Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

czym nasaczyc sznur aby sie wolno spalal

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
janek1389



Dołączył: 10 Wrz 2016
Posty: 2
Skąd: wro

PostWysłany: Sob Wrz 10, 2016 7:35 am    Temat postu: czym nasaczyc sznur aby sie wolno spalal Odpowiedz z cytatem

Witam

Mam do was pytanie potrzebuje nasączyć czymś gruby sznur jutowy pleciony o średnicy ok. 2cm aby sie wolno spalal tj. Odcinek ok jednego metra w czasie ok 5-6 godz. Potrzebne mi to jest to do odstraszania dzików w sznur chce wetknąć petardy..takie "urządzenia" są w sprzedaży jednak producent podaje tylko informacje ze sznur jest zaimpregnowany. Urzadzenie to kryje sie pod nazwa odstraszacz pirotechniczny(w Google jest dużo zdjęć i film jak to działa).

Proszę o pomoc i z góry dziękuję. Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Pon Wrz 12, 2016 7:58 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tyle lat żyję, w piro dłubię z przerwami (licząc także hobby i czytanie) ponad pół wieku i nadal jak widać można się czegoś ciekawego nauczyć.

Regulacja czasu działania poprzez regulację dopływu powietrza sugeruje, że sznur nie jest nasączony klasycznym utleniaczem typu azotany czy chlorany. Być może jako drobny dodatek aby sznur nie zgasł przy braku przewiewu. Sznur tli się więc od tlenu obecnego w powietrzu i tlenu wydzielanego przez związek jakim nasączono sznur. Być może tym związkiem jest azotan potasu ale drobna ilość. Ponoć tytoń do papierosów nasączają KNO3 (nie wiem czy wszystkie) aby papieros nie zgasł. Ja zacząłbym testy od 1 % azotanu potasu (licząc na gotowy sznur).

Życzę udanych testów.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
janek1389



Dołączył: 10 Wrz 2016
Posty: 2
Skąd: wro

PostWysłany: Czw Wrz 15, 2016 2:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dzieki serdeczne za zainteresowanie sie tematem. Zacząłem próby ale troche tak na ślepo czytając troche rożne tematy..zacząłem od tego co mam czyli saletrę amonową. Wziąłem odcinek ok. 1 metra sznura jutowego i nasączyłem go w mieszaninie 3 łyżki cukru pudru i 2 lyzki saletry i sznur pali sie bardzo dobrze tj. Nie ma ognia tylko sie właśnie tak równomiernie tli, tylko troche za szybko jak dla mnie tj. Odcinek 10 cm, prawie 10 minut. Normalnie bez dodatkow ten sznur pali sie bardzo intensywnie, dużym ogniem. Być może trzeba zmniejszyć ilość cukru albo w ogóle jest nie potrzebny..

Nie wykluczam tego również, ze jest to nasączone zupełnie czymś innym..ja sznur palilem tez na wolnym powietrzu i wlasnie myślałem o tym, ze gdyby byla regulacja powietrza to spalał by sie wolniej..
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Hack



Dołączył: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWysłany: Wto Wrz 20, 2016 8:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Sznur bawełniany sr. 8mm spala się sam nie gasnąc 1 cm/min. Niczym go nie trzeba nasączać. Śmierdzi przy tym klasyczną spalenizną. Kilka sznurków i sprawa załatwiona, należy tylko usunąć jego rdzeń z tworzywa sztucznego bo zalewa ognisko żarzenia. Tak wolne palenie się jak w założeniu nie jest możliwe, temperatura nie podtrzymała by dalszego procesu.
_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Sob Wrz 24, 2016 3:20 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hack napisał:
Sznur bawełniany sr. 8mm spala się sam nie gasnąc 1 cm/min. Niczym go nie trzeba nasączać.



Na filmiku z yt pokazano regulację czasu spalania sznura. Jak otwory zamknięte to mamy najdłuższe spalanie ale przy odciętej wentylacji reakcja spalanie wygaśnie, szczególnie odcinki sznura wyżej położone w rurze. No chyba, że w rurze nadal będzie cyrkulować powietrze, w takiej ilości aby sznur jednak nie zgasł. Papieros też jest porowaty ale jednak jego impregnują drobną ilością KNO3 aby nie zgasł. Kiedyś Solidarność używała papierosa niegasnącego jako opóźniacza do zrzucania ulotek z dachu :]. Nie wszystkie fajki się do tego nadawały, bo nie wszystkie impregnowano KNO3.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP