Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

No¶niki pokrywane P.cz.
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
$nop



Do³±czy³: 13 Kwi 2002
Posty: 211

PostWys³any: Sro Lis 19, 2003 6:42 pm    Temat postu: No¶niki pokrywane P.cz. Odpowiedz z cytatem

Ja chcialem na posta odpowiedziec a to nie ma go Shocked
Zamiast lusek kukurydzianych pasowaly by plewy z owsa, owies ma takie cieniutki platki ktore ochraniaja ziarno, z kombajnu na polu w ciort tego leci ale juz po zniwach, ale rolnicy do czegos jeszcze chyba tego uzywaja.
Trzeba po prostu z chlopem pogadac... wczuc sie w swojkie klimaty Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Czw Lis 20, 2003 9:02 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wg mnie nie ma co p³akaæ. Robicie ciep³y nasycony r-r KNO3 z dekstryn±. Dekstryny tyle aby uzyskaæ rzadki kleik. Nas±czacie tym p³atki, otrêby ( chodzi tu glównie o b³onnik czyli celulozê ) itp. Byæ mo¿e i drobne trociny bêd± ok ( powinny byæ ok ). Potem intensywne obsypanie m±czk± prochow±. Wysuszenie , oddzielenie py³u i to wszystko. Wg mnie nas±czanie r-rem saletry z dekstryn± jest lepsze ni¿ sam± dekstryn±.


Pozdr. A
Powrót do góry
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Czw Lis 20, 2003 9:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pyrotechman napisa³:
... Byæ mo¿e i drobne trociny bêd± ok (


Torociny IMHO raczej nie beda OK. Masa takiego wypelniacza bedzie za duza. Wink A glownie o to chodzi by bylo to jak najlzejsze i jednoczesnie nie tracilo doskonalych wlasciwosci palnych.
Natomiast prawie napewno powinny sie nadac otreby albo jakies resztki z mlocenia czy innych procesow rolniczych Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Czw Lis 20, 2003 9:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

RobertG napisa³:
Pyrotechman napisa³:
... Byæ mo¿e i drobne trociny bêd± ok (


Torociny IMHO raczej nie beda OK. Masa takiego wypelniacza bedzie za duza. Wink


Wiêc pozostaje sprawdziæ czy racjê ma "stary pirotechman" czy nie Wink . Zrobi³em próbê "w swojej glowie" i wysz³o mi ok Razz . Masa nasypowa Question . W koñcu im wiêksza ta masa ( ale do pewnej granicy Exclamation ) tym wiêcej iskier. Wa¿ny jest stosunek m±czki do masy reszty. Dodatkowo trociny proponujê nas±czaæ KNO3. W koñcu od trocin do wêgla nie daleka droga a wêgiel stosuje siê jako dodatek "gwiazdko twórzcy). Nie upieram sie przy trocinach ale chodzi mi tylko o to, ¿e s± dostêpne dla ka¿dego.


Pozdr. A

PS. Postaram sie zrobiæ próbê ( silnie zmielony amatorski pcz- po kozacku - o klasycznym skladzie ).
Powrót do góry
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Czw Lis 20, 2003 10:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wiêc pozostaje sprawdziæ czy racjê ma "stary pirotechman" czy nie Wink .


Sad Tobie to dobrze. Masz ochote cos sprawdzic to idziesz i sobie sprawdzasz. Ja musze czekac tydzien a czasem dwa. Ot uroki miejskiego zycia Sad
A sprawdzic to napewno sprawdze, w koncu po to zalatwilem sobie te luski ryzowe, choc akurat do trocin, jako zamiennika, podchodze sceptycznie Smile

Cytat:
Zrobi³em próbê "w swojej glowie" i wysz³o mi ok Razz . Masa nasypowa Question . W koñcu im wiêksza ta masa ( ale do pewnej granicy Exclamation ) tym wiêcej iskier.


To zalezy Smile
Im wieksza masa tym oczywiscie potrzeba silniejszego/wiecej prochu wynoszacego. A wiecej iskier ... to nie zawsze musi byc pozadane Wink ale jednoczesnie moze dac ciekawy efekt Wink
No i teraz rozwazania teoretyczne: Wink
Do tego zbyt geste usypanie materialu wypelniajacego zwieksza zawartosc prochu i moze powodowac zbyt silne rozerwanie szelki albo zbyt duza gestosc trocin zbudowac warstwe przez ktora plomien przedostanie sie zbyt wolno a to zwieksza ryzyko niezapalenia gwiazdek.
Jedno drugiemu przeczy Wink ale sam nie wiem co moze byc. Ja tam w trociny nie wierze Wink

Cytat:
Wa¿ny jest stosunek m±czki do masy reszty. Dodatkowo trociny proponujê nas±czaæ KNO3. W koñcu od trocin do wêgla nie daleka droga a wêgiel stosuje siê jako dodatek "gwiazdko twórzcy). Nie upieram sie przy trocinach ale chodzi mi tylko o to, ¿e s± dostêpne dla ka¿dego.


A ja wcale nie twierdze ze trociny sie nie nadadza Wink tylko tak sobie dywaguje. Z ciekawszych substancji ktore dodaje sie do gwiazdek to ... sadza Wink

Cytat:
PS. Postaram sie zrobiæ próbê ( silnie zmielony amatorski pcz- po kozacku - o klasycznym skladzie ).


Z niecierpliwoscia czekam na rezultaty. W wypadku Twojego niepowodzenia lub powodzenia Wink odpada mi jeden eksperyment.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
RobertG



Do³±czy³: 27 Sty 2003
Posty: 61
Sk±d: Warszawa

PostWys³any: Czw Lis 20, 2003 8:40 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dorwalem sie do aparatu wiec umieszczam zdjecia lusek ryzowych.
IMHO spokojnie nadadza sie luski z jakiegokolwiek zboza. Luski sa bardzo lekkie IMHO kilka razy lzejsze od analogicznej objetosci trocin Wink
Przypominaja cos takiego co widzialem na wsi po mloceniu zboza ale wymieszane z masa innego smiecia. Wydaje mi sie ze od biedy nadalby sie rowniez zwykla sloma pocieta na male kwalaczki.


Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Pietruszkin



Do³±czy³: 21 Mar 2003
Posty: 188
Sk±d: /dev/null

PostWys³any: Sro Lis 26, 2003 4:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Aha, no i wylecia³o mi z g³owy.

Proch taki jest u¿ywany do rozrywania szelek, a nie do miotania.

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
KML



Do³±czy³: 02 Maj 2003
Posty: 73

PostWys³any: Sro Lis 26, 2003 5:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jakie ma w³a¶ciwo¶ci tak proch ?; sk±d wzi±¶æ takie ³uski?; Na jaki program wrzuciæ te ³uski do pralki, wirowanie, czy zwyk³e pranie, oczywi¶cie bez proszku ?
_________________
Take a look to the sky... just before you die!
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Pietruszkin



Do³±czy³: 21 Mar 2003
Posty: 188
Sk±d: /dev/null

PostWys³any: Sro Lis 26, 2003 6:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

KML napisa³:
Jakie ma w³a¶ciwo¶ci tak proch ?; sk±d wzi±¶æ takie ³uski?; Na jaki program wrzuciæ te ³uski do pralki, wirowanie, czy zwyk³e pranie, oczywi¶cie bez proszku ?


Nie robi³em, ale w³a¶ciwo¶ci ma pewnie takie jak granulowany, choæ mo¿e szybciej siê pali (brak lepiszcza)...

Tak na logikê pralka nie jest wcale potrzebna chodzi tylko o to aby te ³uski nie by³y mokre, tylko wilgotne, wiêc moim zdaniem szkoda zachodu z t± pralk±. Równie dobrze mo¿na chyba na pocz±tku ¶cisn±æ woreczek ¿eby woda wyp³ynê³a, a pó¼niej troche nim potarmosiæ...

_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
Pietruszkin



Do³±czy³: 21 Mar 2003
Posty: 188
Sk±d: /dev/null

PostWys³any: Sob Lis 29, 2003 10:56 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ten tekst pochodzi ze strony http://www.unitednuclear.com, a przet³umaczony zosta³ przez Pietruszkina

£uski ry¿owe lub kukurydziane pokryte prochem czarnym

Ten "³uskowany proch" (sam go tak nazwa³em - dop. Pietruszkin Very Happy ) jest u¿ywany najczêsciej jako proch miotaj±cy do wyrzutni "szelek". Ta metoda jest u¿ywana od oko³u 14 lat.



Po lewej stronie widaæ ³uski ry¿owe, a po prawej kukurydziane, jednak¿e obydwa typy mog± byæ u¿yte (choæ podobno w szelkach lepszy jest proch na bazie ³usek kukurydzainych).

Krok #1: Przygotowywanie worka do suszenia



Pierwsz± rzecz±, któr± potrzebujesz do wykonania torebki do suszenia, jest du¿a torba. Materia³em, który pos³u¿y do jej wykonania mo¿e byæ stara okienna zas³onka. Jednak ta torebka bêdzie nam potrzebna dopiero pó¼niej.

Krok #2: Przygotowywanie mieszanki prochowej



Odwa¿ 375 gram prochu czarnego i wsyp go do du¿ego pojemnika.



Odwa¿ 75 gram dekstryny i przesyp j± na arkusz kartki.



Przesyp dekstrynê (przes sitko) do pojemnika z prochem. Zbrylone kulki lepiszcza rozgnieæ i jeszcze raz przesyp do pojemnika przez sitko.



Zamknij wieczko i wymieszaj ca³o¶æ (poprzez potrz±sanie).

Krok #3: Zwil¿anie ³usek



Odmierz ca³y kubek ³usek, umie¶æ je w plastikowej misce i dodaj 2 szklanki ciep³ej wody.



Wymeszaj dok³adnie rêk± ³uski z wod±, aby wszystkie by³y wilgotne.

Pojemnik z wilgotnymi ³uskami zostaw na ok. 20 minut.

Krok #4: Suszenie

£uski, które potrzebujesz musz± byæ nie za mokre, i nie za suche... maj± byæ po prostu wilgotne. Do "wytrzepania" z nich nadmiaru wody bêdziesz potrzebowa³ u¿yæ pralki.



Przesypujemy ³uski do naszego woreczka.



Zamykamy.



Wsadzamy do pralki.

BZZZZ....

Wyjmujemy z pralki, i oto co mamy.



Przesypujemy do miski.



[b]Krok #5: Powlekanie{/b]



Przesypujemy nasz± mieszankê na ³uski (do wspólnego pojemnika) i mieszamy wstrz±saj±c pude³kiem.

WUALA!

Nasz "powlekany proch" gotowy!



Teraz zostaje nam tylko go wysuszyæ (z dala od ognia).


_________________
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
maxlam
Go¶æ





PostWys³any: Pon Lut 28, 2005 2:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Ostatnio napisa³em tu posta, ale niestety widzê, ¿e kto¶ super mi³y raczy³ go usun±æ, mniejsza z tym. Wykona³em ostatnio co¶ podobnego z materia³ów, jakie mia³em niestety nie posiada³em ³usek jak wy¿ej jest pokazane, ale w akwarium chomika mojej kuzynki zobaczy³em wióry cieniutkie i o du¿ej powierzchni wiec wzi±³em spor± gar¶æ, w domku mia³em trochê kleju do tapet zrobi³em sobie go (na rzadko) i dorzuci³em wiórów pole¿a³o sobie to kilka minut a¿ wszystko przesi±k³o klejem wtedy na sitko jak klej przela³ siê to wzi±³em wiórki i odcisn±³em w rêce (mocno) i do plastikowego pojemnika wsypa³em m±czki prochowej obficie zamkn±³em denko i kilkakrotnie wstrz±sn±³em by wszystko siê wymiesza³o, jak skoñczy³em wszystkie wiórki by³y ³adnie oblepione prochem. Dzi¶ mi to wysch³o i jest super.

Co do tego posta, o którym pisa³em na pocz±tku mówi³em w nim o pomy¶le zastosowania suchego igliwia zamiast ³usek, mam te¿ taki ma³y pomys³ teraz jest bardzo sucha trzcina w oku³ zbiorników wodnych mo¿na po³amaæ te pêdy na p³atki wydaje siê ¿e mo¿e byæ super do zastosowania jest bardzo lekkie i szybko siê pali nawet samo.

Jak skoczê do lasu i nad jeziorko to dam znaæ, co i jak z tymi pomys³ami na razie konkluzja jest taka, ¿e wiórki drewniane nadaj± siê do tego celu.
Powrót do góry
HellFire



Do³±czy³: 04 Mar 2004
Posty: 292

PostWys³any: Pon Lut 28, 2005 9:13 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To moze ja dodam cos od siebie...

Wydaje mi sie, ze lepiej jest wygotowac takie wiory kilka minut a pozniej je odsaczyc i dopiero wtedy pokryc prochem, wszelkiego rodzaju dodatki sa moim zdaniem niepotrzebne.
To tak jak z granulowaniem prochu-przez dlugi czas granulowalem na dex. a pozniej zrobilem testy prasowanego prochu bez bindera-wyszedl jeszcze lepszy, po prostu ekstra power. Dodatki typu kleje, lakiery (no chyba ze NC w acetonie), kleiki skrobiowe itp... sa balastem, ktory naprawde nie jest do nieczego potrzebny.

pozdrawiam HF

_________________
over...kszszszszszsz
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pirofa³



Do³±czy³: 28 Lis 2003
Posty: 2

PostWys³any: Nie Mar 06, 2005 6:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam Pytanie
W przet³umaczonym przez Pietruszkina przepisie nie ma ani s³owa ile ma kubek pojemno¶ci, w którym odmierza sie ³uski. Mo¿e kto¶ wie ile on bêdzie mia³ Question Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piromarek



Do³±czy³: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWys³any: Czw Kwi 14, 2005 7:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ.
Widzia³em opisy burst charge, pokazuj±ce stosunek ilo¶ci ³usek do ilo¶ci mieszanki rozrywaj±cej, zmieniaj±cy siê w zale¿no¶ci od wielko¶ci szelek kulistych.
My¶lê, ¿e zale¿y tu na stworzeniu takiej grubo¶ci warstwy prochu, aby uleg³a ona ca³kowitemu spaleniu do momentu rozerwania skorupy.

Ta sama ilo¶æ wagowa prochu w pe³nych , du¿ych ziarnach nie zd±¿y spaliæ siê ca³a - w efekcie tracimy nieproduktywnie proch, nie dochodzi do prawid³owego, pe³nego rozrzucenia. Otrzymujemy niekszta³tny obraz.

Inaczej, gdy przy tej samej wadze zastosujemy mniejsze ziarno.
Raz, ¿e bêdziemy mieli k³opot z ilo¶ci± wolnej przestrzeni w szelce.
Dwa. Przy ma³ym ziarnie i co za tym idzie du¿ej powierzchni reakcji, najprawdopodobniej prêdko¶æ narastania ci¶nienia bêdzie tak du¿a, ¿e:
- mo¿liwe, i¿ eksplozja pokruszy gwiazdki
- najprawdopodobniej czê¶æ nie ulegnie zap³onowi
- przy niektórych typach gwiazd, eksploduj± one razem z szelk±

My¶lê, ¿e przy mia³kim ziarnie wype³niaj±cym ca³± przestrzeñ ³adunkow±, istnieje równie¿ mniejsza penetracja wnêtrza szelki przez gor±ce produkty rozk³adu, przez co skracamy czas ich kontaktu z primerem gwiazdek. Skutek: 10 % zapalonych gwiazd.

S±dzê , ¿e nie jest prawd±, i¿ nie mamy wp³ywu na grubo¶æ warstwy prochu. Metoda jest przecie¿ podobna do technologii toczenia gwiazd.
Poniewa¿ mieszanka zawiera dekstrynê, mo¿na spryskaæ j± ponownie niewielk± ilo¶cia wody i wstrz±saæ do momentu ca³kowitego pokrycia za³o¿on± ilo¶ci± prochu.
Mo¿emy wtedy dok³adnie dozowaæ ilo¶æ prochu w stosunku do ilo¶ci ³usek, nie polegaj±c na przypadkowym pokryciu samoistnym ziaren.
Nigdy nie mamy przecie¿ pewno¶ci jak mocno nasi±k³y ³uski i jak mocno zosta³y odwirowane.

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Sob Kwi 16, 2005 11:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam
I oto zanim przeczyta³em tego posta mia³em ju¿ zrobione 3 szelki, pierwszy raz zastosowa³em tak drobny bursting charge do szelki - Pcz ziarno ok.1,6-2mm, do tego minimalna ilo¶æ FB. Lifta da³em taki sam jak bursting.
I piêknie teoria zosta³a potwierdzone przez praktyke, szelki lata³y jak nigdy, huk niesamowity.. i wystrzal i wybuch szelki. Ale tak jak m±drze powiedzia³ pan Piromarek - zapalno¶æ mia³em koszmarn± Smile
Piromarek napisa³:

- mo¿liwe, i¿ eksplozja pokruszy gwiazdki
- najprawdopodobniej czê¶æ nie ulegnie zap³onowi
- przy niektórych typach gwiazd, eksploduj± one razem z szelk±

No i wszystko siê sprawdzi³o.
ps filmu nie mam...

pozdrawiam
P2

_________________
Szelka jest ma³ym nasionkiem, z którego na niebie wyrasta piêkny kwiat.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Piromarek



Do³±czy³: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWys³any: Nie Kwi 17, 2005 1:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ.
Tyle, ¿e to co powiedzia³em nie koniecznie sprawdza siê w ka¿dej sytuacji, a to ¿e nie zapali³y siê Tobie wszystkie gwiazdy mo¿e wynikaæ ze splotu kilku czynników.

Popatrzcie proszê na bardzo ma³e szelki. Ja nazywam je cebulki, ale na forum ta nazwa dotyczy chyba czego¶ innego. Cebulki: bo sa bardzo podobne do dymki. Ma³e, ze zgrubieniem lub pojemnikiem na lifta u do³u, z uchwycon± i zwi±zan± w górze stopin±.
Ale dosyæ o tym.

Wykonawszy sekcjê takiej szelki, zobaczy³em wsypane luzem ma³e, niekszta³tne gwiazdki, zasypane bardzo drobnym prochem fotob³yskowym.

Czyli moje teorie bior± w ³eb Smile

Mo¿liwe, ¿e konieczne s± specyficzne gwiazdki i odpowiedni do nich FB.
Mo¿liwe ? Nie . W³a¶ciwie konieczne.
Sk±d ten pomys³ ?
A mianowicie:
Wykonawszy podobny model cebulki, oparty o bardzo dobrze zapalne gwiazdki toczone i FB 30/70 KClO4, otrzyma³em:
- wysoki lot
- g³o¶ny report
- odpalenie jednej (!) gwiazdki

Wniosek : ¼le dobrane do siebie komponenty w zbyt mocnej skorupie.

pozdrawiam

Piromarek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Nie Kwi 17, 2005 2:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piromarek napisa³:
.........
Popatrzcie proszê na bardzo ma³e szelki. Ja nazywam je cebulki...........Wykonawszy sekcjê takiej szelki, zobaczy³em wsypane luzem ma³e, niekszta³tne gwiazdki, zasypane bardzo drobnym prochem fotob³yskowym.
........... ¼le dobrane do siebie komponenty w zbyt mocnej skorupie.


Przy szelkach sporo siê napracowa³em. Ale do¶æ dawno i temat okaza³ siê szybko nie komercyjny ( tanie, importowane szelki ). Przy okazji pierwsze s³owo "szelka" pozna³em od Piromarka , kilka lat temu Wink . Nie znam angielskiego i do dzis czasami czego¶ nie "³apiê" ( polubi³em nazwê - szelka a s³owo "cebulka" tez jest sympatyczna Wink ).

Z moich do¶wiadczeñ wynika, ¿e nie ma co siê baæ f-b jako ³adunku rozrywaj±cego szelki o ile jest stosowany z umiarem. Stosowa³em czasami domieszkê - odpad mikro gwiazdek na proszku metalu czyli to co spod sita. Plus proch czarny. Dobrym f-b do tego celu jest mieszanina ' KNO3/ Mg 55/45 ale w niewielkich ilo¶ciach jako domieszka do PCz ( albo sam proszek Mg do PCz ). Korpus te¿ mocny i bardzo wytrzyma³y ale to co u nas w SR jest zatyczk± w szelce musi byæ nie co s³absze aby gwiazdki mia³y jak i przez co opu¶ciæ szelkê. G³ównie miotanie gwiazdek powoduje ich zapalno¶æ. Rorzut przez explozjê wymusza stosowanie mocnych gwiazdek i pokrywanie ich ³atwo zapalnymi mieszaninami.
W czasie wielu prób wysz³o mnie, ¿e tylko MIOTANIE gwiazdek skutecznie poprawia ich zapalno¶æ. Miotanie czyli wzglêdnie powolne nadanie prêdko¶ci gwiazdce ( jak kula w broni ). Bez efektownej explozji. Od explozji s± inne szelki "tytanowe". Generalnie szelki s± tanie i temat ten rozumiem, ¿e traktujecie tylko i wy³±cznie jako naukow± - zabawê.

Zrobcie tez test. Dwie mocne tuleje a la mo¿dzierze nape³nione gwiazdkami i PCz z dodatkiem Mg - na to mocna zatyczka. I zapalcie to od góry a druga od do³u ( przez dzurkê jak panewka w starej broni ( na zapalno¶æ gwiazdek ma tak¿e wp³yw - miejsce z którego rozpoczêto spalanie uk³adu ) Wink .

Pozdr. A


PS. Bardzo wa¿nym elementem szelki jest opó¼niacz.
Powrót do góry
Piromarek



Do³±czy³: 07 Kwi 2005
Posty: 75

PostWys³any: Pon Kwi 18, 2005 6:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cze¶æ.
Pirotechman napisa³:

Przy szelkach sporo siê napracowa³em. Ale do¶æ dawno i temat okaza³ siê szybko nie komercyjny ( tanie, importowane szelki ).



>Niestety sprawdzi³y siê moje "czarne wizje". Pirotechniki nie op³aca siê u nas produkowaæ a wykonywanie pokazównie nie przynosi kokosów i nie mo¿e byæ podstawowym ¼ród³em utrzymania.
Spad³o zainteresowanie, a i kraj jest biedny.
Podukcja jest s³abo op³acalna g³ównie przez brak dostêpu do tanich komponentów.
Jednak podstawowym powodem jest to , ¿e np. w Chinach nie obowi±zuj± tak rygorystyczne przepisy, a si³a robocza jest tania. Niestety produkcja taka jest bardzo niebezpieczna i koñczy siê czêsto wypadkami.

Pirotechman napisa³:

Przy okazji pierwsze s³owo "szelka" pozna³em od Piromarka , kilka lat temu Wink . Nie znam angielskiego i do dzis czasami czego¶ nie "³apiê" ( polubi³em nazwê - szelka a s³owo "cebulka" tez jest sympatyczna Wink ).



>Mi³o, ¿e pamietasz. Very Happy
S³ówko powsta³o jeszcze w czasach, gdy burzliwie korespondowa³em na tematy piro z Adamem B³aszczykiem. Wiecie o Kim mowa.
Wtedy nie istnia³o zbyt wiele stron polsko-jêzycznych o tej tematyce, a towarzystwo z wszelkich forum chemicznych podnosi³o wielkie larum na samo s³owo "pirotechnika".
Poniewa¿ czasy nie sprzyja³y a s³owo bomba ¼le siê nam kojarzy³o, postanowi³em po³±czyæ angielsk± wymowê z polsk± pisowni± no i trochê znaczeniem ( no bo szelki to szelki Smile ).
No i powsta³o, co powsta³o. Jak widaæ lekko zabawne po³±czenie sprawdzi³o siê, funkcjonuje i nie posiada negatywnego zabarwienia.


Pirotechman napisa³:

Z moich do¶wiadczeñ wynika, ¿e nie ma co siê baæ f-b jako ³adunku rozrywaj±cego szelki o ile jest stosowany z umiarem.



> To prawda. Jest przecie¿ taki temat jak flash bag. Pozwala uzyskiwaæ ciekawe efekty przy niskich nak³adach na ³adunki rozrywaj±ce. Sam uzyskiwa³em zadowalaj±ce rezultaty rozerwania korpusów cylindrycznych przy stosowaniu tej techniki. To znaczy , przy ma³ej ilo¶ci FB dochodzi³o do fragmentacji skorupy, choæ mo¿na by³o ¶±dziæ, ¿e ilo¶æ gazowych produktów przemiany nie wystarczy do tego celu.

Pirotechman napisa³:

Generalnie szelki s± tanie i temat ten rozumiem, ¿e traktujecie tylko i wy³±cznie jako naukow± - zabawê.




> Nigdy nie mia³m nadziei na to , ¿e uruchomiê jak±¶ produkcjê. Raczej robi³em to w³a¶nie dla do¶wiadczeñ i zg³êbiania tematu.
Co do cen szelek. Nie do koñca mogê potwierdziæ to, ¿e s± tanie. Nie mam obecnie aktualnych cenników, ale te efekty widowiskowe pokazowe, które kupowa³em nie by³y tanie. Chyba , ¿e masz na my¶li to , ¿e 6,50 PLN to tanio jak za 65mm .

pozdrawiam


Piromarek
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Arkadiusz
Go¶æ





PostWys³any: Pon Kwi 18, 2005 8:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piromarek napisa³:
........Chyba , ¿e masz na my¶li to , ¿e 6,50 PLN to tanio jak za 65mm ....


O tym my¶la³em. Chyba najwiêkszy zbyt na te szelki. Jeszcze te mniejsze do tego kalibru da radê zrobiæ. Te wiêksze co raz trudniej i to im wiêksze - choæby gdzie i jak testowaæ Rolling Eyes Question

Jedynie korci³o mnie zrobienie "szelki tytanowej" . W swoim ¿yciu zaliczy³em tylko jeden mini pokaz za kasê Wink , chyba ze 100 szelek , 3 rodzaje : silny huk plus kula iskier, trzaskaj±æe gwiazdki, rozpryski gwiazdek. Najwiêksze brawa na szelki hukowe. Wszystkie szelki sam zrobi³em ale ............ nie op³aca³o siê to Wink . Potraktowa³em to jako zabawê. Szelki hukowe mo¿êcie zrobiæ tak jak "petardy - jajka". Mieszanina hukowa : KNO3/Mg 55/45 do tego na 100 gram tej mieszanki wsypaæ 50 - 70 gram opi³ek ¿elaza ( raczej grube ). Huk jak skurczybyk Shocked Razz . Opó¼niacz zrobi³em z naboików hukowych kal. 15 mm. Naboiki te kiedys produkowa³em ale to stare czasy Wink . Dziêki obecno¶ci opi³ków Fe mia³em kule iskier do tego opi³ki poch³ania³y ciep³o od masy f-b i nie by³o o¶lepiaj±cego ¶wiat³a przy wybuchu.

Jak tu


Film

Pozdr. A

PS. Naucz siê Piromarku cytowaæ Wink
Powrót do góry
DNF



Do³±czy³: 15 Kwi 2005
Posty: 141
Sk±d: Bydgoszcz

PostWys³any: Sob Kwi 30, 2005 10:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

moze malo madre pytanie, ale gdzie takie luski ryzu mozna tanio kupic...?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2, 3  Nastêpny
Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP