Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   U¿ytkownicyU¿ytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ciZaloguj siê, by sprawdziæ wiadomo¶ci   ZalogujZaloguj 

Jak zrobiæ zimne ognie?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz nastêpny temat  
Autor Wiadomo¶æ
PoProstuMaciek



Do³±czy³: 01 Sty 2013
Posty: 1
Sk±d: Rybnik

PostWys³any: Wto Sty 01, 2013 9:57 pm    Temat postu: Jak zrobiæ zimne ognie? Odpowiedz z cytatem

Witam. Jestem tu nowy.
Chcia³bym siê przedstawiæ.
Nazywam siê Maciek i pochodzê z Rybnika (woj. ¦l±skie), jestem informatykiem, nie znam siê zbytnio na pirotechnice, ale ciekawi mnie jeden fakt. Jak zrobiæ zimne ognie?
Zaciekawi³a mnie ta zabawka, poniewa¿ chcia³bym zaimponowaæ dziewczynie i zrobiæ takie du¿e serce, które bêdzie siê pali³o jak zimny ogieñ. Oczywi¶cie t± masê na³o¿ê na drut przypominaj±cy serce Smile

Czy by³by kto¶ z Was na tyle mi³y i przedstawi³by mi jak zrobiæ masê do zimnego ognia? Z jakich materia³ów ma siê ona sk³adaæ, jakie proporcje, gdzie mo¿na kupiæ sk³adniki?

Proszê t³umaczyæ prosto-jak dziecku, gdy¿ nie znam siê zbytnio na tym, a z chemii nigdy 5 nie mia³em Very Happy

Pozdrawiam
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
pan_kracy



Do³±czy³: 09 Lut 2007
Posty: 78
Sk±d: zachód

PostWys³any: Wto Sty 01, 2013 11:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

nigdy nie robi³em zimnych ognii, ale tutaj masz pomoc:






http://www.youtube.com/watch?v=kQC9TP5J9Cw

Prawdopodobnie mo¿na po prostu rozmiêkczyæ gotowe zimne ognie wod± i tak± masê na³o¿yæ.

Jeszcze mo¿naby pomy¶leæ nad zaprimerowaniem ca³o¶ci ( oblepienie ³atwiej zapaln± mas±, która odpali w³a¶ciw± masê)
i w³o¿eniem ca³o¶ci w cienk± papierow± rurkê ( wystarcz± dwie warstwy kartki), mo¿e wtedy
stworzy³by siê efekt quickmatcha i ca³o¶æ zapali³aby siê w sekundê, na pewno fajniej to by wygl±da³o,
jakby ca³e serce siê iskrzy³o ( choæ by³oby to krótkie, chyba, ¿e pokryæ ta¶mê metalow± i tylko krawêd¼ zaprimerowaæ i owin±æ).
Tylko musia³by¶ potestowaæ, bo niczego takiego nie robi³em i nie wiem czy ktokolwiek próbowa³ takiego pomys³u.

E: jeszcze takie co¶:
http://www.pyrodb.org/composition.php5/272
pozostaje próbowaæ, na nic nie dajê gwarancji Wink
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Ripper87



Do³±czy³: 05 Cze 2007
Posty: 205
Sk±d: z czwartej gêsto¶ci

PostWys³any: Sro Sty 02, 2013 12:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zawsze mnie ciekawi³o: dlaczego w mieszance jest akurat azotan baru?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Kwiecia



Do³±czy³: 10 Gru 2009
Posty: 72

PostWys³any: Sro Sty 02, 2013 8:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zdaje mi siê, ¿e tylko z azotanem baru mo¿na uzyskaæ te charakterystyczne "rozwidlenia" w iskrach. Kiedy¶ testowa³am przepis na fontannê w³a¶nie z saletr± barow± jako utleniaczem, a proszkami aluminium i ¿elaza jako jednymi z reduktorów, i produkowa³a ona efekty tego rodzaju, co nie zdarza siê przy zastosowaniu saletry potasowej. Byæ mo¿e jest to powi±zane z wysok± temperatur± spalania, jak± zapewnia azotan baru?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ Odwied¼ stronê autora
ARKO



Do³±czy³: 17 Mar 2012
Posty: 286
Sk±d: Radom

PostWys³any: Sro Sty 02, 2013 8:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ripper87 napisa³:
Zawsze mnie ciekawi³o: dlaczego w mieszance jest akurat azotan baru?



Jest niehigroskopijny czyli ³atwo masa wysycha a masa jest na wodzie. No ale nr 1 to sta³e produkty palenia, która zostaj± na druciku. I dlatego te¿ w masie jest Al bo wtedy masa piro nie dymi bo Al daje tlenek o wysokiej t.topnienia (2040 °C) . Dla BaO wynosi 1973 °C

Z Sr(NO3)2 te¿ wyjdzie ale z trudem i d³ugo schnie, potem ci±gnie wilgoæ.

Czê¶æ Fe (albo i po czê¶ci jaki¶ jego tlenek) spieka ¿u¿el na druciku. Nie ca³o¶æ Fe zu¿ywa siê na iskry. Na nagrzanie siê opi³ków Fe zu¿ywana jest spora czê¶æ ciep³a i dlatego masa ma temperaturê palenia poni¿ej temperatury topnienia drucika stalowego (1400 °C).

A.
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
xXPIROMANXx



Do³±czy³: 25 Gru 2013
Posty: 3
Sk±d: ...

PostWys³any: Sob Gru 28, 2013 6:45 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A zamiast azotanu baru mo¿na u¿yæ chloranu potasu albo saletry potasowej ?
Powrót do góry
Ogl±da profil u¿ytkownika Wy¶lij prywatn± wiadomo¶æ
Wy¶wietl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona G³ówna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie mo¿esz pisaæ nowych tematów
Nie mo¿esz odpowiadaæ w tematach
Nie mo¿esz zmieniaæ swoich postów
Nie mo¿esz usuwaæ swoich postów
Nie mo¿esz g³osowaæ w ankietach
Nie mo¿esz dodawaæ za³±czników na tym forum
Nie mo¿esz pobieraæ plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP