Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna FORUMPIROTECHNICZNE.PL
Forum Pirotechniczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

stężenie podchlorynu, a aktywny chlor
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 3:37 pm    Temat postu: stężenie podchlorynu, a aktywny chlor Odpowiedz z cytatem

Podchloryn sodu można chyba najczęściej kupić w postaci roztworu. Na metce podają tylko, że ma zawartość aktywnego chloru 100g/ 1l. Wolałbym jednak wiedzieć coś więcej o tym roztworze. Więc rozumuję tak: aktywny chlor to chyba tylko ten w NaOCl, no bo przecież nie ten w NaCl?
Aby prościej się liczyło to wezmę objętość taką (350 ml) aby to wszystko wyszło w masach molowych.
Zarwm skoro 350ml r-ru podchlorynu będzie zawierać 35g aktywnego chloru, to w owej objętości powinno się znaleźć ok 74g NaOCl i ok 58g NaCl.
Czy dobrze rozumuję?

Piszą tak: Pod względem chemicznym podchloryn sodu jest solą sodową kwasu podchlorawego o wzorze chemicznym NaOCl. NaOCl rozpuszczony w wodzie jest przeźroczystym żółtozielonym płynem o wartości pH od 12 do 13, który działa silnie utleniająco. Procentowość NaOCl odnosi się do ilości czynnego chloru.
Podchloryn sodu (NaOCl) jest stosowany w przemyśle chemicznym, włókienniczym, celulozowo-papierniczym oraz w gospodarce komunalnej, jako środek wybielający i dezynfekujący. Jest dostępny na rynku jako substancja zawierająca do 15-20% aktywnego chloru oraz poniżej 2% wodorotlenku sodu, zwiera także dodatek alkaliów działających stabilizująco na roztwór. Do przechowywania tej substancji stosuje się opakowanie z tworzyw sztucznych o ograniczonej przepuszczalności światła. Podchloryn sodu znajduje także zastosowanie w medycynie. Jest popularnym środkiem płuczącym podczas leczenia kanałowego, a także, jako substancja dezynfekującą w endodencji. W stomatologii używa się NaOCl o maksymalnym stężeniu 5%.
Podchloryn sodu (NaOCl), jako komercyjnie dostępna substancja chemiczna występuje zazwyczaj w stężeniu 15-20%, a jako środek wybielający stosowany w gospodarstwie domowym w stężeniu 5,25%.

Specyfikacja tech.
http://www.brenntag.pl/fileadmin/pdf/st/110113.pdf
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Przemek133



Dołączył: 26 Mar 2009
Posty: 98

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 4:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.silesia-it.nazwa.pl/vmc/forum/viewtopic.php?f=46&t=18972
google nie gryzie!
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zbyhk



Dołączył: 05 Mar 2003
Posty: 339
Skąd: skontowni

PostWysłany: Pon Wrz 03, 2012 6:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to chyba nie takie proste - moim zdaniem: 2NaOH+Cl2->NaCL+NaCLO+H20 i zawartość chloru wynika z odwracalności tej reakcji (bo jak by sam podchloryn dawał wolny chlor Question )
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Wto Wrz 04, 2012 3:47 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dobra dzięki.
Czyli zawartość aktywnego chloru to masa chloru związanego jako NaOCl.
Dodatkowe potwierdzenie uzyskałem przed chwilą na ros. wikipedii bo podają tam, że NaOCl zawiera ok 96% aktywnego chloru, reszta (ok. 4%)to prawdopodobnie zanieczyszczena.
Roztwór 100g aktywnego chloru na litr będzie gdzieś około 20%-owym roztworem NaOCl - nie mam teraz ochoty na dokładne wyliczenia.
Acha i podają, że podchloryn ma dość szybki okres połowicznego rozkładu np. w temp 25C 144 dni dla roztworu 12%. Ja jakoś tego nie zauważyłem, gdyż mam go już ok 1.5 roku i nie wydaje sie aby zauważalnie zatracił aktywność.
Uważam więc, że te czasy połowicznego zaniku są prawdziwe tylko dla czystego NaOCl, w roztworach handlowych dodają nieduży nadmiar NaOH do podchlorynu, który to powoduje jego stabilizację.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2012 12:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CZeść.
Sory za list pod listem, ale odkryłem, że się myliłem. Odkryłem wreszcie, że masa AKTYWNEGO CHLORU to masa PODCHLORYNU SODU w roztworze. I tak 100g aktywnego chloru / litr oznacza, że 1 litr zawiera 100g NaOCl.
Odkryłem to przez dodawanie kwasu solnego do określonej objętości r-ru NaOCl i obserwując przy jakiej ilości dodanego kwasu solnego przestaje wydzielać się chlor. Byłem zmuszony to zrobić, gdyż stale nie chciała mi wyjść hydrazyna jak należy.
Dopiero przy założeniu, że roztwór 100g/litr aktywnego chloru zawiera tylko 100g/litr NaOCl siarczan hydrazyny wyszedł (metodą mocznikową) z wydajnością Supniewskiego.
Tak to więc wychodzi. Temat niby prosty i może nie wart zakładania na forum ale jakże duże są różnice z niewłaściwego zrozumienia oznaczeń. Nie wiem czemu akurat tak oznaczają, ale tak właśnie jest masa aktywnego chloru/litr = masa NaOCl/litr
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mahalas



Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 417

PostWysłany: Sob Wrz 15, 2012 5:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cool To napisz cos jeszcze jak Ci szlo z ta hydrazyna.

Pozdro mahalas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Nie Wrz 16, 2012 10:08 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JPalikot napisał:
.... Odkryłem wreszcie, że masa AKTYWNEGO CHLORU to masa PODCHLORYNU SODU w roztworze. I tak 100g aktywnego chloru / litr oznacza, że 1 litr zawiera 100g NaOCl.



W necie jest napisane np. tu [...]Aktywność związków zawierających aktywny chlor jest uzależniona od ilości uwolnionego chloru[...] ale to nie chlor odkaża/wybiela bo on się nie uwalnia. Odkaża/wybiela tlen atomowy

HOCl = HCl + 1/2 O2

Chloru w postaci molekuł Chloru w r-rze podchlorynu prawie nie ma. Też myślę, że przyjmuje się tak jak napisałeś.

Kiedyś też myślałem, że czynnikiem odkażającym jest roztwór chloru w wodzie (roztworze podchlorynu sodu albo wapnia). Sporo zależy od pH ale te roztwory mają odczyn dość mocno alkaliczny czyli pH ok 13, (patrzcie rys. 2 tu =>http://www.chem.ug.edu.pl/zis/c_10.pdf).

Ja nie łapię po co piszą o ilości aktywnego chloru, jak można prosto napisać o ilości podchlorynu sodu. Zawartość chloru w podchlorynie to ok. 47 %. Jeśli by tak rozumieć ilość aktywnego chloru, to jeśli stężenie NaOCl wynosi np. 10 %, to stężenie aktywnego chloru powinno wynieść ok. 4,7 %. A z tego co widzę w necie, jak podchlorynu jest 15 % to tyle samo wynosi zawartość aktywnego chloru. Wg mnie to jakieś uproszczenie myślowe mające znaczenie historyczne. Ktoś kiedyś, sto lat temu (albo więcej) tak przyjął i tak się to już ciągnie.


A.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Pon Wrz 17, 2012 3:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mahalas napisał:
Cool To napisz cos jeszcze jak Ci szlo z ta hydrazyna.

Cześć.
Szło chyba normalnie, ale wydoajność chyba raczej tak nie specjalnie ok 28g siarczanu z ponad 1l płynu, ale podobno tak miało być.
Przez tą żelatynę wszystko się pieni, tak więc należy to robić w naczyniach zdecydowanie większych niż by to wynikało z objętości płynów. Bo inaczej może wykipieć, no i nie wlewać naraz całego podchlorynu, tylko etapami.
Żelatyny nie dodawaj do r-ru podchlorynu, gdyż NaOCl z żelatyną powoli reaguje, tylko do amoniaku lub mocznika+NaOH.
Acha i pienienie wydawało się wyraźnie mniejsze gdy do przygotowania roztworów użyłem wody destylowanej z motoryzacyjnego w stosunku do zwykłej kranówy.
----------------
Nie wiem tylko czemu nie oznaczają aktywnego chloru w podchlorynach jak należy. Bo np. w nawozowym MgSO4 jest napisane, że zawiera 16% MgO, 32% SO3 choć oba te związki nie występują w nawozie w stanie wolnym. No i z podanych procentów od razu wnioskuję, że mam do czynienia z MgSO4 x 7H2O. Podobnie podają w innych nawozach np. zawartość K2O czy P2O5 tyle a tyle... choć te związki też nie występują tu w stanie wolnym, to ja się od razu domyślę z czym mam do czynienia. Ale nie, w podchlorynie musi być inaczej tam zawartość aktywnego Cl to zawartość całego NaOCl.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zbyhk



Dołączył: 05 Mar 2003
Posty: 339
Skąd: skontowni

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2012 12:00 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tymi nawozami tez nie do końca takie proste - podglądałem zawartość N w saletrze wapniowej a tam wystepuje azot amidowy iec alebo mieszanka z mocznikiem albo z aa
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mahalas



Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 417

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2012 2:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

JPalikot napisał:

Nie wiem tylko czemu nie oznaczają aktywnego chloru w podchlorynach jak należy. Bo np. w nawozowym MgSO4 jest napisane, że zawiera 16% MgO, 32% SO3 choć oba te związki nie występują w nawozie w stanie wolnym. No i z podanych procentów od razu wnioskuję, że mam do czynienia z MgSO4 x 7H2O. Podobnie podają w innych nawozach np. zawartość K2O czy P2O5 tyle a tyle... choć te związki też nie występują tu w stanie wolnym, to ja się od razu domyślę z czym mam do czynienia. Ale nie, w podchlorynie musi być inaczej tam zawartość aktywnego Cl to zawartość całego NaOCl.


Rozumiem Cie bardzo dobrze. To jest jedna z tych rzeczy ktora doprowadza normalnego czlowieka do piany na ustach.
Wyisciem jest "HWWDP i tak to przeskocze". I przekonanie , ze to co nas nie zabije -- to nas wzmocni Exclamation

Trzym sie, mahalas

PS Przetlumaczenie HWWDP jak by bylo trzeba to podesle na priva.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Pią Wrz 21, 2012 7:41 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zbyhk napisał:
.....podglądałem zawartość N w saletrze wapniowej a tam wystepuje azot amidowy iec alebo mieszanka z mocznikiem albo z aa


Bez aa, w nim jest m.in. azot amonowy. Te same hybrydyzacje atomu azotu (w jonie NH4 (+) oraz azocie grupy amidowej ) ale znaczne różnice we właściwościach. W amidach wolna para e atomu azotu sprzężona jest z podwójnym wiązaniem grupy karbonylowej. Atom azotu nieco mocniej związany jest z atomem węgla więc roślinkom trudniej łyknąć ten azot.

Hybrydyzacje czyli mieszanie orbitali, uf, co za nauka :].

A.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mahalas



Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 417

PostWysłany: Sob Wrz 22, 2012 7:11 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ARKO napisał:


Hybrydyzacje czyli mieszanie orbitali, uf, co za nauka :].

A.


Nie to zebym sie czepial Laughing Ale troche to jest jak religia Wink

Widzial juz ktos te pary elektronowe ktore raz sie czepiaja tak , a raz inaczej Question

Tak se jezdze mahalasem i se myslem Wink

Pozdro
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Czw Wrz 27, 2012 7:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uwaga przy wytrącaniu hydrazyny przy zbyt niskiej temp., mniejszej od ok 7c to mogą się wytrącić jakieś dziwne hydraty siarczanu hydrazyny, siarczan sodu lub jego hydraty. Naprawdę nie wiem co się dzieje przy wytrącaniu w zbyt niskich temp. siarczanu hydrazyny????
Acha czy nie można by tą metodą otrzymać np etyloaminy, metyloaminy itp z odpowiednich amidów?
Np acetamid (otrzymany z łatwo dostępnych 80% CH3COOH i NH4OH w temp 150c) użyć w miejsce mocznika, reszta to samo: podchloryn i NaOH.
Problem się pojawi, jak będziemy chcieli wydzielić metyloaminę z mieszaniny poreakcyjnej. Ja myślałem by wyekstrachować ciecz poreakcyjną np. benzyną ekstrakcyjną i później nasycić tą benzynę np. gazowym HCl i odfiltrować aminę w postaci chlorowodorku.
pozdr
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zbyhk



Dołączył: 05 Mar 2003
Posty: 339
Skąd: skontowni

PostWysłany: Pią Wrz 28, 2012 12:31 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

azot w postaci mocznika czy gr. NH4 nazywany jest w nawozach amidowy

polecam tablice rozpuszczalności: http://en.wikipedia.org/wiki/Solubility_table

Na2S04 jest słabo rozp i tworzy hydrat Na2S04*10 H20 w temp chyba ponizej 30*C wiec bedzio go duużo

jest metoda otrzymywania amin (jakaś eliminacja): CH3C0NH2+NaBr0->CH3NH2+NaBr+C02 no i oddzielanie CH3NH2*HCL masz w metodzie z salmiaku i formaldehydu (Vogel jak chcesz to ci wrzuce)
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Pią Wrz 28, 2012 3:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No tak, ale Supniewski wytrąca to chyba w temp. 0c, ja wcześniej nigdy nie czekałem aż to tak się ochłodzi i wytrącałem w ok. 7..10c. Ilość objętości roztworów do syntezy użyłem takie jak Supniewski.
W każdym razie następnym razem nie będę przechładzał.
A czy siarczan hydrazyny nie tworzy jakiegoś hydratu w niskich temp. bo jak trochę ogrzałem to co się wytrąciło to momentalnie się stopiło nawet jak było jeszcze dość chłodne.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Sob Wrz 29, 2012 11:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zbyhk napisał:
azot w postaci mocznika czy gr. NH4 nazywany jest w nawozach amidowy



Azot amidowy to azot zawarty w grupie amidowej a grupa amidowa wygląda tak

-C(=O)-NH2 (nie koniecznie wodór)

Jon NH4 nie ma takiej struktury. W moczniku są grupy amidowe a w saletrze amonowej ich nie ma.

Do Palikot => W preparatyce jaką mam, wytrącanie siarczanu hydrazyny przebiega w temperaturze 25 - 25 C. Zalecają do syntezy hydrazyny użyć katalizatora MnCl2 x 4H2O. Woda czysta, bez zanieczyszczeń żelazem.

Od hydrazyny do azydku Na - nie daleko.

A.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
JPalikot



Dołączył: 05 Paź 2009
Posty: 209

PostWysłany: Nie Wrz 30, 2012 5:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tak, trzeba wcześniej siarczan przerobić na alkoholowo-wodny roztwór hydrazyny, chyba przez dodanie siarczanu do stężonego KOH i następnie trzykrotną ekstrakcję tego za pomocą odpowiedniej ilości alkoholu.
No i trzeba się jeszcze zaopatrzyć w azotyn np. butylu.

Nie trzeba... wystarczy tylko NaNO2, AgNO3, niska temp, odpowiednia kolejnosc dodawania skladnikow i mamy AgN3 ale o tym ciiiiii Wink
nie takie to proste, bo N2H4 z metody podchlorynowej będzie zawierała mnóstwo NaCL który spowoduje strącanie sera AgCL Rolling Eyes
Po to robi się siarczan hydrazyny aby oddzielić jego od mieszaniny poreakcyjnej czyli i NaCl.
Jeśli masz wątpliwości zrób krystalizację jedną, może drugą...
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
ARKO



Dołączył: 17 Mar 2012
Posty: 286
Skąd: Radom

PostWysłany: Sro Paź 03, 2012 9:27 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie trzeba... wystarczy tylko NaNO2, AgNO3, niska temp, odpowiednia kolejnosc dodawania skladnikow i mamy AgN3 ale o tym ciiiiii Wink
nie takie to proste, bo N2H4 z metody podchlorynowej będzie zawierała mnóstwo NaCL który spowoduje strącanie sera AgCL Rolling Eyes
Po to robi się siarczan hydrazyny aby oddzielić jego od mieszaniny poreakcyjnej czyli i NaCl.
Jeśli masz wątpliwości zrób krystalizację jedną, może drugą... [/quote]

Nie długo dopiski będą dłuższe od tego co napisał autor :]. Nie robiłem hydrazyny bo nie mam takiej możliwości abym wszystko sam sprawdził ale mam literaturę i to obszerną. Siarczan hydrazyny ma się wytrącać po dodaniu siarkowca i jak się nie wytrąca to znaczy, że nie ma w mieszaninie poreakcyjnej hydrazyny. Schładzanie mieszaniny powoduje wytrącanie się wszelkiego szitu ale nie siarczanu hydrazyny bo jego nie ma.

Temat ciekawy bo teoretycznie z moczu i płynu do mycia urządzeń sanitarnych da radę zrobić azydek Na.

Pochodną hydrazyny jest lek Izoniazyd



i gdzieś mam info jak ruskie pisali, że da radę z tego zrobić azydek. Potem poszukam co pisali. Oczywiście temat tylko teoretyczny bo na dziś azydek Na, kupi się (chyba) bez problemu a jak nie kupi to znajdzie na złomowisku :]

A.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
zbyhk



Dołączył: 05 Mar 2003
Posty: 339
Skąd: skontowni

PostWysłany: Sro Paź 03, 2012 9:11 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

potraktowanie HN02 daje azyd kwasowy który się "zmydli" Na0H do NaN3 i soli sodowej kw. nikotynowego

A. Temp. reakcji 0-5 C, jak będzie więcej to polecam innym temat degradacja Curtiusa.
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
mahalas



Dołączył: 04 Lis 2007
Posty: 417

PostWysłany: Czw Paź 04, 2012 5:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A. Temp. reakcji 0-5 C, jak będzie więcej to polecam innym temat degradacja Curtiusa. [/quote]

Mam duzy szacunek do wiedzy teoretycznej Exclamation
Ale jak lod bedzie napieral na most, to bedziesz szukal degradacjii Curtiusa Question
Pozdro mahalas
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum FORUMPIROTECHNICZNE.PL Strona Główna -> Chemia ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników na tym forum
Nie możesz pobierać plików z tego forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Protected by Anti-Spam ACP