Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Bezpieczne sporz±dzanie ³adunków "lanych"
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Elektronika w PIRO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 11:52 am    Temat postu: Bezpieczne sporz±dzanie ³adunków "lanych" Odpowiedz z cytatem

Wiele osób przygotowuje ³adunki "lane" (np. do rakiet, ale nie tylko Wink ) "sma¿±c" substancje chemiczne na patelni, lub w garnku na kuchni gazowej, w celu ich rozpuszczenia. Nie muszê chyba mówiæ. ¿e jest to niebezpieczne, ryzykowne i nieprofesjonakne Shocked . Wkrótce wiêcej na ten temat ...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 12:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A gdyby tak wykorzystac frytkownice? Nie ma gazu.. jest za to olej.. chyba ,ze olej wylejesz i wode tam dasz. Ale wtedy bedzie za niska temp.
To co dalej?

Pozd.
Powrót do góry
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 12:15 pm    Temat postu: Bezpieczne przygotowanie ³adunków "lanych". Odpowiedz z cytatem

Ciep³o, ciep³o Laughing , dobrze kombinujesz Pred, ale jeszcze nie oto chodzi... Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 12:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

EE tam kombinuje.. mam stara frytkownice i nie wiem co mam znia zrobic..
Pomyslalem czy mozna ja uzyc... do suszenia.. Rozgrzany olej raczej duzo wilgoci nie ma. Wiec mozna by tez ja do takiego celu uzyc. Zalezy jeszcze jaka temp. Zastanawiam sie moze zalatwic jakis olej nie palny. Czy np taki do transformatorow by sie przydal? Sam nie wiem..

P.S
Przenioslem tutaj temacik o pomiarach.. itd. sie zastanawiam czy oprucz pomiarow V.D mozna zamieszczac w tej komnacie proby Trauzla itp ?
Powrót do góry
Go¶æ






PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 12:46 pm    Temat postu: Re: Bezpieczne sporz±dzanie ³adunków "lanych" Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisa³:
......jest to niebezpieczne, ryzykowne i nieprofesjonakne Shocked ...



Ale za to bardzo skuteczne i szybkie Rolling Eyes . Dno rondla musi mieæ ¶rednicê dwa razy wieksz± ni¿ ¶rednica p³omienia pod garnkiem. Topimy na : powietrzu ( butla gazowa turystyczna , chyba 3 kg gazu ). Zanim postawimy garnek stawiamy podk³adkê metalow±. Dopiero na to rondel. Na pocz±tku topimy cukier ( kryszta³ bo ma mniej wody ). Pod koniec topienia cukru dodajemy w dwóch "ratach" KNO3. Ca³y czas mieszamy , od dna.
¯adn± elektronik± nie "przebijesz" tej motody Mr eltopsj Wink . Acha, ja stosujê mieszankê : cukier/ KNO3 45/55 ( czasami cukier /KNO3/ Magnez - 40/50/5. I pod rek± mam rozpylacz na wodê. Raz sie przyda³ Wink . Na twarzy oczywi¶cie okulary ochronne.



Pozdr. A
Powrót do góry
Szajba



Do³±czy³: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 12:54 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jaki kolor ma wasz karmelek, bo moj byl zawsze troche skarmelizowany(brazowego koloru) czy da sie zrobic karmelek idealnie bialy, bez tego skarmelizowanego cukru...bo taki ciemny sie chyba gozej pali Question

szajba
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Piroman2



Do³±czy³: 12 Maj 2002
Posty: 834
Sk±d: z mo¼dzierza ;)

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 1:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam wszystkich
Wdg mnie karmelek jest super, robiê go ogrzewaj±c KNO3 z cukrem na krytej grza³ce na której jest podstawka metalowa i na niej zlewka z nie du¿± ilo¶ci± topionego karmelka.
Dzisiaj np robi³em próbê statyczn± karmelka i jest cool Very Happy Very Happy
A masz jaki¶ pomys³ Eltopsji Question Twisted Evil
Z zastosowanie wszystkich ¶rodków BHP ryzyko spada do minium. Exclamation
pozdrowienia
piroman2
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
wronek



Do³±czy³: 22 Mar 2003
Posty: 13
Sk±d: Podkarpacie

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 1:35 pm    Temat postu: zelasko Odpowiedz z cytatem

Wpad³em kiedy¶ z Qb± na pomys³ u¿ycia ¿elaska zamiast kuchenki gazowej. Moze to byæ praktyczne bo zamiast bawiæ siê z butl± gazow± bierzesz przed³u¿acz i gotowe Wink. ¯elasko na dodatek ma pokrêt³o do temperatury :]
_________________
MW :] - to tylko moje inicja³y.....

Id± dzieci przez pole minowe i machaj± r±czkami ........ na piêæ kilometrów
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Ma³y



Do³±czy³: 31 Sie 2002
Posty: 193
Sk±d: kraków

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 1:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witajcie !
Skoro ta komnata jest o elektronice w piro to my¶lê ¿e mo¿na by siê pokusiæ i przedstawiæ tu do tematu bezpiecznej karmelizacji jaki¶ dok³adny termostat steruj±cy podgrzewaczem np.olejowym.
Bezpieczeñstwo na pewno by wzros³o.
ps.sam ju¿ my¶la³em o zrobieniu czego¶ takiego albo czysta elektronika b±dz np.termometr kontaktowy z przeka¿nikiem.

_________________
Ma³y
..."Jak mam czas to siedzê i my¶lê jak nie mam czasu to tylko siedzê"
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 2:04 pm    Temat postu: Re: Bezpieczne sporz±dzanie ³adunków "lanych" Odpowiedz z cytatem

Pyrotechman napisa³:
I pod rek± mam rozpylacz na wodê. Raz sie przyda³ Wink .


Wiem pirotechman, ¿e jeste¶ zwolennikiem metod ³atwych, szybkich i przyjemnych Very Happy Wink . ¯adna metoda topienia substancji ³atwopalnych nie bêdzie bezpieczna w 100%, ale ¿eby jak najmniej wykorzystywaæ Twój "rozpylacz" proponujê modyfikacjê, o której poni¿ej. Profesjonali¶ci do takich prac wykorzystuj± suszarki elektryczne z termoregulatorem, które umo¿liwiaj± na bardzo precyzyjne utrzymanie zadanej temperatury topienia. W ten sposób do minimum likwiduj± mo¿liwo¶æ przypadkowego przekroczenia temperatury zap³onu. I nie chodzi tu tylko o mo¿liwo¶æ powstania po¿aru, ale o to, ¿e w przypadku wylewania roztopionego ³adunku do komory spalania silnika, sama komora (³uska) powinna byæ równie¿ podgrzana do tej samej temperatury co ³adunek lany - zmniejsza to do minimum naprê¿enia powstajace w czasie stygniêcia. Namiastkê takiej suszarki mo¿e zrobiæ sobie ka¿dy amator. Prosta modyfikacja metody pirotechmana polega na tym, ¿e bierzemy dwa gary - jeden du¿y, drugi ma³y. Ma³y musi siê mie¶ciæ w du¿ym. Miêdzy gary sypiemy piasek (nie olej Pred, który ³atwiej rozlaæ i poparzyæ siê). W ten sposób robimy co¶, co chemicy nazywaj± "³a¼ni± piaskow±". Piasek (krzemionka) umo¿liwia uzyskanie sporych i dziêki swojej bezw³adno¶ci cieplnej stabilnych temperatur - trudniej jest przegrzaæ topion± mieszaninê. W piach wciskamy termometr laboratoryjny i to wszystko. Dlaczego poruszy³em to zagadnienie w komnacie ELEKTRONIKA W PIRO, a no dlatego, ¿e jak Kto¶ zechce, aby jego "urz±dzenie" by³o bardziej profesjonalne, to w piach wetknie dodatkowo czujnik temperatury elektronicznego termoregulatora (w³±czaj±cego kuchniê elektryczn±), którego najprostszy opis mogê podaæ w razie zainteresowania. W takim "ustrojstwie" przygotowanie np. 5 kg ³adunku bêdzie ³atwe, mi³e i przyjemne i nie musimy robiæ tego w polu Wink , co nie znaczy, ¿e mo¿emy ju¿ zupe³nie "olaæ" zasady BHP. Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 4:05 pm    Temat postu: Re: Bezpieczne sporz±dzanie ³adunków "lanych" Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisa³:
...Wiem pirotechman, ¿e jeste¶ zwolennikiem metod ³atwych, szybkich i przyjemnych Very Happy Wink ...


BINGO eltpsj Laughing

Ale to dlatego, ¿e mam rozleg³e zainteresowania ( chodzi o Piro i MW ) i trudno mi po¶wieciæ wiecej czasu jednemu zagadnieniu Rolling Eyes . Ty z piachem i dwoma garami te¿ "kombinujesz" Wink . Rolê piachu spe³nia u mnie podstawka metalowa pod garnek , z tym karmelka wychodzi mi ¿ó³ta jak kanarek Wink . Ale pomys³ z piachem jest ok , byle jego za du¿o nie daæ.

Pozdr. A
Powrót do góry
julex



Do³±czy³: 16 Lis 2002
Posty: 174
Sk±d: tu ten smród?

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 6:12 pm    Temat postu: paaaanie, daj pan spokój ;) Odpowiedz z cytatem

Heh, ja tu nie widzê miejsca dla elektroniki Shocked Wink .
Robimy tak: do rondelka wrzcamy sk³adniki, zalewamy wod± (¿eby jednolicie wilgotne by³o). Grzejemy (mieszaj±c) a¿ masa zrobi siê p³ynna i zgêstnieje spowrotem. (Mieszanka nie przegrzeje siê do temp. zap³onu dopóki jest w niej woda.)
Gdy zaczniemy leciutko czuæ zapach karmelu zdejmujemy z ognia i elaborujemy Smile . Karmelek powinien byæ bia³y lub leciutko ¿ó³tawy.

Pozdrawiam
juleks

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 7:03 pm    Temat postu: Re: paaaanie, daj pan spokój ;) Odpowiedz z cytatem

juleks napisa³:
....zalewamy wod± (¿eby jednolicie wilgotne by³o). Grzejemy ......


Woda wyglada mi ok ale nie wiecej jak 1 % ( z uwzglednieniem wody w cukrze ). Saletra jest sucha jesli byla przechowywana tak jak cukier czyli w domu. Cukier puder ma w sobie wode ( do kiku % ) , dlatego wolê cukier krystaliczny ( nie ma wody ). Woda w takiej ilo¶ci ( do 1 % ) powoduje, ¿e karmelek nie jest kruchy i ma pewn± elastyczno¶æ tak potrzebn± w czasie pracy SR. Wiêcej wody odradzam. Dobre mieszanie cukru ( potem karmelka ) w czasie topienia powoduje, ¿e uzyskamy karmelek o barwie jasno ¿ó³tej. Ale i tak paliwa ¿ywiczne s± dla mnie o wiele lepsze . Karmelka dla mnie to tylko ciekawy epizod Wink


Pozdr. A
Powrót do góry
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 8:42 pm    Temat postu: Re: paaaanie, daj pan spokój ;) Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie!

juleks napisa³:
Heh, ja tu nie widzê miejsca dla elektroniki Shocked Wink


Widzê, ¿e uparli¶cie siê na ten "karmelek", a jest to tylko jedna z mo¿liwych mieszanek przygotowywanych metod± "lan±". Podaj±c powy¿szy opis, mia³em na my¶li urz±dzenie uniwersalne (z termoregulatorem), które pos³u¿y do otrzymywania (w miarê bezpiecznych warunkach) ³adunków "lanych" na bazie innych "lepiszczy" np. parafin, asfaltów itd. Spróbuj dolaæ do takich mieszanek wody Very Happy Very Happy Very Happy .

Co do wypowiedzi pirotechmana - To ³atwiej amatorowi znale¼æ w domu drugi stary rondelek, ni¿ odpowiedniej grubo¶ci (musi mieæ odpowiedni± bezw³adno¶æ ciepln± - bo cienkiej nie ma sensu pchaæ pod gar) kawa³ek blachy stalowej. A piasek? W najbli¿szej piaskownicy dla maluchów.

Pozdrawiam
Jak kto¶ jest uparty, to niech sobie dalej pra¿y karmelek w rondelku (nawet z wod± Very Happy ) - przecie¿ nikomu tego nie broniê Wink Wink

A tak swoj± drog±, to amator, który chce profesjonalnie podej¶æ do zagadnienia mo¿e sobie wykonaæ w warunkach amatorskich (je¶li tylko dysponuje "w³asnym k±tem", i nie jest to wcale trudne) suszarkê z prawdziwego zdarzenia, która bêdzie s³u¿y³a do podgrzewania, suszenia i topienia. Wystarczy trochê cegie³ szamotowych, kilka ceramicznych wk³adów do ¿elazek i prosty elektroniczny termoregulator. Widzê jednak (po "oporze" jaki napotka³em), ¿e nie ma sensu dalej dr±¿yæ tego tematu. Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Szajba



Do³±czy³: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 9:29 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie no draz ten temat dalej, mnie to interesuje, napisz cos wiecej o tym kombajnie do podgrzewania, suszenia i topienia, jak nie chcesz pisac na forum to napisz mi na maila'a.



pozno juz, dobranoc Laughing
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Go¶æ






PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 10:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szajba napisa³:
........napisz cos wiecej o tym kombajnie do podgrzewania, suszenia i topienia....


Dobre Laughing Laughing . A zamiataæ i sprz±taæ potrafi Question


Pozdr. A


PS. Jutro skasujê Laughing
Powrót do góry
Szajba



Do³±czy³: 11 Maj 2003
Posty: 88

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 10:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to skasuj tez i to Cool

dobre dobre, brawo pirotechmanie Laughing
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
eltopsj



Do³±czy³: 22 Cze 2003
Posty: 367

PostWys³any: Nie Pa¼ 12, 2003 10:33 pm    Temat postu: Co za pierdu³y. Odpowiedz z cytatem

Witam!

Kiedy mia³em tyle lat co wiêkszo¶æ z was, zagl±daj±cych na forum, w piwnicy, która by³a moim "królestwem", mia³em "pracowniê chemiczn±". W tej pracowni sta³ miêdzy innymi piec-suszarka, mojej konstrukcji, o którym wspomnia³em wy¿ej, oraz mini piec ³ukowy do uzyskiwania wysokich temperatur w skali mikro. W tamtych czasach bawi³em siê w chemika . Dziêki takim zainteresowaniom mia³em "fory" u profesora z chemii, który by³ postarchem nawet dla najlepszych uczniów liceum. Taak, to by³y czasy Wink. (Tak na marginesie by³em jeszcze modelarzem rakietowym i lotniczym, filmowcem-fotografikiem, astronomem, artyst±-plastykiem, poet± - w koñcu zosta³em elektronikiem he, he, he). Moja piwnica w rodzinnym domu wygl±da dzisiaj osobliwie - mo¿na tam znale¼æ wszystko poczynaj±c od amatorskich kamer i projektorów 8 mm, przez walaj±ce siê jeszcze gdzie niegdzie butelki z odczynnikami chemicznymi, a¿ do zdemontowanego (nie mie¶ci³ siê Shocked ) teleskopu astronomicznego typu Newtona, z g³ównym zwierciad³em parabolicznym o ¶rednicy 250 mm (które wyszlifowa³ znany wóczas w ¶rodowisku mi³o¶ników astronomii konstruktor - pan Lucjan Newelski). Musia³em napisaæ tych parê "pierdu³ów", aby "odreagowaæ" po ostatnich postach na forum, zarówno w tej nowej komnacie (ludzie, piszecie ponownie to samo, co ju¿ napisli¶cie wcze¶niej Exclamation Exclamation Exclamation - klasyczna pêtla Mobiusa, czy co?), jak i w dziale rakietowym. W zasadzie rêce mi opad³y i nie mam w tej chwili ochoty na pisanie czegokolwiek. Muszê chyba odpocz±æ Exclamation Wink

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Go¶æ






PostWys³any: Pon Pa¼ 13, 2003 12:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisa³:
W zasadzie rêce mi opad³y i nie mam w tej chwili ochoty na pisanie czegokolwiek. Muszê chyba odpocz±æ Exclamation Wink


Oj Pyrotechman zraziles goscia. Shocked

Eltopsj nie przejmuj sie stare nawyki zostaja i zawsze tak jest ,ze trzeba przyzwyczaic ludzi do nowej metody. Nie poddawaj sie!

Napewno sie znajda ludzie chetni na nowe techniki, sposoby. Udoskonalone metody. Gdzie nie musisz sterczec ze spryskiwaczem i gapic sie na "karmelek" tylko wlaczysz maszynke.. pojdziesz obraz kartofle. Wyjdziesz z psem na spacer. Pojdziesz na piwo.
Ile to czasu mozna za oszczedzic! A czas to pieniadz trzeba byc nowoczesnym.


Pozd.
Powrót do góry
knod



Do³±czy³: 16 Wrz 2002
Posty: 195
Sk±d: 3miasto

PostWys³any: Pon Pa¼ 13, 2003 8:19 am    Temat postu: Re: paaaanie, daj pan spokój ;) Odpowiedz z cytatem

eltopsj napisa³:
...Widzê, ¿e uparli¶cie siê na ten "karmelek", a jest to tylko jedna z mo¿liwych mieszanek przygotowywanych metod± "lan±". Podaj±c powy¿szy opis, mia³em na my¶li urz±dzenie uniwersalne (z termoregulatorem)...

Nie wszystcy sie uparli - ja stosuje suszarke do szkla z regulacja temperatury. Karmelizacja nastepuje bezposrednio w korpusie silnika - nic nie wlewam. Zreszta juz o tym wszystkim pisalem w dziale rakietowym.
Pozdrawiam
knod
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Wy¶lij email
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Elektronika w PIRO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Id¼ do strony 1, 2  Nastêpny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP