Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ładunki miotające (do szelek)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bada Bum



Dołączył: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWysłany: Sro Gru 15, 2004 11:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Co do ewentualnych niedokładności pomiaru to uważam, że jest to metoda wystarczająco dokładna i co najważniejsze bezpieczna (obserwator jest oddalony co najmniej 60 do 100m). Poza tym lepiej tak niż na „oko”.
Osobiście uważam, że strzelanie w pobliżu ewentualnych punktów odniesienia takich jak np. bloki mieszkalne jest, co tu dużo gadać głupotą świadczącą o daleko posuniętym braku wyobraźni i zdrowego rozsądku.
Ja sam zabieram swoje „ zabawki” i jadę na moje ulubione zadupie gdzie nikomu nie przeszkadzam, nikt mnie nie przeszkadza no i jest bezpiecznie. Dobrze by było gdyby wszyscy zajmujący się pirotechniką stosowali się do tych zasad.


Kłaniam się
BADA BUM

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Czw Gru 16, 2004 7:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomash napisał:
Komercyjny proch jest polerowany grafitem. Oto i cała tajemnica...
Pozdrawiam. Tomash Cool

W takim razie do jakich celów używać prochu polerowanego grafitem i w jaki sposób można to wykonać w amatorskich warunkach?

_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Pią Gru 17, 2004 1:48 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Temat o ladunkach miotajacych i tak sie dobrze sklada ze wlasnie grafitowanego prochu uzywa sie jako miotajcego zarowno w broni palnej jak i w profesjonalnych wyrobach pirotechnicznych.
Jednakze w broni palnej w wiekszosci mamy do czynienia z prochem bezdymnym czyli granulowana NC, mimo wszytsko ja tez sie konfekcjnuje.
A jaki w tym cel Question Proch nitrocelulozowy, jak wiadomo, pali sie bardzo szybko-konfekcjonowanie takiego prochu powoduje, ze spala sie on progresywnie, czyli "nie wszystko na raz" Wink Spowolnienie czasu emisji gazow spalinowych powoduje, ze cisnienie w lufie nie narasta odrazu na maxa tylko stopniowo (oczywisice mowimy o ulamkach sekundy, mimo wszystko robi to roznice), zapobiegajac jego spadkowi gdy pocisk znajduje sie przy koncu lufy. Wtedy uzyskujemy bardziej rownomierne dzialanie sily na pocisk na calej dlugosci lufy i paradoksalnie nadajemy mu wieksza predkosc.
Kolejnym powodem jest dobre przewodnictwo grafitu, ktore zabezpiecza przed nagromadzeniem sie statycznych ladunkow elektrycznych na pow. ziaren i zapobiega przypadkowemu samozaplonowi na skutek iskrzenia ocierajacych sie o siebie ziaren-brzmi nieprawdpodobnie, ale sie zdarza. Odgrywa to niebagatelna role przy transporcie i przechowywaniu prochu i wyrobow z jego zawartoscia.
Z prochem czarnym jest podobnie. Przemyslowy granulat spala sie rowniez bardzo szybko, czego o zadnym amatorskim prochu powiedziec nie mozna (sa lepsze i gorsze ale kazdy wymieka przy przemyslowce-szczegolnie granulacie). I z tych samych powodow co NC pokrywa sie ziarna warstewka grafitu. Spalanie progresywne odgrywa bardzo wazna role w ladunkach miotajacych.
Trzeba jednak zwrocic uwage na to, ze pisalem o "szybkim" przemyslowym Pcz-wtedy konfekcjonowanie grafitem ma sens. W-g mnie garfitowanie prochu "domowego" mija sie z celem-sam w sobie jest dosc flegmatyczny(w porownaniu z przemyslowka oczywiscie) i nie potrzeba go jeszcze dodatkowo spowalniac.
Osobiscie wykonywalem takie proby, wrzucajac wilgotne ziarna prochu do mlyna kulowego i podsypujac grafitem(dostepny pyl grafitowy w sklepach z odczynnikami). Wychodzily ladne, z polyskiem ale grafit az nadto spowolnil proch-byc moze zle to wkonalem, ale obstawiam wlasnie powod,ze proch sam w sobie nie byl dostatecznie szybki.

P.S.
mozna rowniez domniemywac ze grafit zwieksza ilosc gazowych produktow spalania co rowniez jest wazne przy ladunkach miotajacych, ale tej teorii nie jestem pewnien...ufffffff....to chyba juz wszystko Wink

pozdrawiam HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Tomash
dostęp próbny do MW


Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 382
Skąd: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWysłany: Pią Gru 17, 2004 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to teraz ja Very Happy
Konfekcjonowanie to dzielenie ziaren na ustalony rozmiar... to o czym mówisz to polerowanie...
Grafitu dodaje się przez elektryczność statyczną - prawda. Ale jeszcze żeby zwiększyć gęstość usypową, ułatwić "zaokrąglanie" przy polerowaniu, zabezpieczyć przed wilgocią i zwiększyć kaloryczność (grafit ma 100% węgla. Węgiel drzewny około 80% chyba.
No i na końcu grafit zabezpiecza ziarna przed tarciem (nie wybuchają od tarcia tak łatwo - grafit je smaruje)
P.S. ustalenie prędkości palenia prochu, odbywa się przez nadanie jego ziarnom odpowiedniego kształtu. No i skład oczywiście. A palenie "warstwowe" lub "czołowe" uzyskije się poprzez odpowiednio silne sprasowanie ziaren prochowych. O ile pamiętam proch przy gęstości powyżej 1,8 pali się właśnie warstwami równoległymi a poniżej 1,8g/ml jednocześnie w całej masie. Pozdrawiam.
To by było na tyle ode mnie.
Pozdrawiam. Tomash Cool

_________________
Już tylko teoretyzuję, potrzeba mi rączek by rodzinę utrzymać Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
maxlam
Gość





PostWysłany: Sro Mar 09, 2005 10:34 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tomash napisał:

Grafitu dodaje się przez elektryczność statyczną - prawda. Ale jeszcze żeby zwiększyć gęstość usypową, ułatwić "zaokrąglanie" przy polerowaniu, zabezpieczyć przed wilgocią i zwiększyć kaloryczność (grafit ma 100% węgla. Węgiel drzewny około 80% chyba.


Gatunki węgla drzewnego w zależności od temperatury wypalania
-------------------------------------------------------------------------------------
|Gatunek_____| Temperatura zwęglania oC__|__Zawartość C w %|
-------------------------------------------------------------------------------------
|Czekoladowy_|_______140-175___________|_____52-54_______|
-------------------------------------------------------------------------------------
|Brunatny____|_______280-350___________|_____70-75_______|
-------------------------------------------------------------------------------------
|Czarn_______|_______350-450___________|_____80-85_______|
-------------------------------------------------------------------------------------

Tomash napisał:
O ile pamiętam proch przy gęstości powyżej 1,8 pali się właśnie warstwami równoległymi a poniżej 1,8g/ml jednocześnie w całej masie.


Całkiem nieźle pamiętasz poniżej 1,75g/cm3 pali wię w całej masie T. Urbanski Chemia i Technologia Materialow Wybuchowych Tom3 str 209
Powrót do góry
bomberman22



Dołączył: 12 Mar 2004
Posty: 66
Skąd: pd. - wsch. Polska

PostWysłany: Sro Kwi 27, 2005 6:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miesiąc temu odpaliłem mój moździerz. Miał średnicę 48 mm, grubość ścianek ok. 3mm, długość ok. 48 cm. Na dole zatyczka ze srajtaśmy i wikolu. Jako ładunku miotającego użyłem 20 g prochu czarnego - rozmiar ziaren 0,5mm - 1,5mm. Szelkę wypełniłem trocinami, ponieważ testowałem tylko sam ładunek miotający. Szelka ważyła ok. 90 g, miała 4 cm lontu VISCO, aby było ją widać podczas lotu. Nad szelkę upchałem gazety jako przybitkę. Odpalałem w ten sposób, że dziura na lont znajduje się w ścianie moździerza, nad dolną zatyczką (tak mi łatwiej konstruować). Aha, i moździerz wkopałem trochę w ziemię.
Oto filmik:
http://bomberman22a.w.interia.pl/pliki/mozdzierz48.avi

Szelka poszła na jakieś 30 m. Sporo huku, ale nie było pióropusza iskier. Jestem dosyć zadowolony, bo użyłem małej ilości p.cz.

_________________
<<KNO3 + sacharoza
Ładne, nie?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Damian



Dołączył: 03 Sie 2004
Posty: 260
Skąd: Poznań

PostWysłany: Sob Cze 11, 2005 10:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba nikt o tym nie pisał na forum, a mianowice w bazie PFP znalazłem takie coś:
Kod:
Lift-specific powder (specyficzny proch do miotania)

nazwa         PGI optimum
azotan potasu   74
węgiel          14
siarka          12


Czy ktos juz to testowal ?

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Sob Cze 11, 2005 11:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, nastawiony na większą ilość produktów gazowych (12S). Ale czy dało by to zauważalne róznice w naszych amatorskich warunkach?
Może..... Smile ja nietestowałem.

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
szpaner



Dołączył: 11 Paź 2004
Posty: 561

PostWysłany: Sob Cze 11, 2005 11:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przyznam sie ze prochem jeszcze sie nie bawilem, ale ktos liczyl, ze najkorzystniejsze proporcje to 75%:15%:10% saletra:wegiel:siarka
moze i mniej gazu, ale jezeli daje wyzsza temperature, to ta sama ilosc gazu zajmuje wiecej miejsca.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
HellFire



Dołączył: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWysłany: Sob Cze 11, 2005 11:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobic dobry klasyczny proch trzeba umiec...jest tutaj bardzo duzo na ten temat. Wiekszosc jednak robi kiszke a nie proch i nieznaczna zmiana proporcji niewiele tutaj zmieni. Skupcie sie lepiej na doskonaleniu wlasnosci prochu, jego odpowiedniej gestosci i predkosci spalania-kryterium jakie powinien spelniac ekstra lift: spalajac sie na kartce nie powinien jej nawet nadpalic...z autopsji wiem, ze prasowanie nawet reczne znacznie poprawia jakosc prochu.

pozdrawiam HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Adrian



Dołączył: 28 Mar 2005
Posty: 94

PostWysłany: Sro Cze 22, 2005 11:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ilości prochu Miotającego

Iż moje wyroby nie są doskonałe to powiem wam o moich testach P.Cz jako prochu miotającego ...

1 Próba
Ładunek 20gram Szelka 95 -98 gram / Wyskokosć wystrzału : 15 metrów
Długość lontu 8 cm lont 3mm Visco 1cm/s

2 Próba
Ładunek 20gram Szelka 95 -98 gram / Wyskokosć wystrzału : 32 metrów
Długość lontu 4 cm lont 3mm Visco 1cm/s

3 Próba
Ładunek 45gram Szelka 95 -98 gram / Wyskokosć wystrzału : 67metrów
Długość lontu 6cm lont 3mm Visco 1cm/s

To było w przybliżeniu ... Sprawdzałem wysokość dość prymitywnym sposobem znaczy się Nitka przywiązana doszelki Smile

Jak widać efekt dość zadawalający tylko ze ... cośik wątpie w 2 i 3 próbę wg mnie za wysoko ... Smile Jak namnie ...

Pozdrawiam !

Ps. 3 Szelki mniejwięcej takiej samej wagi róznica to hmmm gramy Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kaco1



Dołączył: 13 Paź 2003
Posty: 130
Skąd: Miasta

PostWysłany: Czw Cze 23, 2005 7:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
Mephisto czemu nie czytasz co inni piszą wcześniej Question Najlepsze rury to są HDPE, to są takie czarne rury, umnie w mieście trochę ciężko je zdobyć Wink .
Tutaj masz 2 Fotki jak wyglądają takie rury:

http://www.rakiety.info/pliki/darek/SIMG1064.JPG
http://www.rakiety.info/pliki/darek/SIMG1065.JPG

Pozdrawiam KaCo1

_________________
... ?!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Zbigniew



Dołączył: 11 Cze 2004
Posty: 202
Skąd: z Piekła

PostWysłany: Czw Cze 23, 2005 2:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

67 metrów to w 100% wystarczająco. Dawałeś jakies przybitki nad szelkę? szelka wchodziła z oporem? luźno?

A nitka najlepsza na mierzenie nie jest, bo szelka nie zawsze leci pionowo do góry, tylko jakos ukosem....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
eReSix



Dołączył: 18 Maj 2005
Posty: 34
Skąd: Kraina Czarnego Złota

PostWysłany: Pią Cze 24, 2005 12:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Adrian napisał:
Ilości prochu Miotającego

Iż moje wyroby nie są doskonałe to powiem wam o moich testach P.Cz jako prochu miotającego ...

1 Próba
Ładunek 20gram Szelka 95 -98 gram / Wyskokosć wystrzału : 15 metrów
Długość lontu 8 cm lont 3mm Visco 1cm/s

2 Próba
Ładunek 20gram Szelka 95 -98 gram / Wyskokosć wystrzału : 32 metrów
Długość lontu 4 cm lont 3mm Visco 1cm/s

3 Próba
Ładunek 45gram Szelka 95 -98 gram / Wyskokosć wystrzału : 67metrów
Długość lontu 6cm lont 3mm Visco 1cm/s

To było w przybliżeniu ... Sprawdzałem wysokość dość prymitywnym sposobem znaczy się Nitka przywiązana doszelki Smile

Jak widać efekt dość zadawalający tylko ze ... cośik wątpie w 2 i 3 próbę wg mnie za wysoko ... Smile Jak namnie ...

Pozdrawiam !

Ps. 3 Szelki mniejwięcej takiej samej wagi róznica to hmmm gramy Smile


Taka wysokość wyszła Ci może dlatego, że szelka mogła lecieć pod pewnym kątem. Możesz jednak doskładnie policzyć wysokość zastosowywując twierdzenie pitagorasa a2 + b2 = c2, gdzie a = odleglość moździerza od miejsca upadku szelki, b = rzeczywista wysokość szelki, a c = długość wyciągniętej nitki.

POZDRO eReSix
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Damian



Dołączył: 03 Sie 2004
Posty: 260
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw Cze 30, 2005 10:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nikt nie podaje wynikow testow na PCH, czy sa one podobne do PCZ ?
planuje zrobic na moj maly pokazik finalowa szelke 3" Willow Tree. nie mam zbyt duzo czasu wiec przygotowywanie PCZ nie ma sensu dlatego ile proponujecie dac g PCH na owa szelke ?

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Alien_



Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWysłany: Czw Cze 30, 2005 11:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nie podales ile szelka wazy a to najwazniejsze Smile i jaki mozdzierz.
ja do wyzucenia szelki 70g daje 6,5g granulowanego H3
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Damian



Dołączył: 03 Sie 2004
Posty: 260
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw Cze 30, 2005 11:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mozdzierz tekturowy, komercyjny, jednorazowy Smile wysokosc 35cm; grubosc scianek 0,7cm; srednica wew 3"
szelka wazy okolo 150g

_________________
5, 10, 15 ?
75 : 15 : 10... i wszystko jasne
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Alien_



Dołączył: 17 Sty 2004
Posty: 78

PostWysłany: Czw Cze 30, 2005 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no nie wiem ja bym proponowal 15-25g H3 zgranulowanego, sitko z oczkami mniej wiecej 2-3mm. Chociasz bym sie obawial o mozdzierz ale raczej nie przy takiej ilosci H3.
Ja robie H3 wedlug proporcji 70g KCLO3 30g C a niektorzy robia inaczej i naprawde inny sklad spala sie gorzej od tego..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
piroman



Dołączył: 16 Cze 2004
Posty: 244

PostWysłany: Czw Cze 30, 2005 12:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proponuję zakopać część moździerza, tak do połowy to powinno dużo pomóc, choć H3 moim zdaniem lepszy jest do małych szeleczek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Piroman2



Dołączył: 12 Maj 2002
Posty: 834
Skąd: z moździerza ;)

PostWysłany: Czw Cze 30, 2005 12:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm, trzeba jeszcze pamiętać, że H3 to tak naprawde burst a nie lift.
Moim zdaniem 25g dobrego H3, czyli granulowanego o rozmiarze 2-3mm to już naprawdę dużo. Wczoraj użyłem 45g Pcz na 3" kulistą właśnie, 155g i poszła bardzo ładnie...
Ale moździerz masz gruby, więc i 25g H3 powinien wytrzymać, choć to też zależy jak mocno wchodzi szelka.
pzdr.
P2

_________________
Szelka jest małym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piękny kwiat.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Strona 3 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP