Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Jaki silnik do takiej rakiety... i inne pytania przedszkolne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
p0mian



Do³±czy³: 11 Kwi 2016
Posty: 2
Sk±d: Jarocin

PostWys³any: Pon Kwi 11, 2016 10:26 am    Temat postu: Jaki silnik do takiej rakiety... i inne pytania przedszkolne Odpowiedz z cytatem

Witam!
To mój pierwszy wpis na forum.
Jestem pasjonatem ciekawych wyzwañ, grafikiem i nauczycielem (kolejno¶æ nieprzypadkowa)

Konto za³o¿y³em w konkretnej sprawie - uczniowie naszej szko³y chcieliby wystrzeliæ tak± rakietê w ramach "nocy naukowców": www.instructables.com/id/GoPro-Model-Rocket/

Uda³o nam siê wcze¶niej wypu¶ciæ na du¿± wysoko¶æ balon stratosferyczny z dwoma kamerami - ten lot nie musi byæ wysoki - liczy siê atrakcja zwi±zana z rakiet± i nabycie w ten sposób do¶wiadczenia.
www.youtube.com/watch?v=NNL-V9cPrR0

Z oczywistych powodów uczniowie nie bêd± siê zajmowaæ eksperymentami zwi±zanymi z silnikiem - zajm± siê tym doro¶li Razz - my¶lê, ¿e niekontrolowany wybuch nie bêdzie problemem bo oczywi¶cie wszystko bêdzie przeprowadzone zgodnie z zasadami bezpieczeñstwa.

W podlinkowanym tutorialu wykorzystana jest rakieta z trzema silnikami - my¶lê, ¿e nasza wersja powinna mieæ jeden wiêkszy silnik i trochê mniej sklejki w konstrukcji - aby zapewniæ mniejsz± wagê ca³o¶ci.

Macie mo¿e jakie¶ cenne porady wynikaj±ce z Waszego do¶wiadczenia w tej materii? Jaki silnik by³by w tej sytuacji najlepszy?

EDIT:
Jeszcze takie pytanie - czy uwa¿acie, ¿e detonator/zapalarka czasowy to dobry pomys³? nie chcê kombinowaæ z radiowym - bo nie mam du¿ego do¶wiadczenia a ba³bym siê ¿e ewentualne zak³ócenia doprowadz± do niekontrolowanego odpalenia - potrafiê za to zrobiæ detonator czasowy na mikro kontrolerze z opcj± sygnalizacji ¶wietlnej stanu w jakim siê znajduje i ustawianiem czasu do odpalenia - mogê te¿ dodaæ do niego pilot do przerwania sekwencji ale z takich gotowych zestawów 4 kana³owych na max 100m zasiêgu

EDIT2:
Czy w zapalarkach/detonatorach u¿ywa siê najczê¶ciej iskry(³uku) czy drutu oporowego który siê rozgrzewa?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ARKO



Do³±czy³: 17 Mar 2012
Posty: 286
Sk±d: Radom

PostWys³any: Wto Kwi 12, 2016 7:43 pm    Temat postu: Re: Jaki silnik do takiej rakiety... i inne pytania przedszk Odpowiedz z cytatem

p0mian napisa³:
...Macie mo¿e jakie¶ cenne porady wynikaj±ce z Waszego do¶wiadczenia w tej materii? Jaki silnik by³by w tej sytuacji najlepszy?


Witam

Na tym forum dzi¶ ma³o siê ju¿ dzieje. Kiedy¶ ze 3 lata po¶wiêci³em na silniki rakietowe, mi³o to wspominam, w koñu hobby odprê¿a :].

https://www.youtube.com/watch?v=bLp8HIiJp7I

Od dawna siê tym nie zajmujê z braku czasu a hobby sobie zmieni³em na inne. Nikt koledze raczej nie da silniczka w³asnej produkcji. Proponujê samemu zrobiæ, podobnego w budowie do silniczka z rakietki sylwestrowej.

Surowce trzeba wymieszaæ z acetonem i ubiæ w papierowy korpus (te¿ dam). Zatyczka szamotowa ze szk³em wodnym albo wikolem.

Dzia³a to tak (bez tego rozprysku na niebie bo piszemy o silniczku).

https://www.youtube.com/watch?v=l8QpZdxg_Yw

Trzeba tylko mieæ gdzie to testowaæ. Pocz±tkowo testujemy dysz± do góry i po deszczu.

Na tym innym forum rakietowym usi³owa³em siê kiedy¶ dwa razy zarejestrowaæ ale dziwnym trafem mi siê to nie udawa³o :]. Ale zapamiêta³em go¶cia (na oko w moim wieku) co robi³ udane silniczki bezdyszowe. Odrobina wysi³ku i kolega jego odnajdzie, chyba z okolic Poznania. Te silniczki robi³y wra¿enie Rolling Eyes .

https://www.youtube.com/watch?v=mfsF4rZomNI

Odpalaæ silniczek proponujê wy³±cznie od tzw. zap³onnika elektrycznego za 2-3 zeta. Jako wzmacniacz ognia daæ kawa³ek slow visco.

Surowce moge pomóc zdobyæ : siarka , KNO3 ogrodnicza i wêgiel drzewny - ca³o¶æ kosztuje jakie¶ grosze.

Albo kupiæ kilka silniczków D9-5 (google). Skupiæ siê na jednorazowym ich odpaleniu.


Pozdrawiam A
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
zaxst



Do³±czy³: 23 Sty 2015
Posty: 47
Sk±d: Pomorskie

PostWys³any: Sro Kwi 13, 2016 1:45 pm    Temat postu: Re: Jaki silnik do takiej rakiety... i inne pytania przedszk Odpowiedz z cytatem

Je¶li interesuje Pana du¿a moc i przy bardzo dobrych wiatrach przekroczenie bariery d¼wiêku to polecam Zn/S (dok³adnych proporcji nie pamiêtam ale s± na 100% na forum ). Radzê siê te¿ zastanowiæ czy nie ciekawszym rozwi±zaniem jest zrobienie rakiety na "Kiju" tzn. co¶ takiego (https://www.youtube.com/watch?v=rpO2cpprFmM&nohtml5=False)
Tu daje link do wykonania (https://www.youtube.com/watch?v=hyPysthIRss&nohtml5=False) Rakiety na KNO3 s± o wiele tañsze a moc maj± my¶lê ¿e te¿ w porz±dku a je¶li chodzi o wykonanie to trzeba uwa¿aæ ¿eby podczas gotowania mieszania siê nie zapali³a wybuchem nie grozi ale zakopconym mieszkaniem Razz Mo¿na spokojnie umie¶ciæ urz±dzenia pomiarowe w g³owicy gotowa mieszanka jest tak ciê¿ka i gêsta ¿e sprzêt nie zmieni ¶rodka ciê¿ko¶ci ale jest to te¿ rakieta jedno razowa i bym proponowa³ spu¶ciæ na spadochronie tylko g³owicê bo po co marnowaæ miejsce na wiêkszy spadochron ¿eby spad³ razem z korpusem który siê nie nadaje .Rozdzielacz korpusu od g³owicy proponujê zrobiæ by pal±ca siê mieszanka dochodz±c do górnych warstw rakiety odpali³a lont który by w jaki¶ sposób spala³ i rozdziela³ rakietê od korpusu. Co do zapalnika proponujê standardowa bateria 9 wolt na dwóch kablach na koñcu których jest podpiêty drut z druciaka (tej g±bki do naczyñ) wszystko mo¿na ³adnie zapakowaæ w s³oik, puszkê po herbacie i gotowe ! Opcjonalnie mo¿na daæ w³±cznik ale je¶li nie chce Pan marnowaæ pó³ godziny i bawiæ siê z kabelkami to mo¿na odpalaæ po przez z³±czenie kablu Razz Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
p0mian



Do³±czy³: 11 Kwi 2016
Posty: 2
Sk±d: Jarocin

PostWys³any: Sro Kwi 13, 2016 1:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziêkujê bardzo za odpowiedzi!
Przyznam, ¿e wiele mi to wyja¶ni³o.

Nie trzeba mi te¿ pisaæ na "pan" no chyba, ¿e to taka specyfika forum Razz

Poeksperymentujê z ró¿nymi wersjami silnika w ramach dostêpnych materia³ów i pewnie siê czego¶ nauczê.

Zastanawia mnie jeszcze dlaczego niektóre silniki na bazie saletry i cukru powstaj± ze zmielonej i ewentualnie zwil¿onej, wysuszonej i ubitej mieszanki a niektóre nale¿y przetopiæ (karmelizowaæ) i wlaæ do obudowy...
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ARKO



Do³±czy³: 17 Mar 2012
Posty: 286
Sk±d: Radom

PostWys³any: Sro Kwi 13, 2016 7:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

p0mian napisa³:
....Poeksperymentujê z ró¿nymi wersjami silnika w ramach dostêpnych materia³ów i pewnie siê czego¶ nauczê........


Je¶li chcesz poeksperymentowaæ to we¼ siê za paliwo proch czarny bo karmelka jest kompletnie niewidowiskowa. Zmielone na m±kê wêgiel i siarkê masz ode mnie za free. Dokup sobie py³ Mg i dodaj jego ze 2 %. Zwil¿ denaturatem w ilo¶ci 7-9 % i mocno ubij a potem przek³uj kana³ (byle bez uderzeñ m³otem). Korpus sobie sam ukrêæ na wikolu i kartonie do rysowania. O tym jak to zrobiæ na forum jest.

Po ubiciu paliwa i nak³uciu wysusz silnik. Ja dwa silniczki bezdyszowe przygotowa³em, to tak dla zaspokojenia mojej ciekawo¶ci, pewno nie wiele z tego wyjdzie a na wiêcej nie mam czasu :]. Byæ mo¿e film poka¿ê.

Nak³ucie kana³u po ubiciu paliwa, zwiêksza jego gêsto¶æ co jest korzystne dla silnika.

Zadbaj o bhp i Mi³ej zabawy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
zaxst



Do³±czy³: 23 Sty 2015
Posty: 47
Sk±d: Pomorskie

PostWys³any: Czw Kwi 14, 2016 2:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

p0mian napisa³:

Zastanawia mnie jeszcze dlaczego niektóre silniki na bazie saletry i cukru powstaj± ze zmielonej i ewentualnie zwil¿onej, wysuszonej i ubitej mieszanki a niektóre nale¿y przetopiæ (karmelizowaæ) i wlaæ do obudowy...


Poniewa¿ wtedy s± bardziej skondensowane i maj± wiêksz± moc w prze³o¿eniu na g/cm*2 Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Rakietowe przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP