瞠sz pisa nowych temat闚
Nie mo瞠sz odpowiada w tematach
Nie mo瞠sz zmienia swoich post闚
Nie mo瞠sz usuwa swoich post闚
Nie mo瞠sz g這sowa w ankietach
Nie mo瞠sz dodawa za陰cznik闚 na tym forum
Nie mo瞠sz pobiera plik闚 z tego forum