Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Octan oraz azotan miedzi- otrzymywanie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
hydrex



Dołączył: 07 Gru 2013
Posty: 6
Skąd: Opole

PostWysłany: Sob Gru 07, 2013 10:54 am    Temat postu: Octan oraz azotan miedzi- otrzymywanie Odpowiedz z cytatem

Witam Wink
Mam pytanie odnośnie wytwarzania octanu oraz azotanu miedzi.
Chodzi o to że sole te ładnie barwią płomień i wpadłem na pomysł aby zmieszać je z czarnym prochem w celu uzyskania ciekawego efektu.
Wyczytałem że octan miedzi można otrzymać:
1. Poprzez elektrolizę octu przy użyciu miedzianych elektrod.
2. Poprzez rozpuszczenie miedzi w mieszance octu z perhydrolem.
Problem w tym że nie posiadam perhydrolu a elektroliza wolno mi idzie i tworzą się jakieś osady na jednej z elektrod które "wędrują" do drugiej elektrody (jeśli elektrody są bliżej to osady tworzą "most" miedzy nimi a miejsce przyczepienia się tego mostu na czystej elektrodzie silnie pokrywa się jonami miedzi przebarwiając to miejsce na taki ala morski kolor. Jeśli zaś elektrody są dalej od siebie osady "wędrują" po dnie słoika tworząc wzór przypominający błyskawicę albo szron na szybie) Nie mam też pojęcia jakiej barwy ma być sam roztwór (jak bardzo nasycony jonami miedzi),z drugiej strony roztwór nie zmienia już barwy (nie ciemnieje) mimo ciągłej elektrolizy a osady ciągle rosną tak jak by ocet nie chciał już przyjmować więcej jonów miedzi. Osad na mokro ma barwę brązową ale po wyschnięciu przypomina bardziej mocno pokrytą tlenkami miedź,wie ktoś o co tu chodzi?
Jeśli zaś chodzi o azotan miedzi to wyczytałem że można go uzyskać poprzez elektrolizę azotanu amonu przy użyciu miedzianych elektrod oraz rozpuszczając miedź w kwasie azotowym. Kwasu azotowego nie posiadam więc spróbowałem elektrolizy.
Roztwór azotanu amonu z wodą dość szybko i zachłannie pochłaniał jony miedzi przez co roztwór bardzo szybko zabarwił się na ciemno niebieski kolor (osad był znikomy o ile w ogóle był,nie to co podczas elektrolizy octu) Zauważyłem jednak że otrzymany roztwór jest dwuwarstwowy,na górze pływała warstwa ciemnoniebieskiej cieczy a przy dnie zgromadziła się warstwa cieczy w kolorze morskim której wcześniej nie zauważyłem,czym są te ciecze? Dodam jeszcze że jednej jak i drugiej cieczy było mniej więcej tyle samo.
Pozdrawiam i liczę na pomoc Wink
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Ripper87



Dołączył: 05 Cze 2007
Posty: 205
Skąd: z czwartej gęstości

PostWysłany: Sob Gru 07, 2013 12:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Solami miedzi nie zabarwisz płomienia czarnego prochu. Jedynie mieszanki oparte na kclo3/kclo4.
_________________
www.youtube.com/watch?v=L9401w2CqI4
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
hydrex



Dołączył: 07 Gru 2013
Posty: 6
Skąd: Opole

PostWysłany: Sob Gru 07, 2013 12:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm.. a gdyby zrobić przekładańca? tzn. proch,sól,proch,sól i tak aż do zapełnienia korpusu? nie wiem tylko czy owe sole się palą Sad Na Wikipedii pisze że azotan miedzi jest utleniaczem czyli coś powinno się stać ale pewności nie mam Sad
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
antyvlad



Dołączył: 07 Cze 2009
Posty: 83
Skąd: to wiesz?

PostWysłany: Sob Gru 07, 2013 2:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od kiedy to sole się palą?
Utleniacz/reduktor - azotany baru, strontu, sodu/ magnez, PAM itp.
Azotan miedzi nie przejdzie, na niebiesko barwi chlorek miedzi ale to tylko jako dodatek do masy, nie obejdzie się bez chloru np. PCV.
Do prochu dodaj opiłki żelaza albo jak masz tytanu - o barwieniu płomienia P.Cz. nie słyszałem.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
MeHow



Dołączył: 14 Lis 2008
Posty: 131
Skąd: ze wsząd

PostWysłany: Sob Gru 07, 2013 3:48 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oho widzę że sezon ogórkowy wel przed sylwestrowy się zaczyna, założycielowi tematu proponuję niech poczyta wpierw, a temat zamykam.

pozdro

_________________
po ulicy szedł pies i wydalał H2S
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP