Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Tlenochlorek miedzi
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Czw Gru 04, 2003 10:58 pm    Temat postu: Tlenochlorek miedzi Odpowiedz z cytatem

Występuje pod komercyjną nazwą MIEDZIAN. Jest to w zasadzie czysty i drobno sproszkowany CuOCl.

Pytanie do wyjadaczy pirotechnicznych (Smile): czy ten związek jest w stanie barwić płomień na niebiesko ? Proszę bez teoretyzowania, ale o praktyczne doświadczenia ze stosowania.

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Gru 05, 2003 7:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Niech cię pozory składu ilościowego nie mylą !!
Logika i intuicja chemiczna tez zdecydowanie wyklucza istnienie czegoś takiego jak podchloryn miedzi na stopniu I utlenienia.
Stawiam raczej na jakiś addukt albo sól mieszaną...

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Pią Gru 05, 2003 8:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co by nie mówić, jest czy nie jest, to do barwienia płomienia na zielono nadaje się doskonale Laughing .
Powrót do góry
julex



Dołączył: 16 Lis 2002
Posty: 174
Skąd: tu ten smród?

PostWysłany: Pią Gru 05, 2003 8:43 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

....jeśli nie chłonie wody, ani się w niej nie rozpuszcza za dobrze (chlorany....)... Wink

Pozdro
juleks

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Pią Gru 05, 2003 9:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lakrymator napisał:
Co by nie mówić, jest czy nie jest, to do barwienia płomienia na zielono nadaje się doskonale Laughing .



Przupuszczam że w obecności donorów chloru może się sprawdzić. Jakieś konkretne experymenty, obserwacje ?

_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
RobertG



Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 61
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Gru 06, 2003 12:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chociaz nie bedzie do konca na temat, zwalszcza o praktyce, wiec podam tylko to co znalazlem w swoich zrodelkach:
Czterochlorek miedzi to ogolna nazwa substancji:
    3CuO•CuCl2•3H2O
    3CuO•CuCl2•4H2O
    Cu2(OH)2Cl
    CuCl2•3Cu(OH)3


Ja interesowalem sie ta substancja ze wzgledu na zastosowanie w gwiazdkach. Niestety jeszcze nie praktycznie.
Problem z jednoznacznym okresleniem co to jest tlenochlorek miedzi powoduje ze znane kompozycje nieco sie od siebie roznia w zaleznosci od tego od jakiego producenta pochodzia. Rowniez z tego powodu substancja ta traci na popularnosci mimo tego ze posiada chlor i nie potrzebne sa zewnetrzne donory chloru.

No i na koniec .. oczywiscie ta substancja jest uzywana do barwienia plomienia na niebiesko Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
RobertG



Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 61
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob Gru 06, 2003 12:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czterochlorek miedzi to ogolna nazwa substancji:

Oczywiscie tlenochlorek miedzi (copper oxychloride)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gatar



Dołączył: 18 Paź 2003
Posty: 9
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Gru 06, 2003 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z własnych doświadczeń wiem, że tlenochlorek miedzi adaje się do barwienia płomieia. W mieszance z siarką i chloranem potasu pali się niebiesko-białym płomieniem. Całkiem niezłe.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JoY



Dołączył: 07 Paź 2002
Posty: 57
Skąd: Unknow

PostWysłany: Sob Gru 06, 2003 7:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chloran potasu z nafta tez sie pali niebiesko bialym plomieniem... Very Happy
_________________
Jeszcze zyje Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
PINOT



Dołączył: 25 Lis 2003
Posty: 428
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Nie Gru 07, 2003 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ha, ha...i gaz ziemny też...
_________________
Ciekawe kto bedzie pierwszym 80-cio latkiem na tym forum
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Leon



Dołączył: 26 Sty 2004
Posty: 49
Skąd: Kaszebe

PostWysłany: Czw Sty 29, 2004 12:47 am    Temat postu: Re: tlenochlorek miedzi Odpowiedz z cytatem

PINOT napisał:
Występuje pod komercyjną nazwą MIEDZIAN. Jest to w zasadzie czysty i drobno sproszkowany CuOCl.

Pytanie do wyjadaczy pirotechnicznych (Smile): czy ten związek jest w stanie barwić płomień na niebiesko ? Proszę bez teoretyzowania, ale o praktyczne doświadczenia ze stosowania.


siemanko wszystkim!

No normalnie jak zobaczyłem ten temat to zmusiliscie mnie do niezłego główkowania , bo w mojej skromnej karierze chomicznej nigdy sie nie spotkałem z czyms takim jak CuOCl... ktos tu ma niezła fantazję (albo mi już odbija palma)....

w ramach przypomnienia ...HOCl to bardzo słaby kwas a w dodatku nietrwały ale trwalsze sa jego sole ....i uwaga ...wyodrębniono w stanie stałym talko takie jego sole jak podchloryn sodowy i wapniowy obydwa są hydratami , ale nie wiem "po ile" mają wudzitsu) . Z tym podchlorynem (czytam jak wolisz tlenochlorkiem) nigdy się nie spotkałem i Ty się chyba tez nie spotkasz , bo czegos takiego po prostu nie ma. Jesli chodzi o sole matali podchlorynu to słyszałem natomiast o tlenochlorku chromu (chlorek chromylu) i chyba tez jest rtęci , ale to ciecze (zaje**ste utleniacze)....

A co do tego miedzianu to chyba znam to pod nazwą "miedzianka" (to pigment) i to głównie zasadowy octan miedziowy.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Bateria



Dołączył: 08 Maj 2002
Posty: 19
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Czw Sty 29, 2004 11:04 am    Temat postu: CuOCl Odpowiedz z cytatem

Witam !
skoro ten związek nazywasz podchlorynek miedzi , to jak nazwiesz ten:
FeO(OH) - dla ciebie Franco Rudee proponowałbym nadwodorotlenek żelaza:lol: , a dla reszty niech pozostanie tlenek-wodorotlenek żelaza(III), tak jak zaleca IUPAC.Z CuOCl jest taki sam przypadek dla pana Franco Rudeeniech to bedzie podchlorym miedzi (hehe) a dla reszty tlenek-chlorek miedzi(II), ludzie trzymajmy sie tego co juz jest a nie twórzmy nowego nazewnictwa od tego mamy IUPAC, on i tak nieżle czasami uprzykrza nam zycie, po co je sobie dalej komplikować !!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Leon



Dołączył: 26 Sty 2004
Posty: 49
Skąd: Kaszebe

PostWysłany: Czw Sty 29, 2004 2:47 pm    Temat postu: Re: CuOCl Odpowiedz z cytatem

Bateria napisał:
Witam !
skoro ten związek nazywasz podchlorynek miedzi , to jak nazwiesz ten:
FeO(OH) - dla ciebie Franco Rudee proponowałbym nadwodorotlenek żelaza:lol: , a dla reszty niech pozostanie tlenek-wodorotlenek żelaza(III), tak jak zaleca IUPAC.Z CuOCl jest taki sam przypadek dla pana Franco Rudeeniech to bedzie podchlorym miedzi (hehe) a dla reszty tlenek-chlorek miedzi(II), ludzie trzymajmy sie tego co juz jest a nie twórzmy nowego nazewnictwa od tego mamy IUPAC, on i tak nieżle czasami uprzykrza nam zycie, po co je sobie dalej komplikować !!


witam , po pierwsze pokaz mi miejsce gdzie nazwałem CuOCl podchlorynkiem ..... człowieku kup se brylki , bo jak nawet nie umiesz czytać to co bedzie jak się zabierzesz za pirotechnikę. Poza tym widzę , że masz spore kłopoty z "końcówkami" ...jaki podchlorym miedzi ????
A po trzecie udowodnij mi , że cos takiego jak CuOCl istnieje (podaj warunki , bo wiadomo , że w warunkach "kosmicznych" można zrobić wszystko) , to Cię oficjalnie przeproszę i nie polece z Toba jak z dzieckiem z podstawówki przy Twoich następnych postach , bo widzę , że wiedzę masz nikłą i nie wiem na jakiej podstawie snujesz wnioski co dla mnie jak mogłoby się nazywać....Trochę kultury człowieku , to forum a nie burdel. Ja się spotkałem tylko z czyms takim jak Cu2OCl2...... natomiast CuOCl ? - pierwsze słyszę ...

A co do FeO(OH) wolę nazywać go HYDROKSOTLENKIEM , bo do takiej grypy należy ( a dla Twojej wiadomości ma aż 4 odmiany , z czego odmiany drugiej czyli "beta" nie powinno się nazywać tlenkiem-wodorotlenkiem , bo ma strukture MnO2 - wiedziałes o tym??)...

a jesli nie zaspokoiłem Twojej ciekawości tematem to owszem istnieje jeszce cos takiego jak FeOCl...oksochlorek (lub jak wolisz tlenek-chlorek żelaza II) ... chyba , żemasz jakieś inne ciekawsze źródła niz ja i zaskoczysz mnei tym , że istnieje CuOCl

pzdr./Franco
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Franc



Dołączył: 28 Gru 2003
Posty: 8

PostWysłany: Czw Sty 29, 2004 8:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wedlug mojej skromnej wiedzy takie cos istnieje /CuOCl/ i barwi plomien na zielono
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Czw Sty 29, 2004 8:55 pm    Temat postu: Re: tlenochlorek miedzi Odpowiedz z cytatem

[quote="PINOT"]Występuje pod ko
PINOT napisał:
Występuje pod komercyjną nazwą MIEDZIAN. Jest to w zasadzie czysty i drobno sproszkowany CuOCl.

czas zakonczyc ta dyskusje. otoz sieglnalem po tajna bron, a mianowicie 'kalendarz chemiczny czesc I ogolna' panstwowego wydawictwa technicznego wydanego w warszawie w 1954r.
na stronie 618 sa dwa zwiazki o numerach porzadkowych 912 i 913
Cytat:

> 912 | tlenochlorek miedziowy (chlorek miedziowy, zasadowy) | CuCl2*2CuO*4H2O | koloru jasno niebiesko-zielonego

>913 | tlenochlorek miedziowy (chlorek miedziowy, zasadowy; atakamit) | CuCl2*3CuO*2H2O | zielone rombowe

oto wielka tajemnica wiary Wink

EoT

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mierzu



Dołączył: 29 Sty 2004
Posty: 76
Skąd: Z PRZEMYTU!!!

PostWysłany: Czw Sty 29, 2004 8:55 pm    Temat postu: chloran miedzi Odpowiedz z cytatem

razu pwenago robilem z kumplami foto blysk z dodatkiem wlasnie tego nie dalismy go duzo ale plomien byl lekko niebieskawy

mierzu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Leon



Dołączył: 26 Sty 2004
Posty: 49
Skąd: Kaszebe

PostWysłany: Pią Sty 30, 2004 1:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

aaaaaa no wszystko jasne , BeMBeN i Jego kalendarz ma w 100% rację , oczywiście ,że jest cos takiego ,m.in. ten minerał powstaje przeciez jako patyna na dachu.

Sęk w tym , że chodziło o to , że ten "MIEDZIAN" to niby CuOCl , a mam nadzieje , że wszyscy dobrze wiemy , że ten zapis CuOCl nijak ma się do tych dwóch związków kordynacyjnych , które przedstawił BeMBeN.....
Więc tym samym podtrzymuje swoją rację, że jest mi wiadome istnienie Cu2OCl2 (nie napisałem poprzednio koordynacyjnej wody *4H2O- mój błąd) Ale nie ma czegoś takiego jak CuOCl w przeciwieństwie do wspomnianego już wczesniej (przeze mnie) FeOCl.

P.SSSSS ... jak cos ma być zapisane koordynacyjnie ...to niech tak będzie zapisane , a nie bedzie nieporozumień
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hary



Dołączył: 01 Sty 2003
Posty: 3
Skąd: Opole

PostWysłany: Pią Sty 30, 2004 9:07 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W miedzianie znajduje się głównie tlenochlorek miedzi (ale to chyba błędna nazwa) o wzorze
Cu2Cl(OH)3. Najlepiej sami zobaczcie:
http://www.senat.gov.pl/K4/DOK/DR/400/430zal4.htm

Nie piszcie już o tym bo pytanie w tym temacie było zupełnie inne.

Wracając do tematu miedź barwi płomień na zielono, a sole miedzi na niebiesko więc powinno zadziałać.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Bateria



Dołączył: 08 Maj 2002
Posty: 19
Skąd: Rybnik

PostWysłany: Pią Sty 30, 2004 10:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zwracam honor i padam do stóp!!!Sad
a co do FeO(OH) to wiedziałem ze ma 2 odmiany krystaliczne wystepujące w przyrodzie jest to gamma-FeO(OH) lepidokrokit i alfa-FeO(OH) goetyt, jedną bezpostaciową limonit. [/b]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Pią Sty 30, 2004 1:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem


_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP