Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy się to komuś przydarzyło?
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna )
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mały



Dołączył: 31 Sie 2002
Posty: 193
Skąd: kraków

PostWysłany: Pon Wrz 02, 2002 8:25 pm    Temat postu: Czy się to komuś przydarzyło? Odpowiedz z cytatem

Było to dawno temu i zdarzyło się tylko raz choć zalerzalo mi na powturzeniu zdarzenia.Chodzi o to że podpaliłem kiedyś z pół łyżeczki lużno nasypany KMNO4+AL nie przeczówając na spokojnie a tu bum.
Może to nie był huk porównywalny z petardą aczkolwiek sąsiedzi okolicznych budynków wypowiedzieli się z deka niecenzuralnie wyglądaąc
z okien.Pewnie byli tego dnia przewrarzliwieni.
Pózniej dobierałem skład ,różne proporcje ale nigdy nie udało mi się powtórzyć tego zjawiska.
Nieżle działała by taka mieszanka w zamknięta w korpusie.

_________________
Mały
..."Jak mam czas to siedzę i myślę jak nie mam czasu to tylko siedzę"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mały



Dołączył: 31 Sie 2002
Posty: 193
Skąd: kraków

PostWysłany: Pon Lut 10, 2003 4:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

lakrymator napisał:
Dawno było, wiec weź poprawkę, że trochę w tym czasie zmieniłeś swoje proporcje.
Owszem taka mieszanina luźno usypana spala się błyskawicznie Laughing i można nią nieźle poparzyć paluchy. Ale żeby aż z hukiem, na powietrzu ?
Pamiętasz może sposób w jaki ją przyrządzałeś (proporcje, rozdrobnienie składników, mieszanie, uczulanie itp.) ?
Pozdrawiam

ps.
Czy Twoi sąsiedzi też zmienili "proporcje" Wink ?


Słuchaj huk może nie był jak przy normalnej petardzie -ale wszystkich nas to zaskoczyło a że tego dnia wcześniej poszlo parę petard -nie chcielismy przeginać .Atu masz znowu huk i opieprz od sąsiadów.Nie mam pojęcia dlaczego tak się stało.Było lato ,gorąco-resztka mieszanki KMNo4+
aluminium (bez siarki)Co do rozdrobnienia to tyle pamiętam że w owym czasie dysponowaliśmy tylko ręcznym młynkiem "babuni"aluminium ze sklepu z farbami .Możesz wierzyć lub nie.Ciekawe jak by taka mieszanka rąbła w korpusie ?
Napisałem ten post -bo liczyłem że mnie ktoś oświeci i uda mi się zrobić naprawdę niezłą petardę.

_________________
Mały
..."Jak mam czas to siedzę i myślę jak nie mam czasu to tylko siedzę"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
pirotechmaan
Gość





PostWysłany: Pon Lut 10, 2003 9:07 pm    Temat postu: Tez tak ..... Odpowiedz z cytatem

lakrymator napisał:
Mieszanina: KMnO4 1.5-2.3cz.wag./ Al (pył) 1.0 cz.wag. jest bardzo dobrą mieszaniną do petard.....



Też tak myślę - obstawiam okolice 2 : 1 ( 1 cz. wagowa to Al ) . Nakręcę film jak kupię pył Al. No i mieszanka ta powinna być dla KMnO4 bardziej trwała niz na bazie Mg ( pomijając mniejszą szybkość spalania z proszkiem magnezu niż pyłem aluminium ).


Pozdr. A
Powrót do góry
mierzu



Dołączył: 29 Sty 2004
Posty: 76
Skąd: Z PRZEMYTU!!!

PostWysłany: Pią Sty 30, 2004 2:02 pm    Temat postu: pyl AL Odpowiedz z cytatem

Z tego co wiem to pyl AL jest b. wybuchowy a strzelil ci pewnie dlatego ze odpaliles go luzem bez chloranu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
alex



Dołączył: 08 Sty 2004
Posty: 18
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Wto Lut 03, 2004 6:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam

Mi się to przydażyło i to dwa razy.

Pierwszy raz gdy wysypałem mieszankę prosto z młynka i podpaliłem. Było tego pół łyżeczki ale jak walneło to przez 30min. piszczało mi w uszach.
Drugim razem zmielony osobno pył alu i nadmanganian wsypałem do kolbki i wytrząsałem w rękach przez 1h ( na nudnej lekcji polskiego ).
Na przerwie na boisku usypałem z tego storzek o podpaliłem. Tym razem było tego ze dwie łyżeczki i jak walneło to mnie ogłuszyło na 3h, a okolicy powłączały się wszystkie alarmy w autach. W szkole myśleli, że bomba wybuchła.

Po tych dwóch akcjach wysunęłem odpowiednie wnioski. Mieszanina Al i nadmanganianu po spaleniu nie daje gazowych produktów, które gwałtownie podgrzane, przechodzą w gaz i przekraczają prędkość dźwięku dając falę udeżeniową - huk. Jeśli w tej mieszaninie znajdą się takie produkty lub inerty ( jak powietrze ) wówczas cieplna energia spalania na tyle podgrzewa te gazy, że powstaje wybuch.
Dlatego ściśnięta mieszanka się spala ( brak powietrza ), a spulchniona powietrzem wybucha. Niewielki dodatek siarki daje większego kopa, gdyż siarka spalająć się daje gazowy dwutlenek siarki.

Tak to mnie się wszystko zdaje. Very Happy

pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kaco1



Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 130
Skąd: Miasta

PostWysłany: Sro Lut 04, 2004 2:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mnie również raz wywaliło luźno usupaną kupkę w piwnicy !
Huk był mocny ! Zaraz wszyscy sąsiedzi wyszli na klatke pytając co sie stało.

Ale teraz już nieche mi coś takiego wychodzić.
Muszę spróbować te proporcje co ty podałes lamerwd 72%:28% KMnO4 do Al Very Happy może wyjdzie Very Happy

_________________
... ?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
alex



Dołączył: 08 Sty 2004
Posty: 18
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Lut 04, 2004 4:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam

Lamerwd czemu miałbym zmyślać?
Sporo strzelałem z mieszanki pył Al + nadmanganian potasu, ale tylko dwa razy mi tak walnęło jak pożądnie wymieszałem i wytrząchałem.
Z resztą więcej razy nie próbowałem "spalać" tej mieszanki luzem po wyjęciu prosto z młyna.

pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kaco1



Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 130
Skąd: Miasta

PostWysłany: Sro Lut 04, 2004 6:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możę i alex nie zmyśla ja wiem jaki mógł być huk Very Happy
Ja tam mu wierzę Very Happy

_________________
... ?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mały



Dołączył: 31 Sie 2002
Posty: 193
Skąd: kraków

PostWysłany: Sro Lut 04, 2004 7:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie!
Mineło prawie 30 lat od tamtego zdarzenia - co jakiś czas problem powraca i mnie nurtuje.Ostatnio zrobiłem kilkanaście prub zmieniając proporcje KMno4 i Al -godzinami mieszając tę miksturę w mini młynku kulkowym -niestety na razie tylko się co nieco zbliżyłem do tamtego zdarzenia.Gdyby nie świadkowie to pewnie sam bym pewnie zwątpił myśląc że mi się tylko zdawało.Być może zastosowanie "lepszego" pyłu aluminium(czyt.drobniejszego) mogłoby coś pomóc-coś w rodzaju Aluminum, flake, dark, German Blackhead 3 micron.
Jeszcze co do tej mikstury to zdarza mi się nader często przechowywać ową w ilości pół szklanki(czasem więcej) nawet rok szczelnie w słoiku zamknięta i jak na razie samozapłon sie nie zdarzył.Po dłuższym czasie tylko trochę mieszanka "brunatnieje" -tym szybciej im więcej śladów wilgoci..Oczywiście tu każdy sam decyduje czy moze i ma gdzie trzymać niebezpieczne mieszanki.
mini młynek -raczej mieszadło-kilkanaście obr./min.

_________________
Mały
..."Jak mam czas to siedzę i myślę jak nie mam czasu to tylko siedzę"
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
alex



Dołączył: 08 Sty 2004
Posty: 18
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sro Lut 04, 2004 9:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam

Troszkę się namęczyłeś robiąc te młynek.
Ja mielę w zwykłym młynku do kawy ( takim ręcznym ), ale jeśli w ręcznym to nie mieszam reduktora z utleniaczem- szanuję swoje ręce Laughing . Mielę osobno poczym odrazu mieszam ale ręcznie.

Ponoć ta mieszanka nie wybucha, ale kumpel mi pokazał wyrwe w podłodze w szopie i wirnik od młynka w ścianie po wybuchu. Miał farta bo nie właczył do sieci wtyczki i wciskając przycisk młynek nie zadziałał. Dopiero jak włączył wtyczkę, to troszkę zamieliło i walnęło - tak tak Al i nadmanganian Shocked . Może miał ch..owy młynek, ale już go nie ma Twisted Evil i w piro też się już nie bawi.

pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Pią Mar 12, 2004 5:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mi się to nigdy nie zdarzyło. Taka mieszanka tylko syczy. Może KmnO4 miałem stary?
_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
MICHAŁ



Dołączył: 22 Lip 2003
Posty: 283
Skąd: Centralna Polska

PostWysłany: Pią Mar 12, 2004 6:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
A nie pomyliłeś kmno4 z kclo4 ?
mi nigdy nie wyszedł flash na kclo4 nie wiem dlaczego al jest dobre bo na kmno4 wali jak trza Smile a klco4 to kclo4 Smile i jak podpale to jak by się topiło czy cos takiego i syczy od czasu do czasu taki ryk bez ognia.
Pozdrawiam Michał

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Pietruszkin



Dołączył: 21 Mar 2003
Posty: 188
Skąd: /dev/null

PostWysłany: Pią Mar 12, 2004 6:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

gmichal napisał:
Witam
A nie pomyliłeś kmno4 z kclo4 ?
mi nigdy nie wyszedł flash na kclo4 nie wiem dlaczego al jest dobre bo na kmno4 wali jak trza Smile a klco4 to kclo4 Smile i jak podpale to jak by się topiło czy cos takiego i syczy od czasu do czasu taki ryk bez ognia.
Pozdrawiam Michał


No, pewnie robiłes z proporcjami na oko Wink Przy KMnO4 bierzesz objętościowa pół na pół z glinem i petardy walą aż miło. Można też ekonomiczniej: 2 łyżeczki nadmanganianu, 1 al, 1 siary.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Wto Mar 16, 2004 12:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Po ile i gdzie kupujesz nadmanganian potasu???
Ratunku!!!

_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Pietruszkin



Dołączył: 21 Mar 2003
Posty: 188
Skąd: /dev/null

PostWysłany: Wto Mar 16, 2004 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bomberman22 napisał:
Po ile i gdzie kupujesz nadmanganian potasu???
Ratunku!!!


Mr. User - tanio, szybko niezawodnie.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
kaco1



Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 130
Skąd: Miasta

PostWysłany: Czw Mar 18, 2004 1:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Ostatnio zrobiłem Fotobłyska w pudełeczku po filmie.

Mieszanka:
KMNO4 50%
Pył Al 20%
Pył Mg 20%
Siarka 10%

Niestety nie wyszedł FB tylko taki Zajeb... był Exclamation HUK Exclamation myślałem że zaraz zejdzie się cała okolica Exclamation Pudełeczko było nie zamknięte. Tą mieszanke jak bym odpalił luźno usypną to też pewnie by tak hukło.

_________________
... ?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
dav



Dołączył: 03 Maj 2002
Posty: 118

PostWysłany: Czw Mar 18, 2004 9:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No cos musi z ta siarka byc, bo jak robie na samym kmno4 i pyle al, to petardki takie glosne nie wychodza. No kurde nie wiem, moze ja jakis przygłuchawy jestem... Very Happy


pozdr
davvv
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kaco1



Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 130
Skąd: Miasta

PostWysłany: Pią Mar 19, 2004 7:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Możliwe że od siarki, ale ja myślę że to od trego mojego proszku Mg. Very Happy
taki HUK był bo jak wcześnije robiłem FB na pyl AL to mi Pięknie wychodziły. Very Happy

_________________
... ?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Czw Maj 06, 2004 8:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

120 gramów mieszanki KmnO4 + Al +S luźno nasypanej wali jak jedna pała dynamitu!!!!!!!!!!!!!!
_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Tweenk



Dołączył: 28 Kwi 2004
Posty: 88
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw Maj 06, 2004 10:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

bomberman - a porównywałeś? Wink
_________________
Ludzie którzy lubią kiełbasę bądź szanują prawo z pewnością nie widzieli jak te rzeczy się robi.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechnika ( ogólna ) Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP