Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Laser azotowy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
caleb_ns



Dołączył: 13 Wrz 2003
Posty: 76

PostWysłany: Nie Lis 02, 2003 6:13 pm    Temat postu: Laser azotowy Odpowiedz z cytatem

Od razu piszę, że temat ten nie jest w żaden sposób związany z pirotechniką, lecz wydaję mi się na tyle ciekawy, by go umieścić dla odprężenia od piro Smile.

Znalazłem stronkę: http://www.myzlab.qs.pl/hv/laser/index.php
gdzie opisywany jest laser azotowy.
Co o tym myślicie, czy ktoś robił eksperymenty z podobnymi laserami??

_________________
Człowiek jest jak stolarz. Stolarz żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z
człowiekiem.
[you]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Pon Lis 03, 2003 6:54 pm    Temat postu: Laser azotowy Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie (po dłuższej przerwie)!

Konstrukcję takiego lasera można potraktować jedynie jako ciekawy eksperyment i tak jest to ujęte na stronie Michała Zacharuka, z której pochodzi ten atrakcyjny opis. Praktyczne zastosowanie niewielkie - wymaga wysokich napięć zasilających, aby wywołać emisję laserową w gazie - moc promieniowania mikroskopijna, światło "prawie" niewidoczne.
Opis wykonania takiego lasera wart polecenia wszystkim pasjonatom nauki, którzy w sposób praktyczny, "namacalny" chcą poznać procesy rządzące powstawaniem efektu laserowego. Zrobienie porządnego zasilacza wysokonapięciowego do takiego lasera gazowego będzie "trochę" kosztować. Do eksperymentów z samą wiązką laserową proponuję użyć tanich laserków półprzewodnikowych na światło widzialne (czerwone najtańsze). Do eksperymentów można kupić tanie "badziewie" z targu, ale w tanich modułach wykorzystuje się diody laserowe z odrzutów produkcyjnych, które mają maksymalnie ograniczoną moc promieniowania (1-2 mW), poza tym warunki pracy diody laserowej w takiej zabawce (stabilizacja napięcia, mocy promieniowania, chłodzenia) są FATALNE, a i "optyka" pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej zabawka pod tytułem "laser" z targu szybko przestaje działać i domorosły amator dziwi się dlaczego? Lepiej wykorzystać same diody laserowe (trzeba się z nimi obchodzić bardzo ostrożnie-"UWAGA"-wyjątkowo wrażliwe na ładunki elektrostatyczne) - dobudować do nich optykę, zrobić porządny układ stabilizacji mocy promieniowania i chłodzenia samej diody laserowej (bardzo ważne - w diodzie laserowej o nanometrowych wymiarach celi kumuluję się duże ilości ciepła, które trzeba odprowadzać na zewnątrz - potrzebny porządny radiator - brak porządnego chłodzenia to jedna z przyczyn szybkiego "padania" taniego, targowego "badziewia"). Tu możecie kupić diody laserowe (lub porządne moduły, ale na to trzeba trochę kasy):

http://www.semicon.com.pl

Na "giełdzie" elektronicznej w Warszawie Semicon ma swój pawilon handlowy.

O to przykładowe ceny (netto) samych diod laserowych czerwonych (650nm):

5 mW - 15,- zł
10 mW - 60,- zł
30 mW - 140,- zł

(innych nie podaję - dla amatorów będą za drogie)
Powtarzam - są to same diody (wyglądają jak mały tranzystor trzy-nogowy w metalowej obudowie z otworem na wierzchu "czapki" - dioda laserowa ma trzy nogi, bo wewnątrz zawiera jeszcze fotodiodę, która jest potrzebna w układzie regulatora mocy promieniowania), trzeba do nich dorobić optykę (przynajmniej jedną porządna soczewkę), oraz układ chłodzenia i "elektronikę" stabilizującą moc promieniowania lasera.
Tyle wskazówek tym razem dla "laseromanów".

Pozdrawiam
PS Nie wiem kiedy teraz zajrzę ponownie na forum - jestem obecnie mocno "nieczasowy", ale widzę, że dobrze sobie radzicie Wink .
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
caleb_ns



Dołączył: 13 Wrz 2003
Posty: 76

PostWysłany: Pon Lis 03, 2003 7:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, praktycznego zastosowania taki laser powietrzny nie ma, ale jako ciekawy gadżet, czemu nie! Zaraz jak tylko znajdę troszkę czasu zabieram się za niego - juz z jęzorem do pasa wyczekuję weekendu Very Happy
_________________
Człowiek jest jak stolarz. Stolarz żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z
człowiekiem.
[you]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Pon Lis 03, 2003 11:15 pm    Temat postu: Laser azotowy Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Jeżeli uda Ci się zbudować ten laser i uzyskasz jakieś ciekawe wyniki (chociażby emisję laserową Wink ) to zapraszam do przedstawienia rezultatów w stworzonym przeze mnie serwisie ELTOP-HOBBY:

http://eltop.bitel.lublin.pl

Przypominam, że serwis, a właściwie powstający w bólach (ze względu na ograniczoną ilość wolnego czasu, jakim dysponuję) portal ELTOP-HOBBY, ma charakter interaktywny i oddany jest do dyspozycji wszystkim internautom. Jestem sponsorem tego serwisu, gdyż jak może nie wszyscy wiedzą, utrzymanie serwisu na serwerze z obsługą bazy MySql i skryptami PHP kosztuje co najmniej 400,-zł rocznie. Formuła serwisu jest otwarta - wszystko można jeszcze zmienić, zmodyfikować, dodać nowe tematy, uruchomić forum wielotematyczne, ale do tego potrzeba chętnych do współpracy, no i mających coś ciekawego do powiedzenia, przedstawienia w temacie szeroko pojętej nauki i techniki w "wydaniu" praktycznym. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do współpracy (niekoniecznie stałej - można jednorazowo przysłać opis swoich eksperymentów, doświadczeń, jeżeli będą ciekawe: uruchomię odpowiedni temat, w którym zostaną opisane). W odrużnieniu od forum pirotechnicznego ELTOP-HOBBY jest serwisem interdyscyplinarnym, a więc każdy będzie mógł znaleźć teraz, lub w przyszłości COŚ interesującego dla siebie. Jeszcze raz serdecznie zapraszam do odwiedzenia portalu ELTOP-HOBBY i aktywnego udziału w jego tworzeniu dla dobra wszystkich pasjonatów nauki i techniki.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
caleb_ns



Dołączył: 13 Wrz 2003
Posty: 76

PostWysłany: Wto Lis 04, 2003 5:00 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na allegro, dioda laserowa 50mW - 100zł Smile
_________________
Człowiek jest jak stolarz. Stolarz żyje, żyje, a potem umiera. Tak też bywa z
człowiekiem.
[you]
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Wto Lis 04, 2003 5:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Tu bym uważał! Allegro to jeszcze jeden "targ", tylko internetowy, he he, he.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
RobertG



Dołączył: 27 Sty 2003
Posty: 61
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sro Lis 05, 2003 8:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam takie pytanko:
W jaki sposob w laserach realizuje sie odchylanie wiazki? Tak jak w laserach kreslacych figury.
Jest to układ mechaniczny? Czy jakies odchylanie polem (jak w kineskopie)?
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość






PostWysłany: Sro Lis 05, 2003 10:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To sa soczewki,lusterka,pryzmaty. Na pole Elektromagnetyczne nie dzialaja "magnesy" Odchylic je moze tylko bardzo silna grawitacja albo materia przez ktora przenika. A pole.. jak w kineskopie. to musialby byc gigantycznie silne pola. Jeszcze nie to tysiaclecie... (zart)
Tak troche o SF lubie pogadac Wink

Pozd.
Powrót do góry
eltopsj



Dołączył: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWysłany: Sro Lis 05, 2003 11:02 pm    Temat postu: Laserowe efekty Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

Tak Pred ma rację. Można to zrobić praktycznie tylko w sposób mechaniczny, wykorzystując zjawiska falowe jakim ulega światło (np. zjawisko odbicia od lustra). Podpowiem jak zrobić takie urządzenie do pisania dowolnych napisów i kreślenia efektownych figur laserem. Potrzebny jest galwanometr z dwiema cewkami (o dwóch stopniach swobody) sterujący lekkim (o małej bezwładności) lusterkiem, czyli mówiąc prościej - mogący odchylać to lusterko niezależnie w dwóch prostopadłych do siebie osiach x i y. Cewkami galwanometru sterują wzmacniacze prądowe, a wzmacniaczami mikroprocesor z wbudowanym, lub dołączonym z zewnątrz dwukanałowym przetwornikiem cyfrowo analogowym. Laser oczywiście spoczywa nieruchomo, tylko wiązka światła jest odchylana przez lusterko w sposób kontrolowany mikroprocesorem. Jeszcze tylko trzeba napisać odpowiednie oprogramowanie i już możemy pisać we mgle napisy, czy kreślić w nocy na chmurach kaczora Donalda, czy "laskę" z wielkimi "cyca.." jak kto woli Laughing . Jasne jak słońce, no nie Wink ? Acha, w warunkach amatorskich taki galwanometr można zrobić ze zwykłych głośniczków audio Idea . Było coś na ten temat (parę lat temu) w Elektronice Praktycznej (uprzedzam pytania - podana tam była sama idea, a nie gotowe rozwiązanie).

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Trecker



Dołączył: 13 Mar 2004
Posty: 30

PostWysłany: Wto Mar 23, 2004 11:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jestem w trakcie robienia tego laserka azotowego
no i na poczatku myslalem... a spoko spoko kondensatorek iskrowniczek i dwa katowniczki podlaczone do trafa WN
ale im bardziej sie doczytywalem tym zauwazalem wiecej kruczkow
nie moglem znalezc odpowiedniego transformatora
jak mi sie juz udalo skombinowac jakis od TV... to jeszcze generator (przecierz nie podlacze tranformatora na czestotliwosc 15000Hz do instalacji 50Hz...)
jak juz mialem generator to napiecie bylo za male i trzeba bylo robic mnoznik napiecia z kondensatorow MMC... co troche wynioslo Rolling Eyes
no ale nie poddaje sie i doze do celu Smile
zobaczymy czy uda mi sie go skonczyc Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Maj 20, 2004 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trecker napisał:
jestem w trakcie robienia tego laserka azotowego
no i na poczatku myslalem... a spoko spoko kondensatorek iskrowniczek i dwa katowniczki podlaczone do trafa WN
ale im bardziej sie doczytywalem tym zauwazalem wiecej kruczkow
nie moglem znalezc odpowiedniego transformatora
jak mi sie juz udalo skombinowac jakis od TV... to jeszcze generator (przecierz nie podlacze tranformatora na czestotliwosc 15000Hz do instalacji 50Hz...)
jak juz mialem generator to napiecie bylo za male i trzeba bylo robic mnoznik napiecia z kondensatorow MMC... co troche wynioslo Rolling Eyes
no ale nie poddaje sie i doze do celu Smile
zobaczymy czy uda mi sie go skonczyc Wink

lepiej uzyc cewki samochdowej, ja w swoim uzylem transformatora od neonow 9kv 30mA +powielacz
Powrót do góry
Trecker



Dołączył: 13 Mar 2004
Posty: 30

PostWysłany: Pon Maj 24, 2004 8:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

heh... ja juz o tym temacie zapomnialem Very Happy ale laserek skonczylem Smile tyle ze zdaje sie ze napiecie znowu jest za male i jedyne co dziala to iskrownik, ale to i tak ledwo Confused Crying or Very sad narazie zrobilem sobie od niego przerwe bo inne rzeczy mnie zaobsorbowaly, a to szelki Cool , a to trzeba bylo zrobic wzmacniacz do subwoofera.... ale jeszcze do niego powroce Wink ......mam nadzieje Very Happy
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP