Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Petarda 0.5 kg
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią Mar 26, 2004 5:20 pm    Temat postu: Petarda 0.5 kg Odpowiedz z cytatem

Czesc Smile

Wlasnie strzelilo mi do glowy aby zrobic petarde o wadze ladunku okolo 0.5 kg oczywiscie z Nadmanganiaanu potasu i pylu al plus siarka (ale nie wiem czy jest konieczna) i to wszystko zamknac w jakiejs TUBIE z tektury. Czy wiece moze czy to ma sens czy czasami nie szkoda materialu? A moze jak je........ nie to ......

Prosze o komentarze.
Pozdro
AGENT
Powrót do góry
Mateusz(l33t)



Dołączył: 10 Lis 2003
Posty: 54
Skąd: chyba moge już napisać że jestem stąd xD

PostWysłany: Pią Mar 26, 2004 5:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zastanow sie troche nad tym... achtungi i inne tego typu petardy maja 5g max. a ty chcesz dac 500g czyli 100 razy wiecej... jak pieprznie to nie bedziesz weidzial co sie stalo ...
_________________
za grosz buntu Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
julex



Dołączył: 16 Lis 2002
Posty: 174
Skąd: tu ten smród?

PostWysłany: Pią Mar 26, 2004 5:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Żadna petarda nie huknie tak jak pożądny MW. Więc jeśli chodzi o 'jebudu', to nie ma sensu. Natomiast, jeśli zależy Ci na błysku, to jak najbardziej Smile. Co prawda tak mocarnych petard nigdy nie robiłem (bo i po co), ale myślę, że nowe doświadczenie na forum by nie zaszkodziło.

Pozdro
julex

_________________
Zapraszam:
http://temptonik.com
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
k



Dołączył: 27 Lut 2004
Posty: 13
Skąd: anglia

PostWysłany: Pią Mar 26, 2004 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja zamienilem kiedys ladunek ze zwykles sklepowej rakietki na fotoblysk i efekt byl dozo lepszy oswietlilo cale moje osiedle lepiej od fabrycznych moze wystrzel to w powietrze nie bedziesz sie bal o alarmy i szyby i o uszy Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MICHAŁ



Dołączył: 22 Lip 2003
Posty: 283
Skąd: Centralna Polska

PostWysłany: Pią Mar 26, 2004 5:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wszedzie byle zdala od łatwopalnych rzeczy około 20m nie jest to takie grozne jak MW a to jak na korusie bedzie papier Wink najwyzej zatyczki moga latać.
_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
chemiker
Gość





PostWysłany: Pią Mar 26, 2004 7:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ja bym nie radzil robic tak wielkiej petardy jezeli jestes poczatkujacy.

petarda ma sens jezeli odpala sie ja w terenie zabudowanym, a przeciez nie bedziesz na osiedlu odpalal 0,5kg. (w sumie w lesie tez jest niezly halas, bo dzwiek sie odbiaja od drzew, ale w szczerym polu efekt jest slaby)
Powrót do góry
MICHAŁ



Dołączył: 22 Lip 2003
Posty: 283
Skąd: Centralna Polska

PostWysłany: Pią Mar 26, 2004 7:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

głosny nie ale daleeeekkkiiiii Wink
_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
_Vincenzo_



Dołączył: 03 Lip 2003
Posty: 253
Skąd: z MatPlanety

PostWysłany: Pią Mar 26, 2004 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

anem!k napisał:
zastanow sie troche nad tym... achtungi i inne tego typu petardy maja 5g max. a ty chcesz dac 500g czyli 100 razy wiecej... jak pieprznie to nie bedziesz weidzial co sie stalo ...


A gupoty prawicie kumie Smile
Odpalalem ostatnio w lesie 4kg takiej mieszanke na przygotowanym wczesniej odpowiednio gruncie i musze powiedziec ze pikne to jest Smile

Przychyle sie tez do zdania poprzedniego kolegi ... na pierwszy raz nie rob wiecej niz 250g. Lepiej najpierw potestowac z malymi laduneczkami i w miare apetytu robic je coraz wieksze

_________________
_Vincenzo_
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią Mar 26, 2004 11:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prosze powiedzcie jaka miesznaka jest NAJLEPSZA tzn daje najwiekszy huk w zamknietym opakowaniu.

Prosze rowniez o info jak dlugo moge ja trzymac zmieszana oraz jak niebiezpieczne jes przygotowanie Smile

Pozdrawiam AGENT
Powrót do góry
Trecker



Dołączył: 13 Mar 2004
Posty: 30

PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 12:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zrob FB na:
KMnO4 - 50%
Al - 30%
S - 20%

Nadmanganian potasu jest wrazliwy na wilgoc dlatego sposobem Malutkiego dodaj 3% kwasu borowego Smile nadmanganian wrazliwy tez jest na uderzenia, ale jak ja wzialem pod mlotek jeden krysztalek to nic sie nie stalo... ale lepiej zawsze byc ostroznym na zapas Wink
Zreszta najlepiej niech sprostuje to ktos bardziej doswiadczony Rolling Eyes
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Koko



Dołączył: 27 Mar 2003
Posty: 44
Skąd: z miejsca do ktorego slonko nie dochodzi

PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 10:40 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

baardzo mocna jest mieszanka:
3 cz. KMnO4
1 cz. KClO3
2 cz. Al
2 cz. S
ta mieszanka jest wg mnie duzo mocniejsza od KMnO4/Al petarda 60 g walnela tak ze w okolicy wszystkie alarmy sie powlanczaly Twisted Evil
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
MICHAŁ



Dołączył: 22 Lip 2003
Posty: 283
Skąd: Centralna Polska

PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 10:54 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Najmocniejsze" mieszanki Foto błyskowe użyskasz tylko na KCLO4 (nadchloran potasu).
70%/30% KCLO4/AL
Ta meszanka jest najmocniejsza.
I niech ktoś zaprzeczy.

_________________
WWW.RAKIETY.INFO - Modelarstwo Rakietowe

WWW.FORUM.RAKIETY.INFO - Forum Rakietowe
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
BeMBeN



Dołączył: 21 Wrz 2003
Posty: 89
Skąd: from the glade

PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 11:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Michał napisał:
"
70%/30% KCLO4/AL
Ta meszanka jest najmocniejsza.

jak uzyjesz 15%Mg i 15%Al to bedziesz mial jeszcze fajniejsze, a jak dodasz jescze 10% TCAP (tak, wiem, NIEBEZPIECZNE, ale na tym sie wychowalem, chyba wszlakie mieszanki juz nim wzbogacalem) to jest hardcore.

_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Mesjash



Dołączył: 07 Sty 2004
Posty: 47
Skąd: Skądinąd jakkolwiek się to pisze :]

PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 11:42 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
"Najmocniejsze" mieszanki Foto błyskowe użyskasz tylko na KCLO4 (nadchloran potasu).
70%/30% KCLO4/AL
Ta meszanka jest najmocniejsza.
I niech ktoś zaprzeczy.


Można by sprobować z żelazianem potasu on by byl jeszcze lepszym utleniaczem do tego Mg lub Al ( to juz trzeba wyprobowac) i jazda !!! Twisted Evil
Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Polak



Dołączył: 25 Sty 2004
Posty: 229

PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 12:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ludzie ja piernicze jakimi wielkościami wy tu operujecie?!?! Przecież nawet 0,25, a co tu mówić o 0,5 Kg prochu dobrego to ogromna ilość, a co tu mówiąc o silniejszych mieszaninach na chloranie, lub nadmanganianie czy fotobłyskach! przy takim ciśnieniu jakie się wytworzy krzywdę może zrobić sam podmuch albo kawałek kartonu sklejonego twardym klejem, że o zatyczkach nie wspomnę(przy takiej średnicy rury może zrobić się szrapnel).Żeby takie coś odpalić trzeba mieć naprawdę dużą wiedze sprzęt i mieć gdzie to robić. A niech lont za szybko sie spali lub ktoś sie napatoczy i znowu będą w mediach piać na całą Polskę. .

A co do samego natężenia głośności wybuchu:
Człowiek ma słuch o charakterystyce logarytmicznej(jest to obronny mechanizm organizmu przed hałasem). Aby wywołać efekt słyszenia 2 razy głośniej danego dźwięku(dla niewtajemniczonych 6 dB więcej=2 razy głośniej) należy 10 razy zwiększyć moc promieniowania dźwięku. Jeżeli np. słuchamy muzyki z mocą 1W to żeby usłyszeć to 2 razy głośniej musimy dać 10W. Tak samo petarda musi wytworzyć 10 razy mocniejszy huk żebyśmy usłyszeli to 2 razy głośniej. Dlatego przy największych petardach niema dużej różnicy przy głośności, natomiast czuć to na „bebechach”. Ważna jest też częstotliwości generowane przy wybuchu. Im jest niższa tym słabiej to słyszymy- dlatego po małym korsarzu(który akurat trafia na częstotliwości najlepiej słyszane przez człowieka) może nam piszczeć w uszach jak cholera a po dużym achtungu prawie nie. Im większe ciśnienie podczas wybuchu tym jest niższa jest częstotliwość. Jeżeli ktoś słyszał kiedyś detonacje trotylu lub innego MW wie że jest to właściwie tąpnięcie, a reszta to efekt częstotliwości harmonicznych i interferencji wytwarzanych przez fale uderzeniową i sam podmuch...

PS. Porządnie zaprojektowana i wykonana petarda (tzn. bardzo szybko, i najlepiej jeszcze progresywnie spalająca sie mieszanka wytwarzająca durzo gazów i obudowa która pęknie dopiero po spaleniu całej mieszanki) może dać huk porównywalny z MW

_________________
Drinken macht freie... Wink


Ostatnio zmieniony przez Polak dnia Sob Mar 27, 2004 1:59 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Trecker



Dołączył: 13 Mar 2004
Posty: 30

PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wszystko wporzo... tylko niekt nie podal jak z bezpieczenstwem tych mieszanek
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
_Vincenzo_



Dołączył: 03 Lip 2003
Posty: 253
Skąd: z MatPlanety

PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 1:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Polak napisał:
A niech lont za szybko sie spali lub ktoś sie napatoczy i znowu będą w mediach piać na całą Polskę.


Czlowieku ... gdzie lont przy takich ladunkach. Osobiscie przy swoich 4kg uzylem 4 szt. sklepowych zapalnikow elektrycznych. Fakt na bebechach czuc bylo ... wszystko w glebokim lesie zeby nikt sie nie przyplatal ... jednak zawsze zdazaja sie wypadki.

Co do bezpieczenstwa mieszanek to mysle ze nikt konkretnie Ci nie odpowie ... ew. bedzie 10 roznych zdan na temet tej samej mieszanki. Pozatym jak ktos Ci powie ze dana mieszanka jest na 100% bezpieczna a nastepnie ta sama mieszanka urwie Ci reke przy mieszaniu to do kogo bedziesz mial pretensje ?? Do tego co powiedzial ze to jest bezpieczne ... nikt na siebie takiego ryzyka nie wezmie.
Ja moge opisac np. tylko swoje doswiadczenia ale za wykladnik tego brac nie mozesz. Np. mieszanka KMnO4 + S + Al miachalem na wszystkie strony, tluklem i meczylem czym sie dalo i nigdy nawet nie pierdla Smile

_________________
_Vincenzo_
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak sobie czytam te przepisy i nasuwaja mi sie pytania:
Co to TCAP?
Czy nadchloran potasu jest niebiezpieczny? Jesli tak to na co zwrocic uwage?
Czy dodanie kwasu borowego do mieszanki nadmanganianu potasu z pylem AL wystarczy aby taka miesznake (petarde) przechowac miesiac lub dwa?


POzdrawiam
Agent
Powrót do góry
_Vincenzo_



Dołączył: 03 Lip 2003
Posty: 253
Skąd: z MatPlanety

PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 5:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AGENT napisał:
Tak sobie czytam te przepisy i nasuwaja mi sie pytania:
Co to TCAP?
Czy nadchloran potasu jest niebiezpieczny? Jesli tak to na co zwrocic uwage?
Czy dodanie kwasu borowego do mieszanki nadmanganianu potasu z pylem AL wystarczy aby taka miesznake (petarde) przechowac miesiac lub dwa?


POzdrawiam
Agent


TCAP - nadtlenek acetonu powstajacy z banalnych i latwo dostepnych odczynnikow - dosc wrazliwy i stary MWI. Radzilbym robic tylko dla tesow i zabawy
Nadchloran czy jest niebezpieczny?? Sam raczej nie, mieszanki na KCLO4 jak i wszystkie mieszanki pirotechniczne i wybuchowe sa niebezpieczne.
Kwas borowy obnizy troche wrazliwosc mieszanki na KMnO4 ale czy mozesz ja przechowywac miesiacami?? W dobrych warunkach zapewne tak ale z mieszankami domowej roboty to nigdy nic nie wiadomo.

_________________
_Vincenzo_
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob Mar 27, 2004 5:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

AGENT napisał:
...Czy dodanie kwasu borowego do mieszanki nadmanganianu potasu z pylem AL wystarczy aby taka miesznake (petarde) przechowac miesiac lub dwa?


Jak nie dasz kwasu borowego i zabezpieczysz przed wilgocią to trzymaj i 10 lat Wink . Czytałem na forach o tym kwasie ale nie wiem po co on Idea . Niby w śrowowisku kwasnym KMnO4 oddaje więcej tlenu ( 5 gramoatomów na 2 Mole KMnO4 ) niż w zasadowym ale żadnego kwasu do KMnO4 nigdy bym nie dał.

Pozdr. A
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Fajerwerki Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następny
Strona 1 z 9

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP