Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Dysza [Tu pisać o dyszach i zadawać pytania]
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sylwek



Dołączył: 17 Sty 2007
Posty: 236

PostWysłany: Wto Lut 13, 2007 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

tomix napisał:
To startujesz do konkursu a nie wiesz z czego zrobic dysze ?? Najlepiej zrób z matalu. A co do żywicy to ona chyba sie rozpusci.


Widzisz i nie grzmisz trzeba czytać forum... Do wiadomości można zrobić całkiem przyzwoitą dyszę z żywicy epoksydowej i szamotu... To patent już dość dawno opisany na forum, więc nic nowego widać, kto czyta forum a komu się nie za bardzo chce...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ikar



Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 4

PostWysłany: Pią Lut 16, 2007 3:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mam silniczek mający ziarno o wymiarach:
długość- 60 mm
średnica- 20 mm
kanał przez całą długość - 5mm
silnik jest na karmelce zrobionej na glukozie
i czy dysza o średnicy krytycznej 4 mm nie jest za duża jeśli tak to jaka ma być Question
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
beaker



Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWysłany: Pią Lut 16, 2007 3:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

najpierw daj 5- 6mm, ale kanał (jego fi)nie moze byc mniejszy do fi dyszy.
pozniej experymentuj, z coraz mniejsza dysza po paru probach(stacionarnych) bedziesz "znal" swoj silnik i dostasujesz swoja dysze i inne elementy
pzdr
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ikar



Dołączył: 04 Lut 2007
Posty: 4

PostWysłany: Pią Lut 16, 2007 9:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dzienx beaker92

ale zapomniłem dodać z czego jet zrobiona dysza i korpus sinika
dysza jest zrobiona z kleju do płytek a korpus z takiej rurki do gazu (ścianka 2mm) co ją dają do ziemi no wiecie taka czarna z żółtymi pasami zrobiona jes chyba z PP ale nie jestem pewien bo leży u mnie w składziku już ok 5 lat i zatarły cie napisy (jak robili na mojej ulicy gaz to pozostawiali kilka takich kawałków po 1m, 0,5m a ja to zebrałem, bo mi się zawsze wszystko przyda Smile Wink)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
kokoss



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 19

PostWysłany: Nie Mar 18, 2007 4:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ostatnio próbowałem zrobić rakietke na p. cz.
korpus - długopis
dysza - (logiczne, ze ta końcówka od długopisu)
Odpaliłem lont (VISCO 3mm) który wyparty ciśnieniem wyleciał z korpusu i tyle zobaczyłem...
Mam 1 pytanie:
Czym przymocować lont aby nie wypadł wyparty ciśnieniem (przy tej próbie był poklejony do korpusu solidnie taśmą (przezroczystą) i nitką), ale też, żeby klej czy cuś innego nie zapchało potem dyszy...
Wiem że z karmelkiem (kijanką) nie miał bym takich problemów ale narazie próbuje na prochu...

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Slav



Dołączył: 17 Lip 2006
Posty: 30
Skąd: World

PostWysłany: Nie Mar 25, 2007 5:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

julex napisał:

Natomiast rzeczywiście, w samym gardle dyszy ciśnienie TEORETYCZNIE powinno być bardzo małe. W praktyce jest inaczej, o czym świadczy rozepchane "gardło" w wypalonym SR (efekt szczególnie widoczny, gdy jako dyszy używamy kołka z dziurą).

Pozdro
juleks


Hmm.. a mnie sie zdawalo ze tzw "rozepchane gardlo" jest wynikiem intensywnej erozji na skutek duzej PREDKOSCI oraz TEMPERATURY wylotowych gazów.
Nie ma tam zadnego "rozpychania"... jest tylko erozja i wypalanie.
Poza tym... cisnienie w przekroju krytycznym dyszy jest ZNACZENIE nizsze niz w komorze spalania nie tylko teoretycznie ale i praktycznie

Pozdrawiam
Slav
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 3:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanko - która dysza byłaby najlepsza (paliwo - karmelek)
[img]http://img58.imageshack.us/my.php?image=dyszajx1.jpg[/img]

Dodatkowo pytanie - czy można robić dyszę z masy papierowej (mocno rozdrobniony papier na małe włókna zalany wodą - po wyschnięciu robi się twardy) z bonusową dawką kleju, a na powieżchni zaszpachlowanej??
To pewnie zdeka noobowskie pytanie, bo z tego co mi się wydaje, to przy tej temperaturze i ciśnieniu zjara się na miejscu, ale zapytać zawsze wolno. Moi starzy delikatnie mówiąc potempiają wszelkie objawy pirotechniki i muszę to robić w pełnej konspiracji, więc póki co muszę mieć jak najprostrze rozwiązania.

(Mój ojciec gadał z kolesiem, któremu raca noworoczna delikatnie mówiąc nie wyszła i podczas odpalania - nie wiem jak ją odpalał- w każdym razie nastąpiła gwałtowna eksplozja w wyniku czego pocharatało mu ryj, a z ręki zosło parę połamanych kości połączonych zlepkami spalonej skóry Shocked )

Po drugie (nieco odbiegnę od tematu) - czy ciśnienie i objętość gazów po rozgrzaniu można wyliczyć z Równania stanu gazu doskonałego (wiem CO2 to nie gaz doskonały) oraz z równania Klapeyrona ??
Powrót do góry
kokoss



Dołączył: 17 Lis 2006
Posty: 19

PostWysłany: Pią Mar 30, 2007 4:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... w sumie z klejem nie bylo by takie złe ale faktycznie temperaturka jest.. na twoim miejscu dodał bym do tego SZKŁO WODNE Smile Wtedy lepiej
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
beaker



Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWysłany: Wto Kwi 03, 2007 8:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam
jest tu 12 stron o dyszach.Jezeli ktos to przeczytał, na pewno wie z czego zrobic dyszę.Ale reasumując.Jesli robicie dysze "nie zaciskana" nie wedlug siemienowicza, a z masy dyszowej, zaprawy itp.prosty rachunek, uzbierajcie pare zlotych(chco zaloze sie ze wiekszosc ma w domu i nawet nie wie o tym) zwykly cement.Swietnie sie nadaje, a z jednego wora cementu macie w h... hoho dysz Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
szczurek007
&& ( 2-gie ostrzeżenie )


Dołączył: 10 Gru 2006
Posty: 26
Skąd: Jasło

PostWysłany: Pią Maj 25, 2007 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Może mi ktoś przesłać przykładowe zdjęcia form do odlewania dysz?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob Cze 16, 2007 10:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Siemka, jestem narazie lamerem w sprawach piro i mam pytnie co do dysz. Robiłem takie dysze:

Brałem nakrętke do śruby i spiłowywałem do cieńszej grubości. wpychałem do rakietki na długość 5-7mm i wystającą cześć PCV topiłem i zaginałem do środka.
Tylko jest problem bo gdy takowa rakietka wzniesie się mniej więcej na wysokośc 70 cm wyrywa dysze i rakietka spada.
Według mnie jest to spowodowane tym żę nakrętka(z metalu) nagrzewa się roztapiają wokół sibie plastik a ciśnienie wyrywa ją ze środka.

Czy jest jakis sposób na dysze wielkość 2-3mm(otwór) bez żadnych klei, szamotów czy cementu ?
Powrót do góry
beaker



Dołączył: 30 Lip 2006
Posty: 197

PostWysłany: Sob Cze 16, 2007 10:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

devillo napisał:
Czy jest jakis sposób na dysze wielkość 2-3mm(otwór) bez żadnych klei, szamotów czy cementu ?

Witam
Poszukaj na forum pod hasłem "dysza zaciskana" albo "dysza Siemienowicza".Wędke masz, teraz złap rybę Wink
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rasti



Dołączył: 26 Cze 2007
Posty: 22

PostWysłany: Nie Lip 01, 2007 12:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

siemka
chce orbic swoja pierwsza rkaiete. na poczatek chce zorbic silnik, aby go przetestowac i mam pytanko. jaka srednice powinna mic dysza? i czy moge ja wykonac z betonu? o srednicy to cohdzi mi np tam 1/5 srednicy wewnetrznej silnika.

z gory dziekuje ;]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Nie Lip 01, 2007 1:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zanim zrobisz pierwszą rakietę przeczytaj przynajmniej "rakietowe przedszkole", nie raz było pisane że średnicę dyszy dobiera się doświadczalnie.
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rasti



Dołączył: 26 Cze 2007
Posty: 22

PostWysłany: Nie Lip 01, 2007 7:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nom ale moze juz ktos keidys to przetestowal, nie dam rady robic 10brob ;/
silnik bedzie srednicy 50mm(rurka PCV)
kanal bedzie jakies 10mm
i dysza moze no nie wiem... 6mm?? 5mm??
GUN napisal mi ze przy 10 dysza powinna byc dobra 4 ale czy nie bedzie za waska?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
hakos



Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 14

PostWysłany: Nie Lip 01, 2007 7:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rasti napisał:

silnik bedzie srednicy 50mm(rurka PCV)

Shocked

ja się nie znam ale wg mnie kolos jak na początek, spróbuj może z czymś mniejszym i nabierz wprawy.

Tak poza tym czy polimerowy klej nadaje się do wklejania dyszy do korpusu papierowego?

jeśli nie znacie odopwiedzi, sprawdzę i opiszę to w tymtygodniu...

_________________
nowy nie znaczy gorszy....


Ostatnio zmieniony przez hakos dnia Nie Lip 01, 2007 9:06 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
MIROR



Dołączył: 06 Maj 2006
Posty: 264

PostWysłany: Nie Lip 01, 2007 8:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jak sam dojdziesz do optymalnej fi dyszy to będziesz miał większą satysfakcję Very Happy Poza tym to nie da się tak dokładnie powiedzieć jaka powinna być fi. Znając wytrzymałość ciśnieniową rurki można to orientacyjnie obliczyć w SRM. Szkoda czasu i pracy uczyć sie na tak dużym silniku jak 50mm... Jeśli nie możesz wykonać chociaż tych 10 prób to po co sięw ogóle za to bierzesz, żeby się popisać przed kumplami?
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Rasti



Dołączył: 26 Cze 2007
Posty: 22

PostWysłany: Pon Lip 02, 2007 8:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

MIROR>>>
moge wykonac to 10prob, ale zejdzie mi na tym sporo surki

a z czego mozna wykonac ta dyze? moze jkas mieszanka klei? zaprawa murarska? bo i tak czy do duzych rakiet czy do malych, i tak potrzebuje dobrego materialu
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
hakos



Dołączył: 10 Mar 2004
Posty: 14

PostWysłany: Pon Lip 02, 2007 10:34 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rasti z całym szacunkiem ale masz tyle stron w tym wątku o materiałach, które możesz wykorzystać na uformowanie dyszy, a Ty jeszcze pytasz !?
_________________
nowy nie znaczy gorszy....
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Rasti



Dołączył: 26 Cze 2007
Posty: 22

PostWysłany: Pon Lip 02, 2007 1:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hakos, chyba by w leb strzelila rurka PCV jak bym to przczytal ;p
ale ja szukam czegos takiego co moge kupic bez problemu.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... 11, 12, 13, 14  Następny
Strona 12 z 14

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP