Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

£adunki miotaj±ce (do szelek)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
Tomash
dostêp próbny do MW


Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 382
Sk±d: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWys³any: Pi± Lis 21, 2003 12:05 pm    Temat postu: £adunki miotaj±ce (do szelek) Odpowiedz z cytatem

Wiecie czyta³em sobie posty o szelkach i ci±gle ka¿dy siê pyta o ³adunki miotaj±ce. Postanowi³em stworzyæ ten temat aby nie by³o wiêcej takich pytañ. Kto ma chêæ mo¿e opisaæ swój sposób odpalenia szelki. G³ównie ³adunek miotaj±cy i mo¼dzierz. Proszê te¿ nie usuwaæ tego postu.
Mój:
Mo¼dzierz: Tekturowy fi 45mm. d³. 45cm.
³adunek miot.: 15g prochu czarnego w papierowej torebce.
od góry przybitka dla ma³o pasuj±cych szelek.
to wszystko.

_________________
Ju¿ tylko teoretyzujê, potrzeba mi r±czek by rodzinê utrzymaæ Smile


Ostatnio zmieniony przez Tomash dnia Pon Sty 15, 2007 12:53 am, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Mephisto



Do³±czy³: 13 Wrz 2003
Posty: 24

PostWys³any: Nie Lis 23, 2003 6:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co uzywacie do wystrzelenia szelki ?


Pcz o jakim skladzie i czy granulowany czy nie ? i czy dodajecie pylow jakis metali jak tak to ile % ? Czy moze czyms innym strzelacie ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
kaco1



Do³±czy³: 13 Pa¼ 2003
Posty: 130
Sk±d: Miasta

PostWys³any: Pon Lis 24, 2003 7:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja d±³em P CZ i mi dzisjaj wywali³o ale papier srajtame na 1 piêtro a zachwile mi wylecia³a kulka na 1,5m czemu tak sie sta³o ??
_________________
... ?!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
morpiel



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2003
Posty: 104
Sk±d: l±dek, l±dek zdrój

PostWys³any: Czw Gru 04, 2003 2:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co my¶licie o tym, ¿eby zrobiæ co¶ w rodzaju spustu?? ¯eby szelka by³a jakby zatyczk± od petardy. W³o¿yæ szelke i np. kapn±c po obu stronach vikolem luc czym¶ innym (z³±czyæ rure z szelk±).
My¶lê, ¿e wtedy na pewien czas powstrzyma³o by to szelkê, a jak proch z³apie pe³n± parê to dup. I ca³e ci¶nienie w góre!
A nie wierze, ¿e rozerwoa³oby mo¼dzierz (i tu mi sie stawia dziwne pytanie, co do opisów niektórych ludzi na forum, bo w dziale petardy maj± problem z zatyczkami, a w mo¼dzierzach lekkie zaklinowanie i bum, przy grubych ¶cianach), bo gdyby tak ³atwo je rozrywa³o, to nie mia³bym problemu z zatyczkami w petardach. (Robiê b. "muskularne" i wypadaj± przy korpusie o gr. ¶. 4mm).
I lec± one na prawde szybko Wink
Wydaje mi siê, ¿e wiêkszo¶æ nieudanych strza³ów z mo¼dzierzy to wina s³abego £ miotaj±cego, który wypluwa szelkê, zanim siê rozpali. Jakby pokombinowaæ z takim "spustem" to mo¿na by strzelaæ na KNO3 + cukier Wink .

Ale to tylko moje za³o¿enia, proszê o komentarze.
Pozd,
Maciej
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Mephisto



Do³±czy³: 13 Wrz 2003
Posty: 24

PostWys³any: Czw Gru 04, 2003 1:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

szelka jest wlasnie taka zatyczka tylko ze nie jest przyklejona a przycisnieta gazeta lub srajtasma. ale w symie moze i to byl by dobry pomysl przykleic delikatnie szelke do tuby moze nie tyle co przykleic co uczelic
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
morpiel



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2003
Posty: 104
Sk±d: l±dek, l±dek zdrój

PostWys³any: Pi± Gru 05, 2003 2:18 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko, ¿e uszczelnienie z jednej strony powoduje, ¿e wszystkie (lub wiêkszo¶æ) gazy s± wykorzystane do napêdu ³adunku (szelki), ale z drugiej przez ca³± d³ugo¶æ rury hamuje gazy. A taki spust hamowa³by je maxymalnie do pewnego momentu (osi±gniêcia max ci¶nienia) a potem ju¿ nie stawia³by gazom ¿adnego oporu Wink

Pozd,
Maciej
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
morpiel



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2003
Posty: 104
Sk±d: l±dek, l±dek zdrój

PostWys³any: Pi± Gru 05, 2003 3:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odpali³em dzisiaj mój pierwszy mo¼dzierz. Mia³ 10cm ¶rednicy, tektura. Szelka wa¿y³a 0,5 kg (wiem, wiem), jako £M da³em mój Pcz. Malutkie granulki. Wystrzeli³o szelke na jakie¶ 40-50m (lot ok 5-6sec) i rozerwa³o mo¼dzierz ale dziwnie bo od po³owy w góre, a nie w "komorze" spalania.
Zastosowa³em 2 moje pomys³y (mo¿e kto¶ tak robi³ ale ja o tym nie wiem) zastosowa³em mój "spust" i komore kompensacyjn± (nazewnictwo równie¿ moje Wink ) Cieszê siê (pomimo niskich lotów), bo to potwierdza ZAJEBISTO¦Æ mojego prochu cz. Zmniejszy³em te¿ odrobinê ilo¶æ siarki. Aha, grubo¶æ ¶cianek mo¼dzierza to 4 mm. Teraz robiê "twardszy" Wink i l¿ejsz± szelke.
Ps. My¶lê, ¿e jakby nie rozwali³o rury to by polecia³o wy¿ej
Pozd.
Maciej
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Pi± Gru 05, 2003 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

morpiel napisa³:
Tylko, ¿e uszczelnienie z jednej strony powoduje, ¿e wszystkie (lub wiêkszo¶æ) gazy s± wykorzystane do napêdu ³adunku (szelki), ale z drugiej przez ca³± d³ugo¶æ rury hamuje gazy. A taki spust hamowa³by je maxymalnie do pewnego momentu (osi±gniêcia max ci¶nienia) a potem ju¿ nie stawia³by gazom ¿adnego oporu Wink

Pozd,
Maciej


Witam !
A nie próbowa³e¶ takiej kombinacji-szelka na tyle lu¿na ¿e pod w³asnym ciê¿arem opada na dno mo¿dzierza a ³adunek miotaj±cy -prochowa "petarda" czyli proch nie w torebce tylko w korpusie tekturowym.
Gazy najpierw musz± pokonaæ opory opakowania po czy ju¿ spore ci¶nienie dzia³a na szelke.Trzeba tylko zadbaæ o ³atwo¶æ odpalenia ³adunku wyrzucanego.Zaleta - mo¿na strzelaæ wielokrotnie ³aduj±c now± szelkê.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
ku ku



Do³±czy³: 29 Wrz 2002
Posty: 72
Sk±d: ³ód¿

PostWys³any: Sob Gru 06, 2003 4:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

musisz wymy¶leæ w takim przypadku jaki¶ po³±czony lont z opó¿nieniem, bo mo¿e ci najpierw szelkê odpaliæ a ó¿niej petarde
a nie lepiej rozebraæ trochê cienkich rzymskich ogni tych 100strza³owych i masz wtedy sporo prochu do miotania?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Szajba



Do³±czy³: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWys³any: Sob Gru 06, 2003 4:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Maly, ale przecierz z normalnego mozdzieza tez mozna strzelac wielokrotnie ladyjac nowa szelke. Mi sie wydaje, ze szkoda sie bawic w takie petardy bo po pierwsze prawdopodobnie szelka by sie nie odpalila, a po drugie to mozdzierz byl by duzo bardziej narazony na zniszczenie.

Szajba
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Sob Gru 06, 2003 9:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szajba napisa³:
Maly, ale przecierz z normalnego mozdzieza tez mozna strzelac wielokrotnie ladyjac nowa szelke. Mi sie wydaje, ze szkoda sie bawic w takie petardy bo po pierwsze prawdopodobnie szelka by sie nie odpalila, a po drugie to mozdzierz byl by duzo bardziej narazony na zniszczenie.

Szajba

Witaj !
Chodzi³o mi o przybitkê-na mrozie (i nie tylko ) trudno siê pierniczyæ z przygotowaniem strza³u.
Co do odpalenia to szelka wyposa¿ona w zakoñczenie lontu o zwiêkszonej powierzchni i uczulonej np.mieszank± z chloranem potasu napewno siê odpali.Co do nara¿enia mo¿dzierza to siê zgadzam ,Najlepiej by³oby wkopaæ mo¿dzierz w ziemiê.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
GM



Do³±czy³: 30 Lis 2003
Posty: 73
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sob Gru 06, 2003 11:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam.
Ja robiê tak:
1. Oblepiam rurke po kuchennej folli Al ta¶m± izolacyjn± kilka razy.
2. Wycinam okr±g³y kawa³ek drewna, na wikol oraz ta¶mê izolacyjn± korkuje tym jedn± strone rurki.
3. Zakopuje rurke (teraz ju¿ mo¼dzierz) w ziemi do po³owy.
4. Wk³adam do ¶rodka szelkê zrobion± z pi³eczki pingpongowej.
5. Korkuje srajta¶m±.
6. odchodze na 50 metrów i odpalam elektrykiem.

To mo¿e wydaæ siê dziwne ze do takiej ma³ej szelki u¿ywam zapalnika elektrycznego ale... strze¿onego pan bóg strze¿e (mowa tu o moich paluszkach i g³owie Twisted Evil )
A jako £M uzywam PC z ma³± domieszk± Al (oko³o 1%) i oczywi¶cie granulowany.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
morpiel



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2003
Posty: 104
Sk±d: l±dek, l±dek zdrój

PostWys³any: Nie Gru 07, 2003 1:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

c4 napisa³:
Wszystkie te proch s± do >ty³ek<, taka prawda.Zrobiony w domu nie wystrzeli pe³nego cylindra 3'' wy¿ej niz 40 - 50m. A oryginalne granulowane prochy wyrzucaj± taki ³adunek na 75m. Jak kto¶ widzia³ oryginalne ³adunki lub je przerabia³ to wie o czym mówie.


Qrna ludzie! To wszystko zale¿y od wytrzyma³o¶ci mo¼dzierza, masy pocisku, szczelnoi¶ci itd. Oczywi¶ci jako¶æ prochu te¿ ma wielkie znaczenie.
Ale uwa¿acie, ¿e armatami na Pcz strzelano do siebie z odleg³o¶ci 75m??
Puknijta sie. Bardzo wiele zale¿y od czynników fizycznych.
Swoj± drog± mój PIERWSZY mo¼dzierz na domowym Pcz spisa³ siê tak, ¿e 0,4 kg szelka polecia³a w³a¶nie na 40m! Proch nie by³ granulowany. Mo¼dzierz rozerwa³o w po³owie, ale szelka zd±¿y³a polecieæ mimo, ¿e czê¶æ mocy sie skumulowa³a na mo¼dzierzu Crying or Very sad Pcz by³o 45 g.
Pozd.
Maciej
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
morpiel



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2003
Posty: 104
Sk±d: l±dek, l±dek zdrój

PostWys³any: Nie Gru 07, 2003 1:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sorki, w tym 1 mo¼dzierzu by³y ju¿ granulki niewielkie.
Próbowa³em z korsarzem i wkopa³em (dawno temu) kiepsko wychodzi³o.
Wydaje mi siê, ¿e z takiego wybuchu, to gazy kierunkuj± siê na wszystkie strony i s± wiêksze opory. Spróbujê zrobiæ zaokr±glon± zatycze (od kom. spalania) i tak samo zatyczke shelki. Tak, ¿e ³adunek znajdowa³by siê w takiej "kuli", co (moim) zdaniem, ukierunkowa³oby by gazy we w³a¶ciwym kierunku. Zobaczymy.
Jutro odpale taki8 konkretny mo¼dzierz. Na razie nie wsadzam ¿adnych ³adunków do shelki, bo testuje samo strzelanie i jak wysoko¶æ bedzie zadowalaj±ca mnie (140-150m), to zaczne taniec Wink
(cza-cze mo¿e??)
Pozdro!
Maciej
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Tomash
dostêp próbny do MW


Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 382
Sk±d: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWys³any: Pi± Gru 12, 2003 12:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kurna!!! P.Cz to potêga!!! mi jak dam dobr± przybitkê // ew. ciê¿ka szelka to jak zdetonuje to wywala i na 80m tylko du¿o przybitki daæ, mocny mo¼dzierz i z 60g prochu na szelkê 3,5 cala.
I nie ma s³abych prochów, s± tylko s³abo zrobione Smile
Pozdrawiam.

_________________
Ju¿ tylko teoretyzujê, potrzeba mi r±czek by rodzinê utrzymaæ Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
morpiel



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2003
Posty: 104
Sk±d: l±dek, l±dek zdrój

PostWys³any: Pi± Gru 12, 2003 1:38 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do prochu czrnego to sie zgodze, ¿e jest mocny (przy w³a¶ciwym u¿yciu i wykonaniu Wink )
Z czego robisz mo¼dzierz?? Piszesz ciê¿ka shelka, du¿o przybitki, mocny mo¼dzierz...
Ja na shelke ¶r. 50mm (930g!) daje ponad 115 g P.cz.
Sporo. Po odpaleniu moich papierowych mo¼dzierzy papier na którym jest proch (takie kó³eczko z tektury, ¿eby gips siê ³adnie wla³), tekturka jest nawet nienadpalona!!! Cool
Hehe, dobry nie?
Pozdro.
Maciej
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
morpiel



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2003
Posty: 104
Sk±d: l±dek, l±dek zdrój

PostWys³any: Sob Gru 13, 2003 12:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie, shelki robie walce a nie kule. £atwiej zrobiæ.
Ca³± zalewam gipsem, tylko, ¿e w ¶rodku jest kszta³tka stalowa hyd.
Wiem, ¿e nie "humanitarne" przy spadaniu, ale strzelam daleko w polu i na w³asne ryzyko. (My¶la³em, ¿eby dawaæ cienitk± wstêgê z materia³u czerwon±, ¿eby by³o widaæ podczas lotu shelke, ale nie robi³em jeszcze takiej) Lepiej napisaliby¶cie co¶ ciekawego (jakie¶ do¶wiadczenia, odkrycia??) a nie pierdolita teoriê z palca Confused
Pozdro. Wink
Maciej
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Mephisto



Do³±czy³: 13 Wrz 2003
Posty: 24

PostWys³any: Sob Gru 13, 2003 10:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam

masz do was wielko prosbe.. narazie robilem mozdzieze z tekturowych tub ale teraz chcialbym kopic rure pcv powiedzcie mi tylko o jaka mam prosic bo nie mam zielonego pojecia. chodzi mi o taka zeby nie rozwalilo jej przy strzale i zeby sie nie kruszla albo spalila. Acha chcialbym z niej postrzelac troche a nie jeden raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Sob Gru 13, 2003 11:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat PVC polecalbym najmniej. Ogólnie mo¿na u¿ywaæ mozdzierzy z ró¿nych materia³ów:
Papierowe (niski koszt, lekkie czyli latwe w transporcie, podczas rozerwania tworz± ma³± ilosc prawie niegroznych od³amków, s³aba konstrukcja czyli praktycznie jednorazowe)
PVC (niski koszt, lekkie, duza ilosc ostrych odlamkow, stosunkowo mocne nadajace sie do wielokrotnego u¿ytku)
HDPE (stosunkowo niski koszt, lekkie, mala ilosc odlamków, mocne, nadajace siê do wielokrotnego u¿ytku)
Stal (wysoki koszt, ciê¿kie, ma³a ilo¶æ bardzo gro¼nych od³amków, bardzo mocna konstrukcja, nadaj±ce siê do wielokrotnego u¿ytku).
W³ókno szklane - nie znam parametrow nie strzalalem.

Je¿eli ju¿ szukasz zamiennika papieru to zdecydowanie lepsze jest HDPE ni¿ PVC. Po pierwsze jest mocniejsze. Po drugie produkuje mniej "szrapneli". Po trzecie jest nieco elastyczne i odlamki s± nieco mniej grozne niz przy PVC. Elastyczno¶æ umo¿liwia równie¿ nabicie drewnianego ko³ka jako spodniej zatyczki bez dodatkowego nawiercania.
Je¿eli HDPE to dostêpne s± czarne i ¿ó³te (do gazu). ¯ó³te s± mocniejsze ale starcz± czarne. Generalnie czym grubsza scianka tym lepsze Smile
MOD: ze wzgledu na czeste pytania o HDPE dopisuje: HighDensityPolyEthylene, polietylen o duzej gestosci, bardzo wytrzymaly polimer uzywany do wyrobu rur wysokocisnieniowych (gaz, goraca woda...), dostepny w budowlnaych, hydraulicznych (castorama, obi, praktiker, ikea itp...)Ja osobiscie nie odrzucam równie¿ mo¼dzierzy stalowych ale ... najlepiej jak s± zakopane a je¿eli nie ma takiej mo¿liwo¶ci to KONIECZNIE musi to byæ rura ze szwem.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pietruszkin



Do³±czy³: 21 Mar 2003
Posty: 188
Sk±d: /dev/null

PostWys³any: Nie Gru 14, 2003 8:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A mo¿e po prostu ³adunek miotaj±cy umieszczaæ w jakiej¶ rurce w mo¼dzieru, ale bez zatyczek? Wtedy ca³a temperatura zadzia³a tylok na zatyczkê i szelkê, a nie na mo¼dzierz?
_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastêpny
Strona 1 z 6

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP