Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Podstawy szele...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
mundial1990



Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 40
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon Sty 21, 2013 9:28 pm    Temat postu: Podstawy szele... Odpowiedz z cytatem

Mam pare pytań bo czytam wszystkie wypowiedzi użytkowników i niestety jest ich aż tyle że ciężko sie zdecydować a niektórych odpowiedzi na moje pytania nie znalazłem więc napisze tutaj moze moderator nie usunie tematu Smile

1.Skąd wiecie ile dać czarnego prochu żeby wywalił szele np 4' na jakąś tam wysokość??i czy jest to tylko czarny proch??

2.Chce zrobić ładunek rozrywający na ryżu podobno nazywa sie to burst...
Skąd będe wiedział że ryż jest odpowiednio oblepiony czarnym prochem i czy tylko jest tam czarny proch??

3.jak grubo radzicie oblepiać szele papierem?? żeby był mniej więcej 1mm luzu z jednej i drugiej strony czy więcej czy mniej

może te pytania są jakieś głupie no ale niektóre osoby chciały by sie nauczyć robić coś takiego bo efekt warty pracy

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Pon Sty 21, 2013 10:30 pm    Temat postu: Re: Podstawy szele... Odpowiedz z cytatem

mundial1990 napisał:
3.jak grubo radzicie oblepiać szele papierem?? żeby był mniej więcej 1mm luzu z jednej i drugiej strony czy więcej czy mniej ................czekam na odpowiedzi


Wpisy "czekam na odpowiedzi" na żadnych forach nie są mile widziane. Więc może sprawdź to i daj nam znać - dla ściśle określonej szelki ?. Pomimo pewnej biegłości w pirotechnice ja nie znam dokładnej odpowiedzi bo po prostu szelki mnie mało interesowały. Do dziś mam nawet zdanie, że nie które szelki nie potrzebują sznurowania, to relikt przeszłości. Tak robił pradziadek, potem dziadek, tata, syn itp. Ja na pewno bym to sprawdził.

Jeśli rzeczywiście interesuje Cie pirotechnika widowiskowa to (pomijając aspekt prawny) zacznij od prochu czarnego bo bez niego nie wiele się zrobi. I 95 % informacji na forum jest. A jak zrobisz proch, to pokaż nam test NKP. A za pytanie co jest test NKP, temat ląduje w śmietniku :].


A.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Kwiecia



Dołączył: 10 Gru 2009
Posty: 72

PostWysłany: Wto Sty 22, 2013 9:15 pm    Temat postu: Re: Podstawy szele... Odpowiedz z cytatem

mundial1990 napisał:
1.Skąd wiecie ile dać czarnego prochu żeby wywalił szele np 4' na jakąś tam wysokość??i czy jest to tylko czarny proch??

Odwiedź tą stronę: http://www.wichitabuggywhip.com/fireworks/tables.shtml . Pod nagłówkiem 2Fg Lift Charges For Common Mortar Sizes znajdziesz proponowane ilości prochu dla poszczególnych rozmiarów szelek. Oczywiście proch prochowi nierówny i podczas prób może okazać się, że potrzeba tego prochu więcej, ale przynajmniej masz jakąś orientacyjną wartość wyjściową Smile

mundial1990 napisał:
2.Chce zrobić ładunek rozrywający na ryżu podobno nazywa sie to burst...
Skąd będe wiedział że ryż jest odpowiednio oblepiony czarnym prochem i czy tylko jest tam czarny proch??

Nie jestem pewna czy ryż jest dobrym nośnikiem. Stosuje się raczej "rice hulls" czyli łupinki po ziarnkach ryżu. Można też wykorzystać trociny, nasiona traw, wyparzoną herbatę liściastą.
Proporcję prochu do nośnika można odważyć na wadze. Ale nie ma tak naprawdę jednej właściwej proporcji, spotykałam się z 3:1, 4:1, 5:1 (gdzie 1 to waga nośnika a 3, 4, 5 - prochu), zajrzyj tu i poczytaj a później eksperymentuj: http://www.pyrosociety.org.uk/forum/topic/6065-ratio-of-rice-hulls-to-black-powder/

Pytasz jeszcze, czy tylko czarny proch. Może być czarny, może być H3 (ale należy pamiętać, że ten drugi jest mocniejszy i potrzeba go nieco mniej). Poprzeglądaj jeszcze forum wnikliwie, poczytaj o prochu czarnym, o H3, o szelkach, no i o bezpieczeństwie. Wprawa i wiedza przychodzi z czasem.

Pozdrawiam Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
mundial1990



Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 40
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto Sty 22, 2013 10:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

O takie właśnie informacje mi chodziło Smile Dziękuje bardzo za pomoc i jak tylko zrobie wszystko to podziele sie efektami Razz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Pirotechniczne Przedszkole Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP