Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Węgiel do prochu czarnego
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dziadek kermit



Dołączył: 25 Kwi 2003
Posty: 516
Skąd: z okolicy "Żabidołka"

PostWysłany: Sob Paź 18, 2003 2:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kłaniam się pięknie Very Happy Exclamation
Jesień idzie liście spadają Exclamation
A może tak ze spadłych liści węgla upalić w Yetihehe'owej retorcie Question
W opadających liściach celulozy jest od groma, a natura sama zadbała, żeby wyciągnąć z nich przed odrzuceniem wszystko co się przyda, więc może być mało zanieczyszczeń.

_________________
Dziadek Kermit Smile
"co do reszty uważam, że Kartagina powinna być zburzona!"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
julex



Dołączył: 16 Lis 2002
Posty: 174
Skąd: tu ten smród?

PostWysłany: Sob Paź 18, 2003 5:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Otrzymywanie węgla z drewna jest podyktowane względami ekonomicznymi.
Fabryka prochu wszystko przetrawi Smile, choćby i wypalała liście. Oni mają odpowiedni sprzęt, więc z każego węgla zrobią PCz.
Dodam, że w niektóych krajach jest jednak niedobór drzew ;( więc stosuje się konopie. Czyli w sumie słomę.

Jak dla mnie wyżarzanie siana daje zbyt małą wydajność i zbyt smolisty produkt. Ale co kto lubi Smile

Pozdro
juleks

PS. Hmmmm.... drewno jest jednak niezastąpione. Wrzucamy do wiadra wierzbowych gałęzi, zasypujemy piaskiem, wstawiamy to na dwa dni do ogniska i mamy węgiel pierwsza klasa Wink . I ilość też pokaźną Wink

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
crave



Dołączył: 27 Wrz 2003
Posty: 481

PostWysłany: Pon Lis 03, 2003 6:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja zrobiłem ostatnio proch z węgla z kominka Smile. Wyjąłem parę kawałków węgla brzozowego i po dwóch godzinach tłuczenia łopatą, młotkiem i przesiewania przez pończochę (na przemiennie) otrzymałem 30 gram Wink pyłku węglowego.
Otrzymane z tego 200 gram P.Cz. pali się wyśmienicie, szczególnie w postaci grudek, niepozostawiając prawie żadnych spalin stałych - po wypaleniu w pudełku po filmie został tylko ciemny osad.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
morpiel



Dołączył: 26 Paź 2003
Posty: 104
Skąd: lądek, lądek zdrój

PostWysłany: Wto Lis 04, 2003 1:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A my ze starym się dzisiaj bawiliśmy w kominiarzy...
I kurde tak patrze na te 2 wiadra węgla, i mi szkoda go Wink
Zapodałem do prochu i zrobiłem silnik. Fajnie hulał ale pulsował.
Ale chyba to nie jest wina węgla, tylko kiepsko zmielonych i lekko wilgotnych składników (ach ten mój pośpiech Laughing )
Pozd.
Maciej

Ps. Jak myślicie nadaje się sadza z komina?? Nawet nie trza mielićSmile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Guardier



Dołączył: 24 Wrz 2003
Posty: 23
Skąd: KATOWICE

PostWysłany: Wto Lis 04, 2003 5:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dawniej gdy poroch czarny był na urzytku dziennym najlepsze jego gatunki wytwarzano z leszczyny olchy i paru drzew kture w polsce nie rosną na początku po prostu układali takie "ognisko" przykrywali je ziemia i torfem tak ze u gury zostawał taki komin
po kilku-kilkunastogodzinnym procesie uwęglania zbierali i gotowe

potem ulepszyli tą metode i drzewo do zwęglania umieszczali w metalowych pojemnikach a te w paleniskach no jakoś tak i tak uwarzam że najwarzniejsze jest żeby proch dobrze wysuszyć
pozdrowionka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Nie Mar 07, 2004 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć tu Artpi myślę że mogę wam pomóc , jeśli chcecie to wyślę wam próbkę super mielonego węgla , i węgla z siarką ,ja tego używam od kilku lat prawie do wszystkiego jest naprawdę prima, to oryginał żadne tam grile itp .
Na mój numer( GG 8051496 –próbuj czy jestem dostępny)


Ostatnio zmieniony przez Artpi dnia Nie Cze 19, 2005 12:16 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Nie Mar 07, 2004 9:23 pm    Temat postu: Węgiel do PCZ Odpowiedz z cytatem

Zależy mi na substancji o przewidywalnych właściwościach bo z węglem jest różnie, dlatego szukam jakiegoś zamiennika węgla do PCZ.
Powrót do góry
user



Dołączył: 26 Maj 2003
Posty: 22

PostWysłany: Pon Mar 08, 2004 6:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Wegiel mozna zastapic benzoesanem aczkolwiek wyniki sa raczej mizerne.
Sam benzoesan z kno3 i siarka wymieszany pali sie mizernie cos jak saletra z cukrem. Po przegryzieniu woda powstaje zwarta bryla ktora trzeba zetrzec na sicie po takim zabiegu mieszanka troche przyspiesza ale nadal jej daleko do pcz.

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Pon Mar 08, 2004 8:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cześć tu Artpi"julex" pisze że i z liści mozna otrzymać węgiel drzewny , sądzę że jest w błędzie. Ani z liści , ani z slomy ,czy terz z węgla aktywowanego dobrego prochu nie otrzymasz . Jest tylko kilka gatunków drzew które spelniają warunek przydatności do produkcji prochu . Najważniejszą sprawa to proces uwęglania. A efekt końcowy czyli dobry proch to odpowiedni proces przetważania technologicznego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
piro-07



Dołączył: 04 Lut 2004
Posty: 6

PostWysłany: Sro Mar 10, 2004 10:05 pm    Temat postu: Węgiel do ... Odpowiedz z cytatem

Dobrej jakości węgiel można otrzymać z łupin orzecha włoskiego.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Czw Mar 11, 2004 4:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hehe, a ja ostatnio dorwalem kilogram wegla aktywnego od mojego znajomego chemika jeszcze ze szkoly sredniej Cool i w dodatku za totalna darmoche-pylek jak sie patrzy a jak sie jara roch na nim...uuuu marzenie Exclamation do prochu w sam raz...

a co do tych lisci i innych rzeczy to nie sadze zeby gatunek drzewa ktore sie zwegla mial az tak kolosalne znaczenie bo domowymi sposobami i tak nie jestesmy w stanie wyprodukowac prochu takiego jak fabryczny a dopiero w technologii przemyslowiej takie niuanse zaczynaja odgrywac wazna role Wink

POZDRO

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Artpi



Dołączył: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWysłany: Pią Mar 12, 2004 9:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Faktem jest że wiele substancji organicznych można zwęglic i otrzymać wegiel . Można też prubować zastąpić innymi produktami jeden z składników, ale to będzie już modyfikacja .Faktem też jest że w zależności w jakim kraju produkowano proch opierano się lokalnych surowcach . Większość krajów europejskich stosowało na skalę przemysłową drewno , w zależności od przeznaczenia prochu , były to gatunki miękkich drzew liściastych i iglastych . Różniły się tak zwanymi parametrami balistycznymi tj .ilośc gazów , ciśnienie ,temperatura spalania , itp .W amatorskich warunkach niemal kazden otrzymany proch będzie prochem tylko jakim ?

Drewno jako paliwo naturalne ma w zależności od gatunku skład ; celuloza i pentozyny średnio 65% , lignina średnio 30% , żywice i woski średnio 5%. Skład chemiczny w przybliżeniu dla drewna w stanie powietrzno suchym w % wagowych ; C 50,4 % , H 6,1 % , O 43,3 % , N 0,12 % . Inne żródła mogą podawać nieco odmienny skład.


Otrzymywanie węgla drzewnego w procesie odgazowania niskotemperaturowego nosi nazwę – wytlewania . Proces ten przebiega w temperaturze 450 –650 C , i różni się od procesu koksowania gdzie temperatura przekracza 1350 C . W rezultacie otrzymuje się inne odmienne produkty , gaz wytlewny , wodę wytlewną , smołę niskotemperaturową zwaną prasmołą , i stałą pozostałość czyli węgiel drzewny . Pierwowzorem procesów wytlewnych jest sucha destylacja drewna , którą znano już około 6000 tysięcy lat p.n.e. Rozwój tej techniki doprowadził do dwóch metod przerobu drewna w zależności od przeznaczenia . I tak udoskonalona metoda suchej destylacji w retortach pozwala zgazowywać materiał wsadowy na tak zwany holc gaz ,gdzie temperatura może dochodzić nawet do 750 C o wartości opałowej 1200-1500 k/kcal Nm 3 . W tej metodzie głównym produktem jest gaz .Oraz metoda wypalania drewna w piecach komorowych , przeponowych gdzie produktem końcowym w głównej mierze jest węgiel drzewny .Wydajność produktów wytlewania drewna , produkty w % wagowych zależnie od surowca; węgiel drzewny 35-40% , prasmoła 8-14% , woda wytlewna 26-35% ,mieszanina gazów 100-120 Nm3 . Odmienną metodę uzyskiwania wegla drzewnego jest wyprażanie odpadków drzewnych w mielarzach , tj. kopcach zestawionych z polan i gałęzi drzew , oblepionych z zewnątrz warstwą gliny .Jest to dłuższy czas wypału i niższa temperatura około 500 C . Przy niedostatecznym dopływie powietrza proces spalania jest niezupełny , częściowy , przeważa wyprażenie , i proces uwęglania nie jest tak daleko posunięty jak przy retortach czy piecach komorowych. Gdzie wartość czystego węgla pierwiastkowego dochodzi do 96% .


Węgiel aktywowany wytwarza się za pomocą aktywowania węgla drzewnego parą wodną w temperaturze około 200 C pod ciśnieniem , i nasyceniu roztworem chlorku cynkowego , kwasu fosforowego , lub innych odczynników . Zrębki drewna , zdrewniałe łupiny pestek , albo odpowiednio przygotowany torf poddaje się prażeniu w temperaturze około 600 C . Również materiał zweierzęcy np. krew ,kości itp. stosuje się w celu uzyskania produktu o wzmożonej zdolności adsorpcyjnej , chodzi tu o uzyskanie możliwie dużej powierzchni wewnętrznej . Odgazowany materiał wypłukiwany jest wodą w celu usunięcia wchłoniętych substancji i po wysuszeniu aktywowany parą wodną .Węgiel aktywowany jest stosowany jako materiał chłonny , w procesach adsorpcyjnych ,odbarwiających , jako wypełniacz do masek gazowych , do filtrowania wody ,ścieków , itp. I w zależności od przeznaczenia mieszany jest z substancjami powiększającymi zdolność chłonięcia wybiórczo różnych gazów , czy też oczyszczaniu różnych cieczy .

Jak wynika z powyższego opisu węgiel aktywowany nie spełni do końca roli węgla w prochu czarnym . Aczkolwiek jest to węgiel drzewny lecz , bardzo zmodyfikowany z domieszką różnych niekorzystnych substancji .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Wto Mar 23, 2004 11:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ale faktem jest ze proch na nim jara sie zaj*******!!!!!!
ja uzywam aktywnego i jest naprawde ok:!:

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ludz



Dołączył: 07 Sty 2003
Posty: 34

PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 8:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Idea Popracujcie nad technolgia nie nad weglem !!!

Wystarczy grillowy , dobra maszynka do miesa z drobnymi oczkami i dluga korbka zeby bylo latwiej mielic , mielimy 4 razy , przegryzamy , mielimy 3 razy przegryzamy , mielimy itd.... mozna tez zrobic sobie maly gniotownik , duzy mozdziez itd. pomyslcie nad technologia .... naprawde pomaga Smile ... a jak juz zastosujecie prase i bedziecie mielic wysuszone "wypraski" (zwilzone przed mieleniem) to otrzymacie znakomity proch.

_________________
Pzdr. ludz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
chudy8x8



Dołączył: 23 Kwi 2004
Posty: 5

PostWysłany: Czw Maj 06, 2004 12:10 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie wiem w czym macie proble taki zwykly wegiel dzewny (nie brykiet) wystarczy w zupelnosci. jak bylem maly to zakosilem babci mlynek elektryczny do kawy, jak w takim mlynku pomiele troche wegielek wychodzi calkiem niezle. pozniej jesszcze ten pyl przez sito lub ponczoche i jest naprawde super. A wieksze kawalki wegla (te co zostaly na sitku czy ponczosze daje do wylkanow i nic mi sie nie marnuje.
powodzenia Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Czw Maj 06, 2004 3:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja stosuje WĘGLE TRYBULARZOWE. Świetna jakość, ale 5 zł/100g. Na 0,5 kg prochu to wystarczy. Naprawdę polecam!!!
_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Wto Gru 21, 2004 6:09 pm    Temat postu: w ramach czysczenia Odpowiedz z cytatem

yetihehe napisał:

Kiedyś kupiłem sobie węgiel aktywny. Meczyłem się, męczyłem, dorwałem się do wagi i pierwszy raz zrobiłem proch z prawidłowymi proporcjami, mieliłem to długo i dokładnie (i osobno). Efektem był najgorszy jak dotąd proch, zostawiał mnóstwo żółtych glutów i baaardzo powoli się palił. Ostatnio zrobiłem proch na węglu z papieru toaletowego, robionym w puszcze metalowej w piecuna węgiel kamienny z nadmuchem i wyszedł mi proch, który po lekkim nawilżeniu, uformowaniuw tabletkę (wielkość jak tabletki magnezu) po podpaleniu sam zsunął się z cegły, na której go podpalałem. Obiecałem sobie, że już nigdy więcej węgla aktywnego, a jak bedę robił proch na jakość, to tylko własnej roboty węgiel

Piroman2 napisał:
Potwierdzam Yetihehe, Ja zaś załatwiłem sobie w tamtym roku czysty węgiel aktywny idealny puszek (rozdrobnienie), zrobiłem na standardowych proporcjach wagowych Pcz i wyszedł bardzo kiepski. Gdy tylko zastosowałem węgiel drzewny zmielony efekt był duzo lepszy...

czort napisał:
z czego wniosek węgiel aktywny to lipa trzeba sobie samemu wypalać (dzięki temu moŻna sterować właściwościiami prochu jak ma się odpowiedni piecyk ) ale zastanawiam się nad węglem do rysowania niejest on taki drogi jak tabletki a jest chyba dść czysty

Łodygin napisał:
napewno jest wypalany z większą starannością niz węgiel dżewny do grilla.

Maxlam napisał:
ja nie wiem czy proch na aktwywowanym jest lepszy od tego na zwykłym węglu jakoś nie mam dostępu do aktywowanego a specjalnie nie będę szukał bo na zwykłym wychodzi w miarę OK jak sie postarać tak jak ktoś napisał już na forum "produkcja własna mocno upirdliwa" a jeśli chodzi o jakość węgla to oczywiście mozna robić samemu na jakiejś stronce widziałem jak koleś w szybkowarze robił suchą destylację to ciekawy pomysł jak będę miał chwilke to zobaczę co z tego wychodzi (czy jest sęs zawracać sobie d.... i dodawać jeszcze roboty)

Łodygin napisał:

a aktywowany,,, hmm,, to zależy jeszcze jaki,,, bo np.węgiel aktywowany z pochłaniaczy maski gazowej "słoń" wypadł duużo gożej od węgla z apteki "carbo medicinalis"

Sciarwa napisał:
ja robie sam wegiel i jest ok

dobry wegiel to wegiel aktywny, czyz nie?
a czym sie rozni wegiel aktywny od niedobrego wegla ze stacii benzynowej albo od samorobnego wegla z >tyłek tak! rozni sie czystoscia! roznia sie tym, ze wegiel akt. ma czyste pory, a wegiel brudny ma brudne pory
a co powstaje podczas zweglania drewna?
smo-ła
i co sie z nia dzieje? osadza sie na/w weglu i wylatuje razem z dymem.
co zatem trzeba uczynic, zeby przzeprowadzic magiczny proces przemiany: wegiel zly wegiel dobry?
trzeba oczyscic wegiel ze smoly.
tyle powiem. KOMBINOWAC!

Bomberman22 napisał:
Węgiel wypalałem w ten sposób:
Wykopałem duży dół w ziemi. Na spód dałem słomę dla ułatwienia zapłonu. Ułożyłem na słomie gałęzie olchowe dobrze wysuszone na słońcu (robiłem na wakacjach). Gałęzie układałem na krzyż. Podpaliłem słomę i całość przykryłem dwiema warstwami blachy. Poobtykałem jeszcze trochę ziemią. Wypalało się jakieś 3h. Testowałem ten węgiel rozkruszając go kamieniem. Jest bardzo miękki, łatwo kruszy się nawet w palcach. Wypalałem także węgiel z sosny. Był bardzo twardy, ale gwiazdki "Chrysathemum6" spalały się błyskawicznie (same się poruszały po ziemi przy spalaniu). Według mnie węgile wypaliłem dobrze.

Proch testowałem w drewnianej metrowej listwie, w której wycięty był rowek szerokości 5 mm i takiej samej głębokości.

Jeżeli proch po zamrażaniu, ucieraniu na wilgotno i gotowaniu nie będzie spalał się szybciej na ścieżce, przetestuję go w star mine oraz zrobię petardę. Mam nadzieję, że w zamknięciu spisze się dużo lepiej.

Tetrazen napisał:
Jak ktoś ma piec to lepiej odgazować drewno sememu w zamkniętym naczyniu.
Osobiście zauważyłem, że węgiel z drewna iglastego (świerk, sosna) znacznie łatwiej się proszkuje a proch na nim spala sie znacznie szybciej. Węgle z drzew liściastych dają zdecydowanie twardsze ziarna.
Wegiel aktywny z drzewa mozna zrobić sobie samemu impregnując najpierw drewno r-rem np. NaOH, ZnCl2, ale jak dla mnie nie warto, świerk, a zwłaszcza sosna odgazowana w stalowej puszce daje świetny węgiel tylko trzeba prażyć tak długo aż wszystko co lotne sie ulotni.

Pkr napisał:
Tetrazen wszystko fajnie tylko że obalasz kilkuset letnią tradycje wytwarzania pcz ,bo do tej pory była teoria poparta praktyka ze nie uzywa sie drzew do robienia wegla drzewnego zawierajacych substancje zywiczne ,tylko wierzba,olcha a u ciebie odwrotnie czyli powiedzenie cyt."prochu nie wymyslisz" w twoim przypadku sie nie sprawdziło pozdrawiam.

Tetrazen napisał:
Zapewne masz rację Pkr, bo ja to tylko porównywałem prochy, na węglu z drzew iglastych miękkich i liściastych twardych, natomiast wierzba olcha jest raczej miększa od buka czy dębu (dla których robiłem testy i wypadło zdecydownaie na niekorzyść węgla z drzew twardych liściastych).
Przypuszczam powód dla którego nie stosuje sie wegla z drzew żywicznych w przemyśle.

Maxlam napisał:
Popieram do wieków wiadomo iż do produkcji prochu stosuje się węgiel wypalany z drzew liściastych

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Leon



Dołączył: 26 Sty 2004
Posty: 49
Skąd: Kaszebe

PostWysłany: Pią Gru 24, 2004 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Węgiel aktywowany jest bardzo dobry do Pcz, mozna sie łatwo zaopatrzyć w ten węgiel (najgorszym wypadku w POCHu), jest czysty i bez potażu tak jak węgiel drzewny. Z aktywowanym są problemy ze zmieleniem, bo na parze sie go oczyszcza i rozwija powierzchnie, dlatego jest taki twardy ( m.in. dlatego Wink MILELIĆ TO I BĘDZIE LEPEIJ ) zjadłem wigilijny barczysz i powiem jeszcze, że brykiety węglowe sie nadają...oczywiście zalezy jakie brykiety, ale takie brykiety to sie spieka z pakiem węglowym, a nie klejem i sie nadają do prochu, ja robiłem kiedyś proch na starych węglowych tyglach (zmielonych) i jarał sie jak.....jak dobry proch Wink

Węgiel oczyszczony to węgiel najlepszy

pozdrówka
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
veteran5



Dołączył: 14 Paź 2004
Posty: 22
Skąd: z Browaru ;-)

PostWysłany: Sob Gru 25, 2004 4:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co sadzicie o weglu z... LIPY???
lipa to jest chyba najmieksze drewno Twisted Evil
a pod koniec wypalania dac do puszki troche wody destylowanej Smile

_________________
Do Admina/moda: Proszę o usunięcie tego profilu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Leon



Dołączył: 26 Sty 2004
Posty: 49
Skąd: Kaszebe

PostWysłany: Sob Gru 25, 2004 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mówisz lipa? - no nie wiem dokłądnie, ja sie na drwach nie znam, ale balsa chyba jest najmiększa( najbardziej miękka Smile ) prochu z drzewa balsowego nie robiłem, ale może ktoś robił

pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 2 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP