Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

£adunki miotaj±ce (do szelek)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Artpi



Do³±czy³: 07 Mar 2004
Posty: 123

PostWys³any: Sob Sie 05, 2006 6:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam , tak sobie czytam i czytam te posty i jedno co mogê od siebie dodaæ z w³asnych prób i wyci±gniêtych wniosków wynika jedno . A mianowicie nie ma idealnej recepty na dobranie ilo¶æ lifta do wagi szelek ,czy osi±gan± wystarczaj±c± wysoko¶æ Question , zale¿no¶ci jest sporo Exclamation :
1) d³ugo¶æ mo¼dzierza
2) luz miedzy ¶ciankami a szelk±
3) waga samej szelki
4) jako¶æ u¿ytego lifta
5) ilo¶æ u¿ytego lifta
6) d³ugo¶æ opó¼niacza

Co do punktu pierwszego to wiadomo d³uga lufa dalej, wy¿ej leci, z drugim tak samo zbyt du¿e luzy, gazy uciekaj± bokiem i nie maj± si³y podnie¶æ ³adunku( szelki ) .Waga samej szelki ma du¿e znaczenie poniewa¿ za ciê¿ka szelka w stosunku do mniejszej ilo¶æ lifta, szelka pójdzie za nisko( albo zostanie wypluta ) a w takiej sytuacji opó¼niacz mo¿e odpaliæ ³adunek nad ziemi± .Za du¿a ilo¶æ ifta te¿ nie jest wskazana przynajmniej z dwóch powodów . Po pierwsze przy s³abym mo¼dzierzu (zbyt cienkie ¶cianki papierowa rura ) i zbyt ma³ym luzie ( ciasna szelka ) najczê¶ciej rozwala rurê , po drugie mo¿e doj¶æ do tak zwanego wepchniêcia opó¼niacza do szelki( przy s³abym wklejeniu ) i nastêpuje kato w rurze . W najlepszym przypadku a zw³aszcza przy mniejszych kalibrach szelki id± do¶æ wysoko co tez nie jest zbytnio korzystne dla dobrego efektu , a zw³aszcza przy mglistej pogodzie .Jako¶æ lifta wiadomo ¿e komercyjnym jest trudno dorównaæ , ale amatorskie Pcz te¿ s± przyzwoite, pod warunkiem ¿e by³y porz±dnie zrobione, s± szybkie i zgranulowane , to podstawa . Nieco gorsz± jako¶æ mo¿emy nadgoniæ dodaj±c kilka procent wagowych wiêcej . Bardzo wa¿na sprawa to powtarzalny opó¼niacz najlepiej gdy ma³y do dyspozycji orygina³ , drobne ró¿nice w d³ugo¶ci rzêdu 1 do 3 mm raczej wp³ywu nie maja , bo to jest 0,1 do 0,3 sekundy przy szybko¶ci spalania1cm/sek. Zalecane opó¼nienia dla szelek kalibru 3” to 3 sekundy , a dla 4” to 3,5 sekundy , dla 5” to 4,5 sekundy. Po wielu testach z ilo¶ci± lifta najczê¶ciej na 3” cylindrykach i 4” okr±g³ych szelkach( po za³adowaniu gwiazdkami ,burstem i oklejeniu mia³y podobne wagi ,320 – 360 gram ) Wysz³o ¿e 1gram granulowanego lifta powinien d¼wigaæ od 8,35 grama do 10,45 grama szelki . I te wyniki potwierdzi³y siê na oryginalnym Pcz w 4” dochodzi³o nawet do 12,05 grama masy szelki/ 1 grama lifta . Gdyby wiêc przyj±æ ten sposób obliczania ilo¶ci pcz do wagi szelki to jest on do¶æ prosty , ja przyj±³em ze jest to 9,5 grama /1 gram lifta .Lecz to nie przek³ada siê proporcjonalnie na inne kalibry np. 5”warzy³a 835 gram a lift 53 gramy , 1g/15,7grama szelki, a 3” zawiera³y ¶rednio 17,5 -24,5g lifta na 150-170 gram wagi szelki co daje 1g lifta /6-9,7gram wagi . Znaj±c te zale¿no¶ci mo¿emy dostosowaæ je do posiadanych przez nas rur .I tutaj taka ma³a rada , warto zainwestowaæ parê z³otych na zakup rur z HDPE , o zaletach tego materia³u przekonywaæ chyba nie ma potrzeby . Choæ najczê¶ciej wyznacznikiem jest d³ugo¶æ rury( ale nie do przesady za d³uga ¼le i za kurtka te¿ nie dobrze ) i powinno siê go dobieraæ w taki sposób , kaliber szelki razy 6 .W przypadku 4” dla okr±g³ej szelki wychodzi 60 cm licz±c od dna do wylotu + 3-4 cm na korek .( O zalecanych d³ugo¶ciach rur ju¿ swojego czasu pisa³em ) Jak widaæ czêsto podczas ogl±dania komercyjnych pokazów od momentu wystrza³u widzimy lec±c± szelkê w powietrzu z pal±cym siê opó¼niaczem . Widaæ ¿e jeszcze mog³a by spokojnie wy¿ej polecieæ ma zapas impetu ale niestety opó¼niacz zadzia³a³ , tak wiêc d±¿enie do uzyskania maksymalnej wysoko¶ci( d³uga rura , bardzo ma³y luz ) nie jest wyznacznikiem , czy celem samym w sobie . Tak samo minimalna ilo¶æ ifte te¿ nie przyniesie oszczêdno¶ci , mo¿e tylko przysporzyæ problemów ( wypluta szelka ) .W takiej sytuacji wydaje siê ¿e najwa¿niejszym wyznacznikiem jest d³ugo¶æ opó¼niacza ¶ci¶le po³±czona z ilo¶ci± lifta i wag± szelki, czas zw³oki od momentu wystrza³u do rozerwania szelki .Czas ten pozwala szelce osi±gn±æ dostateczn± wysoko¶æ dla danego kalibru , czym wiêkszy kaliber tym wiêcej bursta a i rozrzut tez jest wiêkszy. A gdy opadaj± pal±ce siê gwiazdki musz± sp³on±æ w powietrzu, a nie na ziemi , aby nie spowodowaæ po¿aru .Bo trzeba pamiêtaæ ¿e, przy ciê¿kich gwiazdach albo wolniej siê spalaj±cych na ma³ej wysoko¶ci ( kurtka rura ,za ma³o iftu , zbyt du¿e luzy ) to k³opoty .W komercyjnej produkcji wszelkie zale¿no¶ci maj± opanowane , wiedz± dok³adnie jak d³ugo siê pal± gwiazdki , jakie du¿e powinny byæ dla danego kalibru i ile bursta, lifta powinno byæ aby szelka poszybowa³o na odpowiedni± wysoko¶æ . Wiêc przy wystrzeliwaniu komercyjnych szelek raczej problemów nie ma , pod warunkiem ¿e zastosujemy rurê odpowiednio d³ug± dla danego kalibru , i niezbyt ciasn± . Pcz zawsze jest dobrej jako¶ci i w odpowiedniej ilo¶ci ,opó¼niacze sprawdzone wiêc generalnie szelce nie mamy co zarzuciæ pod wzglêdem jako¶ci wykonania W amatorskich szelkach sprawa jest bardziej skomplikowana , s± spore trudno¶ci w osi±gniêciu powtarzalno¶ci , efektu , jako¶ci lifta , rozrzutu itp. .Ale w³a¶nie po to robimy próby aby doj¶æ do zadowalaj±cych wyników , mam nadzieje ¿e to co napisa³em pomorze w zrozumieniu problemu z ilo¶ci± ifta .I wiem ze to nie jest wiedza wyczerpuj±ca ten temat , zapewne mo¿na by o wiele wiêcej napisaæ , ale to s± tylko wnioski i drobne wskazówki .Nie stosujemy ¿adnych przybitek Exclamation Exclamation

_________________
pozdrawiam Wink
Diabe³ tkwi w szczegó³ach .
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Wto Sie 08, 2006 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Podstaw± dobrego LIFTa jest dobrych proch czarny*, daje dwa filmy, które przedstwiaj± dwie metody sprawdzania jako¶ci pcz.
Jedna sprawa to :
znakomicie zmielony pcz jest charakterystyczny, po wyci±gniêciu z m³yna kulowego suchy proch czarny ³atwo siê zlepia, mo¿na wykonaæ pseudosprasowanie pomiêdzy warstwami papieru, docisn±æ rêk± i otrzymane kawa³ki powinno siê daæ podnie¶æ - nie rozkruszaj± siê na proszek. Jak widaæ mo¿na je nawet ³amaæ... oczywi¶cie za du¿o nie wytrzymuj±, to tyko suchy pcz prasowany tak jak widaæ... ale s³abo rozdrobniony proch nie da czego¶ takiego.

pseudoprasowanie na sucho

Druga sprawa to spalanie 0,5g mojego lifta na kartce od drukarki ( z drukiej strony mia³em wydrukowane co¶), jak widaæ karteczka jest nie naruszona:) (dziêki HF za t± wskazówkê)
Dobry lift nie przepala karteczki.

Test na kartce


---------
* - mowa o takim ³adunku miotaj±cym jaki stosuje siê w komercji. Trzeba zapamiêtaæ ¿e s³ynny proch chloranowy (zwany H3) jest materia³em rozrywaj±cym (sk³ad T.Shimizu).

mi³ego dnia
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.


Ostatnio zmieniony przez Piroman2 dnia Nie Pa¼ 01, 2006 12:04 am, w ca³o¶ci zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
aspiryna
Go¶æ





PostWys³any: Pi± Sie 25, 2006 9:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KClO3+tiomocznik raczej nie sprawdza siê jako materia³ do miotania szelek - w zamkniêciu spala siê zbyt szybko. Po rozerwaniu kilku mo¼dzierzy umie¶ci³em 5g mixu w dilerce owiniêtej kilkakrotnie ta¶m± - a na tym postawi³em puszkê od piwa. Puszka nie polecia³a tylko j± rozerwa³o. Na pewno da siê przykombinowaæ tak by³ by³ z tego plastik BLC (o ile tiomocznik to BLC). £adniutko odchodzi po³±czone z pewnym popularnym, opisywanym na Forum plastyfikatorem od 0.5g HMTD
Powrót do góry
Nostra



Do³±czy³: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWys³any: Nie Wrz 17, 2006 8:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

rozkaz P2... Very Happy

mam pytanko, a raczej dylemat ile pcz daæ na szelki 2" cylindryki z tym pcz... odmierzy³em sobie 18g dla 80g szelki, 20g dla 100 g szelki, 8g dla 27g szelki i 10g dla 30g szelki wieem, hurtowe ilo¶ci Laughing i w³a¶nie sam nie wiem... ale jednak ten pcz jest bez kulowca... wiêc i tak dobrze ¿e tak siê pali Razz a pali jakie¶ 60cm/s...

http://download.yousendit.com/D7C4C041434A5608

oto film, dzieki za podpowiedzi Wink (z góry Very Happy )
rozkaz= kazalem przenie¶æ tutaj z innego tematu, tylko tyle..

_________________


Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Nie Wrz 17, 2006 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nostra, najgorsze w tym wszystkim jest tylko to, ¿e sam wiesz ile innych elementów decyduje o tym, jak wiele ³adunku miotaj±cego daæ na wystrzelenie szelki.
Mo¿na by powiedzieæ, ¿e nie mo¿liwa jest prawid³owa odpowied¼ na Twoje pytanie.. bardzo fajnie ¿e da³e¶ mi³y filmik Smile

Pó¼niej pozostaje, przede wszystkim d³ugo¶æ mo¼dzierza.
Proponowa³bym spróbowaæ 10 - 12g (max my¶le 15!) na szelki 80 - 130g, na szelki do 30g daæ 4-8g.. (40 - 80g, okolice 8-10g).. co¶ takiego.
Obstawiam to na w³asnych do¶wiadczeniach, na obejrzeniu Twojego filmu i za³ozeniu u¿ycia mo¼dzierza o d³ugo¶ci 50cm (lub nawet lepiej 60cm), szelka opadaj±ca z lekkim trudem na dó³, ewentualnie lekkim(!) doci¶niêciem..

Jak by dobrze posz³o to dla 80-100g bombki sylw. 6-8g.. Smile itd.

nie ma za co Wink
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Nostra



Do³±czy³: 10 Cze 2006
Posty: 200

PostWys³any: Pon Wrz 18, 2006 1:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzieki za tak± odpowied¼ Very Happy

no w³a¶nie wiem ¿e jest masa innych czynników, ale... to pcz bez kulowca i tym siê sugerujê (choæ taki straszny chyba nie jest? Smile ), to teraz tak...

-mo¼dzierz trochê za krótki, oko³o 40cm bez zatyczki dla 2" i tutaj jest parodia bo dla 1,2" (tych po 30g) mam pare cm d³u¿szy...
-w d³uzyszm mo¼dzierzu 1,2" mam wiekszy opór szelki, wiêc teraz te¿ my¶lê ¿e przegie³em z 10g, szelka opada pare s... dla 2" trochê lu¼niej, lecz nie spada od razu na dó³...

wiec dam jakies 13g dla 80g a 15 dla 100g Very Happy za¶ dla 30g dam po 6 Smile jak bêdzie ¼le, trudno, nie jestem typem co rzuci szelki bo raz nie wysz³o Very Happy

tylko szkoda mi roboty... bo zrobi³em grzybki... tylko wrzucic szelke do mo¼dzierza wystarczy... dodaje zdjecie w tle mo¼dzierze Wink Laughing



_________________


Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pon Wrz 18, 2006 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

strzela³em ostatnio nawet z 40cm i faktycznie 10cm wiêcej robi ró¿nicê. Spróbuj jak piszesz, zostaje tylko sprawdziæ.. i sam zobaczysz czy zmniejszyæ czy nie.. zreszt± wszyscy szelkowcy tak robi± .

Ka¿dy dobiera sobie ilo¶æ ³adunku miotaj±cego do swoich warunków. S±dze, ¿e to najlepszy sposób, za bardzo innego nie ma.
Bo nie wa¿ne jaki by by³ mo¼dzierz, d³u¿szy czy krótszy, szelki o ró¿nych masach, odpowiedni proch który ka¿dy ma swój.. - za pomoc± paru prób ka¿dy dochodzi do swoich liczb Very Happy Bo stosuj±c ten sam mo¼dzierz itp dochodzimy do optymalnej ilo¶ci...

Ka¿dy ma (lub jeszcze nie ma) opracowan± dla siebie t± ilo¶æ Lifta i nie kojarze by dwie osoby z tego forum u¿ywa³y tyle samo.. chyba ka¿dy u¿ywa innej masy.
W kwesti ilo¶ci ³adunku miotaj±cego nie ma ju¿ co za bardzo dyskutowaæ.. Bo chyba co trzeba to zosta³o w tym temacie opisane, resztê kazdy musi sam sprawdziæ w praktyce. (Ciekawostk± by by³o omawiaæ teraz np. inne ³adunki miotaj±ce, lub jak ulepszaæ itp)
Artpi napisa³:
[...]Ka¿dy musi sobie wlasny sposób wypracowaæ..

pzdr.
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Bada Bum



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWys³any: Wto Wrz 19, 2006 10:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich serdecznie.
Tak czytam ten dzia³ i postanowi³em dorzuciæ swoje trzy grosze do tematu.
Otó¿ ja je¶li wypróbowuje jak±¶ now± szelunie – chodzi o masê lub kaliber - to najpierw wystrzeliwuje korpus wype³niony mieszank± wiórów i piasku. Próby przeprowadzam za dnia.
Mo¿na wtedy strzelaæ z mo¼dzierza tak d³ugo a¿ uzyska siê zaplanowan± wysoko¶æ wzlotu.
Taka æwiczebna szelka nawet je¶li poleci tylko na 10 m to nie wybuchnie przez co jest bezpieczniejsza no i mo¿na j± u¿yæ kilka razy.

Pozdrawiam BADA BUM

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sob Kwi 18, 2009 1:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wind Arkan napisa³:
Witam

Mam kilka zagadnieñ zwi±zanych z budow± mo¼dzierza, które chcia³bym przedyskutowaæ...

1. Chce u¿yæ mieszanki benzoesan sodu + KClO3 (1:1 wag.) pytanie czy to dopowiednia mieszanka. Wydaje siê byæ zbyt... impulsywna. w 9 na 10 przypadków rozrywa³o tubê.

2. Id±c dalej - jak obliczyæ ilo¶æ gazów powsta³ych ze spalenia mieszanki?
dziêki temu bêdê wiedzia³ ile g. mieszanki doprowadzi do rozerwania mojego mo¼dzierza.
To do¶æ solidna konstrukcja i szacuje, ¿e wytrzyma ci¶nienie chwilowe do 30 atm. Wykona³em go z rury PCV o dl. ok. 20 cm oraz ¶r. = ok. 4,5 cm i wzmocni³em ta¶m± naprawcz± (tak± zbrojon± w³óknem). Dno to fabryczny zaczop/korek z metalow± wstawk± zrobion± ze zakrêtki od s³oika przy¶rubowany(¶rubami plastikowymi... w koñcu to nie mina kasetowa) do rury. Przeciêtna rura PCV wytrzymuje 25 atm.- tak mawiaj±

3. I wreszcie Je¿eli nie benzoesan sodu + KClO3 to co ? Mo¿e KClO3 + C ? Wola³bym natomiast nie u¿waæ prochu czarnego z uwagi na upierdliwo¶æ jego produkcji, chocia¿ wiem, ¿e by³by tu w sam raz. Pozatym ³atwo przy nim co¶ schrzaniæ i zamiast sie szybko spaliæ bedzie tam sobie sycza³ w komorze spalania a¿ mi stopi mo¼dzierz. no thx.(imo du¿o zale¿y od wêgla. czasem sie z³apie dobr± bry³ke a czasem nie )

Jako naboju chcê u¿yæ pi³ki golfowej o wadze 45 g (pasuje do kalibru).

Z badañ wynika, ¿e 4g (zbudowa³em model testowy, który nie by³ mo¿e idealnym odwzorowaniem koñcowego prod. bo klecony na szybko) to ilo¶æ, która ociera siê o normê. W sumie mo¼dzierz rozerwa³o, ale pêkniêcie by³o raczej subtelne - rurka by³a ca³a ale pêkniêta na ca³ej d³ugo¶ci,ale to by³o tylko jedno pêkniêcie, a nie sterta od³amków...

Proszê do¶wiadczonych piromanów(Ciekawe... O ile w ogóle czasem tu wpadacie xD) o opinie i wskazówki w udoskonaleniu konstrukcji, i ustaleniu mieszanki miotnej i ile. Napisa³bym o tym w dziale pirotechnika(ogólne), ale tam nie wpuszczaj± "lamerów" >.>

Ps. Mam pewien drastyczny projekt jak ograniczyæ moc mieszanki i zapobiec rozerwaniu rury. Wydaje siê,¿e wywiercenie ma³ych otworków (3-4) zmniejszy dostatecznie ci¶nienie w komorze spalania (kosztem mocy- to prawda). Mo¿liwe te¿,¿e os³abi± one konstrukcje ...(rurka testowa pêk³a w³a¶nie w miejscu takiego otworu - dziurki na lont.
Pozdrawiam
Wnd~


Johnny £ódzki napisa³:
Wszystko zale¿y od rodzaju mieszanki - piszesz równanie reakcji i obliczasz ilo¶æ gazu. Pamiêtaj, ¿e objêto¶æ bêdzie wiêksza z powodu temperatury.

Poza tym takie obliczenia nie bêd± mia³y sensu praktycznego - w momencie odpalenia szelka jest na samym dole, wiêc ci¶nienie jest ogromne...


Piroman2 napisa³:
Witam

U¿ycie do miotania szelek mieszanki ¶wiszcz±cej jak± jest
KClO3/ benzoesan mija siê z celem. Nie s³uzy do tego i w twoim po¶cie zawarte s± praktyczne informacje dlaczego nie warto siê z tym babraæ jako LP*.

Nie ma sensu bawiæ siê w przeliczanie ilo¶ci powsta³ych gazów. Moim zdaniem zbytnio odbiegaj± od podstawowych znanych wzorów, ci¶nienie jest ogromne i w krótkiej chwili bardzo du¿e (wielki wzrost ci¶nienia). Cokolwiek by u¿yæ to b³±d bêdzie pewnie ogromy. Nawet stworzenie odpowiedniego modelu to pewnie praca badawcza z niesamowitym wyposa¿eniem i przewidziana by by³a do jednej mieszanki..
Ca³y w³a¶nie najwiêksza trudno¶æ to niejednorondo¶æ w spalanej mieszance. Powstaje bardzo wiele produktów a i inne partie bêda zupe³nie inne.
Do tego rura która zakupi³e¶ oryginalnie nie jest przewidziana do takiego zastosowania wiêc jej informacja dotycz±ca wytrzyma³o¶ci to te¿ inna sprawa. Ró¿ne si³y dzia³aj± na taki mo¼dzierz.. a zreszt± i tak pójdzie ci najs³absze ogniwo co jest oczywiste.
W tym wypadku nie pozostaje kompletnie nic innego jak proste testy, z coraz to wiêksza ilo¶ci± danego materia³u miotaj±cego.
Prosto i co najwa¿niejsze skutecznie. A mo¿na sobie na to pozwoliæ bo te testy nie kosztuj± maj±tek.

Je¶li ju¿ nie ¶wiszcza³a to na H3 mo¿esz mimo wszsytko spróbowaæ miotaæ. Sam go u¿ywa³em i da siê. Zapewne warto zamiast otworów w mo¼dzierzu, które z moich w³asnych do¶wiadczeñ os³abiaj± rure (mi pêk³a wzd³u¿ jednego otworu, który kiedy¶ przeprowadza³ proch do miotaj±cego), u¿yæ jaki¶ modyfikacji w sk³adzie H3. Grubszy wêgiel na przyk³ad minimalnie zwoli H3, jakie¶ lepiszcza.. jeszcze wszystko zale¿y jaka granulacja, gêsto¶c...
Zmiennych jest bardzo bardzo du¿o i st±d na tak powa¿ne pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Ostateczne moje zdanie to jak ju¿ nie chcesz siê babraæ z prochem czarnym to kombinuj nad mieszanka KClO3/wêgiel/ lepiszcza/inne.
S±dze tak poniewaz sam wiele szelek pu¶cilem na H3..
Fajnie bo po strzale mo¼dzierze s± w¶rodku bia³e po tlenkach potasu i nie ¶mierdz± tak H2S jak w przypadku PCz..
Ale H3 ma kopa i rozwalil mi parê mo¼dzierzy.. a nawet i szelka mo¿e ucierpieæ.
Pozostaje ci jedynie opracowaæ w³asny praktyczny model.
ps. przeniose te¿ twoj± wypowied¼ do piro ogólna czy gdzie¶ tam.

--------------
* - Lift Powder - proch miotaj±cy.
pzdr.
Piroman2


Wind Arkan napisa³:
Przerowadzi³em kilka prób i rezultaty s±(jak dla mnie) bardzo satysfakcjonuj±ce.
Na pocz±tku kombinowa³em z t± H3(pocisk raz nawet opu¶ci³ lufê !!! xD), ale co¶ mi nie sz³o, wiêc wróci³em do BS+chloran potasu. Da³em 2 p³askie ³y¿eczki mieszanki a szczeliny miêdzy ¶ciankami i nabojem uszczelni³em wat±. odpali³em i :
1. nie rozerwa³o go ;p
2. nic nie zauwa¿y³em... tylko du¿o dymu (pfff...)

Mysla³em, ¿e co¶ siê nie posz³o (dysyæ czêste ostatnio ...), ale po ok. 6-7 sek us³ysza³em charakterystyczny d¼wiêk uderzenia pi³eczki o beton (obszar jest w du¿ej mierze z betonu) , pewno¶æ da³ mi jeszcze rykoszet po 1-2 sek. Poszed³em jej szukaæ , lecz jest ju¿ ciemno wiêc kijnia. Tak czy tak- z obliczeñ wynika, ¿e pi³ka osi±gnê³a wys. 180-245 m. , a skoro jej masa wynosi³a ok 45 g. ³atwo policzyæ , ¿e jej energia wynios³a od 81 do 110 kJ , a co za tym idzie musia³a opu¶ciæ lufê z prêdko¶ci± 60-70 km/h .
Je¿eli obliczenia siê zgadzaj± , to jestem bardzo zadowolony z wyników. Co do samego mo¼dzierza to wytrzyma³ 5 prób bez ¿adnego odkszta³cenia, a to ju¿ jest co¶ !!!

My¶lê, ¿e przeprowadzê jeszcze kilka prób, a potem zacznê pracê nad pociskami wype³nionymi jak±¶ mieszank± wybuchow± lub magnezem.
I je¶li chodzi o magnez to jak mo¿naby zrobiæ co¶ na kszta³t flary o¶wietlaj±cej- tzn , ¿eby kulka jako¶ sklejonych(nie wiem nawet jeszcze czym) ze sob± wst±¿ek magnezowych spala³a siê w miarê spadania.


I jeszcze co do H3 - ta mieszanka by³aby pewnie dobra, ale :
1. mo¼dzierz jest za krótki - ca³o¶æ ma 20 cm i jak siê odejmie metalowe denko i komore spalania to zostaje 15-16 cm. (pocisk znajduje siê 3-4 cm. nad mieszank± - genialne rozwi±zanie zbyt du¿ego ci¶nienia hmm ? :] )
2.potrzebna by by³a wiêksza ilo¶æ (6 g. ? ) , a komora spalania nie jest przystosowana do du¿ych ilo¶ci prochu ( maks 3 p³askie ³y¿eczki) .
Jest tak dlatego bo miêdzy hmm... nieck± (?) na proch, a ¶ciankami jest w±ski rowek a nieco ni¿ej uszczelka. Je¿eli proch dosta³by siê tam i spali³ to móg³by uszkodziæ j±, ¶ruby (s± z plastiku - przypomne), lub inne wa¿ne elementy konstrukcji.

Dlatego u¿ywam mniej prochu, ale za to silniejszego.

Pzdr.
Wnd~


GUN_1917 napisa³:
Masa pt. SSA (KClO3+BNa) nie bardzo nadaje sie do miotania nawet powiedzia³ bym ¿e nie nadaje siê wcale , mo¿e i pare strza³ów wytrzyma³ mo¿dzie¿ ale kazdy nastêpny mo¿e go rozerwaæ , tak wiêc radze sie jednak pomêczyæ i zrobiæ jaki¶ proch...

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6
Strona 6 z 6

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP