Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Niecodzienne pytanie - wolnopal±ca, dymi±ca mieszanka

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
numer



Do³±czy³: 15 Sty 2015
Posty: 2
Sk±d: niewa¿ne

PostWys³any: Czw Sty 15, 2015 7:23 pm    Temat postu: Niecodzienne pytanie - wolnopal±ca, dymi±ca mieszanka Odpowiedz z cytatem

S³owem wstêpu: nie jestem pirotechnikiem ani z zami³owania ani z zawodu. Nie znam siê na mieszankach, by³em s³aby z chemii itp. Moja jedyna styczno¶æ z pirotechnik± to du¿o saletry i karbidu wiele lat temu i petardy na Sylwestra. Jak widzicie, totalna amatorka.

Z racji tego, ¿e przygotowujê mocno niecodzienny strój na pewien zlot (cosplay, fantasy, itp.) mam do Was, szanowni, pytanie.

Czego potrzebujê?
Potrzebujê mieszanki, obojêtnie jakiej postaci, byle nie p³ynnej, która bêdzie siê pali³a do¶æ powoli (wiem, ¿e to pojêcie wzglêdne) i wydziela³a dym. Mo¿e byæ gêsty, mo¿e byæ rzadki, ale powinien byæ widoczny chocia¿ przez chwilê.
Powiedzmy, ¿e ca³o¶æ powinna siê lekko dymiæ przez minimum 30 sekund, maks. kilka minut.

Dodatkowo mieszanka nie powinna wydzielaæ zbyt du¿ej temperatury przy spalaniu i nie byæ toksyczna (równie¿ pojêcie wzglêdne Smile), poniewa¿ bêdzie znajdowaæ siê ukryta w kostiumie, a dok³adniej na ramionach.

Kostium ma byæ zrobiony ze styropianu, pianki EVA oraz cienkich warstw gipsu. Je¶li bêdzie to wymagane to otoczenie mieszanki przygotujê z grubszych warstw ¿eby nie poparzyæ sobie cia³a. Ca³o¶æ na ramionach jest oddzielona od okolic szyi oraz twarzy i skierowana w przeciwnych kierunkach od dzia³a, wiêc dym jak i temperatura nie bêd± uderza³y bezpo¶rednio w twarz.
Dodatkowo nigdy nie bêdê sam, wiêc zawsze znajdzie siê kto¶ kto mi ewentualnie zaleje ramiona wod±/zasypie piaskiem. (tak, da siê nosiæ przy sobie)

Byæ mo¿e wk³ad ze ¶wiec dymnych lub rac bêdzie siê nadawa³? Pal± siê raczej powoli, jednak dymu zbyt wiele. Mo¿e da siê je z czym¶ rozmieszaæ ¿eby by³o go mniej?
My¶la³em te¿ o maszynce do produkcji mg³y jak w terrarium, ale ciê¿ko z zasilaniem i miejscem ¿eby j± ukryæ w stroju Smile

watch?v=EFNcAkjYCzM - na tym filmie widaæ jaki efekt chcê osi±gn±æ (ramiona), jest to równocze¶nie kostium jaki mam zamiar tworzyæ (oczywi¶cie w skali na cz³owieka Smile).
Wystarczy koñcówkê wkleiæ do adresu youtube. Z racji tego, ¿e to mój pierwszy post - nie mogê wklejaæ pe³nych linków.

I o ile o¶wietlenie to ¿aden problem, tak dym sam w sobie ju¿ problemem jest.

Na koniec: wiem, ¿e to jest mocno absurdalna pro¶ba, ale mo¿e akurat komu¶ co¶ ¶wita w g³owie i jest w stanie pomóc? Albo podpowiedzieæ co¶ innego?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
antyvlad



Do³±czy³: 07 Cze 2009
Posty: 83
Sk±d: to wiesz?

PostWys³any: Czw Sty 15, 2015 9:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na my¶l przychodz± sk³ady na salmiaku, saletra potasowa z cukrem z jakim¶ balastem dla zwolnienia palenia.
Korpus po wypaleniu mo¿e byæ gor±cy, ¿eby przypadkiem nie zapali³ stroju bo bêdzie kuku.
Bezwzglêdnie trzeba przeprowadziæ testy przed odpalaniem w pobli¿u cia³a, a i sprawd¼ czy da siê zgasiæ, bo sk³ady utleniacz - paliwo mog± niemi³o zaskoczyæ i zgasn±æ nie bêd± chcia³y Very Happy
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
numer



Do³±czy³: 15 Sty 2015
Posty: 2
Sk±d: niewa¿ne

PostWys³any: Czw Sty 15, 2015 9:28 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jasne, ¿e przetestujê przed pokazem Smile Pewnie jakie¶ 10 razy + sesje zdjêciowe. Dziwny jestem, ale nie g³upi.
Tak czy inaczej lecê czytaæ i szukaæ, co prawda mam jeszcze jakie¶ 5 miesiêcy, ale muszê siê nauczyæ wszystkiego od zera.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
MeHow



Do³±czy³: 14 Lis 2008
Posty: 131
Sk±d: ze wsz±d

PostWys³any: Pi± Sty 16, 2015 4:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

butelka plastikowa 0,5 z dziurkami w korku na dno trochê wody i wrzuciæ ma³± kostkê suchego lodu. dymu nie za du¿o, niezbyt gêsty, nie toksyczne i bezpieczne.

je¶li nie masz pojêcia co i jak to lepiej sobie darowaæ ewentualnie i¶æ po gotowe wyroby

_________________
po ulicy szed³ pies i wydala³ H2S
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Hack



Do³±czy³: 15 Cze 2006
Posty: 352

PostWys³any: Sob Sty 17, 2015 9:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mieszanka dymna nie zda tu egzaminu moim zdaniem. Nie znam a¿ tak egzotycznych mieszanek dymnych by spe³nia³y Twoje kryteria...ale nie pisa³ bym gdybym nie mia³ pomys³u. Spróbuj zrobiæ co¶ na kszta³t elektronicznego papierosa, mo¿e nawet go wykorzystaj. Mieszanka glikolu z wod± lub stearyna. ¯arnik z drutu oporowego, regulator/mo¿e przetwornik, bateria zasobnik z "dymid³em" i rurki rozprowadzaj±ce, mo¿e jaki¶ dodatkowy wentylatorek np. komputerowy.
Mo¿na te¿ spróbowaæ perhydrol z nadmanganianem o ile rozwi±¿e siê modu³ dawkowania nadmanganianu i zabezpieczenia przed emisj±, zalaniem substancji ¿r±cej jak± jest perhydrol. Minimalne stê¿enie perhydrolu by zasz³a reakcja o ile pamiêtam to ponad 20% H2O2.
Dym z palenia siê substancji (do¶æ smrodliwe ale da siê znie¶æ) który d³ugo trwa a intensywno¶æ jego zale¿y od powierzchni tl±cej siê to dym z bawe³ny w postaci sznurów lub szmat lekko zwil¿onych gliceryn± lub suche-prêdko¶æ tlenia siê bawe³ny to 1cm na minutê.
Jedn± z opcji s± nas±czone saletr± np. zio³a czy inne substancjê redukuj±ce - celuloza w postaci chusteczek. Robisz roztwór nasycony wody z saletr± po czym roztwarzasz go po³ow± objêto¶ci czyst± wod± i zalewasz suszone zio³a, chusteczki etc , wyciskasz delikatnie i suszysz w piekarniku w temp ~100*C (elektrycznym!).
Zwijasz w rulonik ¶rednicy powiedzmy 5-8 cm, owijasz ca³o¶æ drutem ...

_________________
tekst sluzy do celow edukacyjnych i nie ponosze odpowiedzialnosci za jego inne wykorzystanie
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ARKO



Do³±czy³: 17 Mar 2012
Posty: 286
Sk±d: Radom

PostWys³any: Pon Sty 19, 2015 9:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Piro to reakcje egzotermiczne o temp. nie mniejszej jak 900 C (warunek stabilno¶ci).

Teoretycznie. Najlepsza by by³a mieszanka na salmiaku/kclo3/cukier. Dymek nieco podra¿nia p³uca ale za³ó¿my, ¿e s±czy siê do¶æ wolno, do tego z tulejki o ¶rednicy papierosa. Salmiak gasi p³omieñ i upraszcza konstrukcjê takiej mini ¶wieczki. Dymek z parafiny raczej siê zapali ale gdyby przy tym d³u¿ej pod³ubaæ to pewno i to by da³o radê ogarn±æ. Czyli masa B&T wymaga sporo wiêcej pracy ale dymek jest eko.

Pomys³ na suchy lód te¿ jest w miarê dobre ale rozwi±zanie te¿ ma wady bo suchy lód ca³y czas paruje.

Mi³ego dnia

PS. Uwaga, dzi¶ najbardziej depresyjny dzieñ w roku :]
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Achtung



Do³±czy³: 26 Lut 2003
Posty: 317
Sk±d: Londyn

PostWys³any: Czw Sty 22, 2015 12:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hack ma racjê. gliceryna + kanthal lub chromonikielina na knocie co wytrzyma temperaturê, w tulejkach ceramicznych. wentylator mo¿e byæ micro- choæby z silnika od wibracji ze starego telefonu.

ARKO, pewnie i tak post usuniesz (dlatego ju¿ tu nie zagl±dam) ale pier***isz. mo¿e i to forum pirotechniczne, ale azotowym mu polejesz ramiona bo dymi?

_________________
wierz±cy nie praktykuj±cy Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
ARKO



Do³±czy³: 17 Mar 2012
Posty: 286
Sk±d: Radom

PostWys³any: Czw Sty 22, 2015 9:25 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Achtung napisa³:
Hack ma racjê. gliceryna + kanthal lub chromonikielina na knocie co wytrzyma temperaturê, w tulejkach ceramicznych. wentylator mo¿e byæ micro- choæby z silnika od wibracji ze starego telefonu.

ARKO, pewnie i tak post usuniesz (dlatego ju¿ tu nie zagl±dam) ale pier***isz. mo¿e i to forum pirotechniczne, ale azotowym mu polejesz ramiona bo dymi?


No i sie sprawa wyja¶ni³a. Potrzeba glicerynê, kanthal (na knocie), tulejki ceramiczne, wentylator i jazda. I pewno 2-3 dni pracy. I wszystko wersja mikro, najlepiej z mikroprocesorem.

A ¶wieczki tortowe piro to fantazja. Kolega pewno z wentylatorkiem by je zrobi³.

Trochê mniej agresji.

Mi³ego dnia A
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP