Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

£adunki miotaj±ce (do szelek)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
morpiel



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2003
Posty: 104
Sk±d: l±dek, l±dek zdrój

PostWys³any: Pon Gru 15, 2003 2:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jednak ja my¶lê, ¿e rurka w ¶rodku nie ma sensu, bo mówie wam, ¿e to nie temp. jest problemem tylko ci¶nienie. Mo¼dierz jest nienadpalony. Poza tym spaliny musz± byæ ukierunkowane, a nie na wszystkie strony. Poza tym jak mi rozwala mo¼dzierz, to nie w "komorze" spalania, tylko od po³owy w górê, albo sam± "lufke". Wydaje mi siê, ¿e wtedy jak ³adunek mitaj±cy ³apiê pe³n± parê a szelka "je" (spaliny) jeszcze "blokuje", to wtedy mi rozrywa. A moim celem jest nie zminiejszenie ci¶nienia, tylko wykorzystanie go ca³ego do napêdu shelki. My¶lê, ¿e je¶liby nie rozerwa³o, to shelka polecia³a by znacznie wy¿ej. Oczywiste.
Pozd.
Maciej
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
Mephisto



Do³±czy³: 13 Wrz 2003
Posty: 24

PostWys³any: Pon Gru 29, 2003 10:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Akurat stalo sie tak ze nie wyrobilem na sulwka z prochem mietajacym. Mam gotowych 6 szelek o sred wew 46mm cylindryczych i 7 mniejszych kulisrych. Musze to odpalic na sylwka krory jest w srode. Jak mi nie pomozecie z tym przepisem to bedzie >ty³ek<... Slyszalem o mieszance nadchloran potasu + wegiel. Tylko ze nie wiem w jakich proporcjach ( wagowych ) taki proch bylby najlepszy. Chcialbym zeby te szelki adnie smigaly w gore.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
morpiel



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2003
Posty: 104
Sk±d: l±dek, l±dek zdrój

PostWys³any: Wto Gru 30, 2003 4:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja s³ysza³em, ¿e kto¶ robi ³adunki mitaj±ce do mo¼dzierzy na bazie:
Chloran potasu (KClO3) 50%
Wêgiel 50%
Wszystko py³ i b.dobrze zmieszane (jak zawsze...)
Pozd.
Osobi¶cie nie rozumiem, dlaczego sobie ludzie utrudniaj± ¿ycie...
Ja u¿ywam P.cz. i jest super i TANIO!
Maciej

_________________
gg: 4744192
Mail : morpiel@interia.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
mrova



Do³±czy³: 08 Sty 2004
Posty: 6
Sk±d: Pszczyna

PostWys³any: Czw Sty 08, 2004 7:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

morpiel to zrób tak:
wbij w ziemie stalow± rure tej samej ¶rednicy co Twój mo¼dzie¿ a potem j± wyci±gnij. Zostanie idealna dziura. Potem w³ó¿ tam swój mo¿dzie¿ i sprawd¼.
Ewentualnie mo¿esz wbiæ rurê o wiêkszej ¶renicy, wyci±gn±æ wraz z ziemi± a potem w³o¿yæ najpierw stalow± a potem w ni± swój papierowy mo¼dzie¿. Ze wzglêdów bezpieczeñstwa nie polecam stalowych rur na otwartym terenie ale schowane w ziemi nie zagra¿aj± ju¿ tak bardzo. Wtedy nie rozerwie Ci mo¼dzie¿a a ca³a energia zostanie przekazana szelce. Pozostaje pytanie czy Twoja szelka to wytrzyma :] to ju¿ kwestia przetestowania Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
morpiel



Do³±czy³: 26 Pa¼ 2003
Posty: 104
Sk±d: l±dek, l±dek zdrój

PostWys³any: Pi± Sty 09, 2004 1:10 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problem rozrywania mo¼dzierz papierowego ju¿ wyeliminowa³em (gdzie¶ tam pisa³em o ¶ciance 3 cm) ale pojawi³ siê novy Crying or Very sad Rura wewnêtrzna by³a zwijana po przek±tnej i prasowana czy co¶ takiego (b. twarda) i po wystrzale w ¶rodku oderwa³o warstwami. Po prostu wygl±da jakby w ¶rodku by³o kupe ¶mieci Laughing
Jak to usun±³em to powsta³y wielkie nierówno¶ci i szczelny dobry mo¼dzierz to ju¿ nie bêdzie Mad Szkoda, ale nie widzi mi siê robiæ mo¼dzierz za ka¿dym strza³em wiêc szukam rozwi±zañ. Jakby mi kto¶ móg³ wyja¶nij dok³adniej co to s± te rury HDPE ??
MOD: HDPE-HighDensityPolyEthylene-polietylen o duzej gestosci, stosowany m.in. rur wysokocisnieniowych (goraca woda,gaz),dostepny w budowlanych,hydraulicznych i innych tego typu sklepach(praktiker,castorama,obi,ikea...). HF

Pozdra!
Maciej

_________________
gg: 4744192
Mail : morpiel@interia.pl
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email Odwied¼ stronê autora
mrova



Do³±czy³: 08 Sty 2004
Posty: 6
Sk±d: Pszczyna

PostWys³any: Pi± Sty 09, 2004 2:30 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

w³ó¿ do ¶rodka PCV tak± ¿eby idealnie wchodzi³a. A jak chce Ci siê bawiæ to mo¿esz posmarowaæ w nowym mo¼dzie¿u ¶cianki od wewn±trz wikolem, 2 cieniutkie warstwy: najpierw jedna, czekasz a¿ wsi±knie i wyschnie a potem druga. Ja tak umacnia³em i by³o ok :)Za m³odo¶ci próbowa³em te¿ lakierem do drewna ale którego¶ piêknego razu wybóch ³adunku miotaj±cego podpali³ lakier, jak siê ¶licznie pali³o :] ale rura do wymiany Sad
Cz³owiek uczy siê na b³êdach, tylko pamiêtajcie, ¿e w pirotechnice mo¿e to boleæ Exclamation

ostatnio stosowa³em PCV i ³adnie dzia³a³a...na pocz±tku przy testach mia³em kilka pêkniêæ ale to przez z³± konstrukcjê szelek :] jak ju¿ mówi³em cz³owiek uczy.... Smile

GL&HF
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Czw Wrz 23, 2004 7:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ostatnio u¿ywam do miotania szelek fb (KMnO4 50%, Al 25% i S 25%) i powiem super polecam 4 p³askie ³y¿eczki i szelka papierowa grubo¶æ ¶cianek 4mm fi 70 wysoka na jeden kaliber wype³niona gwiazdkami z pcz i odrobin± fb leci bardzo wysoko co do masy szelki to nie wiem bo nie wa¿y³em mo¼dzierz to rura papierowa fi 75mm d³ugo¶ci oko³o 15 kalibrów od do³u na wysoko¶ci jednego kalibra przewiercone dwa otwory przez który prze³o¿ony jest prêt o d³ugo¶ci odrobinê wiêkszej od zewnêtrznych wymiarów rury od góry do rury w³o¿y³em kulê papieru i dobi³em kijem tak aby wspar³o siê na prêcie i ca³a filozofia zatyczki proste lekkie i szybkie w wykonaniu a co najwa¿niejsze zerowy nak³ad finansowy
Powrót do góry
bomberman22



Do³±czy³: 12 Mar 2004
Posty: 66
Sk±d: pd. - wsch. Polska

PostWys³any: Pon Wrz 27, 2004 5:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

maxlam napisa³:
Ostatnio u¿ywam do miotania szelek fb (KMnO4 50%, Al 25% i S 25%) i powiem super polecam 4 p³askie ³y¿eczki i szelka papierowa grubo¶æ ¶cianek 4mm fi 70 wysoka na jeden kaliber wype³niona gwiazdkami z pcz i odrobin± fb leci bardzo wysoko co do masy szelki to nie wiem bo nie wa¿y³em mo¼dzierz to rura papierowa fi 75mm d³ugo¶ci oko³o 15 kalibrów od do³u na wysoko¶ci jednego kalibra przewiercone dwa otwory przez który prze³o¿ony jest prêt o d³ugo¶ci odrobinê wiêkszej od zewnêtrznych wymiarów rury od góry do rury w³o¿y³em kulê papieru i dobi³em kijem tak aby wspar³o siê na prêcie i ca³a filozofia zatyczki proste lekkie i szybkie w wykonaniu a co najwa¿niejsze zerowy nak³ad finansowy

Chyba p.cz.bêdzie jednak lepszy. Przy 40g p.cz. jako miotaj±cego szelki lataj± ju¿ bardzo wysoko i s³ychaæ taki fajny odg³os.

_________________
<<KNO3 + sacharoza
£adne, nie?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Pon Wrz 27, 2004 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ bomberman22 wiesz nie w±tpiê, ¿e dobry p.cz. ³adnie ci miota szelki, ale spróbuj, choæ raz na fb nie du¿o moje szelko warz± co¶ oko³o 200g albo co¶ ko³o tego do miotania stosujê trzy p³askie ³y¿ki fb no czasem cztery jak mam fantazjê Wink i bardzo ³adny basowy huk...
Powrót do góry
Guderian



Do³±czy³: 03 Sty 2004
Posty: 13

PostWys³any: Sob Lis 27, 2004 9:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja robie w³a¶nie mo¼dzierz w ten sposób: tubus architektoniczny kartonowy, jeden wylot zatkany, grubo¶æ ¶cianki 0,5cm mocnego twardego kartonu. ¦rednica 10cm, d³. 50cm. Wlewam beton jakie¶ 10cm od zatkanej strony, powstaje zatyczka, wk³adam rurke PCV ¶rednica 7cm, d³ugo¶æ 40cm, a woln± przestrzeñ miêdzy tubusem a rurk± zalewam betonem (z ka¿dej strony 1cm betonu wyjdzie). Jeszcze nie skoñczy³em robiæ ale my¶le ¿e nie powinno go rozwaliæ Razz

Mam 2 mo¿e g³upie pytanka, ale:

1)Jak wkopujecie mo¼dzierz w ziemie? Przecie¿ lont musi dochodziæ do komory spalania (zakopujecie tylko do poziomu lontu) ??

2)Z czego zrobiæ szelki do takiego mo¼dzierza (kszta³t walca)? I o co dok³adnie chodzi z t± przebitk±?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Zbigniew



Do³±czy³: 11 Cze 2004
Posty: 202
Sk±d: z Piek³a

PostWys³any: Sob Lis 27, 2004 9:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przybitka to górna zatyczka. Stosuje siê j± po to, aby proch miotajacy mogl sie "rozpedzic". Bez przybitki z jakiejs srajtasmy czy innego materialu, przy slabym i srednim prochu szelka raczej wysoko nie poleci. Jesli proch miotajacy to Fb- to mysle ze i bez przybitki poleci wysoko Razz.
A co do twego mozdzierza-no raczej go nie rozwali Wink ale jak robic bedziesz dziurke na lont?:d a wkopywanie mozdzierza- ja daje go w taki rów, b±d¼ tak jak mowiles do lontu. Mo¿na zakopaæ caly ale wtedy odpalamy elektrycznie.
re down:
no tak se nieby pomyslalem, ale dopiero po wyslaniu posta- sam wiertarki na zbyciu nie mam...

_________________
Bóg sprawi³, ¿e wci±¿ id±... Rozs±dek - ¿e dotr±!


Ostatnio zmieniony przez Zbigniew dnia Sob Lis 27, 2004 10:18 pm, w ca³o¶ci zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Bada Bum



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWys³any: Pi± Gru 03, 2004 12:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak sobie czytam o mo¼dzierzach i nachodzi mnie taka my¶l, czy nie najpro¶ciej dla tych ludzi którzy strzelaj± z mo¼dzierzy papierowych by³oby dowin±æ kilka warstw grubszego papieru dobrej jako¶ci. Przecie¿ to takie proste. Mo¿ecie mieæ grubo¶æ ¶cianki nawet 1cm, a na koniec mo¿ecie te¿ dowin±æ parê zwoi jakiego¶ mocnego materia³u.
Ja nawin±³em sobie mo¼dzierz ze ¶ciank± 5mm sam. Ma kaliber tylko 22mm bo u¿ywam go do testowania moich nowych pomys³ów „szeklowych” i póki co rurka d³ugo¶ci ok.50cm wytrzyma³a ponad 300 strza³ów.
Co do ewentualnego rozwarstwiania kartonu od ¶rodka to wydaje mi siê, ¿e to efekt stosowania „gor±cych” ³adunków miotaj±cych no i nadmiernej ilo¶ci „zatyczek”, które wed³ug mnie potrzebne s± tylko do komet, bo szekle (wed³ug mnie) powinny byæ pasowane do mo¼dzierza na ¶redni wcisk ( dla tych którzy granuluj± p.cz. w m³ynkach).
Co siê tyczy ³adunku miotaj±cego to stosuje p.cz. prasowany w plastrach http://forum.pirotechnika.one.pl/viewtopic.php?t=4045&postdays=0&postorder=asc&start=20 . Szekle o masie 20-25g miotam ok.3-4 gramami prochu. Zauwa¿y³em jednak, ¿e stosowanie saletry o czysto¶ci tech. powoduje, ¿e proch siê gorzej prasuje, zostaje wiêcej py³u przy rozdrabnianiu i proch na takiej saletrze ma nieco gorsze parametry. Szekle z opisanego wy¿ej mo¼dzierza miotane prochem na KNO3 tech. lec± na 25-29 metrów, wcze¶niej robi³em p.cz. na saletrze spo¿ywczej i szekle lecia³y na 33-38 metrów.
Przy okazji pytanie do m±drzejszych . Jak mo¿na oczy¶ciæ saletrê techniczn±?.


K³aniam siê BADA BUM

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Pi± Gru 03, 2004 10:35 pm    Temat postu: w sprawie szelek Odpowiedz z cytatem

1) Ciekawi mnie jak na tyle dok³adnie mierzysz wysoko¶æ na jakie lataj± twoje szelki.
2) Ciekawe.. moim zdaniem masz bardzo techniczn± saletre... Wink (stosowa³em kiedyæ czystæ z Chempura i nie by³o ró¿nicy)
3) Oczysczasz przez zwyk³± krystalizacje...
pozdrawiam
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Sob Gru 04, 2004 5:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

piroman2 napisa³:
1) Ciekawi mnie jak na tyle dok³adnie mierzysz wysoko¶æ na jakie lataj± twoje szelki.


hehe, trafiles w 10 Wink Ja tez zwrocilem na to uwage...

w koñcu my to siê znamy na rzeczy Wink
P2

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Zbigniew



Do³±czy³: 11 Cze 2004
Posty: 202
Sk±d: z Piek³a

PostWys³any: Sob Gru 04, 2004 8:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no bo jak tu nie zwróciæ na to uwagi jak podaje takie dokladne pomiary..
Wiec bada bum? to sa pietra wierzowca czy co?Very Happy A co do saletry spo¿ywczej a technicznej, to zaledwie 2-3% róznicy w czysto¶ci, my¶le ¿e poprostu ten na spo¿ywczej lepiej ci wychodzi Wink

_________________
Bóg sprawi³, ¿e wci±¿ id±... Rozs±dek - ¿e dotr±!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Bada Bum



Do³±czy³: 03 Wrz 2004
Posty: 44

PostWys³any: Pon Gru 13, 2004 11:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam. Sposób na mierzenie wysoko¶ci na jak± wystrzeliwuje szekle jest do¶æ prosty i powinien byæ znany tym którzy zajmuj± siê modelarstwem rakietowym. Po prostu mierze k±t jaki powstaje pomiêdzy mo¼dzierzem, obserwatorem a wybuchaj±c± w powietrzu szekl±.
Potem mo¿na na podstawie pewnego wzoru obliczyæ niewiadom±, ja jestem leniwy i korzystam z pomocy takich programów jak AutoCad, MegaCad lub w ostateczno¶ci Corel.
Trzeba jeszcze znaæ odleg³o¶æ jaka jest miêdzy mo¼dzierzem a obserwatorem.
Co do saletry to jest jeszcze jedna uwaga, p.c. na spo¿ywczej jest bardziej ciemny od tego robionego na technicznej. Do obydwu próbek u¿ywa³em tego samego wêgla i siarki , a sk³adniki odmierza³em na wadze laboratoryjnej.

K³aniam siê
BADA BUM

_________________
BURDELLO BUM BUM !!!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Zbigniew



Do³±czy³: 11 Cze 2004
Posty: 202
Sk±d: z Piek³a

PostWys³any: Wto Gru 14, 2004 4:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

takie pomiary moga byæ niedok³adne, wystrza³ skierowany w twoja stronê (niezamierzony), z³a ocena k±ta, róznica poziomów/nachlenia obserwatora i wystrza³u ró¿nie bywa ci powiem Very Happy
Co do PCz to moze masz jakas ze spowalniaczami utleniania ?Razz

Pozdro Z. Very Happy

_________________
Bóg sprawi³, ¿e wci±¿ id±... Rozs±dek - ¿e dotr±!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Tetrazen



Do³±czy³: 29 Lis 2004
Posty: 38
Sk±d: z nitrozwi±zku

PostWys³any: Wto Gru 14, 2004 9:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bada Bum napisa³:
Co do saletry to jest jeszcze jedna uwaga, p.c. na spo¿ywczej jest bardziej ciemny od tego robionego na technicznej.


Prosty wnisek: techniczn± saletrê lepiej proszkujesz (albo inaczej: ³atwiej Ci sie proszkuje) - ma wtedy wiêksz± powierzchniê i rozja¶nia kolor prochu. Ja te¿ lubiê jak mój proch jest szary a nie czarny. Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
bomberman22



Do³±czy³: 12 Mar 2004
Posty: 66
Sk±d: pd. - wsch. Polska

PostWys³any: Sro Gru 15, 2004 2:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Komercyjny proch - nie wiem czemu, jest ca³kiem czarny. To chyba zale¿y od tego, ¿e w komercyjnym u¿ywaj± lekkiego wêgla, który ma bardzo du¿± powierzchniê. Mój proch jest ciemnoszary (bardziej czarny ni¿ szary). Nie wynika to jednak z rozdrobnienia saletry, bo mia³em w pyle, ale z du¿ej powierzchni olchowego wêgla.
_________________
<<KNO3 + sacharoza
£adne, nie?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Tomash
dostêp próbny do MW


Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 382
Sk±d: Z nieba do nieba, oby nie za szybko...

PostWys³any: Sro Gru 15, 2004 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Komercyjny proch jest polerowany grafitem. Oto i ca³a tajemnica...
Pozdrawiam. Tomash Cool

Nie kazdy proch jest konfekcjonowany, zalezy od zastosowania-to po pierwsze, a po drugie pokrycie grafitem wcale nie powoduje, ze jest czarny tylko ma kolor szaro-grafiowy i metaliczny polysk. HF

_________________
Ju¿ tylko teoretyzujê, potrzeba mi r±czek by rodzinê utrzymaæ Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Nastêpny
Strona 2 z 6

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP